PALUBA
March 29, 2024, 07:43:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Laki raketni sistemi PVO "Pticelov" sa borbenim modulom "Sosna"  (Read 4502 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: September 23, 2020, 12:08:04 pm »

Laki raketni sistem PVO “Sosna” namenjen je za uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru, poput aviona, helikoptera, bespilotnih letelica, krstarećih i drugih projektila, na daljinama do 10 km i visinama do 5 km u dnevnim i u noćnim uslovima.
Sistem se sastoji od gusenične platforme na kojoj se nalazi optronički i radio sistem otkrivanja i praćenja ciljeva i raketa i vođenja raketa, kao i kontejneri sa po 12 projektila, raspoređenih po 6 (2x3) sa svake strane optroničkog sistema.
Sistem je proizveden po uzoru na sistem “Strela-10M” i smatra se njenim naslednikom, iako po načinu rada, ne deli toliko mnogo zajedničkih osobina, izuzev same namene sistema.

*Komponente sistema - projektil "Sosna-R"

Kombinovano vođeni projektil “Sosna-R”:
- težina projektila – 30 kg
- težina projektila u kontejneru – 42 kg
- maksimalna brzina cilja – 900 m/s
- sistem vođenja – radiokomandni, u završnom delu vođenje po laserskom snopu
- daljina uništenja cilja – 10 km
- visina uništenja cilja – 5 km
- vreme reakcije od trenutka uočavanja cilja do dejstva – 5-8 sekundi
- vreme popune raketama – do 10 minuta
- načini rada: autonomni ili centralizovani

Projektil "Sosna-R":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

*Komponente sistema: Optronički i radio sistem

Optronički i radio sistem se sastoji od:
- radio kanala slanja komandi upravljanja u početnoj fazi, za vreme rada bustera rakete
- termovizijskog kanala praćenja cilja
- termovizijskog kanala zahvata i praćenja raketa
- televizijskog kanala praćenja cilja
- laserskog daljinomera
- laserskog kanala za emitovanje snopa za vođenje rakete u završnoj fazi

Optronički sistem:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* Način rada:

Prilikom otkrivanja i akvizicije cilja i nakon uspostavljanja automatskog praćenja cilja termovizijskim ili televizijskim kanalom i nakon potvrde daljina cilja laserskim daljinomerom, vrši se lansiranje rakete.
Raketa se zahvata termovizijskim kanalom praćenja.
Na osnovu razlika u koordinatama cilja i rakete, digitalni računar određuje komande za radio-korekciju koje se radio-kanalom šalju na raketu. Metoda vođenja "sa tri tačke":
Nakon otkačinjanja startnog motora-bustera, cilj se i dalje prati termovizijskim ili televizijskim kanalom, digitalni računar na osnovu položaja cilja u prostoru usmerava žirostabilizovanu platformu ka cilju, a laserski kanal emituje laserski snop ka cilju, neprestano ga laserski ozračavajući, kao i samu raketu. Raketa se navodi u sredinu laserskog snopa koji je usmeren ka cilju i tako do trenutka pogotka u cilj.
Metoda vođenja "vođenje u laserskom snopu".

Samohodno lansirno oruđe sistema PVO "Sosna" u akciji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sosna laserski vodjena raketa.jpg (408.71 KB, 1117x1318 - viewed 59 times.)

* Sosna optika 2.jpg (80.71 KB, 800x450 - viewed 35 times.)

* Sosna u akciji.jpg (181.34 KB, 1200x849 - viewed 36 times.)
« Last Edit: July 05, 2022, 08:27:36 am by Kubovac » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #1 on: September 25, 2020, 11:07:46 pm »

Нов Руски систем?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #2 on: September 26, 2020, 06:15:13 am »

Нов Руски систем?

Развија се и постоји преко десет година, али тек сад улази у употребу.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: December 22, 2020, 09:45:56 am »



Quote
Sistem trupne PVO «SOSNA»


Sistem „SOSNA” je eksportna varijanta ruskog samohodnog sistema PVO kratkog dometa Baguljnik-Strela10ML, namenjen je za zaštitu jedinica kopnene vojske od napada iz vazduha tokom marša i prilikom izvođenja svih oblika borbenih dejstava danju i noću,, u uslovima ograničene vidljivosti i u uslovima prirodnih ili veštačkih smetnji. 

Proizvodi se u okviru ruskog Holdinga Visokotočnie kompleksi državne korpuracije Rosteh. Rad na razvoju sistema je otpočeo 1987. godine uporedo sa razvojem sistema Strela-10M3, kao potreba da se smanji ranjivost sistema zbog sve veće upotrebe protivradarskih raketa protivnika i osetljivosti na radio-elektronska ometanja. Pored toga bilo je potrebno automatizovati proces otkrivanja i gađanja ciljeva i povećati dalju granicu zone uništenja istih.

Sistem efikasno uništava helikoptere, avione, precizno navođenu municiju, krstareće rakete, bespilotne letelice i lakooklopljena oklopna vozila i predstavlja poslednju liniju odbrane jedinica kopnene vojske.

U vidu postera prvi put je predstavljena u Abu-Dabiju na IDEX-u 2003, a potom i na MAKS-u 2003 u Rusiji. Rad na prototipu počeo je 2005. godine, a fabrička ispitivanja su završena tokom 2014. godine. Sledeći korak bila su državna ispitivanja i ona su završena zokom 2017. godine. Prototip sistema prvi put je predstavljen javnosti na forumu Armija 2019 u Kubinki, dok se isporuka prvih sistema ruskim OS očekuje tokom 2022. godine.

