PALUBA
January 19, 2021, 06:14:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno,
Obaveštenje o dopunama pravilnika foruma
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Laki PZO sustavi  (Read 8186 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #15 on: March 02, 2018, 09:02:33 pm »

Srpskiot  bumbar e slicen na  blowpipe ??
Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 42 655« Reply #16 on: March 02, 2018, 09:05:47 pm »

Bumbar je protiv oklopna raketa.
Logged
Bozo13
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 216« Reply #17 on: March 02, 2018, 09:36:28 pm »

Ako kažu da je sve dildo ako si dovolno hrabar, može biti i sve PVo raketa ako pogodi cilj. Grin
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #18 on: March 02, 2018, 10:19:22 pm »

Но нели бумбарот имаа можност за соборување на хеликоптери до 500 метра ?Сепак како систем е сличен на бловпипе
Logged
MOTORISTA
Writer Palube
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 42 655« Reply #19 on: September 04, 2020, 06:16:46 am »

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 114


« Reply #20 on: September 05, 2020, 03:48:53 pm »

Британскиот коцепт за ракетен пво систем за пешадијата е сосем различен од Американскиот и Советскиот пристап  односно кај нив се користи ИЦ наведувана ракета  додека кај Британците тое е наведување по поглед на операторот односно кај првата верзија на blowpipe се користи наведување со помош на џојстик до целта додека кај вториот систем што го презентираја или Javelin koj имал полуавтоматско управување на ракетата до целата или внатер во самиот лансер имало камера која зумирал 16 пати  плус иц камера и ласерки мерач од како целта е забележан компјутерот што го имаа во лансерот  одредува кога требало да се испали ракетата и ги корегирала командите до самата ракета .Сосем различен пристап од рускиот американскиот и францускиот пво систем на наведување.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.071 seconds with 23 queries.