PALUBA
April 20, 2024, 02:19:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija nabavlja kineski sistem PVO FK-3  (Read 22792 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 212


« Reply #60 on: August 12, 2020, 03:36:50 am »

Пошто смо се удаљили од теме, ја сада овде не бих настављао на тему Косова и Метохије, ако неко отвори нову тему, радо ћу се укључити у дискусију.

То што F-35 мења F-15 у појединим ескадрилама не значи да он преузима улогу F-15, него да се улога тих ескадрила мења. Американци више не очекују сукобе са хиљадама пресретача и air superiority ловаца. За ваздушну надмоћ у НАТО је задужено америчко ваздухопловство и од других чланица се и не очекује да буду на том нивоу. Неке то схвате на време, некима треба мало више времена. Европске чланице могу да држе воду док не дође коњица. Овим би завршио дискусију о америчком ваздухопловству, ако неко отвори нову тему, можемо да наставимо дискусију.

Да се вратим на FK-3. Србија овим системима затвара небо на висинама до 27 км и при томе не мора да размишља да ли ће се за 10 година појавити неко ко ће пробати да је угрози са висине изнад 15 км. Надам се да нећемо морати у пракси да проверавамо колико је тај систем ефикасан у пракси. Свет се мења далеко брже него што је било ко очекивао. Ко је 1989. помислио да ће НАТО бомбардовати Србију? Ко је нпр. 1986. могао помислити да ће, десетак година касније, совјетске подморнице од којих је зазирала цела пасифичка флота, зимовати у америчким градовима, наплаћивати улазнице и продавати мајице? Ко је 1999. могао очекивати да ће за десетак година почети нова фаза хладног рата?

Ако неко буде планирао да угрози ваздушни простор Србије, мораће у сваком случају да рачуна на њих.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #61 on: August 12, 2020, 09:35:36 am »



Ако неко буде планирао да угрози ваздушни простор Србије, мораће у сваком случају да рачуна на њих.

Ta zadnja recenica je veoma bitna, cak i bitnija od realnih sposobnosti sistema.

Ako predpostavimo da FK-3 predstavlja najvecu opasnost po potencijalnog neprijatelja, mozemo zakljuciti da bi neprijatelj pokusao da neutralise FK-3 kao prioritet i nasa taktika odbrane bi se mogla uskladiti sa tom cinjenicom. Neprijatelj bi imao par opcija, da izbegava zonu dejstva FK-3. Sto nebi bilo u skladu sa totalnom kontrolom vazdusnog prostora. Ili da pokusa unistiti sistem. Tu se stavlja pod rizik. Ako smo sposobni da na vreme reagujemo, FK-3 i ostali PVO sistemi bi bili u mogucnosti da dejstvuju iz zasede. I nanesu gubitke neprijatelju. Najbitnije po nas je da ne zaboravimo lekcije i iskustvo sto smo krvavo stekli i prenesemo ih na nove generacije.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #62 on: August 12, 2020, 02:19:00 pm »

Gospodo, morate shvatiti da vam je džaba svo oružje koje imamo, ako nas političari odvedu krivim putem, u neki ćorsokak, bez povratka!

Promislite i izvucite zaključak iz moje rečenice. U njoj je mnoga toga rečeno!

I hajde da se vratimo na FK-3.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #63 on: August 12, 2020, 03:19:03 pm »

Gospodo, morate shvatiti da vam je džaba svo oružje koje imamo, ako nas političari odvedu krivim putem, u neki ćorsokak, bez povratka!

Promislite i izvucite zaključak iz moje rečenice. U njoj je mnoga toga rečeno!

I hajde da se vratimo na FK-3.

Podpuno se slazem, samo onda nema svrhe bilo sta raspravljati o bilo cemu. Politika nas je dovela u ovu situaciju, politika mora i da nas izvuce iz ove situacije. A da se to desi mora se otvoreno pricati o stvarima koje nisu prijatne.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #64 on: August 12, 2020, 04:28:04 pm »

Glas Amerike: Kineski raketni sistem - visoka cena slobodne volje Srbije

"Nabavka odbrambenih resursa je nacionalna odluka. Srbija ima pravo da slobodno bira angažmane iz oblasti politike i bezbednosti", saopštio je u pisanom odgovoru Glasu Amerike neimenovani zvaničnik Severnoatlantske alijanse (NATO) povodom objavljenih informacija o kupovini kineskog raketnog sistema FK-3 za potrebe Vojske Srbije. EU očekuje da se Srbija ponaša u skladu sa obavezama koje je preuzela, navode iz Brisela, dok bivši zvaničnik američkog Sekretarijata za odbranu Majkl Karpenter kaže da se SAD neće previše baviti time.

"Istovremeno, važno je uzeti u obzir pune troškove nabavki u oblasti odbrane, tokom njihovog čitavog životnog veka, koji mogu biti značajni", navodi se u odgovoru NATO-a na pitanje Glasa Amerike.

Podseća se i da su NATO i Srbija bliski partneri koji su posvećeni jačanju partnerstva – istovremeno poštujući odluku o vojnoj neutralnosti. "Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a, u redovnom je kontaktu sa predsednikom Vučićem i drugim zvaničnicima. Naše partnerstvo je obostrano korisno u brojnim oblastima. Na primer, radimo zajedno kako bismo bili što bolje pripremljeni za poplave i šumske požare. Pomažemo Srbiji u reformi snaga bezbednosti i institucija", navedeno je odgovoru.

