PALUBA
March 28, 2024, 08:33:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Bayraktar Akinci – turska najveća jurišna bespilotna letelica  (Read 5594 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: November 03, 2020, 06:51:46 pm »

Vojni sukob u Nagorno-Karabahu, koji je započeo 27. septembra 2020, privukao je pažnju celokupne javnosti i ozbiljno uticao na interesovanje za bespilotne letelice. U svetlu ovih događanja, turske jurišne bespilotne letelice, uključujući i Bayraktar TV2, izazivaju najveće interesovanje. Međutim, ova bespilotna letelica više nije vrhunac turskog programa razvoja bespilotnih letelica. Baykar Makina je razvila veću jurišnu bespilotnu letelicu sa većim sposobnostima, oznake Bayraktar Akinci, čije su se prve fotografije pojavile u javnosti još 2018. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Šta je poznato o testiranju nove bespilotne letelice

Bayraktar Akinci se po veličini može uporediti sa klasičnim lovačkim avionima. U pogledu svoje veličine, značajno je veći od bespilotne letelice Bayraktar TV2. Prve fotografije ovog modela pojavile su se juna 2018. Kompletnu prvu fazu razvoja ove bespilotne letelice izveli su do juna 2019. inženjeri kompanije Baykar Makina, da bi već u avgustu iste godine usledila zemaljska testiranja.

Poznato je da je Turska ovu letelicu razvila u saradnji sa ukrajinskim specijalistima. Zaposlenici kompanije Ukrspeceksport, koja je deo koncerna Ukroboronprom, koji je u državnom vlasništvu, učestvovali su u razvoju ove jurišne bespilotne letelice, pre svega u razvoju pogonske grupe i kompozitnih materijala. Pored toga, Ukrajinci su pomogli i sa iskustvom u projektovanju i proizvodnji velikih letelica.

Nova jurišna bespilotna letelica izvela je svoj prvi autonomni let 6. decembra 2019; letelica je ostala u vazduhu svega 16 minuta. Testovi su izvedeni na aerodromu Korlu, u severozapadnoj Turskoj. Drugi let je izveden 10. januara 2020. i trajao je više od sat vremena. Avgusta iste godine u vazduh se vinuo i drugi prototip bespilotne letelice  Bayraktar Akinci. Sveukupno, predstavnici kompanije Baykar Makina su do sada izveli najmanje pet uspešnih testova dva prototipa bespilotne letelice Bayraktar Akinci, među kojima se našao i let tokom kog je letelica dostigla visinu od oko 9 150 metara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema preliminarnim planovima kompanije Baykar Makina, usvajanje novog tipa bespilotne letelice u operativnu upotrebu trebalo bi da se dogodi do kraja 2020. godine. Prve isporuke letelice turskim oružanim snagama bi mogle da počnu već naredne, 2021. godine.

Letne sposobnosti jurišne BPL Bayraktar Akinci

U pogledu letnih karakteristika i dimenzija, nova bespilotna letelica turske odbrambene industrije značajno je superiornija u odnosu na svog prethodnika, bespilotnu letelicu Bayraktar TV2. U pogledu veličine, Bayraktar Akinci se može uporediti sa američkom bespilotnom letelicom MQ-9 Reaper, s tim da nadmašuje američku letelicu po pitanju maksimalne poletne mase. Istovremeno, u pogledu letnih karakteristika, turska bespilotna letelica je nešto slabija od američke. Po pitanju borbenih sposobnosti, Akinci je bliska američkoj bespilotnoj letelici Reaper, a u nekim elementima je i bolja.

Nova bespilotna letelica je namenjena zadacima izviđanja i napada, a po klasifikaciji je bespilotna letelica HALE (High-Altitude Long Endurance). Letelica je prilično velikih dimenzija; raspon krila od 20 metara veći je od raspona krila američkih lovaca F-15 i F-16. Letelica je duga 12,2 i visoka 4,1 m. Maksimalna poletna masa, deklarisana od strane proizvođača, iznosi 5500 kg U tom slučaju, maksimalna nosivost je 1350 kg, što je nešto manje od nosivosti bespilotne letelice Reaper, koja iznosi 1700 kg. Naoružanje se može podvesiti na osam podvesnih tačaka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Letne performanse bespilotne letelice Bayraktar Akinci su vrlo visoke. Deklarisana operativna visina leta je oko 9150 metara, dok je plafon leta nešto iznad 12000 metara. Autonomija leta iznosi 12 časova. Kao i njegov prethodnik, i Bayraktar Akinci može leteli u potpuno automatskom modu; poleteće, leteće i sleteće sasvim sam.

