PALUBA
April 25, 2024, 08:30:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 222709 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #735 on: February 08, 2018, 08:03:02 pm »

Данас сам прочитао саопштење тог војног синдиката и веома се непријатно изненадио.
...........................................
...........................................
На крају, позива све да закасне на посао неколико сати, и како каже, да државу чувају само поменути генерали Љубиша и Ђокица.

Ко чува државу док они не дођу на посао, рецимо око 5 ујутру?

А ја бих се баш радовао кад би подигли плате војсци, и још бих подржао такав корак, али овај га сад претера.

Што не нађе неког писменог и пристојног да пише та саопштења, него овако, кочијашки. Врло, врло непријатно.

Једноставно, неваспитано и непристојно, преко сваке мере.

Ovako sam ja to komentarisao
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба


* Screenshot_7.jpg (44 KB, 502x265 - viewed 54 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #736 on: February 08, 2018, 08:18:03 pm »

.

Решење је да сви кренемо радимо на томе да нам вуде боље: нема забушавања на раду, рад за мање пара, одрицање од луксуза, сурово кажњавање корупције,... Али ко ће то да контролише? Ко ће да спречи оног што зарађује 25.000 да не краде на послу? Ко ће обајсни некоме да мора да живи још 10 или 15 година на минимуму да би нам свима било боље?

Сви смо у томе. И војници, и професори, и учитељи, и лекари, и пекари, и возачи,... Неки не могу више и беже.




ово је суштина. извините, али НЕМАМ 10-15 ГОДИНА ЗА БАЦАЊЕ због можда. и зато људи иду. живот нема репризу. давно је прошло време кад су људи били задовољни само тиме да не буду голи и гладни. деца више не носе "крпене дрешке" и не једу само млеко и качамак. ни кола ни мобилни више нису пуки луксуз. добро, не мора да  буде најновији модел од преко 500 јеврова, али је потребан. прошле године је из беле цркве отишло око 2000 људи, како ми рече локални свештеник пред светог николу. малопре чујем од бивших ученика да се 30ак њих, у добу од 22 до 27-8 година организују да иду. поименце момци набројаше другаре и ко где иде.

а не видох ни једног политичара који се одреко превелике плате, управних одбора и сличних извора прихода. тако да ајде прво они својим примером да покажу, а ми ћемо после лако...
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #737 on: February 08, 2018, 09:45:26 pm »


...................................... прошле године је из беле цркве отишло око 2000 људи, како ми рече локални свештеник пред светог николу. малопре чујем од бивших ученика да се 30ак њих, у добу од 22 до 27-8 година организују да иду. поименце момци набројаше другаре и ко где иде.

а не видох ни једног политичара који се одреко превелике плате, управних одбора и сличних извора прихода. тако да ајде прво они својим примером да покажу, а ми ћемо после лако...
У чему ви видите тај проблем што људи одлазе.  Ми смо "гастарбајтере" имали и за време Тита.
Моја ћерка и зет раде у иностранству деценију и више. Живе тренутно у Шкотској.
Зет је научник, предаје широм света, прошле недеље су се вратили из Сан Франциска. Ћерка је професор арапског и енглеског, где год је бацила сидро налазила је посао. После повратка из Либије, посао је нашла у Бгд за 10 дана. Радила и отишла за Лондон.
И шта сад!? "Повећајте нам плате, смените генерале, ослободите нас фискултуре, ах да, и поништите пресуду Антићу или ми уговорци одосмо у иностранство." - Е јес, прц мало.

Другови професионалци. Тежак је војнички лебац.
Имао сам десет прекоманди. У шест гарнизона смо се пресељавали. Стан откупљујем по тржишној цени (на кредит од 25 година) коју је одредила градска општина Ниш, значи нисам га "добио" на поклон.

Моје виђење стварања професионалних војника је било: требају нам млади и способни момци-војници. Да раде 2-3 уговорна рока. Да им плата буде џепарац и да нешто заштетеде за будућност. Писали су молбе да не живе у касарни, али је сваком био одређен кревет и војничка касета. Имали су право на бесплатну ихрану.

А шта ми имамо сад? Социјалне проблеме. Па нормално да породични човек са двоје деце, која се школују, не може да их издржава војничким примањима.
Још сте издејствоовали да продужујете уговор до, шта ја знам, преко 40 година старости. Само нам фали да уговорац долази са "штапом" на посао, јер га је "ишијас" добрано поткачио.