NATO, kako je ukazano, obučava srpske vojnike za međunarodne mirovne misije. Uz to, istaknuto je da je Severnoatlantska alijansa u proteklih 20 godina, milionima evra pomogla Srbiji u uništavanju više od 230 tona zastarele municije.

"Srbija i NATO zajedno rade i na pružanju pomoći drugim zemljama, na primer, obučavanjem iračkih vojnih medicinara. Štaviše, Srbija je od 2006. godine doprinela u više od 30 aktivnosti u okviru NATO-ovog programa Nauka za mir i bezbednost. Uključuju energetsku i zaštitu životne sredine, odbranu od hemijskih, bioloških, radioloških, nuklearnih agenasa, protivterorizma, sajber odbrane, kao i beznednost ljudi", navedeno je u odgovoru u kome se dodaje i da je nekoliko NATO saveznika i partnera, uključujući Austriju, Češku Republiku i Tursku, pružilo važnu medicinsku pomoć Srbiji u borbi protiv pandemije Kovida 19.

"U vezi sa odnosom Srbije prema Evropskoj uniji upućujem vas na zvaničnike EU. Govoreći o tome ukazujem da su bezbednosti i stabilnost Zapadnog Balkana važni za NATO i mir i stabilnost u Evropi. Demokratija, vladavina zakona, unutrašnje reforme i dobrosusedski odnosi su od vitalnog značaja za napredak celog regiona. Više od dvadeset godina pomagali smo održavanje mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Naša predstavništva u Sarajevu, Beogradu i Skoplju promovišu politički dijalog i saradnju. Politika koju vodimo u region, uključujući i politiku Otvorenih vrata, imaju za cilj jačanje stabilnosti i pospešivanje saradnje", zaključuje se u odgovoru Glasu Amerike.

Ukazano je i da je NATO odlučan da nastavi pružanje pomoći državama regiona u sprovođenju reformi. To će, kako je istaknuto, koristiti njihovim građanima i čitavoj evroatlantskoj porodici.

Stano: Očekujemo da se Srbija ponaša u skladu sa obavezama koje je preuzela
"Vlasti Srbije su integracije u Evropsku uniju označile kao strateški prioritet države. Očekujemo da se Srbija ponaša u skladu sa obavezama koje je preuzela... Da bi Srbija napredovala na putu integracija u Evropsku uniju potrebno je da se postepeno uskladi sa njenom spoljnom i bezbednosnom politikom na osnovu pregovaračkog okvira", podvlači u pisanoj izjavi za Glas Amerike Peter Stano, glavni portparol za spoljne poslove i bezbednosnu politiku EU koga je Glas Amerike kontaktirao povodom okolnosti koje ukazuju na intenziviranje vojne saradnje Srbije i Kine.

"Srbija je uključena u bezbednosnu saradnju sa Evropskom unijom kroz doprinose koje pruža u misijama i operacijama", zaključio je Stano.

Hodžis: Srbija bi trebalo da je svesna rizika
Frederik Ben Hodžis, bivši glavnokomandujući američkih kopnenih snaga u Evropi, kaže za Glas Amerike da bi Srbija trebalo da bude svesna rizika kupovine oružja od kineskih kompanija.

"Poslovanje sa Kinom se za mnoge države uglavnom okonča značajnom krađom tehnologije, angažovanjem kineskih radnika na štetu domaćih i situcijama čije su posledice veliki dugovi", upozorava u pisanoj izjavi Glasu Amerike general potpukovnik Hodžis.

Motive za takve vidove vojne saradnje Frederik Hodžis, saradnik vašingtonskog Centra za analizu evropske politike (CEPA), vidi u nastojanjima vlasti Srbije da biračkom telu i Srbima na području Balkana pokažu snagu.

Karpenter: SAD se neće previše baviti time
Majkl Karpenter, bivši zvaničnik američkog Sekretarijata za odbranu zadužen za ruska, evroazijska i balkanska pitanja, izjavio je za Glas Amerike da se Sjedinjene Države, kako je rekao, neće previše baviti pitanjem nabavke kineske vojne opreme jer je suvereno pravo Srbije da kupuje oružje od koga god želi.

"Sjedinjene Države nisu glavni dobavljač Srbije", rekao je Karpenter u pisanom odgovoru Glasu Amerike, dodavši da veruje da je nekoliko faktora moglo uticati na intenziviranje srpsko-kineske vojne saradnje.

"Najznačajniji je cena pošto je za male države poput Srbije sistem S-400 preskup. Drugi mogući faktor su nedavne tenzije u odnosima Srbije i Rusije, koje proizilaze iz navoda od demonstranata na ulicama Beograda bili povezani sa ruskim službama bezbednosti", rekao je Karpenter.

On je podsetio da Srbija, kako primećuje, već dugo balansira svoju spoljnu politiku između Rusije, Kine, Evropske unije i Sjedinjenih Država.

"Predsednik Vučić bez sumnje smatra da je takav pristup u odnosima sa ta četiri entiteta trenutno najsigurniji za režim koji predvodi, imajući u vidu neizvesnosti članstva Srbije u Evropskoj uniji, kao i veoma visoku prepreku oličenu u ispunjenju kriterijuma vladavine prava koju treba preskočiti da bi se članstvo ostvarilo", zaključio je Karpenter.

Ko su donatori Vojsci Srbije
Prema informacijama objavljenim u Informatoru o radu Ministarstva odbrane Srbije za period od 2008-2019. godine Sjedinjene Američke Države su u tom periodu bile najveći donator Vojsci Srbije. Takođe, u publikaciji je navedeno da je u intervalu od 2014-2019. Srbija od Sjedinjenih Država dobila pomoć od oko 10 miliona dolara u opremi i novcu, dok je druga na listi Kina sa doniranih 5,2 miliona evra, prenosi Glas Amerike.

