PALUBA
September 23, 2020, 08:30:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Upozorenje za sve članove

Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopno-izviđački bataljon KoV VS  (Read 234 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzombijaner
mornar
*

« on: August 01, 2020, 09:58:50 am »

Čini mi se da Paluba nije komentarisala formiranje Oklopno-izviđačkog bataljona u KoV-u; naime, bataljon je formiran 15. oktobra prošle godine. Kao laiku, nije mi jasna svrha izdvojene oklopno-mehanizovane jedinice na nivou KoV-a:

a) Da se udome vozila BRDM-2MS koja smo dobili od Rusije? Ali zašto ih izdvojiti u zasebnu jedinicu? Ukoliko za tim vozilima nema potrebe u brigadama, nije ih trebalo nabavljati; ukoliko ima, obuka i postepeno uvođenje vozila u jedinice su mogli da se obave u okviru Centra za obuku.

b) Postoji potreba za oklopnom, manevarskom jedinicom na nivou KoV-a - koja potreba? Prema internet stranici ove jedinice, njena je svrha da obavi "Prikupljanje obaveštajnih podataka za potrebe izvođenja operacija Kopnene vojske". Teško mi je da zamislim scenario gde je KoV prinuđen da upotrebi ovu jedinicu:

Scenario 1 "Ograničen predviđen sukob" - mirnodopski sastav ratuje sam, brigade imaju svoje težišne pravce, izviđačke jedinice, i podršku specijalnih brigada. Budući da je sukob "predviđen" (jasna, svima poznata regionalna žarišta), šta tačno radi ovaj bataljon? Ukoliko je cilj imati gotove snage na trenažnim/dodatnim oklopnim sredstvima kao stratešku rezervu, to se moglo uraditi na nivou Centra za obuku.

Scenario 2 "Ograničen nepredviđeni sukob" - organske izviđačke jedinice brigada + specijalne brigade + druga neoklopna sredstva izviđanja nisu dovoljni za izviđanje, stoga KoV šalje BRDM-2MS jedinicu na zadatak. Teško je zamisliti da ova vozila mogu samostalno da izvide bilo šta bez podrške pešadije i drugih sastava. Dakle, u slučaju ovog scenarija, KoV pridružuje čete/vodove ovog bataljona postojećim jedinicama - ali, opet, zašto onda ova vozila nisu odmah pridružena postojećim sastavima?

Scenario 3 "Neograničen sukob" - mirnodopski sastav nedovoljan za vođenje borbe, stvaraju se kompletno novi sastavi, a ovaj bataljon je klica za nove oklopne jedinice. Opet, zašto to nije moglo preko Centra za obuku?

MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #1 on: August 01, 2020, 03:41:46 pm »

Igraju se deca.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*

« Reply #2 on: August 01, 2020, 06:24:17 pm »

Биће и чистија слика те јединице, само да се још неке коцкице поклопе. Има своју сврху.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: