PALUBA
April 20, 2024, 07:38:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Muzej Ratnog vazduhoplovstva  (Read 87673 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #45 on: March 22, 2012, 08:01:02 am »

Mislim da ste sa raspravom otišli u "pogrešnom smjeru", da se tako izrazim. Naime, pričate o izlošcima koji se nalaze u depou (Fiat, P-38) gdje su ipak koliko-toliko zaštićeni od vremenskih nepogoda. Znam i ja da depo na nekim mjestima prokišnjava, ali izlošci u njemu su još uvijek koliko-toliko OK.

Ne, ne druže, pogrešno si me razumeo, samoubistvo bi bilo izložiti te avione napolju. Ja sam mislio da se izvade iz depoa i izlože u velikoj sali muzeja, koja se nalazi u prizemlju zgrade. Ovo bi trebalo da se uradi čisto da se privuku posetioci i da se iskamči koji dinar za njihovu dalju restauraciju.

Bijela boja na JAT-ovoj Caravelli je skoro pozelenjela, sve letne površine koje su prekrivene tkaninom na izloženim avionima su odavno "gole", itd. Fotke Dakote koje je neki dan postavio kolega MOTORISTA (ako se ne varam) to jako lijepo ilustriraju. Pa, evo i na fotki koju je postavio kolega Bozo13 Jastreb izgleda jako loše.

Zato bih ja predložio da se prvo srede malo izlošci koji se nalaze oko muzeja (tu ne mislim na one avione sa "groblja"). Na taj način bi se ne samo zaštitili od daljnjeg propadanja, već bi tako sređeni radili najbolju reklamu muzeju.

Pa tko normalan (osim nas entuzijasta) bi išao u muzej po stepenicama iznad kojih se nalazi Jastreb koji laiku izgleda kao da će se svaki čas raspasti ? Nažalost, svi ti izlošci nisu ni taknuti od kada se je otvorio muzej, 1989. g. A prošla je već neka "godinica" od tada. Evo, teče već 23-ća.

Što se tiče aviona izloženih napolju, tu bih ja doveo entuzijaste i đake iz škole Petar Drapšin da rade na sređivanju, skidanju stare farbe i postavljanju nove sa nekim zaštitnim slojem preko toga. Entuzijasti bi onda s ponosom mogli da gledaju sveže sređene letelice i da znaju da su doprineli njihovom preporodu makar malo. Za đake škole bi to bila dobra praksa, koja bi im ulazila u ocenu.

Još bi i mogli povremeno da otvore avione za posetioce, a tu pre svega mislim na Karavelu, DC-3, Il-14, Ju-52....da ljudi čisto vide njihovu unutrašnjost.
Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #46 on: March 22, 2012, 05:43:27 pm »

Quote
Ne, ne druže, pogrešno si me razumeo, samoubistvo bi bilo izložiti te avione napolju.
Ma, sve je OK, razumio sam ja što si želio reći. Nisam ni pomislio na izlaganje Fiata vani. To ne dolazi u obzir, naravno. Ja sam samo želio reći da ovi izlošci još uvijek mogu malo pričekati u depou (kada i ovako čekaju 23 godine), dok se ne srede vanjski.

Quote
Ja sam mislio da se izvade iz depoa i izlože u velikoj sali muzeja, koja se nalazi u prizemlju zgrade.
Zašto ne ako je to izvedivo ? Možda bi se čak moglo i pristupiti obnovi aviona na tom mjestu, tako da je svi mogu pratiti. To već rade u nekim muzejima vani, i sigurno bi tako nešto bilo interesantno za vidjeti. A usput bi se moglo i prikupiti nešto love (u obliku donacija posjetilaca) za daljnje radove.

Quote
...tu bih ja doveo entuzijaste i đake iz škole Petar Drapšin da rade na sređivanju...
Zašto ne ? Vani entuzijasti obavljaju jako velik dio posla po muzejima. No, "kvaka" je u tome da moraju biti pod stručnim nadzorom da ne bi kasnije ispala veća šteta od koristi nakon takve "obnove". Pogotovo kada se govori o učenicima koji "moraju" odraditi "dosadnu / glupu praksu"...

Quote
...na Karavelu, DC-3, Il-14, Ju-52....da ljudi čisto vide njihovu unutrašnjost.
To bi bilo baš lijepo. Ma, dalo bi se tu puno toga napraviti po uzoru na strane muzeje, samo ako ima dobre volje. Kako sa strane muzeja tako i entuzijasta.  
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #47 on: March 22, 2012, 06:58:41 pm »


 Kada smo već kod Drapšina! U Kakvom je stanju avion koji je izložen kod njih?  Nisam pešice prolazio nepamtim od kada. Iz auta u pokretu mi izgleda dosta dobro!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #48 on: March 22, 2012, 10:41:29 pm »

Naravno da bi učenici i entuzijasti morali da imaju stručni nadzor prilikom radova, ali mislim da bi se takva akcija višestruko isplatila svim učesnicima.


