PALUBA
March 28, 2024, 03:37:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Daljinski kontrolisna borbena besposadna zemaljska platforma "MILOŠ N"  (Read 1470 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 04, 2020, 10:23:50 am »



Daljinski kontrolisna borbena besposadna zemaljska platforma "MILOŠ N"



Velika borbena efikasnost "Malog Miloša"


Savremeni koncept ratovanja karakterše potreba zamene ljudstva u svim potencijalno opasnim situacijama po njihov život.

Vojska Srbije je prepoznala ovu potrebu i upravo na ovim osnovama je razvijena i uvedena u sistem naoružanja i vojne opreme daljinski kontrolisna borbena besposadna zemaljska platforma "MILOŠ N".

Reč je o daljinski upravljanoj električnoj besposadnoj zemaljskoj borbenoj platformi srednje veličine "MILOŠ N", a osnovna namena tog sistema je podrška pešadiji i specijalnim jedinicama u onesposobljavanju i neutralisanju pojedinačnih i grupnih pešadijskih ciljeva na rastojanjima do 800 metara, navodi se na sajtu Ministarstva odbrane.

Poznatiji je pod nadimkom "Mali Miloš" i ima dva oružna podsistema - mitraljez M86 kalibra 7,62 mm i revolverski bacač granata kalibra 40 mm. Kapacitet borbenog kompleta je 500 metaka 7,62x54 mm i 6 metaka 40x46 mm. Sistem poseduje savremen optoelektronski sistem sa dnevnom i termovizijskom kamerom sa promenljivim zumovima kao i laserski merač daljine. Sve je integrisano sa sistemom za upravljanje vatrom koji na osnovu izmerene daljine do cilja i izabranog oružnog podsistema može i automatski da zauzme potrebne elemente za gađanje. Sistemom se upravlja sa bezbednog udaljenog mesta iz komandno-logističkog vozila ili pomoću prenosnog upravljačkog pulta. Poseduje savremeni komunikacioni sistem koji ostvaruje pouzdano upravljanje vozilom čak i u urbanim uslovima tj. uslovima bez optičke vidljivosti.

Trenutna autonomija vozila iznosi nešto više od 90 minuta, ali je u toku testiranje novog baterijskog paketa kojim će autonomija i brzina kretanja biti višestruko uvećana.

Taktička prednost koju ima u odnosu na druge platforme u svojoj kategoriji, jeste ta da može da prođe kroz vrata standardne širine (80 cm) i da se penje uz stepenice, što omogućuje dodatnu versatilnost, odnosno, može se kretati i izvršavati zadatke unutar objekata. Platforma je balistički zaštićena od oružja kalibra 5,56 mm i 7,62 mm.

"Mali Miloš" pokazao se kao izuzetno precizno borbeno vozilo, i kao pionir besposadnih zemaljskih platformi u našoj vojsci otvorio je vrata za dalje modifikacije i unapređenja.

U toku je izrada i ispitivanje logističko-transportne varijante pod nazivom "MILOŠ L", koja će pored standardnih logističkih potreba dotura tereta na prvu borbenu liniju, kao što su municija, hrana, voda, služiti i za evakuaciju ranjenika sa borbenih položaja.

U narednom periodu planira se modifikacija sistema "MILOŠ N" dodavanjem naoružanja većeg kalibra kojim bi ovaj sistem postao i protiv-oklopno vozilo. Jedno od planiranih unapređenja u daljem periodu je i implementacija pametnih funkcija kojim bi "Mali Miloš" dobio mogućnost automatizovanog kretanja, prepoznavanja i izbegavanja prepreka i vraćanja na početni položaj, kao i samostalnog kretanja tj. praćenja vojnika u toku njihovog kretanja.

Imajući u vidu da je osnovna namena daljinski upravljane besposadne platforme "Miloš" zaštita ljudstva, domet koje vozilo "Miloš" može da uspostavi od komandno-upravljačkog vozila je oko dva kilometra. Zajedno sa dometom mitraljeza od 800 metara to znači da je operater vozila udaljen 2,8 kilometara od borbene linije fronta. Ovo vozilo je efikasno za uništavanje ciljeva do 800 metara mitraljezom i do 350 metara bacačem granata.

Besposadna platforma na daljinsko upravljanje "Miloš" već je pokazala svoje kvalitete i značajno će poboljšati operativne sposobnosti Vojske Srbije.


izvor





Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1 on: September 04, 2020, 10:55:00 am »

Ko imenuje tehniku u Srbiji? Milos, mali Milos, Lazar itd. Pa zar nisu svesni koliko takva imena mogu da naskode.

Zamisli komandu : Milos pravac levo 200 metara. Ono neki tamo Milos ode umesto robota.

Ili komanda: posalji mi dva Lazara. Kad odgovor stize. Gospodine pukovnice, nasli smo samo jednog Lazara u nasem vodu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2 on: September 04, 2020, 11:58:33 am »


Мислим да је у питању буквално и лоше коришћење националне епике и митологије у политичко-маркетиншке сврхе. Кад већ нема "правог Милоша да оде, побије говна и готова ствар", онда се разбацујемо Милошима и Лазарима, дајући обичним стварима херојска имена. То говори о психичкој незрелости или изопачености појединаца који воде... ма знате већ шта!

И Србија је у мојим дечачким играма имала бојни брод под називом Милош Обилић. Био је од ЛЕГО коцака и направио сам га да буде читавих 120 сантиметара дуг. Матична лука - Дубровник. Наравно!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3 on: September 04, 2020, 01:00:58 pm »

Ovo mi jako liči na proizvod firme http://www.kemz.org/robots.html

https://www.facebook.com/Kemz.es/?comment_id=Y29tbWVudDoyNTI1MDcxNjE1NDU4OTRfMjUyNTUxNTgxNTQxNDUy

Gledao sam njihove borbene stanice uživo na jednoj izložbi naoružanja u  Aziji i jedna me veoma podsjeća na Miloša. Skoro pa ista.

