PALUBA
April 19, 2024, 09:48:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 222261 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #30 on: May 11, 2010, 07:54:04 pm »

Znam šta oni rade, samo ubace odreske i kuvaju ga sa pasuljom. To stvarno ne ide.
Kada se sojini odresci prvo spreme kako treba, a za to treba i vremena a i znanja (nije na odmet ni soja sos) zna pasulj da ispadne jako dobro, veruj mi na reč.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #31 on: May 11, 2010, 08:15:38 pm »

Kad sam ja bio u vojsci pasulj smo iskljucivo dobijali sa kobasicom neki put sa slaninom  Tongue
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #32 on: May 11, 2010, 08:37:29 pm »

Brok, bolje je da ga spremaju posan, nego sa sojom. Soja u pasulju izgleda kao .....
A pritom nije ni zdrava. Wink Soja kada se redovno konzumira zna prilično da poremeti krvnu sliku. Nisam sad siguran koje tačno elemente (davno sam čuo priču, ali od ljudi kojima je to posao) u krvi remeti, ali nije za čestu upotrebu. Jeste ona ukusna kad se dobro spremi i fino zasiti, ali uvek mi padne na pamet jedan seljak koji ju je prodavao a sam nikada nije hteo da je jede. Na pitanje "zašto", odgovor je bio vrlo iskren i jednostavan - "Kako zašto, pa ja sojom isključivo stoku 'ranim!" Grin
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #33 on: May 11, 2010, 09:14:30 pm »

Evo rešenja, posle obroka vojska skokne do prve kafane, i eto raznovrsnije ishrane! Grin Tongue
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #34 on: May 12, 2010, 08:09:07 am »


Inače, u JNA ako ne bi obedovalo tri vojnika iz voda to je tretirano kao odbijanje hrane, samo što to (barem ja ne znam) nikada nije evdentirano, a bilo je puno takvih slučajeva.


Moja klasa je `93 i `94 u Beogradu 2 ili 3 puta odbila da obeduje. A sve se dogodilo zbog nepostovanja redosleda obedovanja. U istom restoranu smo obedovali i mi pitomci SVS ali i VA i postojao je raspored kada je prva srednja skola a kada akademija, madjutim mi dodjemo na liniju za podelu hrane da bi pitomci VA i njihove staresine prekinule podelu i cela se VA izredjala a nama sta ostane. Pukne nam film, posto definitivno nema smisla da svaki dan jedemo samo pirinac i napustimo restoran. Ipak posle prvog puta jedno vreme se redosled postovao da bi neko vremenom zaboravio pa smo morali da podsecamo.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #35 on: May 12, 2010, 04:04:45 pm »

Moje iskustvo je jako pozitivno kada je pitomačka kuhinja u pitanju. U vojnoj policiji smo imali tu peivilegiju da obedujemo u pitomačkoj kuhinji.
Tako da sam se preko pola vojnog roka (barem kada sam bio u kasarni) isključivo hranio u pitomačkom.
Bilo je dosta nas koji nismo imali takvu hranu ni kod kuće. Reč je o pitomačkoj kuhinji VA pilota.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #36 on: May 12, 2010, 04:15:06 pm »

E, `92-`94 jedino pozitivno iskustvo sa vojnom hranom je par sedmica u Sapcu (jedno vreme je ISC bio tamo a zbog malog brojnog stanja nije se spremala posebna hrana za pitomce vec su postojali neki dodaci tako da je ishrana bila OK) i na staziranju u Obrenovcu u nekadasnjoj 305.inzbr (u vreme najvece inflacije u brigadi je imalo 3 glavna jela za rucak od toga obavezno pasulj, taze hleb, dezert.. a u Beogradu je 2 jela bilo samo za prvih 50-ak dok je za ostale bio DRNC, ona riza obojena zacinima u crveno, oslic koji nije ociscen kako treba i ko zna sta sve izmesano uz hleb star po 3-4 dana).
 
Sto se tice ishrane u Sarajevu u prve 2 godine tu nemam primedbi.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: May 24, 2010, 04:30:38 pm »

Informisanje predstavnika Udruženja vojnih penzionera


24.05.2010.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac inforimisao je danas u Medija centru “Odbrana” predstavnike Udruženja vojnih penzionera o aktuelnim koracima u reformi sistema odbrane i naporima koje Ministarstvo odbrane ulaže u prevazilaženje problema sa kojima se susreću bivši pripadnici vojske.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sastanku su prisustvovale i najodgovornije sterešine iz Ministarstva odbrane nadležne za pitanja statusa, socijalnog osiguranja i standarda vojnih penzionera: brigadni general Slađan Đorđević, načelnik Uprave za kadrove, pukovnik Slađan Ristić, načelnik Uprave za tradiciju, standard i veterane i pukovnik Milojko Milovanović, direktor Direkcije za vojne osiguranike. Udruženje vojnih penzionera Srbije predstavljao je predsednik Ljubomir Draganjac.

