PALUBA
March 28, 2024, 06:10:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 220460 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #435 on: October 26, 2016, 06:47:21 pm »

Grešiš za pilote. Moja akademija je trajala 5 godina i nikada nisam bio potporučnik već odmah poručnik. To je važilo za tehničke akademije koje su trajale 5 godina, barem do 1991, kasnije ne znam.

A zašto on nije dobio čin poručnika (njegovi klasići u Italiji po završetku su dobili čin poručnika fregate - kapetana), ko to sada zna...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #436 on: October 26, 2016, 07:01:25 pm »

Znači ipak sam u pravu, zapravo i nisam, dakle nije trebao da dobije čin poručnika kao ti već čin kapetana odnosno poručnika fregate.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #437 on: October 26, 2016, 07:03:34 pm »

Znači ipak sam u pravu, zapravo i nisam, dakle nije trebao da dobije čin poručnika kao ti već čin kapetana odnosno poručnika fregate.

Da, ali to bi bio presedan koji ne bi dobro doneo ni njemu ni Vojsci.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #438 on: October 26, 2016, 07:11:40 pm »

Pa i šestogodišnje studiranje VA nije baš uobičajena pojava, zar ne.
Ok, po meni je trebao da dobije odmah odgovarajući čin, kao njegove kolege iz Italije, ali ne odmah na postavljenje koji taj čin obično nosi, dok se malo ne iskali u trupi.
Možda bi to bilo čudno što bi mu pretpostavljeni imao niži (ili isti) čin, ali bilo je takvih pojava, ja pamtim bar tri takva slučaja u VJ, na nivou garnizona.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #439 on: October 26, 2016, 07:43:57 pm »

Mogu reći da me Orionov slučaj čudi. Poslati čovjeka u stranu akademiju i nakon završetka školovanja ne dati mu pripadajući čin. To nije presedan već je krajnje neozbiljno a i zloćesto. Čin je trebao odmah dobiti a sukladno tome i dužnost.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #440 on: October 26, 2016, 08:48:51 pm »




   Polako, ima vremena dok se vidi šta je sve naučio u inostranstvu. Ne smemo zaboraviti da je inostranstvo ipak potencijalna neprijateljska strana a za toliko godina boravka može se postati plen raznih grabljivica. Zato bi bilo nesvakidašnje da neko odmah posle povratka iz inostranstva zauzme odgovornu dužnost. To će sigurno uslediti malo kasnije, kada se sve slegne.


Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #441 on: October 26, 2016, 08:49:28 pm »

Upadam u ovu diskusiju bez veze, ali me interesuje kolike su penzije vojnih lica u Sr?

Konretno koliko prima penzionisani podoficir, a koliko prima penzionisani oficir (ppuk, puk)?

Interesantno je da kod nas u CG, trentno, penzionisani oficir visokog čina (ppuk, puk), koji je otišao u penziju pre 7 - 10 godina, ima veću penziju nego aktivni oficir istoga čina platu - što je svakako nelogično.

Penzionisan sma 2002.godine kao stariji vodnik I klase sa duznosti komandira amfibijskog odeljenja u pontonirskom vodu skolske cete ISC. Rec je o invalidskoj penziji zbog povrede na radu. Znaci pun iznos penzije od maksimalnih 85%. Trenutna penzija mi iznosi oko 34.000 dinara ali je umanjena za oko 2.000 te je konacan iznos neki dinar preko 32.000 a to dodje oko 255 evra. Za druge penzionisane podoficire i oficire ne bih mogao da kazem iznos koje primaju posto ne znam.

Inace svojevremeno sam racunao i dosao do zakljucka da kada moju penziju pretvorimo u evropsku valutu i uporedimo sa onom iz, ako se ne varam 2007.godine, moja penzija je manja za nekih 60-ak evra.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #442 on: October 26, 2016, 08:57:18 pm »

Evo moja racunica iz jula 2015.godine koju sam objavio na vojno-penzionerskoj grupi na Fejsbuku


Quote
2008.godine je iznosila 27.151 dinar a danas 6,5 godina kasnije je 30.575 dinara odnosno veca je za celih 3.424 dinara.
Ako to pretvorimo u evropsku valutu 2008.godine sam ima penziju 316,29 evra (srednji kurs na dan 06.11.2008 je bio 85,84), a danas je to 254,41 evro.
Kada sam penzionisan u septembru 2002 moja prva penzija je bila 8.110 dinara a kurs nemacke marke je bio 31,15 odnosno 260 DEM. Poznato je da je sve ono sto je bilo 1DEM vec odavno 1 evro, to bi znacilo da je za ovih skoro 13 godina moja penzija pala za nekih 5-6 evra.