Pogonsku grupu bespilotne letelice Bayraktar Akinci čine dva ukrajinska modernizovana turbopropelerska motora AI-450 snage po 450 KS, s tim da postoji opcija ugradnje snažnijih motora, snage po 750 KS. Snaga ugrađenih motora dovoljna je da letelici obezbedi maksimalnu brzinu leta od oko 360 km/č; krstareća brzina iznosi oko 240 km/č.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Turski inženjeri su povećali mogućnost preživljavanja letelice na bojištu, upotrebom softvera i hardvera sa trostrukom redundancijom. Ugradnja uređaja za borbu protiv elektronskog ometanja je poseban kvalitet ove letelice. Ovakvi sistemi su posebno korisni u sukobima u kojima neprijatelj može da ispolji elektronska dejstva.

Konačna namera kompanije je da Bayraktar Akinci postane letelica sa sopstvenim sistemom veštačke inteligencije, koji će ostvariti maksimalnu autonomiju leta, kao i nivo percepcije opasnosti na ruti letenja, uključujući identifikaciju ciljeva i određivanje njihovih koordinata.

Borbene sposobnosti bespilotne letelice Bayraktar Akinci

Nova bespilotna letelica namenjena je prvenstveno za nanošenje udara po ciljevima na zemlji, kao i za izviđanje operativnog i strategijskog nivoa. Kao dodatak vošenom raketnom oružju i navođenim bombama, bespilotna letelica može poneti i sredstva za elektronsko izviđanje. Ugradnjom radara sa aktivnom faznom rešetkom, letelica će dobiti sposobnost da samostalno identifikuje ciljeve u vazdušnom prostoru. Pored toga, letelica će dobiti i sistem za upozorenje o sudaru u vazduhu, kao i SAR radar, kako bi imala radarsku sliku Zemljine površine bez obzira na meteorološku situaciju. Bespilotna letelica Bayraktar Akinci će imati i optoelektronski sistem Aseslan CATS, namenjen izviđanju, nadzoru i odabiru ciljeva.

Proizvođač očekuje da na bespilotnu letelicu ugradi i uređaj neophodan za otkrivanje radara neprijateljskog sistema PVO, sa mogućnošću dejstva po njima vođenom municijom. Jedan od zadataka nove letelice biće u smanjenje opterećenja klasičnih lovačkih aviona.

Letelica ima veliki izbor ubojnih sredstava na raspolaganju: bombe Mk-81, Mk-82, Mk-83 uključujući i visokopreciznu JDAM, vođene bombe malih dimenzija MAM-L i MAM-C, koje se nalaze u arsenalu bespilotne letelice Bayraktar TV2, zatim laserski vođene rakete CIRIT, kao i protivoklopne vođene rakete L-UMTAS dometa 8 km.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kuriozitet je da letelica ima sposobnost dejstva po ciljevima u vazdušnom prostoru, obzirom da ima mogućnost naoružavanja raketama vazduh-vazduh. Radi se o raketama turske proizvodnje Gokdogan i Bozdogan, koje su razvijene kao zamene za američke rakete AMRAAM i Sidewinder.

Još jedna od bitnih odlika ove bespilotne letelice svakako je i mogućnost lansiranja krstareće rakete SOM-A, razvijene u Turskoj, dometa od 250 km.


* Bayraktar-Akinci-1.jpg (40.49 KB, 853x480 - viewed 10 times.)

* Bayraktar-Akinci-2.jpg (74.46 KB, 640x480 - viewed 8 times.)

* Bayraktar-Akinci-3.jpg (21.5 KB, 854x415 - viewed 10 times.)

* Bayraktar-Akinci-4.jpg (10 KB, 854x199 - viewed 9 times.)