 Kada smo već kod Drapšina! U Kakvom je stanju avion koji je izložen kod njih?  Nisam pešice prolazio nepamtim od kada. Iz auta u pokretu mi izgleda dosta dobro!

Letelice koje su kod njih su u dobrom stanju, služe kao učila.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #49 on: March 16, 2013, 01:09:18 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/sjBIffxBDN0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #50 on: March 16, 2013, 04:48:34 pm »

Naravno da bi učenici i entuzijasti morali da imaju stručni nadzor prilikom radova, ali mislim da bi se takva akcija višestruko isplatila svim učesnicima.


 Kada smo već kod Drapšina! U Kakvom je stanju avion koji je izložen kod njih?  Nisam pešice prolazio nepamtim od kada. Iz auta u pokretu mi izgleda dosta dobro!

Letelice koje su kod njih su u dobrom stanju, služe kao učila.

Uzgred, čuo sam da je akademija u "Drapšinu" izgubila licencu!
Logged
vozdushniy
mornar
*
Offline Offline

Posts: 39


« Reply #51 on: March 18, 2013, 03:06:24 pm »

Uskoro ce, zaslugom "najvecih" vazduhoplovnih entuzijasta citav taj muzej otici u 3 p. m. Nisu stali dok upravniku Grandicu nisu krv popili i oterali ga, proglasivsi ga lopovom i unistiteljem "kulturnog i tehnickog nasledja". Zato, slikajte dok mozete, jer kad postane hotel, nece biti sta da se slika. Sta je jedan muzej, prema samopromociji.
Kisa ce dokrajciti ono napolju, a bratija ono unutra i ispod. Mozda ja to i dobro, ko zna.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #52 on: March 18, 2013, 11:28:14 pm »

Naravno da bi učenici i entuzijasti morali da imaju stručni nadzor prilikom radova, ali mislim da bi se takva akcija višestruko isplatila svim učesnicima.


 Kada smo već kod Drapšina! U Kakvom je stanju avion koji je izložen kod njih?  Nisam pešice prolazio nepamtim od kada. Iz auta u pokretu mi izgleda dosta dobro!

Letelice koje su kod njih su u dobrom stanju, služe kao učila.

Uzgred, čuo sam da je akademija u "Drapšinu" izgubila licencu!

Nisam čuo za ovo, imaš li neke detaljnije informacije? Zbog čega su izgubili licencu i koju licencu?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #53 on: March 19, 2013, 02:06:18 pm »

Uskoro ce, zaslugom "najvecih" vazduhoplovnih entuzijasta citav taj muzej otici u 3 p. m. Nisu stali dok upravniku Grandicu nisu krv popili i oterali ga, proglasivsi ga lopovom i unistiteljem "kulturnog i tehnickog nasledja". Zato, slikajte dok mozete, jer kad postane hotel, nece biti sta da se slika. Sta je jedan muzej, prema samopromociji.
Kisa ce dokrajciti ono napolju, a bratija ono unutra i ispod. Mozda ja to i dobro, ko zna.

Bojim se da sa obzirom na prokišnjavanje zgrade kiša ne uništi i ono unutra.......?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #54 on: March 19, 2013, 02:39:00 pm »

Naravno da bi učenici i entuzijasti morali da imaju stručni nadzor prilikom radova, ali mislim da bi se takva akcija višestruko isplatila svim učesnicima.


 Kada smo već kod Drapšina! U Kakvom je stanju avion koji je izložen kod njih?  Nisam pešice prolazio nepamtim od kada. Iz auta u pokretu mi izgleda dosta dobro!

Letelice koje su kod njih su u dobrom stanju, služe kao učila.

Uzgred, čuo sam da je akademija u "Drapšinu" izgubila licencu!

Nisam čuo za ovo, imaš li neke detaljnije informacije? Zbog čega su izgubili licencu i koju licencu?