Ovde cu dodati da je u medjuvremenu ta penzija porasla pa tako primam oko 2000 dinara vise u odnosu na ovu racunicu ali u evrima to je prakticno isti iznos.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #443 on: October 26, 2016, 09:37:35 pm »




   Da li je profesionalni vojnik dovoljno plaćen ne treba raspravljati jer ih je popriličan broj napustio ili je u procesu napuštanja službe što dovoljno govori. Onaj ko vodi računa o tome tačno zna koliko novca je potrebno da se vojska omasovi i iznenada postane atraktivno zanimanje, a koliko da se smanji da bi potreban broj  privremeno zaposlenih PV napustio. U dinar tačno. Ovo nije nova pojava jer je još JNA s vremena na vreme uvodila tzv. administrativne penzije na jedan kratak period ali iz razloga da bi se rešila ograničeno sposobnih i prestarelih pripadnika čijim odlaskom bi se stvarao prostor za svežu krv, odnosno podmlađivanje sastava.

   Sada se to radi daleko grublje pogoršavanjem uslova rada, preopterećivanjem dodatnim aktivnostima i povećanim odsustvom iz matičnog garnizona bez adekvatne naknade. Posebno je nepravedno tzv. stručno osposobljavanje kome podležu svi pripadnici u vidu kurseva koji se organizuju u centrima za obuku, a koji su većini udaljeni stotinjak kilometara i traju od jedne do šest sedmica ( neki čak po i nekoliko meseci) tokom kojeg se osim putnog troška za dolazak i povratak ne pripada nikakva naknada a pripadnik je smešten u kasarni van mesta službe, odvojen od porodice bez naknade za odlazak vikendom kući pošto obuka traje samo radnim danom.

   Na navedeni način se ujedno onemogućava dodatni rad pripadnika i mogućnost da se popravi standard čime se ljudi drže u siromaštvu i ukoliko nemaju pomoć roditelja ili rođaka sa strane moraju da potraže neki normalan posao. Pri tome, profesionalni vojnik koji izdrži do kraja ugovora dobija za otpremninu svega jednu platu dok velika većina raskida ugovor pre isteka bežeći glavom bez obzira i bez ikakve otpremnine. Trošak države je u njihovom slučaju minimalan. Oficiru koji odlazi u penziju pripada ako se ne varam 5 poslednjih plata a podoficiru 3 poslednje plate, dok CL pripada 2 prosečne plate u republici. Očigledno, maćeha brine o svojoj deci dok pastorke davi i odbacuje kada joj više ne trebaju.

   Neko reče, kome se ne sviđa može da napusti. Ljudi napuštaju i bez naših pametnih doskočica, ne treba niko da im kaže da su u banani, znaju gde su i šta mogu. Niko se ne brine što osim vojnika iz vojske odlaze i starešine, čak i viši oficiri a da ih niko ne zadržava ili pokuša da ih odgovori od namere. Čest je slučaj da mladi poručnici ili čak potporučnici pronalaze zaposlenje u stranim kompanijama u Srbiji a da im novi poslodavci isplaćuju troškove školovanja koje su obavezni da vrate ako potreban broj godina ne provedu u službi! Praktično, stranci čekaju da šapke na promociji novih potporučnika padnu i odmah zatim im nude da pređu za višestruko veću platu. Ne verujem da im je više potreban npr. potporučnik smera telekomunikacije od diplomiranog inžinjera elektronike iz civilstva već je tu nešto drugo u pitanju. Bojim se da se time direktno narušava odbrambeni sistem zemlje jer vojska za male pare ostaje bez oficira koji je školovan 4 ili 8 godina ako je pohađao vojnu gimnaziju, dok stranac dobija vrlo jeftino gotovog visokoobrazovanog menadžera koji je sada obavezan ko zna koliko dugo da radi kod njega da bi otkupio svoju slobodu. I ako mu se više ne svidi kod novog poslodavca, bivši oficir će nekako preći kod drugog istog takvog ali u sistem odbrane se sigurno nikad neće vratiti. Isto kao i bivši profesionalni vojnik, kada ga jednom najurite više se ne vrati. Možete vi njega s vremena na vreme pozivati u rezervu, taj vam se u većini slučajeva ne odaziva a ako je pametan već je brisan iz rezervnog sastava zbog prigovora savesti, na šta ima ustavno pravo.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #444 on: October 27, 2016, 06:48:47 am »

Quote
Pri tome, profesionalni vojnik koji izdrži do kraja ugovora dobija za otpremninu svega jednu platu dok velika većina raskida ugovor pre isteka bežeći glavom bez obzira i bez ikakve otpremnine.

