PALUBA
March 28, 2024, 07:42:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku  (Read 3490 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: October 12, 2020, 04:45:35 pm »

PLUTAJUĆA JEDINICA

Tanker 'LNG Croatia' sutra stiže u Rijeku
Autor: V. B./Hina
12.10.2020

Brod "LNG Croatia", koji će kao plutajuća jedinica za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU), biti jedan od glavnih elemenata novog terminala za ukapljeni prirodni plin (UPP/LNG) u Omišlju na otoku Krku, sutra se očekuje u riječkoj luci, doznaje se u ponedjeljak iz tvrtke LNG Hrvatska
Po riječima direktora LNG Hrvatske Hrvoja Krhena, brod "LNG Croatia" je u kineskom brodogradilištu nedaleko Šangaja tehnološki prerađen u FSRU brod.

Brod je iz Kine isplovio 20. rujna i zaplovio prema Rijeci. Nakon što doplovi i usidri se riječkoj luci, u srijedu će biti privezan u Brodogradilištu Viktor Lenac, u kojemu će biti obavljena dodatna ispitivanja broda.

Brod će početkom prosinca biti smješten i pušten u probni rad na LNG terminalu u Omišlju, a od 1. siječnja sljedeće godine, kako je ranije najavljeno, bit će operativan, u komercijalnoj upotrebi, rekao je Krhen.

Riječ je o brodu koji je odabran kao ekonomski najpovoljniji u postupku nabave prije dvije godine.

Tvrtka Golar Power ponudila je tada konverziju postojećeg LNG tankera "Golar Viking", proizvedenog 2005. godine, u FSRU brod, u vrijednosti od 159,6 milijuna eura.

Po podacima tvrtke LNG Hrvatska, odabrani FSRU brod ima kapacitet spremnika od 140.000 prostornih metara, s nominalnom kapacitetom regasifikacije ukapljenog prirodnog plina od 300.000 prostornih metara prirodnog plina/satno, što na godišnjoj razini daje kapacitet od 2,6 milijardi prostornih metara plina.

Uz to, na LNG terminal, uz odabrani FSRU brod moći će pristati svi brodovi za prijevoz ukapljenog prirodnog plina, kapaciteta od 3500 do 265.000 prostornih metara plina.

Izgradnja LNG terminala u Omišlju je projekt od strateškog interesa Republike Hrvatske, a omogućit će sigurnost opskrbe prirodnim plinom i potaknuti konkurentnost na tržištu.

Vrijednost investicije u plutajući LNG terminal na otoku Krku je 233,6 milijuna eura. Europska komisija je za njegovu izgradnju dodijelila bespovratnih 101,4 milijuna eura, budući da je projekt LNG terminala uvršten na listu projekata od zajedničkog interesa Europske komisije.

LNG terminal u Omišlju, kako je već ranije najavljeno, u probnom će radu biti u studenome i prosincu, a s operativnim i komercijalnim radom počinje prvog dana 2021. godine.

https://www.tportal.hr/

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Izvor: Profimedia / Autor: Iain Masterton / Alamy


* 1326705.jpeg (66.78 KB, 1000x668 - viewed 22 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: October 12, 2020, 04:59:58 pm »

Sve o projektu LNG Croatia na jednom mjestu.

https://lng.hr/

Vidjećemo kako će to ić, konkurencija je velika.

poz.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #2 on: October 14, 2020, 11:22:49 pm »

Ići će sigurno, u ovom dijelu evrope je samo Rovigo u Italiji konkurencija. Pitanje je za koju cijenu.

Inače na slici iznad je LNG Croatia kao Granosa, brod građen za Shell.Evo ga i kao Golar Viking, prije nego što je postao LNG Croatia.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Viking.jpg (565.71 KB, 1000x686 - viewed 11 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: November 21, 2020, 06:49:44 pm »

Brod "LNG Croatia" isplovio za Sagunto po ukapljeni prirodni plin za probni rad

Brod "LNG Croatia" isplovio je u subotu iz brodogradilišta "Viktor Lenac" prema španjolskoj luci Sagunto, u kojoj će ukrcati ukapljeni prirodni plin (LNG) za probni rad terminala u Omišlju, potvrdio je Hini direktor tvrtke LNG Hrvatska Hrvoje Krhen.