Да не останем не доречен. Сви захтеви за побољшање стандарда и радних услова су оправдани. Начин на који се тражи то побољшање је непримеран "војном бићу" - ма који протести и позив да "подрже ову репресивну меру и тог дана бојкотују јутарњи колективни мобинг генерала Диковића који се зове ''јутарње вежбање свих у војсци'' - опропсти им боже, не знају шта раде.

Љуба
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #738 on: February 08, 2018, 11:00:05 pm »

Гастарбајтери су продукт неефикасног економског система који је тада постојао, али се о томе није говорило. Југославија се суочавала са тешким проблемима у привреди који су кулминирали техничким банкротом 80-тих година када је држава престала да плаћа своје обавезе страним земљама и добављачима. Тада настају Стабилизација 1, Стабилизација 2, Крајгерова комисија итд., а све се завршава распадом државе и грађанским ратом. 80-тих година долази до несташица горива (систем пар-непар), робе широке потрошње (кафа, прашак за прање рубља, најлон чарапе), а учестале су и рестрикције ел. енергије која се извозила да би СФРЈ вратила оно што дугује.

Емиграција је била непрестана од 1945 па до данас. Поред недостатка средстава за живот људи су одлазили и због идеолошког сукоба и политике (четници, усташе, балисти, љотићевци, недићевци, ханџари, бела града итд.) Данас тога нема. Део људи је бежао јер није хтео да служи ЈНА, а касније ВЈ и да учествује у оружаним сукобима. Касније је Борис Тадић амнестирао све те људе и омогућио им је повратак у Србију.

Разлика између СФРЈ и данашње Србије је у томе што је тада стање осцилирало. 40-те и 50-те су биле тешке, 60-те су се лакше подносиле, а најбоље је било током 70-тих. 80-тих долази до пада стандарда. Побољшање настаје тек 1989 и траје годину до две дана (Антина година), а онда креће све низбрдо због рата и санкција. Људи су тада могли лакше да се школују: студентски домови, кредити, повластице и сл. Из личног искуства вам говорим да данас не постоје сиромашни студенти, а моји родитељи су ми рекли да не би могли да финансирају моје школовање да сам студирао ван места пребивалишта. У то време је могао да се нађе добар посао и без партијске књижице. Ни мој отац, ни моја мајка никада нису били чланови СКЈ, а успели су да добију посао. Чак је мој отац био и директор једне установе непуних годину дана и сам је одбио да се прихвати тог посла на дуже време. Данас је то немогуће.

Мој деда је од своје плате као официр ЈНА могао да школује своју петочлану породицу у којој је само он радио. Од државе је добио стан и имао је сигуран посао. Данас то официр ВС не може већ поред њега мора да ради и други члан породице јер од једне плате се не може живети. Не само да не може официр већ не може ни лекар, ни учитељ, ни неки банкарски службеник. Мора више људи да ради.

СФРЈ је имала производњу. Србија то нема. Данас ми имамо струје јер не раде фабрике. Када би се покренуле све машине у ИМТ-у на Новом Београду или ИМР-у у Раковици шта мислите да ли би могле да сијају рекламе и билборди на којима се продају лажи? Да ли би Делта сити и новоотворени ТЦ у Раковици имали ел. енергије да само напајају светла за случај нужде? Шта би било да на мрежу привежемо ДМБ, покојни Рекорд, ИПМ на Коњарнику, покојни ИКЛ, МИНЕЛ?

СФРЈ је имала инфраструктуру. Воз од Београда до Бара је могао да стигне за 7 сати. Данас зна да иде и преко 24 часа. Бгвоз преко Панчевачког моста из Крњаче ка Београду иде 10 км/ч. Поједина страна ЖТП отказују уговоре са Србијом јер не можемо да гарантујемо пролазак воза у уговореном року. Путарина само расте, а квалитет услуге се не побољшава. ПТТ услуге исто постају проблематичне у последње време. Канал ДТД је у тешком стању.

Колико износе месечни рачуни? Без 50.000 не може да се живи: 20 иљада комуналије, 30.000 храна ако желите да једете три оброка дневно и да конзумирате воће. Алкохол, цигарете, дрогу и сл. не рачунам јер је то луксуз и сам то не уносим у себе. Где је гардероба, где је обућа, лекови, разонода,... ?

Све те приче око тога колико професионални војник има плату су на крају свега овога што сам вам навео. Оне се неће повећати све док машине стоје или се продају у старо гвожђе. Нико од њих се не може надати плати од 1.000 евра ако ми немамо инфраструктуру која може да нам обезбеди размену и проток робе или да барем будемо каква транзитна зона. Неће нико зарађивати велике паре све док не кренемо да извозимо, а престанемо да увозимо. Тачно је то да има разних проблема у ВС које сада не бих да наводим, али све је то последица овога што сам раније навео и лошег кадрирања као и неспремности да се преузме одговорност. Како ту тако и у другим органима почев од месне заједнице па до министарства.