Šutanovac je iskoristio priliku da vojne penzionere upozna sa najvažnijim rezultatima Ministarstva odbrane u proteklom periodu sa akcentom na profesionalizaciji Vojske Srbije i podizanju ugleda te institucije u društvu.

On je izneo podatke koji svedoče da je raspolaganje novčanim sredstvima u MO danas daleko efikasnije nego prethodnih godina i da vojni budžet, iako smanjen usled ekonomske krize, uspeva da podmiri troškove u koje spadaju i vojne penzije.

Ministar je podvukao da oko 80 posto vojnog budžeta odlazi na personalne troškove ocenivši da to predstavlja veliki napor za sistem koji ne raspolaže sa dovoljno novca naročito za značajnije projekte opremanja.

Ministar Šutanovac je podsetio de je u okviru nedavne reorganizacije MO osnovana i Uprava za tradiciju, standard i veterane koja će se ubuduće baviti i problematikom koja je i bila tema sastanka sa članovima Udruženja.

Predsednik Udruženja Ljubomir Draganjac istakao je da je ministar Šutanovac prvi zveničnik tog ranga koji se sastao sa vojnim penzionerima, pohvalivši napore koje Ministarstvo ulaže u rešavanje problema vojnih penzionera.

On je preneo stav Udruženja da vojni penzioneri treba da ostanu pod okriljem Ministarstva odbrane kada je u pitanju njihovo socijalno osiguranje, što je opravdao specifičnostima vojne službe.

Draganjac je rekao da je najveći probelem penzionera, kako je rekao, sporo rešavanje stambenih pitanja i isplata određenih razlika u iznosu penzija koje su nastale zakonskim neusklađenostima.

Ministar Šutanovac odgovarao je i na pitanja članova Udruženja koja su se ticala statusa penzionera, naglašavajući da je MO do sada već dosta uradilo kako bi određen broj njih konačno dobio stanove te da će tokom naredne godine još oko 1.000 takvih problema biti rešeno.

On je podsetio i na akciju besakamatnog kreditiranja vojnih penzionera koji su tom prilikom dobili po 20.000 evra kkako bi rešili stambeno pitanje.

Izvor: MORS


* BAN_7919.jpg (183.05 KB, 1024x678 - viewed 60 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #38 on: April 15, 2011, 10:43:07 pm »

Roštilj dao voljno pasulju


Reforma Vojske promenila i meni, na kojem je sada oko 230 jela, daleko boljeg kvaliteta. Vojnici jedu više mesa, ribu, povrće, voće, a čak su i slatkiši zdraviji

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

NA trpezama kasarni Vojske Srbije smenjuje se više od 200 jela. Među njima je 30 „kombinacija“ za doručak, 11 vrsta supa i čorbi, petnaestak salata i čak 80 glavnih jela. Ovakav „meni“ predviđen je planom ishrane koji je stupio na snagu prošle godine. Novi jelovnik „skrojen“ je prema potrebama profesionalne vojske.

U odnosu na stari, današnji vojnički jelovnik predviđa manje pasulja, mesnih i konzervisanih jela, ali i veću primenu ribe, roštilja, voća i zdrave hrane. Menze su dale „voljno“ pilećem parizeru, šunkarici i nizu jela koja su se pokazala kao nepopularna, a uvedeni su praška šunka, goveđa pečenica, pileća prsa, tunjevina, paštete od soje... U meniju su i „egzotična“ jela poput jagnjeće kapame, junećeg sotea „stroganov“ ili leskovačke mućkalice.

- Plan ishrane zadovoljava potrebe pripadnika vojske koji obavljaju srednje težak fizički rad, a letačima, padobrancima i specijalcima sleduju dopune - objašnjava major Denis Pelva iz Uprave za opštu logistiku. - Važno je da odgovara i navikama mlađe generacije, ali i da zadovolji principe zdrave ishrane.

Vojnici su se oprostili od svoje omiljene poslastice iz marende, table „euro-bloka“, umesto koje dobijaju mlečnu čokoladu, „bonžitu“, slane krekere, medenjake i kikiriki.



POST U KASARNI

PLANOM ishrane koji se primenjuje u Vojsci Srbije prvi put je sistemski rešena ishrana prema religijskim običajima. Sredom i petkom, i tokom višenedeljnih postova na „meniju“ je i posna hrana - riba, pasulj, soja, povrće... Zahtevi muslimanskih vernika rešeni su tako što se jela bez svinjskog mesa spremaju na ulju.