U informatoru tog ministarstva koji obuhvata 2020. godinu nalazi se pregled ugovora o donacijama u 2018. godini. Rusija se ne nalazi među 23 pobrojana donatora - dok se Kina pominje jednom u kontekstu protokola koji su ministarstva odbrana dve države potpisala o pružanju besplatne vojne pomoći Kine Srbiji. Procenjena vrednost donacije je 30.000.000 kineskih juana - odnosno više od četiri miliona i trista hiljada dolara.

U javnosti Srbije, međutim, Rusija figurira kao najizdašniji donator Srbije – uprkos tome što je država ruskoj strani, primera radi, platila 185 miliona dolara za modernizaciju šest letelica MIG-29 - koje su javnosti Srbije predstavljene kao donacija.

Sada deluje da se kineski faktor aktivnije angažovao u domenu vojne saradnje sa srpskom stranom i to pošto su iz Srbije stizale najave o mogućoj nabavci ruskih protivraketnih sistema S-300 ili čak S-400 – čija su, jeftinija konkurencija, kineski FK-3.

Međutim, opredeljivanje prema kineskom partneru je prema pisanju portala Balkanska bezbednosna mreža, izazvalo razočaranje u ruskoj javnosti. Do sada se tim povodom nisu oglašavali ruski zvaničnici.

Šta je stiglo od objavljenog usporavanja sa kupovinom 2019.
Inače, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je decembra 2019. godine objavio da će država, kako se izrazio, usporiti sa kupovinom oružja. Rekao je tada da će vojska biti dodatno reformisana, mobilnija i brža, što međutim ne znači kupovinu oružja.

Međutim, već u februaru naredne godine Rusija je u Srbiju počela u delovima da doprema delove raketnog sistema “Pancir S” čija je kupovina dogovorena tokom zajedničke vojne vežbe “Slovensko bratstvo” održane oktobra 2019. Nepoznato je kolika je Srbija Rusiji platila za šest šest sistema “Pancir S”. Poznato je, sa druge strane, da jedan takav sistem na tržištu košta 13 i 14.6 miliona dolara, u zavisnosti od verzije.

Od tada su, međutim, stigli kineski dronovi – kao i nabavka, ili kako kaže predsednik Srbije, razmišljanja o kupovini kineskog raketnog sistema FK-3.

http://rs.n1info.com/Vesti/a628876/Glas-Amerike-Kineski-raketni-sistem-visoka-cena-slobodne-volje-Srbije.html
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #65 on: August 12, 2020, 04:35:16 pm »

Frederik Ben Hodžis: Srbija treba da bude svesna rizika kupovine oružja od kineskih kompanija

Bivši glavnokomandujući američkih kopnenih snaga u Evropi, Frederik Ben Hodžis, kaže za Glas Amerike da bi Srbija trebalo da bude svesna rizika kupovine oružja od kineskih kompanija.

„Poslovanje sa Kinom se za mnoge države uglavnom okonča značajnom krađom tehnologije, angažovanjem kineskih radnika na štetu domaćih i situcijama čije su posledice veliki dugovi”, upozorava u pisanoj izjavi general potpukovnik Hodžis.

Kao saradnik vašingtonskog Centra za analizu evropske politike (CEPA), on motive za takvu saradnju vidi u nastojanjima vlasti Srbije da biračkom telu i Srbima na Balkanu pokaže snagu.

Nada se i da Srbija istovremenio pokušava i da ojača sopstvenu nezavisnost u odnosu na Kremlj i izvuče se iz percepcije da je satelit Moskve.

„Ali ako se Zapad, posebno SAD i EU, ne uključe u ekonomsku utakmicu na Balkanu, posebno u Srbiji, Kina će ispuniti prazan prostor – uprkos svim negativnim aspektima koje nose kineske investicije”, upozorava Hodžis.

Kako je precizirao, „potrebno je da Zapad pokaže želju da se takmiči na tom području, kako bi vrata ostala otvorena”.

„Dajte milionima talentovanih i inteligentnih mladih građana Srbije da se nečemu nadaju – nasuprot tome da budu Venecuela Balkana”, zaključio je Hodžis.

https://www.danas.rs/politika/frederik-ben-hodzis-srbija-treba-da-bude-svesna-rizika-kupovine-oruzja-od-kineskih-kompanija/
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #66 on: August 12, 2020, 04:38:45 pm »

Peter Stano: Potrebno da se Srbija uskladi sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU

Vlasti Srbije su integracije u Evropsku uniju (EU) označile kao strateški prioritet države i zato očekujemo da se ponašaju u skladu sa obavezama koje su preuzele, izjavio je za Glas Amerike Peter Stano, portparol EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku, povodom informacija o tome da Srbija od Kine nabavlja novi kontingent vojne opreme.

Reč je o kupovini kineskog raketnog odbrambenog sistema FK-3 koja je notirana u izveštaju državnog preduzeća Jugoimport SDPR, priloženom Agenciji za privredne registre Srbije. Delokrug rada pomenute kompanije je uvoz i izvoz odbrambene opreme.

„Da bi Srbija napredovala na putu integracija u EU potrebno je da se postepeno uskladi sa njenom spoljnom i bezbednosnom politikom na osnovu pregovaračkog okvira”, napominje Stano u pisanoj izjavi.

