PALUBA
March 29, 2024, 01:35:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija nabavlja kineski sistem PVO FK-3  (Read 22528 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #105 on: October 30, 2021, 08:53:03 am »



Quote
Serbian FK-3 SAM with vertical cold launch?


Did Serbia acquire FK-3 with vertical cold launch?

This seems like a realistic option due to Serbian mountainous geography with a lot of forests.

FK-3 with vertical cold launch would enable camouflaging launchers next to forests paths while helping missile clear any potential obstruction during the cold launch phase before igniting the main rocket engine.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #106 on: October 31, 2021, 02:34:27 pm »





Quote
SRBIJA DOBIJA FK-3 SA HLADNIM LANSIRANJEM?




Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #107 on: December 14, 2021, 11:40:22 pm »

Kada stize FK3?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 129


« Reply #108 on: December 15, 2021, 02:40:28 am »

Вероватно пред изборе  Grin Grin Grin

Што се тиче хладног лансирања, то је реална могућност. О кинеском наоружању се зна јако мало, тако да нико не зна шта ће Србија да добије. Домет радара ће се видети када системи буду испоручени, али домет ракета ће вероватно остати непознат.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #109 on: December 16, 2021, 01:23:36 pm »

U svakom slucaju domet ce se kretati oko 70 km do max. 100 km.
70 km kao domet bez ogranicenja a 100 km uz ogranicenja ili u tom nekom rangu barem po onom sto se moglo procitati o sistemu.
To je ono sto se da zakljuciti iz sturi informacija o ovom sistemu.
Druga mogucnost je da se dobije neka unapredjena verzija FK-3 boljih performansi ako se vec dobije sistem sa vertikalnim lansiranjem.
U svakom slucaju ja se jos uvek nadam da se nece uzeti ovaj sistem od Kine i da ce se uzeti neki sistem iz porodice S-300/350 ili neka novija verzija Buk-a.
Nada umire zadnja.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #110 on: December 16, 2021, 02:35:13 pm »

Rakete sistema FK-3 su i dalje određena nepoznanica. Pokušavao sam da "odgonetnem" sistem i način navođenja rakete, koristeći kineske izvore.
I u tom smislu, na osnovu kineskog izvora u prilogu, ja sam ovako nekako zaključio:

Prevod sa kineskog:
"The FK-3 air defense missile has a maximum range of 100 kilometers and a maximum firing height of 27 kilometers. It adopts a composite conductor system of command + semi-active radar homing, and a dual-mode conductor system for full command."

Dakle, računar rakete, pre starta, ima podatke o cilju i ekstrapolacijom računa tekuće vrednosti (sa ili bez radio-korekcija) nakon lansiranja. Inercijalni sistem u raketi određuje koordinate rakete i imamo početno INS samonavođenje.
Kada uhvati cilj poluaktivnom glavom za samonavođenje, počinje SARH.

Kada je rad u uslovima ometanja, računar rakete ima podatke o cilju i ekstrapolacijom računa tekuće vrednosti sa radio-korekcijama, a radar na zemlji odmerava koordinate rakete uz radio-korekcije. Dakle, ovo je "puno" komandno navođenje.
Jedino se dvoumim da li na kraju i ovde ide SARH, ja mislim da svakako ide, jer bi "punim" komandnim navođenjem efikasnost na cilju nakon 35-50 km drastično opala.

Naravno, uvek postoji i opcija da se bliski ciljevi (do cca 35 km) mogu gađati sa "punim komandnim navođenjem" čak i ako nema ometanja, odnosno da se na možda nešto manjim daljinama 25-30 km, može ubrzo nakon starta (zavisi da li se radi o vertikalnom ili kosom) odmah preći na poluaktivno radarsko.

Takođe, iako nigde nije navedeno, bilo bi zanimljivo znati "zasigurno" da li radar i raketa ipak imaju neki "home on jam" sistem navođenja (navođenje na postavljača smetnje).

Izvor: http://military.people.com.cn/n/2014/1114/c1011-26021039.html
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 129


« Reply #111 on: December 16, 2021, 06:28:28 pm »

Ако сам добро разумео, једина разлика између FK-3 (верзије за извоз) и HQ-22 (верзије за Кину) су ракете, односно њихов домет. Радар и возила за лансирање су иста. Што се тиче ракета, домет од 100 км за извозну верзију, а 170 за домаћу је базиран на информацијама које су Кинези презентовали. Нико са стране није мерио њихов домет, нити ће мерити.