* Bayraktar-Akinci-5.jpg (52.16 KB, 724x480 - viewed 10 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 09:28:44 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: November 16, 2020, 09:39:28 am »



Quote
Another major milestone for the Turkish Defense industries, AKINCI UCAV is presented in a documentary about its development process. The documentary reveals exclusive sights and footages from the research and development phases of Turkey’s first UCAV, manufactured by Baykar.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: November 16, 2020, 09:41:03 am »



Bayraktar AKINCI



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: November 16, 2020, 09:42:32 am »



Quote
Turska polako postaje regionalna sila, a u tome joj pomažu bespilotne letelice koje proizvodi. Video je o Turskoj najnovijoj i najmodernijoj letelici Akinci koju proizvodi firma Bayraktar, ista firma koja proizvodi i TB2.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: June 23, 2021, 07:28:40 pm »

Počeli ispitivanja sa vođenim US.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: CLICK


* 011.jpg (294.89 KB, 2048x1362 - viewed 3 times.)

* 012.jpg (260.47 KB, 2048x1362 - viewed 4 times.)

* 013.jpg (292.18 KB, 2048x1536 - viewed 4 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: June 25, 2021, 11:06:42 am »



Quote
Turkey’s Akinci Combat Drone Armed with HGK-84 Bombs

The first mass-produced version of Turkey’s Akinci unmanned combat aerial vehicle (UCAV), the Akinci S-1, was seen armed with a HGK-84 bomb in its underbelly for the first time. A picture of Akinci S-1 equipped with HGK-84 bombs along with the drone’s second prototype PT-2 was shared by Selcuk Bayraktar, Chief Technology Officer of drone maker Baykar Savunma, in a tweet, on Wednesday. The Akinci S-1 has previously been tested equipped with MAM-C, MAM-L and MAM-T munitions. Compared to the other bombs, the HGK-84 is heavy, weighing around 1 ton.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: July 10, 2021, 04:51:32 pm »



Turski dron postavio rekord


Bespilotna letelica „Akinči“ postavila je rekord među turskim dronovima. Kompanija „Bajkar“ je objavila snimak leta na svom tviter nalogu.

Kako se navodi, dron je uspeo da se vine pod oblake, na visinu od 11,6 kilometara, ostane u vazduhu 25 časova 46 minuta i preleti 7.507 kilometara. Kako je saopštila kompanija „Bajkar“, navedena visina je rekordna za dronove, turske proizvodnje.

U avgustu prošle godine, drugi prototip „Akinči“ je izveo svoj prvi let. On poseduje dva motora AI-450T, ukrajinske proizvodnje.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: July 11, 2021, 07:27:24 am »



Quote
High in the sky: AKINCI Flew 13 Hours With Penetrating Bomb (NEB-84)

The unmanned combat aerial vehicle (UCAV) Akıncı flew 13 hours and 24 minutes with a payload of 1,360 kilograms. It was also noted that AKINCI UCAV carries a Penetrating Bomb (NEB) developed locally by TÜBİTAK SAGE under its fuselage and rises to an altitude of 9,144 meters (30,000 feet). It was stated that the take-off weight of AKINCI exceeded 6 tons in total. NEB is the first concrete penetrator system developed in Türkiye, is designed to be used against surface and underground targets. NEB contains Multiple War Head Systems (MWS) technology. NEB has similar external geometry, guidance unit interfaces, mass, center of mass and inertia properties with MK-84 GPB.





Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #8 on: July 26, 2021, 02:24:16 pm »

Како се ефикасно одбранити од овог дрона ако се зна да при малим брзинама има велике могућности да се приближи ПВО систему и уништи га ?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #9 on: July 26, 2021, 04:38:04 pm »

Postoji li razlog zašto ovo ne bi vidjeli radari kao i običan avion?

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #10 on: July 26, 2021, 05:32:03 pm »

Postoji li razlog zašto ovo ne bi vidjeli radari kao i običan avion?

poz.

Postoje i ima više njih.
Problem je mala brzina cilja i visina leta (kako za koji sistem).

Recimo radari za navođenje raketa tipa S-300PS/PM ili američki Patriot, koriste "vođenje kroz projektil" odnosno TVM. Nisu identični oblici kod ruskih i američkih raketnih sistema, ali je problem identičan.
Potrebno je da radar pripremi za raketu podatak o brzini zbližavanja, a to ne može odrediti iz tehničkih razloga ako cilj leti sporije od cca 50 m/s. Zato ovi sistemi nikako ne mogu da dejstvuju na BPL koje lete toliko sporo.
Problem je u određenoj meri rešen kod sistema S-400, zbog drugačijeg navođenja raketa, INS + PARS odnosno INS + ARS.