  Meni istice ugovor za 30-ak dana. Personalac mi je rekao da me ne sleduje nista od jedinice, tj da je ta bruto plata koju sam trebao da dobijem kao otpremnina ukinuta.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #445 on: October 27, 2016, 08:02:06 am »

Vjerujem da ću i dalje biti i laik i "voditelj politike" no evo i moj stav.

Tačno je da se radi i o ličnim problemima a i da oni imaju opšte karakteristike.I dalje mislim da se radi o pogrešnoj primjeni mnogo toga i sa naučnog stanovišta a i života.
Ne mogu kraće reći,nego da li se razumije da i samo postavljanje vojske na vojnike po ugovoru,možda nije ispravno.Tačno je da bilo koji sistem ima i negativne i pozitivne "osobine".Ne može se sistem "preslikavati" za svaku državu od neke "vodeće".
Primjer i za školstvo u građanstvu i vojsci.Tačno je da je u određenom dijelu "ekonomičnije" uzeti ljude iz građanstva već izškolovane.Tačno je da je u ekon.krizi imate veliku ponudu radne snage (nezaposlenih) i da se možete "baškariti" otpuštajući i primajući nove ljude ali to drastično snižava nivo odbrane jer ustvari nemate obučene ljude za dati "trenutak".Kod nas bi se trebalo dodati da baš zbog male države,gdje je zapošljavanje uopšte bez pravih kriterijuma (preko veze,mita i rođačko plemenskih veza),i ovaj faktor je izražen i to ne samo u vojsci i policiji nego i u građanstvu-privredi.
Pošto je u ranijim diskusijama potencirano školstvo evo i mojih zapažanja.Prvo što treba zapaziti je ne razlikovanje između čina,zvanja i titula.
Mislim da ovdje treba zapaziti,da je to sve skupa devastirano do besmisla.Najlakše mi je to objasniti na skoroj temi o "kategorizaciji" brodova,pa imate da su određene "osobine" ovisne o vremenu.I da pokušavajući da uključite predhodno i sadašnje će te se izgubiti.
Isto to i za školstvo,ne može se naći ispravna kategorizacija danas u odnosu na ranije.Koliko sam zapazio ranije,čin je bio vezan za  tu komandno-trupnu funkciju.Međutim još u moje vreme došlo je do promjene pa je i tehnički oficir mogao postati i general.I da ne ograničim i u medicini je bilo slično.Imali ste stav da (najvjerovatnije zbog plate) da se moglo unapređivati doktora i u admirale i generale.
Moj lični stav je da je to greška s tim da je adekvatna nadoknada za stručni rad trebala biti i veća od "generalsko-admiralske".Uz jedan uslov da i u toj komandnoj strukturi nije trebalo ići na "fiktivna" unapređenja.Primjer za drugo je na pr.Gadafi koji je sigurno sebi mogao dodjeliti veći čin i od genarilisimusa Franka ali to nije uradio.Ovdje bi trebalo dodati i da se školovanjem ustvari treba vršiti "stvarna" selekcija kadrova.
I da dodam u vezi unapređenja i dužine školovanja.Naveo sam gore da to ustvari ne bi trebalo biti presudno u vezi sa činom.Bio sam kad su se ljudi školovali i trogodišnje i četvorogodišnje.Mislim da se unapređivanje u potporučnika nije trebalo vezivati za trogodišnje školovanje,jer se prelaskom na četverogodišnje (vezano zbog građanstva u toj "komandnoj strukturi" nije promjenilo mnogo) ustvari dobijanje na kvalitetu obrazovanja uopšte a ne puno i "vojno".Dakle,težilo se prilagođavanju vojnog i građanskog obrazovanja.
Trebalo bi o toj vezi nivoa obrazovanja(kvaliteta) napisati više.Evo za sada recimo utjecaj nastavnog kadra.Nime postoji rangiranje  univerziteta na pr. i na svjetskom nivou.Imamo da je recimo BU 2015 g.(sa kojeg profesori predaju valjda i na VA) je na 726-om mjestu u prvih 1000 na svjetu.Zagrebački univerzitet je na 551-om,Ljubljanski je na 504-om.Ostali u Ex Yu nisu ni navedeni u tih prvih 1000.
Ovo sam naveo zbog toga što su profesori sa tih univ.vjerovatno predavači i na VA.Da dodam da se navodi da su uzeti osam objektivnih indikatora:kvalitet obrazovanja,nivo zaposlenih diplomanata,KVALITET NASTAVNOG OSOBLJA itd.Možda bi trebalo navesti još ponešta,broj objavljenih naučnih radova,broj patenata,ugled u svetu itd.