Комплексан проблем који не може да се ограничи само на МО или ВС.
Logged
DupLikanT
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89



« Reply #739 on: February 08, 2018, 11:53:32 pm »

Ovde izgleda najvise kukaju oficiri i podoficiri sa platama preko 50 000 + uts, a kad se pomenu ugovorci onda po sistemu radite 2-3 ugovora i napustite..a kad treba da se radi i ratuje svi se sete tog ugovorca e pa sio mu ga Djura..
Ova danas nasa vojska je pravljena samo za parade..da sve to lepo izgleda za kameru, spolja gladac iznutra jadac..e to je taj sistem.
Podelili nam uniformu M10 , imam 3 kompleta te uniforme a i dalje je nijednom nisam obukao, sve vreme se nosi M93 sa uprtacima, ne daj Boze da neko ne stavi uprtave odma 10 % od plate.
I ne moze vojsci nikad da bude bolje zato sto se generali bave politikom.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #740 on: February 09, 2018, 12:09:19 pm »

Sto se tice profesionalnih vojnika trebalo bi ograniciti mogucnost rada u vojsci do 40-45 godine zivota.
Posle toga zadrzati one koji napreduju i dobiju pooficirski cin.
Onim koji ostanu u vojnickim cinovima i navrse godine zivota treba pomoci da nastave karijere u VS u svojstvu civilnog lica, dati im prednost kod zaposljavanja u drzavnim firmama i institucijama i na tome drzava mora mnogo vise da uradi.
Obecanja po ovom pitanju je bilo vise puta ali se skoro nista nije uradilio.

Krajnje je vreme da se uradi dobar plan zbrinjavanja VpU pogotovu onih koji odrade vise ugovora ili provedu 20 godina u VS. Da ljudi imaju sigurniju buducnos i vise opcija po napustanju VS.

Mozda je resenje da im se racuna beneficirani radni staz. Takodje treba napraviti modalitete za finansiranje strucnog usavrsavanja, studiranja i sl.
Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #741 on: February 09, 2018, 12:52:43 pm »

Шта год да се поправи, добро је. А прво што треба поправити је сарадња, да МО уважи захтеве синдиката и да синдикат уважи ставове МО, па нека се договоре око чега било и онда обе стране држе договора.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #742 on: February 09, 2018, 08:07:28 pm »

U svakom slucaju prvo mora da se iskoreni neopotizam, rodbinsko i kumovsko zaposljavanje, cimanje veza za nesposobne (koji ne mogu da produ proveru, vazi i za staresine, i to puta dva!), da se odvoji zito od kukolja, pa koliko ostane, sposobnih i dobro placenih gde ce biti prestiz da budes deo vojske a ne predmet sprdnje i podsmeha. Takva vojska na zdravim nogama ce se vremenom uvecavati i jacati, ali mora da se cuje i glas onih koji rade a ne samo onih koji komanduju. Jer ako verujemo njima, nama je svima sjajno i bajno i bolje ne treba. A setice se neko svih nas, ne dao bog nekada. Mnogi se nece odazvati jer znaju kako je...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #743 on: February 09, 2018, 09:04:10 pm »

Tihi, mala napomena: i komandovanje je rad, dakle rade i oni koji komanduju... Smiley
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #744 on: February 09, 2018, 10:19:48 pm »

Dobro gospodine Boro, istina je to sto ste napisali, ali da ne cepidlacimo znate na sta mislim Smiley Sta god ko rekao, stanje je lose, a posebno je lose za vojnika. Mnogo je neresenih pitanja, sivih zona, nedorecenosti, stvari koje jedna ozbiljna istitucija ne bi smela da ima. Npr, zena oficira, zaposlena kao PRV ne ide na strazu jer se plasi mraka... To cu da pamtim dok sam ziv.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #745 on: February 10, 2018, 02:51:29 pm »

Sto se tice profesionalnih vojnika trebalo bi ograniciti mogucnost rada u vojsci do 40-45 godine zivota.
Posle toga zadrzati one koji napreduju i dobiju pooficirski cin.
Onim koji ostanu u vojnickim cinovima i navrse godine zivota treba pomoci da nastave karijere u VS u svojstvu civilnog lica, dati im prednost kod zaposljavanja u drzavnim firmama i institucijama i na tome drzava mora mnogo vise da uradi.
Obecanja po ovom pitanju je bilo vise puta ali se skoro nista nije uradilio.