Prema njegovim rečima, „Srbija je uključena u bezbednosnu saradnju sa EU, kroz doprinose koje pruža u misijama i operacijama”.

https://www.danas.rs/politika/peter-stano-potrebno-da-se-srbija-uskladi-sa-spoljnom-i-bezbednosnom-politikom-eu/
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #67 on: August 12, 2020, 04:41:17 pm »

AP: Rusko i kinesko naoružavanje Srbije Zapad i susedi posmatraju sa nelagodom

Rusko i kinesko naoružavanje srpske vojske, kao i sve veći politički i ekonomski uticaj te dve zemlje u Srbiji, na Zapadu i među njenim susedima posmatra se sa nelagodom, piše američka agencija Asošiejted pres.

U tekstu povodom najave da Beograd razmatra kupovinu kineskog raketnog sistema protivvazdušne odbrane FK-3, AP navodi da je Srbija, „koja vojsku jača uglavnom ruskim avionima i oklopnim vozilima, prošlog meseca dobila šest kineskih dronova CH-92A“. To ju je učinilo prvom evropskom zemljom sa kineskim bespilotnim letelicama, dodaje agencija.

AP navodi da na Balkanu rastu tenzije i podseća da je region 90-ih godina bio pogođen razarajućim građanskim ratom i da je NATO „intervenisao 1999. godine u Srbiji da zaustavi krvav obračun Srba sa albanskim separatistima na Kosovu“.

Srbija, koja formalno teži članstvu u EU, proglasila je vojnu neutralnost 2006. godine i pridružila se programu NATO Partnerstvo za mir, podseća AP i dodaje da je srpsko „populističko vođstvo protiv članstva u zapadnoj vojnoj alijansi iako je većina suseda Srbije u NATO“.

Agencija prenosi današnju izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da Beograd razmatra kupovinu modernog kineskog sistema za protivvazdušnu odbranu FK-3 i da još nije kupio to oružje.

U tekstu se podseća da je Ambasada SAD u Beogradu juče upozorila Srbiju da treba da bude svestan rizika koji nosi kupovina oružja od kineskih kompanija i ocenila da izbor snabdevača treba da odražava deklarisani cilj Srbije da se integriše sa Evropskom unijom.

Ambasada je navela da je „nabavka vojne i odbrambene tehnike suverena odluka“ svake zemlje, ali da bi „vlade trebalo da budu svesne kratkoročnih i dugoročnih rizika i cene koju povlači poslovanje s kineskim kompanijama“, dodaje AP.

Agencija navodi da je Vučić, reagujući na saopštenje Ambasade SAD, rekao da „neko uvek ima nešto protiv“ kada Srbija „odluči da kupi nešto“ i naveo da sistem FK-3 nije na spisku za sankcije nadležnog američkog ministarstva.

Neimenovani zvaničnik NATO rekao je povodom naoružavanja Srbije kineskim sistemom FK-3 da Beograd „ima pravo da slobodno izabere svoje političke i bezbednosne aranžmane“, navodi AP.

„NATO i Srbija su bliski partneri i mi smo posvećeni jačanju partnerstva sa Srbijom, uz puno poštovanje njene politike neutralnosti“, kazao je zvaničnik NATO.

https://www.danas.rs/drustvo/ap-rusko-i-kinesko-naoruzavanje-srbije-zapad-i-susedi-posmatraju-sa-nelagodom/
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #68 on: August 12, 2020, 07:31:35 pm »

Gospodo, morate shvatiti da vam je džaba svo oružje koje imamo, ako nas političari odvedu krivim putem, u neki ćorsokak, bez povratka!


Nije baš kulturno replicirati samog sebe, ali ću skrenuti pažnju na prethodna 3 - 4 posta, i moj post pre njih.

Razmislite i videćete šta sam hteo da kažem - pređašnji postovi (novinski članci) upravo govore o tome.
Očito je da u današnje doba boj ne bije svetlo oružje i junaci, već političari koji vedre i oblače u svojim kuloarima. Najgore je što mi o tome ne znamo ništa, već smo uvek stavljeni pred svršeni čin, i redovno na.ebemo.

Neki će kazati da je to cena demokratije!
Ja na to odgovaram: mi smo kroz istoriju uvek na.ebali, i narod je masovno stradao, dok još nije bilo demokratije, i uvek su nas političari (naši, tuđi, vodeći, opozicionari ....) uvaljivali u go.na.

Izvinite za OT, i hajde da se vratimo na kineske rakete.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #69 on: August 12, 2020, 08:21:17 pm »

САД, ЕУ, НАТО и ''регион'' само критикују набавку наоружања и војне опреме, али се нико не пита да ли они нуде икакво решење или алтернативу. Шта Америка нуди уместо С-300, С-400 или ФК-3? Шта нуди Европска унија? Шта нуди Хрватска, шта нуди Северна Македонија,, шта нуди Црна Гора?

Познато је да стратегија одбране диктира развој оружаних снага па тако и саму производњу и развој наоружања. Америчка стратегија, војна доктрина, оператика и тактика се ослањају првенствено на нападе као и на употребу бомбардерске, јуришне и ловачке авијације уз свесрдну подржну и садејство снага ратне морнарице на другом крају света. Америка као суседе има Канаду на северу и Мексико на југу, две државе од којих им не прети никаква опасност. Уз то треба додати и Кубу као и остале острвске земље на Пацифику и Атлантику које су углавном на њиховој страни сем Кубе. Имајући ово у виду, Америка нема широку понуду ракетних система ПВО већ нуди различите типове ловачких авиона које продаје својим савезницима. Систем који се производи и извози је и патриот, али он је нама свакако недоступан, а и превише скуп за оно што нуди. Зашто?