SOSNA može dejstvovati samostalno ili u sastavu baterije upravljana od strane različitih starijih, savremenih i perspektivnih tipova komandnih mesta baterije.

Sistem čine: borbeni modul sistema i različite vrste borbenih oklopnih vozila točkaša ili guseničara, kao platforma sistema. Opslužuje ga vozač i operater sistema. Pored navedenog ako se sistem nalazi na oklopnom vozilu MLTB odnosno 9A34MLE u sastav sistema ulazi i vozilo za dopunu rezervnim raketama. Borbeni modul je žiro-stabilizirana platforma čine ga lanseri sa maksimum 12 raketa SOSNA-R, opto-elektronski uređaj za osmatranje i navođenje, digitalni računarski sistem, mehanizmi za pokretanje po pravcu i visini, pult za upravljanje i indikacije, napajanje sistema uređaj za automatsko praćenje rakete i cilja.

Koristi raketu oznake 9М340, odnosno njenu eksportnu varijantu oznake 9М340Э. Raketa je dvokalibarna i nakon ispaljivanja dovodi se u liniju sa ciljem radio-komandnim navođenjem koje prestaje na udaljenosti od oko 3 kilometra u trenutku odbacivanja motora. Nakon toga raketa se dalje navodi po laserskom snopu. Na repu rakete nalaze se senzori laserskog ozračenja pomoću kojih se izračunava korekcija putanje rakete tokom leta ka cilju.

Poseduje bojevu glavu težine oko 7 kg, koja se sastoji iz dva dela. Prvi deo se aktivira udarno-trenutnim upaljačem prilikom direktnog udara u cilj, a drugi deo bojeve glave sa fugasom u obliku sitnih metalnih šipki aktivira se laserskim upaljačem, prilikom prolaska raketa pored cilja. Ovako izvedena bojeva omogućuje dejstvo ne samo po ciljevima u vazduhu već i po ciljevima na zemlji i vodi.

Opto-elektronski uređaj za osmatranje i navođenje omogućuje pasivnu automatsku detekciju cilja, njegovo praćenje, određivanje njegovog položaja u prostoru i lasersko obeležavanje tokom navođenja rakete na cilj. Uređaj poseduje dnevni i termovizijski kanal za osmatranje, termovizijski kanal pelengatora rakete, laserski obeleživač cija i laserski daljinomer cilja.

Uređaj je vrlo osetljiv i cilj tipa avion otkriva i prati na udaljenosti od 16 do 30 km, helikoptere od 10 do 14  km, krstereće rakete od 8 do12 km, a oklopna borbena vozila na daljinama do 8 km. Automatsko otkrivanje ciljeva u dobijenom sektoru vrši televizijski kanal sa širokim vidnim poljem, a određivanje dometa do njega vrši laserski daljinomer koji radi u automatskom režimu. Primenom pojedinih rešenja na nivou konstrukcije, kao što je postavljanje senzora laserskog ozračenja na repu rakete, upotreba dnevnog i termovizijskog kanala sa uskim vidnim poljem i upotreba posebnih računarskih algoritama, koji omogućavaju identifikaciju cilja po karakterističnim osobinama, sistem je praktično neosteljiv na ometanje.

Sistem može raditi u automatskom ili poluautomatskom modu. U automatskom modu sve je automatski od pronalaženja do navođanja rakete na cilj. U poluautomatskom modu, obično kada su prisutna ometanja, sistemom upravlja operater, pri čemu je i tu deo procesa automatizovan. Vreme reakcije sistema je od 5 do 8 sekundi. Takođe, cilj za gađanje se može pokazati i sa komandnog mesta baterije.

Borbeni modul se može postaviti na šasiji bilo kojeg oklopnog borbenog vozila guseničara ili točkaša mase preko 3.5 t, a u osnovnoj varijanti to je oklopno vozilo MLTB oznake 9A34MLE. Ali kao platformu može koristiti oklopno borbeno vozilo BMP-3, BTR-82А i BMD-4M.

Sistem SOSNA je u potpunosti unificirana sa brodskim raketno-artiljerijskim sistemom Palma.




Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #4 on: August 20, 2021, 09:19:45 am »

Koncern „Almaz-Antej“ najavio demonstraciju sistema protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa „Sosna“ na točkaškoj šasiji

Najnoviji protivvazduhoplovni raketni sistem kratkog dometa Sosna dobio je novu šasiju. Ovo je uoči foruma Armija-2021 objavila pres služba koncerna Almaz-Antej VKO. Na forumu, koji će se održati u Kubinki kod Moskve od 22. do 28. avgusta, koncern će predstaviti sistem protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa „Sosna“ na novoj šasiji, sada na točkovima

Napominje se da će ova modifikacija protivvazduhoplovnog kompleksa tada biti prvi put demonstrirana. Raketni sistem PVO će biti prikazan i u svojoj dosadašnjoj konfiguraciji , na šasiji guseničnog vozila BMP-3.

Kompleksi će biti predstavljeni stvarnim primercima, a ne maketama. Nije objašnjeno koja se baza koristi za raketni sistem PVO, ali je na izložbi IDEKS 2021 proletos u Abu Dabiju, predstavljen model raketnog sistema PVO Sosna na bazi šasije BTR-82A. Najverovatnije je ovo konačna verzija novog kompleksa.