Izvor: http://www.novosti.rs/


* hrana.jpg (107.16 KB, 800x718 - viewed 116 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #39 on: October 25, 2011, 12:33:57 am »

Janković primio kolektivnu pritužbu 21.758 vojnih penzionera


24. 10. 2011


Predstavnici Udruženja vojnih penzionera Srbije uručili su danas zaštitniku građana Saši Jankoviću kolektivnu pritužbu na rad Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika, koju je potpisalo 21.758 penzionera.



Pritužba se, kako se navodi u saopštenju kabineta Zaštitnika građana, odnosi na neisplaćene pripadajuće penzije za period od 01. avgusta 2004. godine do 30. novembra 2007. godine i neusklađene vojne penzije od 01. januara 2008. godine.


Janković je informisao predstavnike Udruženja da je već uputio preporuku Fondu za socijalno osiguranje vojnih osiguranika, povodom neisplaćenih penzija od 01. avgusta 2004. godine do 30. novembra 2007. godine.


Kako se navodi u saopštenju, Janković je obavestio penzionere da je u pripremi preporuka, koja se odnosi na neusklađene vojne penzije od 01. januara 2008. godine.


Zaštitnik građana je naglasio da će sa posebnom pažnjom pratiti dešavanja oko ostvarivanja prava korisnika vojne penzije


Izvor:Blic
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #40 on: October 25, 2011, 07:25:24 am »

Daj Boye da na kraju bude nesto  od toga.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #41 on: October 25, 2011, 07:56:27 am »

Daj Boye da na kraju bude nesto  od toga.

da li su vas dosta ostetili?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #42 on: October 25, 2011, 08:08:14 am »

Evo prosto receno: dva klasica koja su penzionisana jedan krajem 2007 a drugi pocetkom 2008 imaju penyije koje se razlikuju oko 30%.

Medjutim tu nije ceo problem, ok desilo se i sta sad? Problem je sto su vojne penzije uskladjivali sa vojnim platama, onda su resili da se te penzije uskladjuju sa civilnim penzijama, ali onda u tom tumbanju ne dobismo nikakvu povisiscu pod raznim obrazlozenjima. SOVO tada rece nesto poput: Penzije se vise ne uskladjuju sa platama. A ovi iz PIO: Ne pripada vam povisica od 11,8% posto je to povisica za 2007. a vi ste tada bili nezavisan fond. U svakom slucaju svima su ponesto priznali samo vojni penzioneri izgleda da gotovo nikakva prava nemaju.

Inace fondu SOVO je bitnije da menja zdravstvene knjizice i uvodi nove nego da ovo resava. A da podsetim da su te knjizice trebale da budu gotove i podeljene do kraja aprila ove godine ali da to jos nije uradjeno i da niko nema pojma kada ce se to desiti. Zbog toga povremeno produzavaju vazenje ovih dosadasnjih. I da, zamena knjizica ce biti naplacena odbijanjem od prve naredne penzije po dobijanju te nove. Cena prava sitnica 600 dinara iliti 6 evra po komadu. Blago onom koji ima 4 i vise clanova porodice.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #43 on: October 25, 2011, 08:12:56 am »

Daj Boye da na kraju bude nesto  od toga.

da li su vas dosta ostetili?
Ispadne oko 1.000EUR + kamate isto toliko, u proseku. Pošto oni nemaju nameru  da ovo nikad isplate dobrovoljno, pozivajući se na Dinkićevu mudrost da će platiti kad bude para (!), veliki broj osiguranika je svoja prava već ostvario preko suda. Obrazac civilne zdravstvene knjižice košta 15 dinara. Što će ovaj obrazac da košta 600 dinara, uopšte mi nije jasno.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #44 on: October 25, 2011, 08:18:07 am »

Inace umesto da resavaju problem ovog duga iz perioda 1.08.2004 - 30.11.2007. godine ( a Vlada Srbije se zakonski obavezala da ce resenje tog problema biti doneto do 31.03.2008.godine) doslo se do toga da se na ime kamata placa i po 3-4 puta vise nego sto iznosi osnovni dug i to preko sudskih presuda. I sada im to smeta, sada je budzet ugrozen i ko zna sta sve ne. Prosecan iznos koji se na osnovu presuda isplacuje je oko 2500 evra (sa kamatom). To sam nedavno negde procitao. A prosecan osnovni dug je oko 800 evra.

Racunica kaze

2008 - 9 meseci (od 01.04 do 31.12)
2009 -12 meseci
2010 - 12 meseci
2011 - do sada 10 meseci

Ukupno 43 meseca puta 20 evra = 860 evra i do sada bi dug bio isplacen, a kamate bi bile daleko manje da se tako radilo. Inace ovim sistemom su svojevremeno bile isplacene vojne invalidnine, odnosno razlika koja je neosnovano zakidana.  Dakle svakog meseca je na redovan iznos dodavan i deo duga i resen problem.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.