САД су у Европи су системом патриот углавном наоружавале чланице НАТО на рубу тог савеза. Раније, док је граница између два света била у Немачкој, СРН је од Америке купила патрот. Касније тај систем треба да добију Румунија и Пољска за невероватне своте новца које ми нит можемо да платимо, а нити те своте оправдавају квалитет и способност тог система. Већ сам раније писао на овом форуму да Румунија и Пољска купују патриот, не да би штитиле себе и свој народ, већ да би штитиле систем ПРО на територији својих земаља од потенцијалног руског удара. Исто тако, рубна држава на Балканском полуострву која у свом саставу има патриот је и Грчка.

Када погледате територију и положај Србије закључујете да се она не налази на првој линији према Русији те стога и нема потребе да има ПВО систем раван патриоту. Фронт према Русији иде од Естоније, преко Пољске, Словачке, Румуније, Бугарске, Грчке па све до Турске. Занимљива је и та ствар да Словачка исто има ракетни систем ПВО С-300 као и Бугарска чиме је ланац комплетиран. Остале државе или имају патриот, или је Америка те системе распоредила на њиховој територији или очекују његову испоруку. Дакле Србија не би могла да има такав ПВО систем јер је у позадини. Погледајте Чешку, Мађарску, Хрватску, Словенију и др. земље које се налазе иза прве борбене линије. Или немају ракетне системе ПВО уопште или имају застареле уређаје из доба СССР-а у далеко мањем броју него што су имали до 1991.

Када се распала ЧССР, Чешка је свој ракетни систем С-300, који се налазио у околини Прага у саставу 71. бригаде ПВО, предала Словачкој. Исто тако су распустили све јединице које су у свом саставу имале систем С-200. Иста ствар са С-200 се догодила и у Немачкој, Пољској и Мађарској, док је овај систем остао у оперативној употреби у Бугарској у већ поменутом месту Костинброд. Дакле линија одбране је почела да се помера даље на исток ка Русији и ЗНД.

Ако гледамо Патриот као алтернативу, морам да подсетим да је то систем који гађа и нишани циљеве из зоне очекивања. Искуства из 1999. године су показала да је зона очекивања у Србији из свих праваца. Све земље су данас или ушле у НАТО или су на прагу уласка. Од наших суседа, једино Босна и Херцегодина није у НАТО-у, али је НАТО у њој. У случају неког будућег сукоба, Србија би морала да има на уму да би ваздушни напади ишли из свих оних праваца из којих су ишли 1999. године. То би значило да би наша земља морала да има по барем један дивизион оваквих система уперен ка свакој од земаља или барем 4 система за све 4 стране света. Но то је само један од проблема.

Поред Патриота би требало наћи и замену за трупну ПВО, пошто је Патриот систем за ПВО територије. Шта Америка, НАТО, ЕУ и суседи нуде као решење? Ништа што би нама одговарало или што би нам помогло јер углавном, ако погледате војске НАТО, такви системи далеко заостају за својим руским конкурентима или уоппште не постоје у неким армијама света. Идеја западних армија је да ударе прве помоћу балистичких пројектила, хакера, сателита, ЕМТ ометача, ракетне артиљерије, крстарећих ракета, бомбардера и јуришних авиона уз јаку ловачку заштиту. Одбрана се угланом своди на антибалистичку заштиту која треба да спречи ''први удар'' као и да руши руске бомбардере на већим удаљеностима.

Шта би Србија требало да уради да добије прилику да купи неки озбиљнији западни систем? Да уђе у НАТО. Кад уђе у НАТО, Србија постаје део заједничког војног система и не може сама да планира своју одбрану и улогу већ јој то одређују пре свега Америка, а за њом и друге земље. Да ли вам положај Србије у НАТО говори да би код нас био распоређен неки озбиљнији ПВО систем или систем за антибалистичку заштиту? Наравно да не. И ово сад што Србија има је за НАТО превише.

Друга ствар коју треба напоменути је цена. Колико кошта руски, а колико кошта амерички ПВО систем? Кина је куповала руски С-300 по цени од 120 до 150 милиона долара по батерији. Када се каже батерија, мисли се на 12 лансера, а сам дивизион С-300 се састоји од две батерије (једна лансирна, друга радио-техничка) и једног одреда за обезбеђивање погона. Словачка је хтела да купи још један дивизион С-300 за 180 милиона долара током 90-тих, али су им из Америке поручили да неће ући у НАТО ако то ураде. Сирија је добила 48 лансера за 900 милиона долара са ракетама, радарима и осталом техником. Шта нуди Америка за те паре? Ништа слично. Шта нуди Немачка за те паре? Ништа налик томе? Шта нуди регион који је забринут? Наравно ништа.

Треће, интеграција система. Како интегрисати патриот или неки други западни систем са већ постојећим С-125, Куб-ом, пасарсом, панциром и др. системима које поседујемо? Како интегрисати неки други западни систем који би нам можда понудили? Да се увеже са ВОЈИН-ом и већ постојећим јединицама АРЈ ПВД?