Mislim da sam preširok pa završavam.

Poz.
 
 
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #446 on: October 27, 2016, 07:45:15 pm »

Mogu reći da me Orionov slučaj čudi. Poslati čovjeka u stranu akademiju i nakon završetka školovanja ne dati mu pripadajući čin. To nije presedan već je krajnje neozbiljno a i zloćesto. Čin je trebao odmah dobiti a sukladno tome i dužnost.

Srećan sam što ga tadašnji ministar odbrane nije vratio na pola školovanja kući jer sam ga ja naljutio, sve drugo je manje bitno.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #447 on: October 27, 2016, 07:48:58 pm »

Boro, ako ti nekoga čoveka naljutiš on se ljuti na tebe ne na sina. Ako naljutiš govedo, ljuti se na sve tvoje bližnje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #448 on: October 27, 2016, 07:52:48 pm »

Boro, ako ti nekoga čoveka naljutiš on se ljuti na tebe ne na sina. Ako naljutiš govedo, ljuti se na sve tvoje bližnje.

Podseti me kad se vidimo da ti ispričam priču o tome i kako je završilo, nije za javnost. Wink
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #449 on: October 27, 2016, 08:05:59 pm »




    Što se tiče Beogradskog Univerziteta on je 2016. godine na tzv. Šangajskoj listi rangiran na 201-300 mestu dok su Univerziteti u Ljubljani i Zagrebu rangirani na 401-500 mestu http://www.shanghairanking.com/ARWU2016.html

   Univerzitet Odbrane u Beogradu nije deo Beogradskog Univerziteta već postoji kao samostalna visokoškolska ustanova sastavljen od Vojne Akademije i Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske Akademije.

   Sadašnji sistem napredovanja u Vojsci uzima u obzir stečena zvanja kao i ocene tokom celokupnog školovanja. Za svako pojedinačno FM je propisan nivo stručne spreme i potrebna stručno-specijalistička osposobljenost. Starešine praktično apliciraju na upražnjeno FM a personalni organ na osnovu njihove osposobljenosti i mesta na jedinstvenoj rang listi donosi odluku ko će biti postavljen. Razumljivo da postoji ekskluzivno pravo nadležnog starešine u odabiru lica ali svaka odluka podleže žalbi tako da je donekle ispoštovan sistem da se izabira najbolji od zainteresovanih. Takođe, tokom karijere starešine se stimulišu da konkurišu na razna specijalistička osposobljavanja u vidu Visokih Vojnih škola ili kurseva za dodatne specijalnosti za čije upisivanje se polažu prijemni ispiti i uzimaju u obzir prethodne ocene i godine službe. Takođe, visoko se rangira i stimuliše lično usavršavanje u civilnim obrazovnim i visoko-školskim ustanovama. Uz sve to svaka dužnost je definisana činom i mestom na jedinstvenoj rang listi pa se ne može dogoditi da potpukovnik bude komandir čete ili na to mesto dođe potporučnik sa akademije. Ko je spreman da se stalno usavršava i izgrađuje svoje mentalne i fizičke sposobnosti ima priliku da napreduje dok oni manje ambiciozni mogu otići u penziju sa činom npr. poručnika sa mesta komandira čete dok su njihovi pojedini klasići poodavno potpukovnici i pukovnici. Sistem napredovanja je bitno drugačiji nego u VJ gde je važila pošalica da potporučnika sa akademije zaključate u sanduk i kada ga posle 10 godina otključate on izlazi kao potpukovnik a da nije "ni luk jeo ni luk mirisao".

Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.