Sistemi S-300V nemaju ovakve probleme.

Raketni sistem PVO Osa, ne može pratiti ciljeve koji lete brzinama ispod 360 km/h, osim u optičkom kanalu ili da se upotrebi režim sličan gađanju ciljeva na zemlji (režim Fi) (recimo za lebdeće helikoptere sa brzinom oko 0 km/h)...
Pored toga, problem je i visina (do 6 km).

Raketni sistem PVO Kub: ne postoji problem da RStON (radarska stanica osmatranja i navođenja) prati ciljeve koji lete gotovo nultim brzinama. Problem je u GSN poluaktivno radarski samonavođene rakete, koja ne može odrediti brzinu zbližavanja sa ciljem (opet se vraćamo na to) kada cilj leti sporije od 60 m/s. To je rešeno novijom raketom koja ima mogućnost da ostvari zahvat cilja u vazduhu, znači nakon lansiranja. Tada može zahvatiti cilj po frekvenciji (brzini zbližavanja) jer postoji i brzina kretanja same rakete.
Pored toga, sistem PVO Kub ima i određena ograničenja po visini, a to je do 7 km u autonomnom radarskom režimu, 8-10 u optičkom kanalu (zavisi i od kvaliteta optičke/termovizijske sprave) i do 14 km u centralizovanom sistemu K-1M.

Raketni sistem PVO S-200: ne postoji problem da RPN prati ciljeve koji lete gotovo nultim brzinama. Problem je u GSN poluaktivno radarski samonavođene rakete , koja ne može odrediti brzinu zbližavanja sa ciljem kada cilj leti sporije od 100 m/s. To je rešeno tako što raketa ima mogućnost da ostvari zahvat cilja u vazduhu, znači nakon lansiranja. Tada može zahvatiti cilj po frekvenciji (brzini zbližavanja) jer postoji i brzina kretanja same rakete.

Sistemi PVO Neva, Dvina i Volhov, načelno nemaju ovakve probleme jer mogu pratiti ciljeve koji lete nultim brzinama, a ni visina nije problem. Raketa nema GSN i ona se upravlja komandama sa zemlje.

Raketni sistem PVO Pancir S1 nema problema na ovom polju.
Raketni sistem Tor nema problema na ovom polju, osim kada je u pitanju visina cilja koja je ponekad iznad mogućnosti sistema.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #11 on: July 26, 2021, 05:48:05 pm »

Pa, koliko sam shvatio iz tvog posta, radari ih vide a sad su tu tehnikalije kako ih spucati.  Grin

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #12 on: July 26, 2021, 06:12:10 pm »

Pa, koliko sam shvatio iz tvog posta, radari ih vide a sad su tu tehnikalije kako ih spucati.  Grin

poz.

Pa suštinski, to zavisi od radara do radara. Ali kod radara koji ne mogu pratiti ciljeve sporije od 50-60 m/s, sistem selekcije pokretnih ciljeva će posle 2-3 sken ciklusa prebrisati cilj kao da je "stalni odraz"....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: July 26, 2021, 07:09:15 pm »

Kako bi rekao moj pokojni drug Ćiro, isključiš automatiku i koristiš nerafiniranu sliku.  Wink

Ok, malo znam o ovome ali kako onda pucaš na helikoptere?

Poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #14 on: July 26, 2021, 08:48:01 pm »

Kako bi rekao moj pokojni drug Ćiro, isključiš automatiku i koristiš nerafiniranu sliku.  Wink

Ok, malo znam o ovome ali kako onda pucaš na helikoptere?

Poz.

Pa isto kao i na bespilotne koje lete sporije od 50 m/s, da se ne ponavljam.
Dakle, neki sistemi ne mogu da prevaziđu probleme sa praćenjem ciljeva brzine manje od 50 m/s, neki mogu, a neki nemaju nikakve probleme s tim.
Ima nabrojano (neki od sistema) u mom prethodnom komentaru.
Radarski navođene rakete tj. raketni sistemi, obično nemaju problema sa visinom leta helikoptera....

A na kraju krajeva, postoje i sistemi PVO koji nisu radarski navođeni, tu su i IC raketni sistemi i protivavionska artiljerija i slično....oni opet mogu dejstvovati na manjim visinama pa njima to može predstavljati problem itd....
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.