Исто то важи и за све остале понуђаче, укључијући и Кинезе, али је главни осврт на САД, ЕУ, НАТО и регион јер они највише критикују набавку наоружања и војне опреме у Србији. Нико се није нашао да каже да су наши системи стари и до 50 година и да је неопходно купити нове и савременије наоружање које ће осим ефикасности у борби пружити и већу безбедност и заштиту на раду припадницима јединица ПВО. Има ту зрачења, експлозија, вибрација, виских температура, удобности итд. Ко је видео како изгледа унутрашност система ПВО зна о чему причам. Ово не би требало да се односи само на ПВО већ и на друге родове војске. Пилоти треба да лете на новим хеликоптерима што због себе, што због других. Хеликоптер стар 40 година није безбедан као нов хеликоптер. Нико не прича да је техника баш стара и да се продужавао животни век, али се малициозно говори како је то све нека припрема за рат и сукоб. Нико нема да се нађе да каже да би нам и ти хеликоптери добро дошли и за санитетски превоз или за неку другу неагресивну и невојну улогу.

За то време исти тај регион као и НАТО не види проблем у сопственом наоружавању. Све земље у окружењу купују нову технику и избацују стару. Тако је Хрватска купила хаубице ПЗХ 2000, а поред тога је задржала М87 оркан у употреби (на који нико живи не обраћа пажњу нити га помиње од паравојних аналитичара и држача портала). Уз све то имамо и МОЛ, за кога кажу да ако се постави у Илоку може да дејствује по НС, наравно без селекције мета, али нема везе. Тендер за набавку новог вишенаменског авиона 4+ генерације, модернизација М-84, набавка БОВ патриа итд. Да се разумемо, то је са хрватског и становишта сваког ко држи до своје војске уреду, али није уреду да се питаш ''а шта ће оном до мене исто то'', јер исто то радиш и ти.

Бугари имају точку. На који начин ми можемо да се бранимо од тог оружија? Како да спречимо ракетни напад на Ниш, Пирот, Димитровград, Босилеград, Врање, Неготин, Зајечар, Мајданпек? Како да поставимо када знамо да С-300 и С-200 држе део нашег ВаП-а под надзором? Њихови радари на С-300 и С-200 виде преко границе, а ракете имају домет на нашем простору. Да ли је иједан наш систем постављен тако или је у могућности да гађа летеће циљеве изнад околних земаља?

Румунија набавља Ф-16. Већ има 12 старих које ће да користи за обуку и прилагођавање, а онда стижу нови. 48 комада када се све сабере. Укључите то и патриот и ПРО. Додајте рубеж за кога знамо да може да туче циљеве на земљи. Има ли одбране од тога? Прети ли нам то?

Мађари имају ЈАС-39 грипен. Гледа ли неко то? Да ли ти авиони могу да нас угрозе? Какво наоружање имају? Који је домет њиховог наоружања ваздух - земља? Докле могу да досегну са пуним или додатним резервоарима?

За остале смо утврдили да немају ништа што би нама могло да направи озбиљан проблем, али то не значи да неће имати или да на њиховој територији неће такви системи бити стационирани. Искуства из 1999. године показују да су се све околне земље прикључиле агерсији давајући своју територију за напад на Србију односно СРЈ.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #70 on: August 12, 2020, 08:34:39 pm »

Gospodo, morate shvatiti da vam je džaba svo oružje koje imamo, ako nas političari odvedu krivim putem, u neki ćorsokak, bez povratka!


Nije baš kulturno replicirati samog sebe, ali ću skrenuti pažnju na prethodna 3 - 4 posta, i moj post pre njih.

Razmislite i videćete šta sam hteo da kažem - pređašnji postovi (novinski članci) upravo govore o tome.
Očito je da u današnje doba boj ne bije svetlo oružje i junaci, već političari koji vedre i oblače u svojim kuloarima. Najgore je što mi o tome ne znamo ništa, već smo uvek stavljeni pred svršeni čin, i redovno na.ebemo.

Neki će kazati da je to cena demokratije!
Ja na to odgovaram: mi smo kroz istoriju uvek na.ebali, i narod je masovno stradao, dok još nije bilo demokratije, i uvek su nas političari (naši, tuđi, vodeći, opozicionari ....) uvaljivali u go.na.

Izvinite za OT, i hajde da se vratimo na kineske rakete.

Јесте. Слажем се да смо масовно најебали, али ту има једна ствар: постоје времена када смо могли да не награбусимо јер имали чиме и како да се бранимо, али смо због, до сада необјашњивих разлога, пропали. Масовно смо страдали у великим ратовима и не зна се да ли нас је више изгинуло у првом или у другом. У другом смо могли да избегнемо да нас Хитлер згази, али то би значило да би морали да будемо уз њега. Е сад, неко би да буде антифашиста, али и да не страда. Ал добро... Они каснији догађаји нису исти као они ранији јер смо тада могли нешто да урадимо за себе, али смо баш због политике пропали и отишли под лед.

Демократије нема ни сада јер суверена држава не може да купи оно што она хоће без да јој неко не приговори или да је не притисне са стране. Не само Србија, већ остале државе. Ако је Америка претила Индији санкцијама због С-400, чему онда други да се надају?

Јасно је мени шта ти хоћеш да кажеш. Србија би требало да гледа да се приволи јачем и доминантнијем и да гледа да не провоцира даље сукобе и санкције и све што би могло да нас задеси што нас је већ задесило.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #71 on: August 13, 2020, 12:31:45 am »


То што F-35 мења F-15 у појединим ескадрилама не значи да он преузима улогу F-15, него да се улога тих ескадрила мења. Американци више не очекују сукобе са хиљадама пресретача и air superiority ловаца. За ваздушну надмоћ у НАТО је задужено америчко ваздухопловство и од других чланица се и не очекује да буду на том нивоу. Неке то схвате на време, некима треба мало више времена. Европске чланице могу да држе воду док не дође коњица. Овим би завршио дискусију о америчком ваздухопловству, ако неко отвори нову тему, можемо да наставимо дискусију.

