PALUBA
March 28, 2024, 11:31:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pipistrel  (Read 1574 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: June 19, 2020, 10:26:35 am »



Američka komanda za specijalne operacije kupuje avione slovenačke firme


Američka komanda za specijalne operacije (SOCOM) je u saopštenju za medije otkrila da za dugotrajne osmatračke misije koristi specijalne platforme Pipistrela.

To je nešto kasnije na svom internet sajtu potvrdio i proizvođač ujedno otkrivši da je reč o letelici Surveyor.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Aviationweek je preneo to saopštenje i informaciju da je SOCOM nabavio Pipistrelove bespilotne sisteme kao deo programa ukupne vrednosti 63 miliona dolara.

Kako se navodi, u pitanju su specijalno pripremljene letelice koje se koriste sa senzorima za prikupljanje video zapisa i obaveštajnih podataka putem presretanja signala (SIGINT – signals inteligence) na misijama koj traju do 30 sati na visinama od nešto preko 9.000 metara.

Iz Pipistrela su takođe naveli da se SOCOM za ovu nabavku odlučio nakon određenog vremena tajnih ispitivanja, a slovenačka novinska agencija STA prenela je da je to trajalo sedam godina.

Letelice neće koristiti direktno SOCOM već kompanija koja pruža usluge ovoj komandi, piše Tangosiks.

Povodom prodaje aviona američkoj komandi za specijalne operacije, osnivač i generalni direktor Pipistrela Ivo Boskarol dao je izjavu slovenačkoj novinskoj agenciji STA. On je tom prilikom rekao da je zanimljivo da su američka armija i vojna vazduhoplovna industrija najveći izvoznik letelica na svetu, ali da su zbog ovakvih specijalnih letelica došli u malu Sloveniju i u još manju Ajdovščinu jer ne mogu sami da naprave tako dobre letelice po takvoj ceni.

Boskarol je za STA potvrdio da su isporuke deo velikih, višemilionskih ugovora, ali je rekao da su iznosi poslovna tajna. On očekuje da će interes za ovaj segment proizvodnje kompanije rasti sada kada su isporuke potvrđene.

Prvi čovek Pipistrela je otkrio i da su u poslednje vreme za slične avione dobili konkretne upite od Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije.


izvor


* Surveyor.jpg (19.81 KB, 640x427 - viewed 38 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #1 on: June 19, 2020, 01:28:37 pm »

UAV Surveyor

https://www.pipistrel-aircraft.com/aircraft/surveillance/customized-airborne-platforms/#tab-id-1


* 20161220-Pipistrel-MatjazMilavec-5922-SIVE-ŠIPE-MIL-majhna-1030x684.jpg (528.67 KB, 1030x684 - viewed 27 times.)

* In-the-Air-5_small.jpg (364.93 KB, 1000x667 - viewed 27 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: July 23, 2020, 08:36:18 am »



Univerzalni punjači za električne avione


Slovenački Pipistrel nastavlja da oduševljava i uništava dosadašnji, skupi, model generalne avijacije.

Nakon dobijanja EASA tip sertifikata za prvi (tip sertifikovani) avion sa potpuno električnim pogonom Velis elektro, danas su najavili početak saradnje sa vodećom švajcarskom kompanijom Grin moušn (Green Motion) u oblasti takozvane "zelene energije".

Kako je saopšteno iz Pipistrela, dve kompanije žele da naprave sistem univerzalnih električnih punjača za avione, poput onih za automobile na električni pogon.

Cilj saradnje je ponovno postavljanje Pipistrela u vodeću poziciju. Naime, imajući u vidu da su za potrebe svoji prvih električnih i hiridnih letelica sami razvili punjač struje sada žele da zajedno sa kompanijom Grin moušn sistem koji će postati globalni standard za ovaj tip pogona, piše Tango six.

"Sistem koji planiramo biće, naravno, u skladu sa svim odobrenjima EASA-e. Budući da će tržište letelica sa ovim tipom pogona nakon uspešne Velis Electro priče samo rasti, želimo da proširimo sistem punjača za avione koji je, kao prvi na svetu, već u upotrebi na dva aerodroma u Švajcarskoj", poručuju iz kompanije Grin moušn.

Sistem punjača za avione zove se „FLIGHT XT“ i cilj je da se kroz sistem Evpass, po kojem je Grin moušn uveliko poznat vozačima električnih vozila, struja i za avione kupuje putem mobilne aplikacije.