U 2019. godini objavljeno je da će najnoviji protivvazduhoplovni raketni sistem kratkog dometa Sosna ući u proizvodnju na šasiji zasnovanoj na borbenom vozilu pešadije BMP-3, iako su svi prototipovi i predprodukcijski uzorci napravljeni na osnovi traktora MT-LB. Očigledno, varijanta šasije na točkovima biće usredsređena na snabdevanje zemalja Azije, Afrike i Bliskog istoka.

Kompleks kratkog dometa Sosna razvijen je za potrebe kopnenih snaga za zaštitu formacija od raznih vazdušnih pretnji u pokretu i na položajima. U vojsci će zameniti sistem PVO Strela-10M koji je trenutno u službi.

Raketni sistem PVO obezbeđuje uništavanje ciljeva na daljinama do deset kilometara i nadmorskoj visini do pet kilometara u bilo koje doba dana i po svakom vremenu. Može se koristiti i samostalno i kao deo taktičke jedinice, a može dejstvovati i u pokretu. Jedno borbeno vozilo nosi 12 protivavionskih projektila Sosna-R malih dimenzija i opremljeno je visokopreciznim optoelektronskim sistemom upravljanja, zaštićenim od smetnji. Sistem upravljanja raketnim sistemom PVO je potpuno automatizovan, posadu borbenog vozila sačinjava dvoje ljudi.

Izvor:
https://topwar.ru/186134-koncern-vko-almaz-antej-anonsiroval-pokaz-zrk-maloj-dalnosti-sosna-na-kolesnom-shassi.html?utm_source=website&utm_medium=social&utm_campaign=group

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #5 on: August 21, 2021, 07:02:49 pm »

I evo premijerno za članove foruma Paluba: raketni sistem PVO Sosna, od sada i na točkaškoj šasiji vozila BTR-82A!
Jednostavno, sistem "stvoren" da zameni Strele-1 i dopuni Strele-10 (modernizovane) u našoj vojsci....kombinacijom guseničnih i točkaških platformi....


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sosna na BTR-82.jpg (638.87 KB, 2048x1536 - viewed 19 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #6 on: September 01, 2021, 03:50:01 pm »

Još malo o sistemu PVO Sosna, sa posebnim osvrtom na novu verziju na šasiji točkaša BTR-82A......

KB Tochmash predstavlja svoj protivvazduhoplovni raketni sistem Sosna na oklopnom transporteru 8×8 BTR-82A

Konstrukcioni biro za precizni inženjering JSC Nudelman (KB Tochmash) demonstrirao je svoj sistem raketa zemlja-vazduh Sosna na oklopnom transporteru BTR-82A 8×8 na izložbi Army-2021 u blizini Moskve. Ranije je Sosna viđena samo montirana na šasijama sa gusenicama BMP-3 i MT-LB.

„Sosna“ je sistem kratkog dometa za zaštitu vojnih jedinica od vazdušnih napada u svim vrstama borbi i rezultat je duboke modernizacije ZRK „Strela-10M3“. Može efikasno raditi kao deo baterije pod kontrolom različitih tipova starih, modernih i perspektivnih komandnih mesta za baterije, od kojih je najpoželjniji PRO „Sborka-M1-2“.

Oružni sistem Sosne sastoji se od 2×6 raketnih lansera Sosna-R postavljenih na kupoli koja se može okrenuti za 360 °. Kupola takođe sadrži i opremu za osmatranje vazdušnog prostora i praćenje ciljeva, komponente za upravljanje letom projektila koje su kombinovane sa integrisanim visokopreciznim elektro-optičkim upravljačkim sistemom (EOCS) zaštićenim od elektronskih protivmera (ECM).

Projektil Sosna-R 9M337 (SA-24), "jahač" laserskog snopa sa hiper brzinom, je dvostepena raketa dizajnirana za presretanje aviona i helikoptera, kao i navođenog naoružanja i krstarećih raketa. Ima kombinovani laserski osigurač blizinski i udarni. Sadrži dve bojeve glave ukupne težine 7 kg.

Bojeva glava sa fragmentisanim blizinskim dejstvom dizajnirana je za detonaciju u blizini mete, dok se fragmentisana-probojna bojeva glava aktivira pri udaru. Sosna se može ponovo napuniti za manje od 12 minuta.

Optički sistem za upravljanje vatrom daje sistemu Sosna visoku sposobnost preživljavanja i poboljšanu otpornost na ometanje. Samostalni optički senzor omogućava praćenje 50 ciljeva i zahvat jednog u pokretu. EOCS je razvijen kao samostalan, sa potrebnim brojem kanala za informacije, sa sopstvenim sistemom stabilizacije, sistemom automatskog navođenja i digitalnim računarskim sistemom.

Nova Sosna bazira na šasiji višenamenskog oklopnog vozila sa gusenicama BTR-82A.

BTR-82A je najnovija proizvodna verzija BTR-80 sa poboljšanim oklopom, zaštitnim omotačima, modernijim uređajem za noćno osmatranje TKN-4GA-02, topom 2A72 kalibra 30 mm (lakšim, manje složenim rođakom 2A42), GLONASS navigacionim sistemom, snažnijim motorom od 300 KS.

BTR-80 (Bronietransportior, Armored Transporter) je 8×8 amfibijski oklopni transporter na točkovima (APC) dizajniran u SSSR-u. Ministarstvo odbrane Rusije formalno je usvojilo oklopni transporter BTR-82A. Odgovarajuću naredbu potpisao je ministar odbrane Sergej Šojgu početkom 2013.