Izvini ali Amerika se priprema da se bori u takozvanim "peer" ratovima, to jest sukobi protiv zemlja sa slicnim sposobnostima.  Znaci Kina i Rusija.

Ako F-35 zamijeni F-15C/D u PACAF i USAFE, onda se ocekuje da ce oni vrsiti misije zrak-zrak zajedno sa zemlja-zrak.   USAFE nema iti jednu eskadrilu F-22 i svega jednu sa F-15C/D (a jos 2 sa F-15E koji je specificno lovacko bomarderska verzija F-15 slicna Su-34).  PACAF ima 3 eskadrile sa F-22 ali dvije od tih su u Alasci a jedna je u Hawaima - teko da bi se povukle iz tih kriticnih zona.  U Aziji su 2 eskadrile F-15C/D. 

Skoro sve druge eskadrile USAFE i PACAF su opremljene sa F-16 (tu je i jedna sa A-10 u Koreji).  A F-35 prvo mijenja F-15 u tim krajevima, ne F-16!

A te F-16 eskadrile inace imaju glavne misije protiv PVO ili zemaljskih meta.  Misija zrak-zrak je sporedna misija.

Moze se ocekivati da u Aziji protiv Kine da ce 18 krilo sa 2 eskadrile F-35 biti glavna Americka jedinica za air superiority dok ne dodu eskadrile sa F-22 iz Amerike. 


A tu je i pitanje koliko F-22 bih Amerika odcijepila za rat u Aziji ili Evropi.  PACAF ima 3 eskadrile ali oba dvije su za odbranu strateskih vaznih dijelova Amerike (Alaska i Hawai).  Snage u Air Combat Command imaju svega 2 operatvine eskadrile sa F-22 i jednu trenaznu.

Novi F-15X ce mijenjati zastarijele F-15C/D u ANG koja trenutacno ima 6 eskadrila s tim avionom. Ako se kupi 144 F-15X kao po planu, vjerovatno nece moci zamijeniti svih 6 eskadrila.  Svaka Americka eskadrila ima u prosiijeku 24 aviona a treba i jedinica za trening, primjeri za ispitivanje, primjeri za razvijanja taktika i rezerva.



Znaci F-35 ima air superiority ulogu zato sto nema drugog izbora.

Quote
Да се вратим на FK-3. Србија овим системима затвара небо на висинама до 27 км и при томе не мора да размишља да ли ће се за 10 година појавити неко ко ће пробати да је угрози са висине изнад 15 км. Надам се да нећемо морати у пракси да проверавамо колико је тај систем ефикасан у пракси. Свет се мења далеко брже него што је било ко очекивао. Ко је 1989. помислио да ће НАТО бомбардовати Србију? Ко је нпр. 1986. могао помислити да ће, десетак година касније, совјетске подморнице од којих је зазирала цела пасифичка флота, зимовати у америчким градовима, наплаћивати улазнице и продавати мајице? Ко је 1999. могао очекивати да ће за десетак година почети нова фаза хладног рата?


A tu je i dalje jedna istina - vojske brzo propadnu ako se ne ulaze ali razviti nove je jako tesko i skupo.  Cisto sumnjam da u 10 godina ce Srpski susjedi razviti moderne ofenzivne snage.

Cak Madzarski razvoj vojske samo odrzava brojeve na simbolicnim brojevima (1 mala eskadrila aviona, 1 bojna s tenkovima, dvije brigade od koje jedna nije modernizirana), i nije dovoljna za pravu odbranu a kamo li ofenzivnu akciju. 

Cak Rumunska jedva odrzava snage - i dalje je glavni avion MiG-21 varijanta, glavni tenk T-55 varijanta itd.  A programi za novo naoruzavanje su spori i za sada cesto kasne.  Pogledaj zamijenu MiG-21 - o tome se prica vec dva desetljeca a oni su za sada narucili svega 17 F-16AM/BM (12 isporuceni) koji su vec preko 30 godina stari!  Planovi za mornaricu cak losiji - tu se u biti nista i ne dogoda.  I dalje flotu cini 3 fregate 30 i vise godina stare, a dvije koje nemaju raketno naoruzanje a treca je bila smece cak kad je bila nova (Marasesti), neki broj zastarijelih korveta i jedna podmornica koja nije operativna vec 25 godina!

A to drzava koja je na prednjoj liniji NATO pakta u teritoriju koji je nestabilan i gdje Rusi aktivno ratuju u Ukrajini!


Znaci opasnost od susijeda ne postoji sada a kamo li u 10 godina. 

Opasnost je i dalje Ujka Sam.




Quote
Ако неко буде планирао да угрози ваздушни простор Србије, мораће у сваком случају да рачуна на њих.

Racunati da.  Ali da li ce ih FK3 cak malo zausporiti - cisto sumnjam.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #72 on: August 13, 2020, 12:45:08 am »

AP: Rusko i kinesko naoružavanje Srbije Zapad i susedi posmatraju sa nelagodom

Rusko i kinesko naoružavanje srpske vojske, kao i sve veći politički i ekonomski uticaj te dve zemlje u Srbiji, na Zapadu i među njenim susedima posmatra se sa nelagodom, piše američka agencija Asošiejted pres.


I tu je pravi problem sa kupovinom Ruskog i Kineskog oruzja a i dubokog prijateljstva s njima.  Srbi mozda to gledaju kao neutralnost ali susjedi i Amerikanci gledaju to kao prijetnju.  Vjeorvatno se tako i gleda u EU gdje je sve vece sumnje na Kineski utijecaj!