Imali su neku licencu FAA, koja je omogućavala da rade napolju bez nostrifikacije diplome.
« Last Edit: March 19, 2013, 05:03:37 pm by trpe grozni, Reason: popravljen citat » Logged
djole01
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #55 on: April 08, 2013, 06:38:26 pm »

Pozdrav svima!Pratim ovaj forum već neko vreme ,pa da se javnem na kratko.Nedavno sam bio u muzeju i primetio sam jednu stvar-čini mi se da bi neki od izloženih aviona,a poseduju motore ,mogli i da se dignu sa zemlje i da se pojave  na nekom od avio mitinga,naravno da lete.Znam da je jako skupo održavanje originalnih aviona u letnom stanju,ali mislim da bi to zaista bila atrakcija na mitinzima i da bi muzjl mogao da dođe do finansijskih sredstava za održavanje primeraka koji su izloženi.Koliko je P-51D nekompletan? Da li bi i takav mogao da bude izložen,zaista bi bio atrakcija!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #56 on: April 08, 2013, 08:10:02 pm »

Da bi neki od aviona bio u letnom stanju nije dovoljno da mu je trup bez rupa, cela krila, da ima kompletan stajni trap i da mu motor radi. Moraju se zadovoljiti veoma strogi standardi, zašto bi muzejski primerci bili izuzeti od toga, nema razloga, inače lako može neko poginuti.
Logged
djole01
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #57 on: April 08, 2013, 09:58:22 pm »

Apsolutno se slažem da avioni moraju da budu u perfektnom stanju,samo mi nije jasno zašto neki modeli nisu u letnom.Država bi morala da stane iza ovakvog blaga koje muzej poseduje.Na kraju krajeva,pa valjda bi mogli da napravimo replike,npr.IK- 3 ili drugih...Koliko sam čuo za IK-3,biće replika do 2020,mnogo dugo za naše inženjere.Potrebni su sponzori koji bi finansirali projekte,na taj način bi prezentovali i državu,naravno i sebe.Koliko bi privatne firme koje se bave avionima mogle da se uključe u posao?Mislim na neku proizvodnju.
Pozdrav.
P.S.Zašto Kumbor,ako nije indiskretno?Imam razloga za pitanje. marinero
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #58 on: April 08, 2013, 10:14:06 pm »


Kumbor, zato što sam od svoje druge godine svake godine, osim leta 1985. mnogo letnjeg vremena provodio u tom malom bokeljskom mestu, sa direktnim pogledom na uvalu Nirvana, gde se nekada nalazio vez Graničarskog mornaričkog odreda, više DTM-ova, pa DJČ, barkase, i šta ti ja znam.
I dalje svake godine idem tamo, i što sam stariji, sve mi više znači, tim pre što tamo imam sopstveni vrlo skromni krov nad glavom. Takođe sam zarazio Kumborom i svoju kćerku, a žena ionako stalno jedva čeka da pobegne iz stana u Kumbor. Pre 1991. mi nešto nije bio atraktivan. Prvo bih obično išao na Hvar, u Istru, u Grčku, itd., a zatim u Kumbor da se odmorim od ludovanja, u potpunoj lenjosti, miru i tišini.
Leto 1985. nisam bio tamo jer sam 1984/5 proveo u Puli u tamošnjem GMO na Vargeroli.
Eto zato i Kumbor! Mislio sam prvo Vargerola, ali eto, Kumbor mi ipak više znači.
Ako imaš jedno 15000Eur viška, odlično bi mi došlo za rekonstrukciju moje vikendice. Vratio bih ti sigurno, jednog dana. Grin Cool
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #59 on: April 08, 2013, 10:42:59 pm »

Muzej RV u Surcinu organizacijski je podijeljen na dvije cjeline: vojni i civilni muzej (mozda bi bilo preciznije reci postavke), ali ima i dva direktora itd.

Problem vojnog dijela i jeste i nije novac. Proracunski se iz MO Srbije izdvaja jako malo za  funkcioniranje vojnog muzija i mislim da veliki postotak ide na place namjestenika tako da za ostale zahvate ostaje malo novaca. S druge strane, bogatstvo eksponatima poznato je ljubiteljima ove vrste "filatelije" diljem svijeta koji imaju poduzetnicki duh i trziste da od eksponata naprave novac. Dolazi dosta ponuda izvana za razlicite vidove suradnje, doslo je i do konkretnijih razgovora, gdje je druga strana kao zelju da odobrovolji vonu stranu nudila novac za renoviranje muzeja u zamjenu za prioritet u razmatranju projekata.
Radilo se o jednoj vrsti koncesije na exponate koji bi se dijelom pretvrili u putujucu izlozbu, ali kada je rukovodstvo muzeja poslalo na razmatranje prijedlog suradnje, cak nije dobilo ni odgovor nadleznih visih instanci koji bi trebalo to odobriti. Svakome se ideja svidjela, ozivjelo bi se muzejsko djelovanje , ali kada je trebalo konkretizirati ugovorima, nitko nije htio uzeti "zar" u ruke, misleci da ce u nepoznavanju materije biti navucen na tanak led. Jer treba se paziti da se neko ne bi obogatio.

Rukovodstvo vojnog dijela je ulozilo dosta napora, ali su se na kraju morali zahvaliti zaintresiranima u nemoci da bilo sto pokrenu.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.