PALUBA
April 16, 2024, 02:01:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Anadolu, klasa desantnih brodova  (Read 1320 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: November 08, 2020, 12:18:18 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] 3D model desantnog broda Anadolu

Anadolu je klasa desantnog broda, građenog za potrebe opremanja turske ratne mornarice, a po projektu sličnom španskom desantnom brodu klase Juan Carlos I. Prvi tragovi o nameri Turske da izgradi jedan ovakav brod nalaze se u razgovorima vođenim 2013, kada je zaključeno da je Turskoj potreban ovakav brod, kao i da je potrebno kupiti četiri iskrcna sredstva. Turska je ubrzo kupila licencu od kompanije Navantia, da bi 2015. potpisala ugovor o gradnji, a već naredne godine započela izgradnju broda. Očekuje se da brod uđe u operativnu upotrebu 2021, kada će postati i komandni brod turske ratne mornarice. Planiran je i drugi brod ove klase, koji će poneti ime Trakija.

Ovaj višenamenski brod može krcati avione, helikoptere, mornaričku pešadiju, vozila, kao i različite vrste zaliha. Projektovan je za upotrebu STOVL letelica, sa letnom palubom dugom oko 200 m i ski rampom na pramcu. U ulozi nosača helikoptera, brod može ukrcati do 30 letelica.

Prema prvobitnim planovima, brod je trebao da ukrca višenamenske lovačke avione tipa F-35B; Turska je čak delimično i finansirala razvoj ovog tipa aviona i snabdevala je ovaj projekat nekim komponentama. Međutim, SAD su 2020, usled saradnje Turske sa Ruskom Federacijom, otkazale učešće Turske u ovom projektu i zabranile isporuku ovih aviona Turskoj. Kada je reč o saradnji Turske i Rusije, radi se o kupovini raketnog sistema PVO S-400, koji je Turska nabavila prethodne, 2019. godine. U skladu sa ovom situacijom, trenutno je nejasno koje će i da li će uopšte krcati avione, ili će se aero komponenta ovog broda ograničiti na helikoptere.

U verziji nosača helikoptera, Anadolu krca grupu helikoptera u kombinaciji protivpodmorničkih helikoptera, jurišnih helikoptera T-129 i helikoptera opšte namene, među kojima se nalaze i srednji transportni helikopteri CH-47 Chinook. Prvobitno je bilo planirano da se vazduhoplovna grupa sastoji od 12 aviona F-35B i 12 helikoptera. Međutim, usled otkaza turskog učešća u programu F-35, Anadolu će najverovatnije krcati samo helikoptere i bespilotne letelice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Gradnja broda u istambulskom brodogradilištu Sedef

U hangaru se može smestiti 12 helikoptera srednje veličine, ili osam helikoptera CH-47 Chinook. Po proširenju hangara za vazduhoplove na prostor hangara za teret i vozila, Anadolu će moći da primi 25 helikoptera srednje veličine. Pored toga, još šest helikoptera se može smestiti na letnu palubu.

Anadolu može ukrcati i do 1000 vojnika mornaričke pešadije, kao i 100 vozila, uključujući i najmanje 29 tenkova, kao i oklopna i transportna vozila. Na raspolaganju je višenamenski hangar i garaža na dva nivoa, ispod letne palube. Posada broda broji 261 člana posade, od kojih je 30 oficira.

Turska je nedavno naručila seriju amfibijskih transportera ZAHA, sličnih američkim AAV7. Ova vozila su projektovana za zadatke desanta vojnika i zaliha sa desantnog broda, kao i za njihovu podršku tokom napada na prednji kraj odbrane neprijatelja. Planirano je da ova vozila budu raspoređena na Anadolu, koji ih može poneti oko 27.

Desantna paluba broda može da primi 2 hoverkrafta LCAC ili 4 mehanizovana desantna sredstva LCVP, koja su namenjena prevoženju ljudstva, sredstava i tehnike sa broda na obalu.

Brod je naoružan oružnim sistemima turske proizvodnje. Tako je ugrađeno četiri ili pet sistema bliske odbrane kalibra 25 mm, modela Aselsan STOP, kao i dva sistema bliske odbrane Phalanx Block 1B kalibra 20 mm; tu su i tri oružne stanice Aselsan STAMP. Za odbranu od napada iz vazduha ugrađen je i američki lanser PAR malog dometa, oznake RIM-116.

Posmatrajući ugrađeno naoružanje, nameće se zaključak da je namenjeno uglavnom samoodbrani broda, posebno prilikom odbijanja raketnog napada neprijatelja. Zaštita od drugih opasnosti biće prepuštena ostalim brodovima iz grupe.

Maksimalna brzina plovljenja broda iznosi 21 čv u konfiguraciji lakog nosača aviona, odnosno 29 čvorova u konfiguraciji desantnog broda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Španski Juan Carlos I

Iako su i španski Juan Carlos I i turski Anadolu višenamenski brodovi, Juan Carlos I ima razvijeniju vazduhoplovnu komponentu, dok Anadolu ima snažniju desantnu komponentu. Procenjena vrednost turskog desantnog broda iznosi oko milijardu dolara.


* anadolu-4.jpg (33.3 KB, 600x324 - viewed 8 times.)

* anadolu-3.jpg (77.93 KB, 800x363 - viewed 7 times.)

* juan-carlos-i-Small.jpg (45.42 KB, 794x480 - viewed 7 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 09:25:21 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: November 09, 2020, 01:57:11 pm »



TCG Anadolu (L-400)



Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.