Kako su obe kompanije izjavile, cilj je da se napravi univerzalni standard za punjače električnih aviona koji trenutno ne postoji. Najavljuju da će budući sistem biti jednostavan za instalaciju na aerodromima i napominju da će oni aerodromi koji ga instaliraju biti, u onim zemljama koje se kvalifikuju, viđeni za subvencije zbog primene zelene tehnologije.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: December 13, 2020, 07:51:58 am »

Uspješan prvi let Pipistrelovog hibridnog električnog aviona na vodikov pogon
Objavljeno: 12.12.2020.
Autor: SEEbiz / RTV Slovenije

AJDOVŠČINA - Prvi hibridni električni zrakoplov s pogonom na vodik na pogon vodikom tvrtke Pipistrel Vertical Solutions uspješno je obavio prvi let. Avion je u studenom uspješno doletio iz mariborske zračne luke i postavio prekretnicu za budućnost leta bez ugljika.

"Pipistrel je od samog početka svjestan da je zrakoplovstvo jedna od glavnih onečišćivača zraka. Zbog toga je prije dvadeset godina počeo razvijati električne zrakoplove i počeo ih masovno proizvoditi 2007. godine," izjavio je za SETimes direktor Pipistrela Ivo Boscarol. "Činjenica da smo prvi u svijetu certificirali električni zrakoplov u lipnju, potvrđuje da smo vodeći u razvoju električnih pogona i istinski pionir korisnog zrakoplovstva bez ugljika, također u komercijalne svrhe i za prijevoz putnika. "

U Pipistrelu su svjesni da električni zrakoplov trenutno ima ograničeni domet i upotrebljivost zbog gustoće energije baterija. Stoga se hibridni pogon koji se sastoji od elektromotora i vodikovih gorivih ćelija pokazuje idealnim rješenjem ovog problema.

"U ovoj kombinaciji električna energija više ne dolazi iz teških baterija koje zrakoplov nosi sa sobom, već se tijekom leta proizvodi u gorivim ćelijama iz kisika koji crpi iz atmosfere i lakog vodika koji avion nosi sa sobom", rekao je. objasnio.

Vodik je izuzetno jeftin izvor energije, može se dobiti bilo gdje, lagan je i, što je najvažnije, jedini nusprodukt ove reakcije je potpuno čista vodena para. To znači da je takav zrakoplov u potpunosti bez štetnih emisija.

Prije nekoliko godina, Pipistrel je započeo suradnju s još tri partnera na razvoju zrakoplova s vodikovim gorivnim ćelijama, koji je zatim kao prvi zrakoplov na vodikov pogon na vodik četverosjeda zrakoplovom upravljao zračnom lukom u Stuttgartu 29. rujna 2016. Isti zrakoplov koristi se za daljnja istraživanja, razvoj i poboljšanja u u okviru projekta MAHEPA. Pod vodstvom Pipistrelove tvrtke Vertical Solutions sudjeluju i partneri iz Njemačke H2FLY GmbH Compact Dynamics, DLR - Njemački zrakoplovni centar te Sveučilište u Ulmu i Tehničko sveučilište Delft iz Nizozemske, Politecnico di Milano i Sveučilište u Mariboru.

Ljeta koja su se posljednjih tjedana odvijala u zračnoj luci Maribor dokazala su da je i u ovim izuzetno zahtjevnim vremenima moguće postići razvojna postignuća svjetske klase međunarodnom suradnjom i unatoč svim ograničenjima i izazovima koje postavlja covid-19. Slovenska agencija za civilno zrakoplovstvo također ima velike zasluge za njih. Prema riječima partnera, postignuće konzorcija MAHEPA i svih uključenih partnera predstavlja veliku prekretnicu u razvoju velikih putničkih zrakoplova s nula emisija i time doprinos čistoj atmosferi.

„Za Pipistrel to znači stjecanje znanja i iskustva potrebnih za naš sljedeći projekt koji razvijamo, putnički zrakoplov na vodikove gorivne ćelije s 19 sjedala koji će u dva sata moći letjeti gotovo nečujno na udaljenosti do 1.000 kilometara bez ikakvog "Uvjereni smo da će prototip poletjeti prije kraja desetljeća," rekao je Boscarol.

Istodobno, tvrtka je svjesna da ponekad prijevoz do glavnih zračnih luka i tamošnji kontrolni postupci znače veći gubitak vremena od samog leta. Razvojem zrakoplova kojima je potrebna izuzetno kratka pista, zračne luke žele približiti putnicima.

"To će omogućiti korištenje postojećih, malih i putnicima ugodnih zračnih luka, također za međudržavna putovanja i transfere izravno na terminale međunarodnih zračnih luka", zaključio je Boscarol.

Izvor: www.seebiz.eu
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.