PALUBA
April 25, 2024, 11:16:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojni Muzej  (Read 1773 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rezervni Oficir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« on: June 16, 2020, 09:02:28 am »

Kolege, gledajuć postavku vojnog muzeja iz R. Slovenije koji je lociran u Pivki, u staroj kasarni, gde su izložili veći deo tehničkih sredstava ( oruđa ) i nekih vazduhoplova iz perioda JNA.
Moja neka ražmišljanja idu u pravcu, zar u Srbiji nije moguće tako nešto kreirati, s obzirom da imamo ogroman broj tehnike koja je u RR-u , raznim kasarnama, deopima, skladištima stoji zaboravljena, čeka d aje neko izvadi na svetlost dana  Grin. A mislim da imamo šta da pokažemo. Govorim o tehničkim sredstvima vozilima, oruđima u periodu od 2 sv. rata pa do kraja JNA. A zašto i ne bi uzeli preimer Slovenaca. Uzeti u obzir neku kasarnu koja više nije u službenoj-oerativnoj upotrebi, napraviti neku hronologiju tehnike, istu očititi, po potrebi ofarbati i izložiti. Od starih vojnih municijskih sanduka napraviti izložbeni prostor, mesta za sedenje i slično. Mislim da bi to bio svojevrsni turistički potencijal.
Primer Slovenaca, koji imaju ogroman broj posetioca godišnje.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1 on: June 16, 2020, 09:32:11 am »

Jedini nacin da se to desi u Srbiji je da to neko financira iz svoga dzepa. Ili da vlast vidi nekakvu politicku korist pa da financiraju. Nazalost i kada bi bilo dobre volje i para. Lesinari bi to kocili da pokupe kajmak. Bilo je pokusaja na licnom nivou pa su makar ofarbali tenkove na kalemegdanu. Najzalije mi je tenkova u Banja Luci, pravo blago trune.
Logged
Rezervni Oficir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #2 on: June 16, 2020, 09:44:37 am »

Na žalost naš mentalitet je takav. Svako gleda svoju korist pa ako je nema onda ništa pa se koče kola uz breg. Realno pored vojnog muzeja na Kalemegdanu koji poseduje samo oružje manjeg kalibra ( lično, pešadijsko ) bilo bi pravo osveženje koncipirati muzej zatvorenog tipa ( depoi u kasarni, natkriveni hangari ) gde bi se izložila vozila i oruđa. Imamo toliko zabotravljenje tehnike iz prošlih vremena koja je potrebno samo da se propisno odkonzervira ( opere ) da se izloži i pored svakog predmeta nekafotografija i kratak opis. Mislim da bi muzej te vrste bio ogroman potencjal. Šteta je što se ta tehnika odpisuje i odlazi u nepovrat zauvek, mada neka ima istorisku, tehničku, i drugu vrednost. 
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #3 on: June 16, 2020, 10:17:46 am »

Nije to do naseg mentaliteta. To je do organizacije naseg drustva. Iz iskustva ti mogu reci kada ljudi iz bivse juge dodju ziveti u drustveno organizovanim drzavama. Lako se prilagode. Tako i taj "mentalitet" nestane. Ovde kod mene postoji skroman muzej avijacije. Prvi put kada sam posetio muzej video sam kako funkcionise. Organizovali su kroz sponzore dolazak bombardera Lankaster. Avion je dosao letio okolo aerodruma pa sletio. Posetioci su mogli setati oko njega. Savim dobar dozivljaj. Zarada od prodaje ulaznica ide muzeju. Onda muzej kupi materijal za restauraciju nekog hidroaviona kojeg su izvukli iz jezera. Na taj nacin skupe para. U muzeju pored osoblja imaju zaposlenog avio mehanicara u penziji. Postave plakate da im trebaju dobrovoljci. Dobrovoljci se jave i rade na restauraciji. Avio mehanicar organizuje njih i uci ih kako i sta da rade. Za par godina imaju kompletan avion u postavci. Onda to maksimalno reklamiraju. Ljudi dodju da vide. Od tih novih para radi se nova restauracija. I tako u krug. Mislim da i kod nas bi se javilo mnostvo dobrovoljaca, studenata struke koji bi nesto i naucili. Nase drustvo treba pre svega organizaciju i podrsku drzave.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: June 20, 2020, 10:16:45 am »



Takav poduhvat zahteva dosta sredstava i vremena. To bi se još možda nekako i našlo, ali trebalo bi da postoji  i nešto što se kolovijalno zove "dobra volja". Bojim se da u tom "departmentu" slabo stojimo  Grin

Nisam siguran ni da bi VS volela/želela/dozvolila da prepusti brigu o tehnici nekom privatniku/civilu, a i sumnjam da postoji "sluh" za takve inicijative u MO. Dakle, po meni, delom jeste i pitanje mentaliteta.