Slika 1: Sosna na točkašu BTR-82A

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Sosna - modul kupole sa EOCS i lanserima raketa

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor: https://militaryleak.com/2021/09/01/kbtochmash-unveils-its-sosna-sam-system-on-btr-82a-8x8-armoured-personnel-carrier/?amp&fbclid=IwAR33_7fPhTT5snrp1lbvmSCuRieYb-lDiycip34KWCti7r401gcHwfOSptc


* Sosna na BTR-82 1.jpg (112.33 KB, 1066x1508 - viewed 8 times.)

* Sosna na BTR-82 modul.jpg (119.25 KB, 1064x904 - viewed 6 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #7 on: September 04, 2021, 12:14:41 pm »

Nazire se i dalji pravac razvoja raketnog sistema PVO "Sosna".

Naime, na ruskim vojnim forumima, pojavila se fotografija i povela polemika, o borbenom modulu raketnog sistema PVO "Sosna" ugrađenom na BVP-u "Bumerang".

Bumerang je rusko višenamensko borbeno vozilo pešadije 8×8 na univerzalnoj platformi modularne konstrukcije. Svrstava se u srednju kategoriju OBV amfibijskih točkaša čija osnovna verzija ima oko 20 tona, dok je u planu da pojedine verzije ovog namenskog vozila imaju masu 25 tona. Bumerang može da postigne maksimalnu brzinu na putu do 105 km/č, a na vodi 10 km/č. Oklop je modularne strukture sa keramičkim panelima i mogućnosti montaže u terenskim uslovima.

Pored toga, usled svoje konstrukcije, Bumerang bi stvorio mogućnost i za smeštaj dodatnog broja raketa Sosna-R za popunu.

Takođe, ono što je najzanimljivije je i mogućnost ugradnje radara 1L122 Garmon, iznad borbenog modula, jer u kabini ima sasvim dovoljno mesta za smeštaj uređaja ovog inače malo-gabaritnog radara, maksimalnog dometa po daljini do 40 km.
Težina svih komponenti radara ne prelazi 30 kg.

Ovo bi otvorilo i dodatne mogućnosti kod autonomnog rada pojedinačnog borbenog oruđa, ali i mogućnost baterijskog rada po principu "master-slave" (pretpostavljeni-potčinjeni) gde bi jedno oruđe opremljeno radarom (mada mogu sva oruđa biti opremljena) ima zaduženje da osmatra vazdušni prostor i najavljuje i prosleđuje ciljeve ostalim oruđima u bateriji.

Pored ovoga, postoje i ideje i planovi da se domet raketama produži do 20 km, ali to će iziskivati možda i neke druge izmene, pre svega kod načina popune raketama, jer će raketa svakako biti teža (sada teži 38 kg) i upitno je da li će se onda dopuna vršiti ručno (kao sada) ili pomoću odgovarajućeg krana-dizalice.

Postoji i mogućnost integracije automatskog topa 2A42 kalibra 30 mm, koji bi služio za neposrednu zaštitu od napada diverzantskih grupa sa zemlje, ali i za odbranu od niskoletećih dronova do visina od 2000 metara (podzvučni dronovi) i na daljinama do 2500 metara koristeći svoju visoko-eksplozivnu fragmentarnu municiju.

U svakom slučaju, pratićemo razvoj!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Sosna na Bumerangu.jpg (130.19 KB, 1024x1024 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #8 on: November 04, 2021, 09:55:49 am »

Protivvazduhoplovni raketni sistem „Sosna“ je dizajniran za gađanje aviona, helikoptera, krstarećih projektila, jedrećih aero-bombi, bespilotnih letelica i lako oklopljene zemaljske opreme. Kompleks se primenjuje za pratnju motorizovanih konvoja na maršu i za zaštitu nepokretnih objekata, aerodroma, mostova, oklopnih vozila i druge opreme.
Prednosti kompleksa su: visoka bezbednost borbenih dejstava; otpornost na ometanje, visoka mobilnost i preživljavanje; operacija u pokretu; velika nosivost projektila.
Zona dejstva po daljini je do 10 km, po visini do 5 km. Opterećenje municije je 12 projektila zemlja-vazduh.

Kratak podsetnik, uz odličan prilog Rosoboronexporta!

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: December 18, 2021, 03:44:19 pm »



Quote
Sosna-R kao srpski sistem trupne PVO


Laki raketni sistem PVO Sosna namenjen je za uništavanje ciljeva u vazduhu kao što su avioni, helikopteri, bespilotne letelice, krstareće rakete i drugih projektila, na daljinama do 10 km i visinama do 5 km po danu i noći.

Ovaj PVO sistem je postavljen na guseničnu platformu, koji predstavlja žirostabilisanu daljinski upravljanu borbenu stanicu sa optičkim i radio sistemom otkrivanja i praćenja ciljeva i vođenja raketa.

Rakete se nalaze u kontejnerima na 12 lansera , raspoređenih po 6 sa svake strane sistema za upravljanje vatrom.

Ovaj sistem PVO je konstruisan po uzoru na sistem Strela-10M i smatra se njenim naslednikom, iako po načinu rada, nema mnogo zajedničkih osobina, osim same namene sistema.

Sistem Sosna se nalazi na guseničaru MT-LB, BMP-3, BMD-4M i na oklopnim borbenim vozilima točkašima BTR-82A.




Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #10 on: December 18, 2021, 06:43:04 pm »

Zbog rastuce opasnosti od BL mislm da bi trebali na Sosnu da uvedu i radio kanal za navodnje raketa.
Znaci radio navodjenje  uz upotrebu manjeg nisanskog radar koji bi omogucio gadjanja kada vremenske prilike onemogucavaju upotrebu optroelektronike i lasera.
Moguca je kombinacija jednog vozila sa osmatrackim radarom Garmon u bateriji.
Ovako bi cena sistema ostala dosta povoljna a povecale bi mu se mogucnosti u svim vremenskim usloviam.
Takodj ovako bi mogao da se i poveca domet rakete.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #11 on: December 18, 2021, 07:25:19 pm »

Zbog rastuce opasnosti od BL mislm da bi trebali na Sosnu da uvedu i radio kanal za navodnje raketa.
Znaci radio navodjenje  uz upotrebu manjeg nisanskog radar koji bi omogucio gadjanja kada vremenske prilike onemogucavaju upotrebu optroelektronike i lasera.
Moguca je kombinacija jednog vozila sa osmatrackim radarom Garmon u bateriji.
Ovako bi cena sistema ostala dosta povoljna a povecale bi mu se mogucnosti u svim vremenskim usloviam.
Takodj ovako bi mogao da se i poveca domet rakete.

Sosna ima radio-kanal za navođenje raketa, ali je praćenje cilja televizijsko/termovizijsko. Nakon cca 3 km (isteka buster faze), prelazi na vođenje u laserskom snopu.
Znači, verovatno već može da dejstvuje na ciljeve na daljinama do 3 km, jer je raketa upravljiva i u buster fazi, a ima i udarni upaljač.
Ne znamo da li se radio-kanalom može navoditi i dalje od 3 km, nekako mi deluje da je to ipak moguće, jer mi se čini veoma dobrim i logičnim (a u suprotnom nelogičnim) rešenjem da se mogu koristiti oba načina navođenja.
Ukoliko bi oruđu pak ugradili nišanski radar, onda bi to svakako trebao biti radar u X bandu ili čak u mm talasnim dužinama, tako da bi i on imao određenih problema kod praćenja cilja i navođenja raketa u lošim meteo uslovima, ali ako bi se već ugrađivao radar, onda bi svakako trebalo omogućiti višekanalnost po cilju, barem za ciljeve na bliskom rastojanju po azimutu. To bi donekle moglo opravdati i rizik od dobijanja PRR "po nosu" usled korišćenja radara. Takođe, ovakav sistem bi bio dosta skuplji.

Ipak, mislim da je "poenta" ovog sistema upravo da ostane pasivan, tako da ja ne bih razmišljao o radaru na ovom oruđu.

A da...radarsko navođenje rakete nije u vezi sa povećanjem i/ili smanjenjem dometa rakete ( u ovom slučaju ).
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #12 on: February 08, 2022, 02:46:27 pm »

Senka padobranaca: padobranci će biti naoružani „Lovcem na ptice“ - "Pticelov"

Sistemi protivvazduhoplovne odbrane će ojačati vazdušno-desantne jedinice tokom operacija iza neprijateljskih linija

Protivvazduhoplovni raketni kompleksi „Pticelov“ ući će u sastav ruskih padobranskih divizija. Ovi sistemi PVO se smatraju među najefikasnijim sistemima PVO kratkog dometa. Mogu se spustiti padobranom ili helikopterom dopremiti iza neprijateljskih linija, gde će štititi padobrance od vazdušnih udara, dronova i krstarećih projektila. Nova tehnologija je u stanju da radi dan i noć u svim vremenskim uslovima. Ona može marširati stotine kilometara i preći reke. Stručnjaci napominju da će novina ozbiljno ojačati vazdušno-desantne jedinice – posebno tokom operacija koje se odvijaju iza neprijateljskih linija.


Pokrivanje, obilaženje i udar

Kako su vojni izvori rekli „Izvestiji“, odluka da se protivvazduhoplovni raketni kompleksi Pticelov prebace u vazdušno-desantne divizije već je doneta. Na prvoj etapi će ih primiti dve formacije Vazdušno-desantnih snaga (VDV) – 98. i 106. divizija. Novi kompleks će morati da zaštiti padobrance od vazdušnih udara kada slete iza neprijateljskih linija.

Borbena oklopna vozila BMD-4M Sadovnica postala su oklopna baza Pticelova. Ovo omogućava da se kompleksi PVO prenesu vojnim transportnim avionima i helikopterima i, ako je potrebno, desantiraju padobranom. Zahvaljujući novom kompleksu PVO, padobranci će moći što efikasnije i sa minimalnim gubicima da izvršavaju borbene zadatke čak i iza prve linije fronta.

Prema izvorima, sada se odlučuje koja će verzija Pticelova ući u službu dve ruske vazdušno-jurišne divizije. Moguće je da će ove formacije dobiti protivvazduhoplovne komplekse napravljene na bazi drugih borbenih vozila.

Na međunarodnom vojno-tehničkom forumu „Armija-2021“ u avgustu prošle godine, komandant Vazdušno-desantnih snaga general-pukovnik Andrej Serdjukov rekao je da će savremeni protivvazduhoplovni raketni kompleks „Pticelov“ ući u službu Vazdušno-desantnih snaga 2024. godine. Prema njegovim rečima, isporuke sistema PVO vršiće se baterijama, a ukupno je planirano da se sistemima PVO naoružaju četiri protivvazduhoplovna raketna puka.

„Pticelov“ će ozbiljno ojačati jedinice Vazdušno-desantnih snaga, povećavajući efikasnost vojnih operacija koje sprovode „plave beretke“, izjavio je za „Izvestija“ zamenik predsednika Saveza ruskih padobranaca pukovnik Valerij Jurjev.

