PALUBA
March 28, 2024, 04:01:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rubež-ME, raketni sistem obalske odbrane  (Read 1270 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: November 08, 2020, 12:42:03 pm »

Rubež-ME je novi ruski raketni sistem obalske odbrane. Razvijen je za potrebe stranog tržišta, a smatra se naslednikom sada već zastarelog samohodnog obalskog protivbrodskog lansera Rubež-E, koji je svojevremno u svom arsenalu posedovala i Jugoslovenska ratna mornarica. Javnosti je po prvi put prikazan 2019.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sistem koristi protivbrodske rakete modela H-35UE, dometa do 260 km, nešto slabijih karakteristika od rakete H-35U koje se nalaze u naoružanju ratnih brodova ruske ratne mornarice. Lanseri raketa, njih četiri, ugrađeni su na šasiji teretnog vozila KamAZ-6350.Pored ovog sistema, inostranim kupcima se nudi i protivbrodski obalski lanser Bal-E, sa nešto slabijim karakteristikama od originalnog sistema, oznake Bal, koji se nalazi u naoružanju jedinica obalske odbrane Ruske Federacije. Kako Bal-E na sebi ima osam protivbrodskih raketa, Rubež-ME se može smatrati i lakšom i jeftinijom, a samim tim i borbeno slabijom verzijom ovog sistema.

Bojeva glava rakete teška je 145 kg i projektovana je kao i druge protivbrodske rakete, da probije oplatu i detonira u unutrašnjosti broda, kako bi napravila što je veću moguću štetu. Jedna raketa je dovoljna za potapanje broda deplasmana do 5000 tona, tako da se može smatrati efikasnom u dejstvu protiv fregata i manjih razarača. Ipak, ne sme se zaboraviti da je glavni neprijatelj broda požar, koji je stalni pratilac dejstva protivbrodske rakete.

Sistem navođenja rakete je inercijalni, sa aktivnim radarskim navođenjem u završnoj fazi leta rakete. Raketa leti na visini od 10 do 15 metara iznad površine mora. U završnoj fazi leta, raketa se spušta na svega 3 do 5 metara iznad morske površine, kako bi izbegla sredstva protivraketne odbrane. Brzina leta rakete je između 950 i 1010 km/č, tako da pojedini izvori pretpostavljaju da bi je napredni sistemi zaštite brodova lako presreli.

Raketa H-35UE može se koristiti pri stanju mora 6, i smatra se relativno jeftinim oružjem, obzirom da košta oko 500 000 dolara.

Lanseri raketa kod sistema Rubež-ME nalaze se fiksirane pod određenim uglom; rakete se mogu lansirati u vremenskom pomaku od po nekoliko sekundi. Vatreni položaj sistema može biti udaljen oko 10 km od obalske linije, a pored ciljeva na moru, može se dejstvovati i po ciljevima na kopnu.

Vozilo se može opremiti bilo aktivnim radarom Mineral-ME1, daljine otkrivanja ciljeva 250 km, ili pasivnim Mineral-ME2, daljine otkrivanja od 750 km. Oba modela mogu da prate do 200 ciljeva istovremeno.

Posada je dvočlana i čine je vozač i komandir.

Baterija naoružana ovim sistemom broji osam vozila-lansera i mobilno komandno mesto, opremljeno radarom Monolit-B. Svako od osam vozila lansera prati pripadajuće vozilo za popunu raketama, koje na sebi ima kran i borbeni komplet raketa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sve komponente sistema Rubež-ME može se brzo prebaciti sa jedne lokacije na drugu. Za posedanje vatrenog položaja, pripremu za gađanje i samo raketno gađanje, potrebno je oko 10 minuta. Podaci za gađanje dobijaju se sa komandnog vozila, koje vrši i razdvajanje ciljeva po vozilima iz baterije. Pored toga, podatke za gađanje može koristiti i sa obalskih radarskih stanica, drugih sistema obalske odbrane ali i ratnih brodova u zoni operacije.

U jednoj salvi, baterija lansira 32 protivbrodske rakete, što je dovoljno za nanošenje udara po velikoj borbenoj grupi neprijateljskih ratnih brodova.

Nakon lansiranja, za ponovnu popunu lansera potrebno je 30 do 40 minuta.


* 7059269_original-Small.jpg (49.2 KB, 640x480 - viewed 9 times.)

* 7059918_original-Small.jpg (43.08 KB, 640x480 - viewed 7 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 09:24:10 pm by Rade » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: November 09, 2020, 03:45:11 pm »



Quote
ROE is honored to introduce another brand-new product – RUBEZ-ME Coastal Tactical Missile System.

We will talk about Rubez-ME CTMS: fully autonomous self-propelled launcher vehicle capable of carrying out detection and engagement of sea-surface targets either independently or in a group of up to 8 vehicles at distances of up to 260 km.



Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.