Ја се не бих изненадио да уз тај кинески систем стигну и ракете домета 170 км.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #112 on: December 17, 2021, 07:26:03 am »


Nada umire zadnja.


Ja se iskreno nadam da će uzeti S-350.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #113 on: December 18, 2021, 05:50:31 pm »

Rakete sistema FK-3 su i dalje određena nepoznanica. Pokušavao sam da "odgonetnem" sistem i način navođenja rakete, koristeći kineske izvore.
I u tom smislu, na osnovu kineskog izvora u prilogu, ja sam ovako nekako zaključio:

Prevod sa kineskog:
"The FK-3 air defense missile has a maximum range of 100 kilometers and a maximum firing height of 27 kilometers. It adopts a composite conductor system of command + semi-active radar homing, and a dual-mode conductor system for full command."

Dakle, računar rakete, pre starta, ima podatke o cilju i ekstrapolacijom računa tekuće vrednosti (sa ili bez radio-korekcija) nakon lansiranja. Inercijalni sistem u raketi određuje koordinate rakete i imamo početno INS samonavođenje.
Kada uhvati cilj poluaktivnom glavom za samonavođenje, počinje SARH.

Kada je rad u uslovima ometanja, računar rakete ima podatke o cilju i ekstrapolacijom računa tekuće vrednosti sa radio-korekcijama, a radar na zemlji odmerava koordinate rakete uz radio-korekcije. Dakle, ovo je "puno" komandno navođenje.
Jedino se dvoumim da li na kraju i ovde ide SARH, ja mislim da svakako ide, jer bi "punim" komandnim navođenjem efikasnost na cilju nakon 35-50 km drastično opala.

Naravno, uvek postoji i opcija da se bliski ciljevi (do cca 35 km) mogu gađati sa "punim komandnim navođenjem" čak i ako nema ometanja, odnosno da se na možda nešto manjim daljinama 25-30 km, može ubrzo nakon starta (zavisi da li se radi o vertikalnom ili kosom) odmah preći na poluaktivno radarsko.

Takođe, iako nigde nije navedeno, bilo bi zanimljivo znati "zasigurno" da li radar i raketa ipak imaju neki "home on jam" sistem navođenja (navođenje na postavljača smetnje).

Izvor: http://military.people.com.cn/n/2014/1114/c1011-26021039.html

U slucaju ovog radio-komandog vodjenja koji se navodno kristi u slucaju jakih smetnji domet je valjda oko 70 km. I meni je logicno da na kraju ovog radio vodjenja bude nekih SARH makar u zadnjih nekoliko sekundi pre susreta sa ciljem.
To je neki podatak koji sam ja nasao pre godinu i nesto dana kada je ovaj sistem spomenut u kontekstu nabavki za VS.
Svakako da bi rakete vece dometa bile pozeljne ali mislim da tu nije problem do (ili samo) raketa vec i do radara izmedju domace i izvozne verzije.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #114 on: January 10, 2022, 04:08:19 pm »

Vežba sa sistemom FK3 u Kini.
Kakav je ovo radar?  Ovo nije onaj "nadgrobni spomenik " H-200  nego neko drugo čudo.
I ove "vežbe" sa FK3 su mi čudne, oni za sebe koriste HQ-9  (hongći 9),zašto bi vežbali sa FK3 koji je izvozna varijanta, sem ako tu negde okolo nisu i vojnici  (recimo Srbije) koji su na obuci za korišćenje ovog sistema ali oni smisleno prikazuju samo svoje instruktore kako barataju sistemom i na snimcima i na fotografijama koje objavljuju?  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1ab1d855276cfd5fcc349645c7ba93ea.png (77.37 KB, 320x188 - viewed 96 times.)

* 396116c3ff1c3ba9e0f5eea6fe8b669b.png (84.37 KB, 320x194 - viewed 96 times.)

* 5167c68214b06f49f361805bb4caf80c.png (91.5 KB, 320x199 - viewed 96 times.)