„Padobranci uvek pozdravljaju novu opremu, posebno ovu“, rekao je on. – Ojačanje jedinica Vazdušno-desantne vojske novim sistemima PVO odavno je na pomolu. Sada su Vazdušno-desantne snage naoružane prenosnim protivvazduhoplovnim raketnim sistemima Strela ili Igla, ali ne ispunjavaju najnovije zahteve za domet i visinu gađanja vazdušnih ciljeva. Novi kompleksi Pticelov biće korisni ne samo na frontu, već i iza neprijateljskih linija. Problematično je uništiti desant uz pomoć artiljerije. Vazdušno-desantne jedinice vode manevarski rat – pokrivanjem, obilaženjem i udarom. Iz tog razloga, artiljerijska vatra jednostavno ne prati kretanje padobranaca. Bombarderska i vojna avijacija je u zoni borbenih dejstava, često direktno vidi padobrance - to joj omogućava da zadaje bolne udarce. Ali sada će joj biti mnogo teže da to uradi."

Vazdušno-desantne snage poklanjaju posebnu pažnju PVO. Konkretno, Ministarstvo odbrane je saopštilo da su prošle godine, tokom vežbi u Primorskoj teritoriji, jedinice 83. samostalne gardijske desantno-jurišne brigade Vazdušno-desantnih snaga iz Usurija uvežbavale uništavanje bespilotnih letelica i helikoptera lažnog neprijatelja. Uprkos činjenici da je gađanje izvedeno na maksimalnim dometima i visinama, svi vazduhoplovni ciljevi su uspešno pogođeni.

Rođen da leti i pliva

Poznato je da je pod oznakom „Pticelov“ stvorena porodica raketnih sistema kratkog i bliskog dometa za kopnene snage i vazdušno-desantne snage. Oni će zauzeti međupoziciju između prenosivih protivvazduhoplovnih raketnih sistema i teških borbenih vozila „Pancir“ i „Buk“.

Posada raketnog sistema PVO Pticelov na bazi BMD-4M uključuje tri osobe. Borbeno vozilo ima dobru pokretljivost. Ona može da se kreće na autoputu brzinom do 70 km / h, a na površini - do 10 km / h. Sistem protivvazduhoplovne odbrane je sposoban da gađa bespilotne letelice, helikoptere, avione, krstareće rakete, jedreću municiju, pa čak i granate višestrukih raketnih lansirnih sistema.

Već je poznato da će kompleks biti opremljen svevremenskom optičkom radarskom stanicom koja radi non-stop, koja će omogućiti praćenje situacije u radijusu od 16 km. Uz to, Pticelov će moći da otkrije mete, a da ne odaje svoju poziciju radarskim zračenjem. Isti metod detekcije koristi i sistem PVO Strela-10, koji novi kompleks treba da zameni.

„Pticelov” koristi dve vrste raketa sa različitim tipovima navođenja – u laserskom snopu i samonavođenje po toplotnom isijavanju cilja.

Sistem PVO ima solidnu municiju od 12 protivvazduhoplovnih vođenih raketa sposobnih da gađaju vazdušne ciljeve na udaljenosti do 10 km i na visinama do 5 km. Ovo je skoro duplo više od Strele, koja je u službi Vazdušno-desantnih snaga.

Kako je pisalo Izvestija, „Pticelov“ će dobiti jedinstveni inteligentni sistem upravljanja borbom. On će automatizovati rad kompleksa i identifikovati mete po odrazu.

Sistem protivvazduhoplovne odbrane, koristeći optoelektronski sistem (OES), moći će samostalno da otkrije, identifikuje mete i otvori vatru ako ne uspe da identifikuje objekat kao prijateljski.

Računica ostaje samo da se „Pticelovi” dovedu na poziciju. Nakon toga, kompleks će preći u borbeni režim. OES mora da pronađe i pouzdano radi sa otkrivenim vazduhoplovnim objektima danju i noću u svim vremenskim uslovima. U isto vreme, neprijatelj neće moći da zaslepi optiku sistema PVO laserom ili lažnim smetnjama.

Serijski „Pticelov” biće svedeni na raketne baterije za protivvazduhoplovne rakete u sastavu pukova PVO. Potonji će biti deo vazdušno-desantnih divizija.

Novi PVO kompleks koristiće ne samo padobranci, već i kopnene snage. Izvestija je već pisala da će PVO sistem biti postavljen na šasiju guseničarskog borbenog vozila pešadije BMP-3. Zbog toga će „Pticelov” moći da prati tenkove i drugu opremu u teško dostupnim područjima. Pored toga, u kopnenoj verziji sistem PVO može da primi više raketa dugog dometa nego u vazdušno-desantnom.

Izvor: https://iz.ru/1286362/aleksei-ramm-bogdan-stepovoi/ten-desantnika-parashiutistov-vooruzhat-ptitcelovami?destination=node%2F1286362

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pticelov 1.jpg (372.87 KB, 1299x932 - viewed 2 times.)
« Last Edit: February 08, 2022, 06:49:33 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #13 on: July 05, 2022, 08:24:28 am »

Potencijal i mogućnosti sistema PVO Pticelov

Proces razvoja, ispitivanja i prêt-proizvodnje perspektivnog protivvazduhoplovnog raketnog sistema „Pticelov“ (Lovac na ptice, prev. Kubovac) privodi se kraju. Već sledeće godine prvi serijski proizvodi ovog tipa će stići u borbene jedinice vazdušno-desantnih trupa. Već je poznato da novi sistem PVO ima niz važnih karakteristika i da se odlikuje povećanim tehničkim i borbenim potencijalom, zahvaljujući čemu će moći značajno da ojača protivvazduhoplovnu odbranu vazdušno-desantnih snaga.