Ako se dobro sećam, Ludi iz Pivke imaju veliku podršku (finansijsku potporu) i razumevanje lokalne zajednice, @Bozo13 će bolje znati to od mene da objasni  Wink
Logged
Rezervni Oficir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #5 on: June 23, 2020, 07:41:27 am »

Slažem se sa Vama. Ali opet ima dosta zaljubljenika u vojnu tematiku ( profesionalna i civilna lica ) koja bi volonterskim radom dala neki svoj doprinos u smslu ljuckog resursa. Tehnički resurs odnosno izložbeni eksponati, pa zar nemamo toga i previše. Skladita i koje kavi depoi gde ima tehnike koja stoji po nekolki decenija, zaboravljena. A više nije u operativnoj upotrbi ( isteko resurs, zastareo koncept ). Svake godine u nepovrat odlazi desetine i desetine razne tehnike, oruđa, opreme u nepovrat. Sve to završi na otpadima i želerazarama sa tužnom sudbinom. Zar ne bi bilo lepo objediniti na jednom mestu pojedine komade kao u Pivki na primer. Mislim da MO i VS treba dobra inicijativa, plan i predlog. pravilo Sve dobro obrazložiti. Realno nisu to neki izdaci u smislu novca. Takođe mislim da treba da prepisujemo pozitivne primere drugih.  angel
Mala digresija, znam da nije tema ali, naveo bih jedan primer odačene tehnike.
Naime u pitanju je centar za obuku VOIN i nekih PVO Sistema na Batajničkom aerodromu, gde su u jednom trenutku sva nastavna sredstva ( porečne preseke raketa Neva UNK-a Kabina, radara, raznih uređaja sa primerom funkcionisanja, poprečni presek celog avona MIG-21 sa njegovim sastavnim sekcijama kao i helikoptera gazela ). Sva ta sredsva su se koristila prilikom obuke i bila su stacionirana u kabinetima-ucionicama očuvana u osličnom stanju. Načuo sam da su takva nastavna sredstva plaćena bezuslovno mnogo novca u ono vreme. E onda je neko doneo odluku, sve je to iščupano nabacano na gomilu i bačeno na otpad.
Pa zar nije to moglo da se iloži i osmisli drugi neki koncedt kako bi se udahnula nova namena, žalosno
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #6 on: June 23, 2020, 09:38:54 am »

To ti je primer kako se okupirana drzava ponasa. Mi imamo toliko bogatu vojnu istoriju ali ne i vojnu tradiciju. Svaka vlast tezi da obrise tradiciju i unisti staro. Zato im nisu potrebni muzeji i bilo sta sto moze da predstavlja neki kontinuitet. Dokle god je banda na vlasti nema napred. A eto vidimo narod voli bandu pa ce ih trpiti jos  cetiri godine. Neke stvari sto se desavaju su stvarno za zonu sumraka. Bilo je pokusaja na Palubi , inicijativa da se spasi oklop. Sve je to ostalo na samo pokusajima. Neverovatno da neki jedini preostali primerci na svetu trunu na otvorenom. Ljubitelji istorije i vojnih vozila iz citavoj sveta bi dosli samo da vide kad bi se to sredilo. Medjutim nista od toga.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #7 on: June 23, 2020, 10:26:33 am »

сетите се случаја "подморница" и све ће вам се само касти. људи је довукли, имају школован кадар (дакле не неке љубитеље који само имају добру вољу), па од свега остаде само сметња. нажалост, далеко смо ми од музеја у пивки. :'(
Logged
Rezervni Oficir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #8 on: June 23, 2020, 10:30:51 am »

Baš tako. Kolega Ssekir75, šta na kraju beše sa tom podmornicom koja je stigla u BG, koja je trebala da bude deo vojnog muzeja?
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.