* 918464f17891bced03627c716fd113cb.jpg (10.07 KB, 320x165 - viewed 94 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #115 on: January 10, 2022, 05:13:55 pm »

Taj radar je verovatno osmatračko-akvizicijski radar. Jedino je pitanje da li se nalazi na nivou sistema sa 2-3 vatrene jedinice ili će svaka vatrena jedinica imati svoj OAR.
Svakako bih pozdravio da svaka vatrena jedinica ima svoj OAR.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #116 on: January 11, 2022, 12:17:24 pm »

Nakon opsežnog gnjurenja po Internetu mislim da sam pronašao o kom radaru je reč, ali nisam utvrdio tačan tip. To bi trebalo da je ova familija radara https://en.m.wikipedia.org/wiki/YLC-2_Radar s tim što je tip ono što je bitno. Ovaj na prvoj fotografiji ima neke dodatke na sebi tako da se razlikuje recimo od ovog ,iako su oba na Kineskom FAPu [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pod vatrena jedinica se misli na bateriju ili na divizion?  Ako sam razumeo lepo očekuje (to jest bilo bi pametno) se da 3 baterije  (koliko se govori da je kupljeno-a što bi kod nas ukupno bio jedan divizion ) imaju svaka po jedan ovakav YLC-2 radar uz H-200 radar što bi ukupno bilo 3xYlc2 i 3xH-200 (što bi možda moglo da se uklopi u pomen od 22 radara koja je spominjao Stefanović ako se saberu i GM radari uz ovih 6 Kineza )? 


* YLC-2V-3D-Radar-1S.jpg (190.39 KB, 768x461 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #117 on: January 11, 2022, 12:49:02 pm »



Pod vatrena jedinica se misli na bateriju ili na divizion?  Ako sam razumeo lepo očekuje (to jest bilo bi pametno) se da 3 baterije  (koliko se govori da je kupljeno-a što bi kod nas ukupno bio jedan divizion ) imaju svaka po jedan ovakav YLC-2 radar uz H-200 radar što bi ukupno bilo 3xYlc2 i 3xH-200 (što bi možda moglo da se uklopi u pomen od 22 radara koja je spominjao Stefanović ako se saberu i GM radari uz ovih 6 Kineza )?  


Videćemo šta se misli pod "vatrena jedinica". Može to biti ranga baterije, a može i ranga diviziona. Meni se sviđa ruska nomenklatura: "kompleks" je vatrena jedinica ili čak samostalno vatreno oruđe (Pancir ili Tor, na primer), a "sistem" je celina - dakle više "kompleksa" pod zajedničkom komandom i sa dodatim osmatračko-akvizicijskim i drugim izviđačkim i radio-elektronskim sredstvima....

Tako npr. Rusi jedno oruđe Pancir S1 zovu "kompleks", a 4-6 oruđa + komandna stanica i opciono OAR = "sistem".
Ili S-400 - radar za navođenje raketa i OAR 96L6 + lanseri i prateća sredstva napajanja i logistike = "kompleks", a kada se doda još barem 1 ovakav "kompleks" i OAR 91N6 i Komandna stanica ( i eventualno opciono još jedan 96L6 i možda neki sistem pelengatora Orion-Vega i sl,), onda je "sistem".

Ja ne znam da je jedan OAR ide na više vatrenih jedinica (kompleksa), ali mi je rečeno "u poverenju" od strane osobe koja tvrdi da to zna "iz prve ruke", da svaki "kompleks" ima svoj OAR, a da i na nivou "sistema" ide barem 1 OAR i naravno komandna stanica.
Valjda sam bio dovoljno jasan sa svim ovim "kompleksima" i "sistemima"....  
« Last Edit: January 11, 2022, 12:54:26 pm by Kubovac » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #118 on: January 11, 2022, 02:26:01 pm »

Tako se nekad kupovalo kubovac.

Bio sam "razocaran" kad sam video da je baterija-sistem Pancira sigla bez osmatrackog radara ali utesno je sto je stigla komandna stanica sto obecava da ce se uzeti i radar u nekom momentu.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #119 on: January 11, 2022, 03:58:08 pm »

Uspeo sam sa fotografija i snimaka metodom prosečnog broja, da utvrdim da za jednu bateriju FK3 je prosečno potrebno 40 poslužilaca, što bi za tri značilo oko 120 +- poslužilaca  (uključujući verovatno i ljude koji vrše transport raketa ). Videćemo kako će ovo da "čučne" kod nas zajedno sa Krasuha /Repellent sistemima i radarima. 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.