Obećavajuća zamena

Prvi izveštaji o razvoju perspektivnog raketnog sistema za PVO desantnih formacija pojavili su se 2013. godine. U to vreme Ministarstvo odbrane Rusije je proučavalo trenutno stanje i potrebe trupa, a takođe je radilo na projektnom zadatku za novi projekat. Zapravo, razvoj obećavajućeg projekta sa šifrom "Pticelov" počeo je kasnije, tek 2015-16. Projekat je kreiran u AD „KB Točmaš im. A.E. Nudelman (deo Koncerna VKO Almaz-Antej).

Prema izveštajima tog vremena, u 2017-18. očekivala se pojava prvih primeraka nove tehnologije i početak ispitivanja. Provera i fino podešavanje dizajna trebalo je da potraje još nekoliko godina. Početak masovne proizvodnje i ulazak "Pticelova" u službu planirani su početkom dvadesetih godina ovog veka. Prvo je bilo oko 2020-22, ali je onda početak isporuka odložen za 2024. godinu. Međutim, rokovi su nedavno pomereni unazad: prvi sistemi PVO će ići u trupe već sledeće godine.

Novi „Pticelov” je namenjen da zameni sisteme PVO iz linije Strela-10. Ovakvi kompleksi najnovijih modifikacija i dalje ispunjavaju zahteve vojske, ali će u dogledno vreme morati da budu otpisani zbog moralne i fizičke zastarelosti. Do ovog trenutka, Vazdušno-desantne snage će morati da prime i savladaju dovoljan broj perspektivnih sistema protivvazduhoplovne odbrane.

Zanimljivo je da eksperimentalni proizvod "Pticelov" još nije demonstriran. Štaviše, sve glavne karakteristike takvog sistema PVO su već poznate. Pored toga, objedinjena borbena vozila su demonstrirana na izložbama u ovom ili onom obliku. Verovatno će gotov sistem PVO za Vazdušno-desantnu vojsku biti prikazan u bliskoj budućnosti, na sledećem Vojnom forumu ili nekom drugom javnom događaju.

Tehničke karakteristike

Prema poznatim podacima, Pticelov je samohodni sistem PVO kratkog dometa, napravljen uzimajući u obzir specifične zahteve Vazdušno-desantnih snaga. Posebno, vozilo mora biti sposobno za padobransko sletanje, kao i da nosi instrumente za rad u komunikacijskim, komandnim i upravljačkim krugovima desantnih trupa. Istovremeno se predviđa objedinjavanje ključnih komponenti sa sistemima PVO za druge vrste trupa.

Šasija desantnog jurišnog vozila BMD-4M koristi se kao osnova za „Pticelov“. Ima neprobojni/protivfragmentacioni oklop, dizel motor od 450 KS. i donji stroj sa gusenicama sa kontrolisanim hidropneumatskim oslanjanjem. Prilikom rekonstrukcije u sistemu PVO, šasija BMD gubi svoje redovne borbene i vazdušno-desantne odeljke – umesto nje se montira novi borbeni modul.

Projekat Pticelov koristi objedinjeni borbeni modul Sosna, pogodan za montažu na različite šasije nosivosti od 4 tone ili više.To je daljinski upravljana platforma sa optoelektronskom jedinicom i dva lansera za kontejnere sa raketama. Obezbeđeno je horizontalno kružno navođenje. optika i TPK mogu da se gibaju u vertikalnoj ravni.

Odvojeno od borbenog modula, sistem za upravljanje vatrom i konzola operatera nalaze se unutar oklopnog trupa. Operater-strelac prima video signal od televizijske kamere ili termovizira optičke jedinice i može da prati vazdušnu situaciju, da otkrije i preuzme praćenje cilja, kao i da lansira rakete. Maksimalni domet otkrivanja i praćenja velikih objekata je 30 km. Omogućava rad u automatskom i poluautomatskom režimu rada. Redovna sredstva komunikacije omogućavaju „Pticelovu“ da radi u opštim upravljačkim petljama taktičkog nivoa Vazdušno-desantnih snaga.

Borbeni modul sadrži 12 kontejnera sa raketama 9M340 Sosna-R. Ovo je dvostepeni bikalibarski projektil zemlja-vazduh maksimalnog prečnika 130 mm i mase 30 kg. U letu raketa razvija brzinu do 900 m/s i može manevrisati uz uzdužno preopterećenje do 40 jedinica. Projektil je dizajniran da gađa ciljeve na dometima do 10 km i visinama do 5 km. Navođenje se vrši sa zemlje; raketa leti navođena laserskim snopom. Bojeva glava je fragmentirana.

Po dimenzijama i borbenoj težini, sistem PVO Pticelov je sličan osnovnom BMD-4M, iako se od njega razlikuje po većoj visini. Ušteda na težini usled uklanjanja standardne kupole nadoknađena je ugradnjom novog borbenog modula. Vozne karakteristike i mobilnost ostaju na istom nivou. Posada - dve osobe, komandir-operater i vozač.

Očekivana korist

Poznati izgled perspektivnog sistema PVO Pticelov sugeriše da ima niz pozitivnih kvaliteta i prednosti u odnosu na drugu opremu svoje klase. U ovom slučaju govorimo kako o opštim sposobnostima, tako i o specifičnostima delovanja i upotrebe u okviru Vazdušno-desantnih snaga.