Pozdrav

Vlado
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: September 16, 2020, 08:27:39 am »



Quote
Contemporary concept of warfare is characterised by a requirement to replace personnel in all potentially dangerous and life-threatening situations. The Serbian Armed Forces have recognised this requirement and on those very grounds they have developed and introduced in arms and military equipment system a remotely controlled fighting unmanned ground platform “Miloš N”.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: May 01, 2021, 05:13:42 am »

петак, 30.04.2021.
Милан Галовић

Из „милоша” се пуца преко таблета и џојстика

Како изгледа и какве су карактеристике борбеног оклопног возила, поноса домаће одбрамбене индустрије, које су први добили специјалци Војске Србије

Панчево – Прва јединица Војске Србије опремљена домаћим оклопним борбеним возилом „милош”, које има погон на сва четири точка, је 72. бригада за специјалне операције. Екипа „Политике” је имала прилику да обиђе ове специјалце у њиховој касарни „Растко Немањић” у Панчеву и упозна се са карактеристикама овог средства које је атрактивно и страним армијама.

„Реч је о мултифункционалном возилу које је производ домаће памети и одбрамбене индустрије. Свака специјална јединица особена је не само по изузетним способностима људства, већ и по техници којом располаже, па је тако и са нама. Сада имамо и препознатљиво борбено возило светске категорије. Нема међународне активности, вежбе, на којој наша опрема није привукла пажњу”, каже бригадни генерал Мирослав Талијан, командант 72. бригаде за специјалне операције. Овој јединици изузетног реномеа и бриљантног ратног пута, организацијско-формацијским променама у Војсци Србије, у претходној години враћен је изворни назив 72. бригада за специјалне операције, а догодине ће обележити три деценије постојања.

„Ово возило одговара мисијама и задацима јединице, као што су противтерористичка борба посебно у урбаном окружењу, откривање и обележавање циљева, диверзије, препади... Осим тога „милош” својим оклопом штити специјалце који иначе имају и личне комплете балистичке заштите и, наравно, са овим возилом смо добили на мобилности и брзини маневра”, објашњава генерал Талијан истичући да су држава и војно руководство урадили много на опремању ове јединице, од личног наоружања, преко дронова, беспосадне наоружане платформе „мали милош” до, наравно, возила „милош”. Ово возило је, иначе, развијено и произведено под окриљем „Југоимпорт СДПР-а”.

„Увођењем у наоружање вишенаменског оклопног борбеног возила „милош” значајно су унапређене оперативне способности Батаљона за специјалне операције „Соколови” и 72. бригаде за специјалне операције. Припадници батаљона имали су прилику да се на полигонима упознају са перформансама овог борбеног возила и да се увере у ватрену моћ, висок ниво балистичке заштите и изузетне маневарске способности, у свим земљишним и временским условима”, каже мајор Александар Миловановић. Он објашњава да у ово возило може да стане осам специјалаца, четири у задњем делу возила са могућношћу брзог искрцавања и укрцавања преко задње рампе (врата која се хидраулично отварају „на доле”), док четири војника из предњег дела возила користе бочна врата. Поред пет чланова „искрцног дела” посаду самог возила чине: командир (седи на сувозачком месту), возач и оператер (седи иза возача) на даљински управљаној станици (ДУБС) опремљеној митраљезом калибра 12,7 мм а која се налази на крову. Митраљезом се гађа из унутрашњости возила, преко таблета на коме се види циљ захваћен камером а покретање ДУБС-а и гађање се обавља преко џојстика.

На „милошу” се налазе и пушкарнице, кроз које може да се гађа из возила. Основа ватрене моћи је ДУБС, а могуће је уграђивати и друге системе наоружања као што су бацачи граната, противоклопне и противваздухопловне ракете, радари и друга електронска средства. На крову се налази и шест бацача димних кутија. Возило је опремљено и камерама које омогућавају осматрање у свим правцима.

У кругу касарне затичемо групу војника који се обучавају на овим возилима. Приказују нам како изгледа искрцавање из „милоша” у борбеним условима, истрчавајући из њега, са пушкама у рукама заузимајући положај уз возило користећи га као заклон или залежући недалеко од њега. Међу њима су и возачи, а један од њих нас упознаје са техничким карактеристикама возила.

– Оно што све пријатно изненади је лакоћа управљања овим великим возилом, вози се као путнички аутомобил. А максимална тежина возила је 14 тона, дужина возила је око пет и по а ширина око два и по метра. Наравно, возач без обзира на лакоћу управљања никада не треба да губи из вида масу и габарите возила – каже он.

„Милош” има шестоцилиндрични дизел мотор „каминс” радне запремине 6,7 литара и снаге 300 КС. Он је са возилом спојен такозваним „брзим спојкама” које омогућавају једноставну замену мотора и у теренским условима. Опремљен је аутоматским мењачем „алисон”, који се у случају потребе може користити и преко шестостепеног ручног мода. Возило је у целости израђено на модуларном принципу, односно могућа је брза замена свих сегмената.

„Милош” са једним пуним резервоаром има аутономију кретања до 600 километара и то у теренским условима вожње. Потрошња горива је до 35 литара дизела на сто километара. Ово возило већ се налази и у арсеналу армије Кипра, а на тестирању у пустињским условима у Уједињеним Арапским Емиратима постигло је завидне резултате остављајући конкуренцију иза себе.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.