U Evropi postoje i druge neutralne zemlje - Finska, Svicarska, Svedska i Austrija.  Ali oni ne pokusavaju da se prblizuju previse drzavama koji njihovi NATO susjedi gledaju kao sve vecu prijetnju.


Znaci FK3 i CH92 prave Srbiju manje sigurnu zato sto prave politicke i diplomatske probleme.  Moze Burma ili Belarus kupovati lagano od Kineza i Rusa bez problema.  A Srbija je okruzena sa NATO/EU zemljama ili zemljama pod kontrolom NATO/EU.   

Da li Srbija zaista zeli da NATO misli da su oni Kineski/Ruski otok u NATO morem?


Sto se tice Partnership For Peace, da ne zaboravimo da je Rusija prva drzava koja je usla u takav ugovor sa NATO-m vec 1994.  Tu sudijeluju i vojno neutralne zemlje poput Austrije i Finske. 

Znaci PfP nista ne znaci sto se tice polickih odnosa.
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #73 on: August 13, 2020, 01:21:19 am »



Шта би Србија требало да уради да добије прилику да купи неки озбиљнији западни систем? Да уђе у НАТО. Кад уђе у НАТО, Србија постаје део заједничког војног система и не може сама да планира своју одбрану и улогу већ јој то одређују пре свега Америка, а за њом и друге земље. Да ли вам положај Србије у НАТО говори да би код нас био распоређен неки озбиљнији ПВО систем или систем за антибалистичку заштиту? Наравно да не. И ово сад што Србија има је за НАТО превише.

Ne treba Srbija uci u NATO kao sti i nije Austrija ili Finska ili Svicarska usla u NATO!  Ali kupovati istocno oruzje i to "strateski sistem" PVO u ovom politickoj situaciji potenicionalno pravi Srbiju u neprijatelj NATO ili barem problem.


Quote
Бугари имају точку. На који начин ми можемо да се бранимо од тог оружија? Како да спречимо ракетни напад на Ниш, Пирот, Димитровград, Босилеград, Врање, Неготин, Зајечар, Мајданпек? Како да поставимо када знамо да С-300 и С-200 држе део нашег ВаП-а под надзором? Њихови радари на С-300 и С-200 виде преко границе, а ракете имају домет на нашем простору. Да ли је иједан наш систем постављен тако или је у могућности да гађа летеће циљеве изнад околних земаља?

Ako bude rata sa Bugarima, cisto sumnjam a ce oni vas udarati sa Tockom.  Takvo staro i neprecizno oruzje pravi medija probleme za NATO.   Sto ce se dogoditi je da ce vas klepati F-15E i F-35 iz Graf Ignatievo.

A cak da Srbija ima FK3, kako ta vi ocekujete da ce one sprijeciti Bugarske S200 i S300?   A gdje su sve te Srpski lovacko bombarderske eskadrile koje bi Buagrski PVO prijetiet?  Ostalo je 16 J-22 Orao a nisu svi operativni. A od modernizacije 9 ne ma vijesti. 

A protiv Bugarski Su-25 (oko 12 od kojih je mozda 5-6 operativno), je dovoljan i Kub i S125!  Ok sad ce dobiti 8 F-16 bez dovoljno oruzja.  Plan je za cak 16 ali izgleda nema novaca za ostalih 8.




Quote
Румунија набавља Ф-16. Већ има 12 старих које ће да користи за обуку и прилагођавање, а онда стижу нови. 48 комада када се све сабере. Укључите то и патриот и ПРО. Додајте рубеж за кога знамо да може да туче циљеве на земљи. Има ли одбране од тога? Прети ли нам то?

Nije tacno.  Rumuni su kupili 17 F-16 od kojih 5 ce doci ove i sljedece godine.  Plan je da nabave jos 36 polovnih F-16 do 2030-e tako da sve ukupno imaju 53 aviona F-16 i to vec zastarijelih.

I sijetimo se to je zemlja na prvoj liniji koja je najlbliza Ruskim bazama u Krimi.  Oni planiraju polovne F-16 slati protiv modernih Ruskih aviona!

  

Quote
Мађари имају ЈАС-39 грипен. Гледа ли неко то? Да ли ти авиони могу да нас угрозе? Какво наоружање имају? Који је домет њиховог наоружања ваздух - земља? Докле могу да досегну са пуним или додатним резервоарима?

14 aviona - wow!  Ke zestoka ofenzivna snaga.   Grin   To je dovoljno samo za air policing.  Sto se tice naoruzanja zrak-zemlja eh pa tu je nista za sada za Madzare.  Plan je da se uvede ta sposobnost.  Inace JAS-39 nema neke velike sposobnosti zemlja-zrak.  Mogu nositi bombe racunajuci preciznih bomba Paveway, rakete AGM-65 (domet 22 kilometra).



Ali sve to za nista - Bugarsku, Madzarsku, Hrvatsku itd brane F-22, F-35  i dovoljno atomskog naoruzanja da unisti svijet.  

A to znaci da i oni ne prijete Srbiji zato sto kao sto vi sami kazete nemaju samostalnu odbranu.


Najvise sto bi Bugari ili Madzari ili Rumuni uradili protiv Srbije je da dopuste Amerikancima da koriste njihove baze da bombardiraju Srbiju.  Kao sto su Madzari dopustili Amerikancima da koriste Taszar bazu 1999-e.


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #74 on: August 13, 2020, 06:21:24 am »

... Šta Amerika nudi umesto S-300, S-400 ili FK-3? Šta nudi Evropska unija? ...




Šta fali Aster-u 15 i 30?
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 24 queries.