Pre svega, potrebno je napomenuti odabranu šasiju i povezane faktore. Upotreba šasije od BMD-4M omogućila je postizanje visokog stepena ujedinjenja sa svom savremenom opremom Vazdušno-desantnih snaga. Ovo će pojednostaviti rad i snabdevanje, omogućiti svim vozilima da rade u istim borbenim formacijama itd. Takođe pojednostavljuje zajednički transport opreme železnicom ili vazduhom.

Pored toga, zahvaljujući jedinstvenoj šasiji i nizu drugih konstrukcionih mera, sistem PVO Pticelov može biti transportovan avionima. Kompatibilan je sa postojećim i budućim padobranskim sistemima nosivosti do 15 t. Shodno tome, desantne snage mogu da se oslone ne samo na oklopnu i vatrenu podršku u vidu BMD-4M ili BTR-MDM, već i na protivvazduhoplovnu zaštitu.

Sa druge strane, treba napomenuti specifično objedinjavanje opreme. Ključni element „Pticelova“ je borbeni modul „Sosna, pogodan za ugradnju na različite šasije. Dakle, u bliskoj budućnosti kopnene snage će dobiti Sosnu na šasiji BMP-3. Razvijeno je i predstavljeno još nekoliko sličnih sistema PVO na drugoj osnovi.

Borbeni modul "Sosna" ima i druge prednosti. Dakle, za otkrivanje ciljeva koristi se optoelektronska oprema koja ne demaskira sistem PVO zračenjem. Pored toga, postiže se visoka otpornost na smetnje; oprema za elektronsko ratovanje nije osnovna pretnja. Deo operacija upravljanja vatrom i raketama se obavlja automatski, što povećava efikasnost i brzinu, a takođe smanjuje verovatnoću grešaka.

„Pticelov“ je uključen u jedinstvene sisteme upravljanja i taktičkih veza Vazdušno-desantnih snaga. On će moći da prima podatke o vazdušnoj situaciji i ciljevima iz izvora trećih strana, kao i da prenosi informacije drugim korisnicima. Posebno treba obezbediti interakciju nekoliko samohodnih sistema PVO. Pored toga, oni moraju da rade sa posadama prenosnih raketnih kompleksa.

Novi projektil zemlja-vazduh 9M340 treba da pruži visoke borbene kvalitete. Uprkos ograničenom dometu i nadmorskoj visini, ovaj projektil se odlikuje velikom brzinom, manevarskim mogućnostima i otpornošću na preopterećenja. Sve ovo povećava verovatnoću pogađanja cilja, uključujući ciljeve u odlasku. U ovom slučaju, navođenje se vrši pomoću laserskog snopa usmerenog od strane borbenog modula. Pravovremeno otkrivanje i ometanje takvog upravljačkog kanala je praktično nemoguće.

"Pticelov" se odlikuje povećanim borbenim kompletom. Postoji 12 TPK sa projektilima spremnim za upotrebu na dva lansera. Ovo je tri puta više od starije Strele-10. Istovremeno, zamena praznih kontejnera novim, traje minimalno vreme i ne zahteva posebna sredstva.

Specijalizovan za desante

Tako se u okviru projekta Pticelov razvija ili je već razvijen savremeni protivvazduhoplovni raketni sistem kratkog dometa. Izgrađen je od savremenih jedinica i proizvoda, zbog čega se odlikuje visokim taktičko-tehničkim karakteristikama i širokim borbenim mogućnostima. Ostvarene su i očigledne prednosti u odnosu na postojeću opremu iste klase. Uz sve ovo, "Pticelov" je razvijen uzimajući u obzir sve zahteve Vazdušno-desantnih snaga i specifičnosti rada u ovoj vrsti trupa.

Radovi na sistemu PVO Pticelov su pri kraju. Industrija će već sledeće godine predati prve serijske proizvode oružanim snagama, a ubrzo nakon toga oni će u borbene jedinice. Vazdušno-desantne snage će moći da počnu da zamenjuju zastarele sisteme PVO i ponovo poboljšaju svoje sposobnosti. A rezultati ovih procesa će se u potpunosti manifestovati za nekoliko godina.

Pticelov - borbeni modul Sosna:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pticelov na šasiji MT-LB:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor




* Pticelov - borbeni modul Sosna.jpg (94.84 KB, 800x1132 - viewed 2 times.)

* Pticelov na MT-LB.jpg (38.65 KB, 765x510 - viewed 1 times.)

* Pticelov na MT-LB 2.jpg (47.52 KB, 800x566 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #14 on: August 29, 2022, 09:00:41 am »

Novi promotivni video Sosne u režiji Rosoboronexporta

Protivvazduhoplovni raketni sistem "Sosna" je dizajniran za dejstvo protiv aviona, helikoptera, krstarećih raketa, klizećih aero-bombi, bespilotnih letelica i lako oklopljene zemaljske opreme. Kompleks se primenjuje za pratnju motorizovanih konvoja na maršu i za zaštitu stacionarnih objekata, utvrđenih punktova, aerodroma, mostova, oklopnih vozila i druge opreme.

Prednosti kompleksa su: visoka bezbednost borbenih dejstava; otpornost na ometanje; visoka mobilnost i preživljavanje; operacija u pokretu; velika nosivost municije.

Zona dejstva po dometu je do 10 km, po visini do 5 km. Borbeni komplet municije jednog borbenog vozila iznosi 12 protivvazduhoplovnih raketa "Sosna-R" sa kombinovanim vođenjem (RK + u laserskom snopu).


Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.