Krajnje je vreme da se uradi dobar plan zbrinjavanja VpU pogotovu onih koji odrade vise ugovora ili provedu 20 godina u VS. Da ljudi imaju sigurniju buducnos i vise opcija po napustanju VS.

Mozda je resenje da im se racuna beneficirani radni staz. Takodje treba napraviti modalitete za finansiranje strucnog usavrsavanja, studiranja i sl.

Мислим да би пре требало радити на подстицању развоја привреде, а не државне управе. Лица која су служила војни рок са оружијем већ имају предност приликом запошљавања у државни установама. То је и један од разлога зашто људи иду да служе војску.

Ја не желим никога да дискриминишем, али зашто би неко ко је провео део свог радног века у ВС имао погодност да га држава збрињава? Мислим да би свако ко је радио негде требало да има могућниост да даље настави да ради код другог послодавца. Грађани па и чланови форума се жале на корупцију и непотизам као и на привилегије одређених слојева у друштву, а са друге стране се заговара давање предности бившим припадницима ВС.

Свако ко ступи у ВС и постане професионални војник зна да не може да обавља ту функцију и да ради тај посао до своје пензије због психофизичких ограничења која наступају протеком времена као и због тога што не могу сви постати команданти. Човек мора да рачуна на то када креће тим путем. Мене више брине то што је велики број металостругара, бравара, вариоца, возача, електричара, алатничара и других профила напустило ову државу јер није могло да настави да ради у њој и да производи. Лице које је радило као проф. војник може да настави каријеру као припадник службе за обезбеђење или полицајац јер је било у додиру са оружјем и његовом употребом. Ако је неко радио са техником може да се запосли у техничкој служби неке установе или да ради у погонима за одржавање.

Logged
MilosPantovic
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 653



« Reply #746 on: February 10, 2018, 03:10:06 pm »

Морам приметити да "друг" Тихи шири непријатељску пропаганду и дефетизам.  Grin

Држава МОРА да збрине свог војника. То МОРА да се ради, и радила је свака озбиљна држава, још од Хамурабија, Асирије, Египта, Старог Рима и тако даље. Хамураби је у свом законику још имао одреднице за збрињавање породица војника који погине или буде заробљен у рату, и то све изражено у комадима сребра и злата. Збрињавање војника од стране државе је веома стара пракса.

Ти стари законици су били веома практични, језгровити, јасни и лако употребљиви.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #747 on: February 10, 2018, 03:29:24 pm »

Лица која су служила војни рок са оружијем већ имају предност приликом запошљавања у државни установама. То је и један од разлога зашто људи иду да служе војску.


Gde to? U teoriji da u praksi to jos ne postoji jer jos traje zabrana zaposljavanja u drzavnoj sluzbi.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #748 on: February 10, 2018, 03:31:08 pm »

Јесте, али овде се ради о највећим силама старог века. Све те државе су биле изузетно богате и доста тога дугују војсци која је освајала суседне земље и из њих изваличила богатства. Српска војска као ни друге војске у окружењу то не раде. Ми не можемо да гарантујемо некоме да ће добити посао у земљи где посла нема и не постоје услови за нормално развијање привредне делатноси. Могли би нпр. да дајемо војницима земљу да је обрађују након отпуста из службе: да држава да пензионисам лицу или војнику који више не испуњава услове због старости право доживотног коришћења и плодоуживање одређеног пољопривредног земљишта (1 или 2 хектара за почетак). Села су нам празна, људе не желе да обрађују земљу па би на тја начин могли да стимулишемо и развој пољопривреде. Опет питање је да ли би то неко прихватио.

Војно лице када оде у пензију треба да има довољно пара да може да се прехрани и да живи. То ће се постићи развојем привреде и запошљавањем већег броја људи у производњи. Са садашњим односом који износи 1,5 запослених на 1 пензионера ово не може математички да опстане.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #749 on: February 10, 2018, 03:32:45 pm »

Лица која су служила војни рок са оружијем већ имају предност приликом запошљавања у државни установама. То је и један од разлога зашто људи иду да служе војску.


Gde to? U teoriji da u praksi to jos ne postoji jer jos traje zabrana zaposljavanja u drzavnoj sluzbi.

Ја знам да сада постоји забрана јер је државна администрација препуна, али такав је став и то важи. Речено је да та лица имају предност у односу на ове који нису служили војску, а нарочито приликом запошљавања у МУП-у, БИА и сл. организацијама.
Logged
Pages:  1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.