Početak probnog rada terminala u Omišlju najavljen je za početak prosinca, nakon povratka broda, a terminal će od 1. sječnja sljedeće godine biti u komercijalnoj upotrebi.

Brod "LNG Croatia" je plutajuća jedinica za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU brod), a bit će jedan od glavnih elemenata novog LNG terminala u Omišlju na otoku Krku.

Brod je u polovici listopada doplovio iz kineskog brodogradilišta nedaleko Šangaja u kojemu je tehnološki prerađen i pretvoren u FSRU brod, a potom su u kostrenskom brodogradilištu Viktor Lenac obavljena dodatna ispitivanja broda.

Na njemu će raditi tri posade, ukupno oko 60 ljudi.

Brod "LNG Croatia" je prije dvije godine, u postupku nabave odabran kao ekonomski najpovoljniji.

Nabavljen je od tvrtke Golar Power Limited, koja je ponudila konverziju postojećeg LNG tankera „Golar Viking“, prozvedenog 2005., u FSRU brod u vrijednosti od 159,6 milijuna eura.

Na godišnjoj razini ima kapacitet od 2,6 milijardi prostornih metara plina, a na novi terminal će, uz odabrani FSRU brod, moć pristati svi brodovi za prijevoz ukapljenog prirodnog plina, kapaciteta od 3.500 do 265.000 prostornih metara plina.

Projekt izgradnje LNG terminala u Omišlju, vrijedan je 233,6 milijuna eura, od strateškog je interesa za Republiku Hrvatsku, a omogućit će sigurnost opskrbe prirodnim plinom i potaknuti konkurentnost na tržištu.

Europska komisija je za njegovu izgradnju dodijelila bespovratnih 101,4 milijuna eura, budući da je projekt LNG terminala uvršten na listu projekata od zajedničkog interesa Europske komisije.

Sav slobodni kapacitet terminala zakupljen je za naredne tri plinske godine.

http://hr.n1info.com/
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #4 on: November 23, 2020, 04:42:08 pm »

Mirno more!!!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #5 on: January 01, 2021, 05:17:13 pm »

Počeo komercijalni rad LNG terminala u Omišlju
01. sij. 2021

Prvi LNG tanker, brod "Tristar Ruby" s 143.000 prostornih metara ukapljenog prirodnog plina (UPP/LNG), doplovio je u petak ujutro do plutajućeg LNG terminala u Omišlju, čime je počeo komercijalni rad tog terminala, izjavio je za Hinu direktor tvrtke LNG Hrvatska Hrvoje Krhen.

Krhen je rekao da je brod doplovio iz SAD-a te da će ukapljeni prirodni plin nakon uplinjavanja, odnosno vraćanja plina iz tekućeg u plinovito stanje zagrijavanjem, plinovodom biti upućen kupcima.

Komercijalni rad terminala počeo je nakon jednomjesečnog probnog rada svih postrojenja plutajućeg LNG terminala.

Plutajući LNG terminal služi za prihvat LNG brodova, uplinjavanje te isporuku u plinski transportni sustav do krajnjih kupaca. Čine ga glavni dio terminala – plutajuća jedinica za prihvat i uplinjavanje ukapljenog prirodnog plina (FSRU), odnosno brod “LNG Croatia”, zatim pristan, pomoćna postrojenja i priključni plinovod do novog plinovoda Omišalj – Zlobin, kojim je terminal povezan s hrvatskim plinskim transportnim sustavom.

Brod “LNG Croatia” ima kapacitet spremnika od 140.000 prostornih metara, s kapacitetom uplinjavanja 300.000 prostornih metara prirodnog plina na sat, što na godišnjoj razini daje kapacitet od 2,6 milijardi prostornih metara plina.

Svi kapaciteti terminala zakupljeni su za sljedeće tri godine – do 2027. zakupljeno je 80 posto kapaciteta, a u sljedećim godinama, zaključno s 2035., oko polovice kapaciteta.

https://hr.n1info.com/
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #6 on: September 03, 2021, 05:47:37 am »

Postoje li podaci tko je zakupio kapacitete?
Nedavno je bilo govora da je zakupljeno samo 20% kapaciteta.
Madjari su ulozili novac ali sami ne kupuju plin.
Ruski plin je dvostruko jeftiniji od ovog americkog.
Njemacki privredni bum se zasniva na koristenju 60% ruskog plina kao izvora energije.
Zato je i forsiran Nordstream tok 2.
Kakva je buducnost kada se non stop govori o prestanku koristenja fosilnih goriva i okretanju ka obnovljivim izvorima energije.
Bivsa predsjednica i ekipa, je to gurala nogama i rukama.
Stanovnici Krka se zale na veliku buku terminala i bas i nije spojivo sa turizmom.
Ako dodje do havarije ili curenja plina kakve su ekoloske posljedice po floru i faunu i po turizam?
« Last Edit: September 03, 2021, 06:05:51 am by milan55 » Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #7 on: September 03, 2021, 08:27:11 am »

Da je taj plin sa Krka LNG toliko povoljan ne bi se Njemacka tako grcevito borila za zavrsetak radova Nordstream 2, na koje su USA/Trump stavili veto jer im je interes prodavati svoj duplo skuplji plin.
Pa je sada Biden skinuo veto ali pod uvjetom da EU ,citaj Njemacka ,odmah isplati Ukrajini jednu miliardu dolara odstete/pomoci i stotine milijuna dolara godisnje ,sve do famozne 2035 godine.
Pitanje za sto da im isplati, zato sto su posudjivali, da ne kazem krali, plin iz cijevovoda koji je isao preko njih, bez da placaju, pa su Rusi bili primorani da postave brojila na ulazu i izlazu plinovoda iz Ukrajine. Kada je toga bilo dosta ruski plinovod ih zaobilazi. Bidenov sin ili vec netko iz njegove obitelji je na nekoj vrhunskoj poziciji u ukrajinskoj petrokemiskoj firmi i bere masnu lovu. Zato se Biden brine toliko o Ukrajini. Bila je i u USA afera Trump-Biden.
Usput da se potsjetimo da se plin  koristi kao izvor energije u industriji, za grijanje i u prijevozu. Poskupili plin poskupiti ce puno toga na stetu potrosaca, ali to ocito nikoga nije briga. Vazne su provizije koje si veliki igraci stave u dzep.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #8 on: August 11, 2022, 08:25:07 pm »


Ako dodje do havarije ili curenja plina kakve su ekoloske posljedice po floru i faunu i po turizam?


Da se osvrnem na ovo iako kasnim dosta.
U slucaju havarije, ekoloske posljedice su apsolutno nebitne i pale bi u drugi plan.
LNG je u biti ukapljeni emtan i kao takav nije toksican. Problem je jedino sto su pare jako zapaljive.
Materijalna steta bi bila ogromna, o ljudskim zivotima da i ne govorimo.
Manja curenja su svakako moguca(govorimo o litrama, nikako o kubicima) i LNG jednostavno ispari i imamo malo ostecenje atmosfere.
Naime LNG se skladisti i prevozi na  -160 stupnjeva i u slucaju manjeg curenja ispari skoro trenutno ako se radi o manjoj kolicini.
Veca kolicina koja ne ispari odmah izaziva ozbiljna ostecenja konstrkcije broda (obicni celik puca zbog naglog hladjenja). Tankovi pumpe i cjevovodi za transport su inace od materijala koji trpe niske temperature, nesto kao inox.
Problem je oblak zapaljivog plina koji se tad pojavi.
U slucaju zapaljenja posljedice bi bile katastrofalne. To se jos nije desilo srecom.
No mjere sigurnosti pri prijevozu i preradi LNG-a su na jako jako visokoj razini i vece havarije dosad nije bilo.


Dalje sto se tice buke i ostalih stvari. LNG brodovi su po mom iskustvu brodovi koji najmanje utjecu na okolis. Dakle, u bulk industriji imamo neka zagadjenja jer se skladista peru morskom vodom, mjere sigurnosti i zastite okolisa su na neusporedivo nizoj razini, o tankerima necu ni govorit. Offshore industrija takodjer. LNG brodovi ispustaju zanemarive kolicine ulja i maziva, ispustanje bilo kakvog drugog otpada ne dolazi u obzir, a sto se tice buke, nista nisu bucniji od ostalih brodova i industrijskih postrojenja. Postoji GCU (gas combustion unit, u biti velika pec sa ventilatorom u kojoj se izgara visak isparenja plina) koji proizvodi stanovitu buku ali to nije nista znacajno.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.