PALUBA
April 19, 2024, 06:14:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 222216 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #75 on: September 24, 2012, 02:57:55 pm »

Zaboravio sma jos nesto.
Kada mi je penzija bila ispod 30.000 tada je ona u evrima iznosila 310-320 evra pa i nesto vise u zavisnosti od perioda za koji se gleda kurs evra. Sada ona iznosi 30.593 dinara a to je otrpilike 260 evra pa i manje posto kurs ide i do 120 dinara za 1 evro a ja sam pracunao po kursu od 117 dinara.

Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #76 on: September 24, 2012, 03:03:19 pm »

Kuzma ja ko zastavnik 1.kl, 900€ ..
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #77 on: September 24, 2012, 03:04:29 pm »

Malo sam  promasio. Pre oktobra prosle godine penzija je bila 29.218 dinara, usledila je povisica pa je dostigla 29.568 da bi posle aprilske izasla na 30.593 dinara.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #78 on: September 24, 2012, 03:08:10 pm »

Kuzma ja ko zastavnik 1.kl, penzija 900€ .. :-(

Sta da ti kazem nego svaka cast.

verovatno bi i meni iznos penzije bio nesto veci da su vreme penzionisanja plate u VJ bile vece, medjutim tek kasnije su  dosle neke povisice koje nama vojnim penzionerima nisu dali (promenili zakon pa nismo dobili povisici ni po starom uskaldjivanju sa vojnim platama ni po novom kada dobijaju i ostali penzioneri). Inace da podsetim da sam korisnik pune invalidske penzije te da duzina radnog staza tu nema uticaj.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #79 on: September 24, 2012, 03:15:09 pm »

Sorry, kolega, meni su racunali 28g staža, ranjavanje duplo, dobrovoljac 91., specijalne jedinice, mozda je zato razlika, ali realno, da nemam alimentaciju i kredit za stan, moglo bi se posteno ziviti..ovako, na rubu prvalije..

Ali kad se setim svog prvog poginulog oficra, kpt Stanića i njegove familije koja ga je cekala na igralistu, da prizemlji, ja kao da sam ziveo u Alisinoj zemlji cuda nakon toga, jad, čemer i tuga..

Evo da se na zamajavamo, na balkanskom zapadu, kako nas zovu evropljani, glavnu rec vode srbi i hrvati i ostali.. vec puni vek !! ( ....njegov poslednji prijatelj umro je krajem proslog veka...) pa za primer navodim novinski interviju, 19. august 2012. Jutarnji list, Nedjeljna panorama..
interviju sa komandirom protivpozarne eskadrile koja leti leti ko dragstor...

pa kaže: " Plaća bojnika (majora) nije tajna, ali ajde da se prvo istituliramo:
Ja sam zapovjednik eskadrile, znači, odgovoran sam za 11 aviona, 90 ljudi i materijalnu vrijednost od 200 miljuna US dolara. Moje je ime na svakom papiru. Zatim sam nastavnik letenja i probni pilot, dekle sjedam u avion nakon sto mu se mjenjao neki dio. Avion se u redovitim okolnostima jedanput rastavi i sastavi a po potrebi i vise puta. Probni pilot prvi ga testira nakon toga.
- To je rizično ?
- Sve je rizično, kaže bojnik (major) i povuče dim.
- Je lijepo piše na kutiji, primjećuje Diana.(Doboš prim.AB)
- Zatim sam kapetan na kanaderu, pa primam i novinare... i za sve to pripada mi takozvana prosječna plaća s protupožarnim naknadama u iznosu 15 tisuća kuna netto (2000€ primAB) - kaže Turković.
- Pa i niste upali u lovu.
Malo neophodnog, ironičnog smijeha ispunilo je prostoriju. "

Ja neznam kako bolje objasniti nered u vojskama ex Yu
« Last Edit: September 24, 2012, 03:30:29 pm by airbag » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #80 on: September 24, 2012, 03:28:44 pm »

Da se razumemo - moje ranjavanje nema veze sa iznosom penzije. Za ranjavanje imam vojnu invalidninu koja je nezavisna od penzije i sa njom nema apsolutno nikakvu vezu. Sama invalidnina odnons njen mesecni iznos zavisi od prosecne plate u Srbiju u prethodnom mesecu ali i jos nekih faktora. Sve u svemu taj iznos je pristojan i veci od penzije pa kada se to sve sabere onda i moze nekako da se zivi. Srecna okolonost je sto sam se opredelio za invalidninu po republickim propisima umesto po vojnim posto je razlika veoma velika (svojevremeno su me neki ljudi dobro posavetovali i hvala im na tome).
Sto se radnog staza tice on u mom slucaju nema nikakav uticaj posto sam penzionisan zbog povrede koja je nastala kao posledica vrsenja sluzbe. Po propisima tada se ispalcuje pun iznos penzije koji je u momentu mog penzionisanja po propisima iznosio 85% od poslednje plate. Ali stvar je u tome sto je kao osnovica racunato - plata po cinu, plata po polozaju,  deo plate prema stazu (pa mi je tu ipak zakinuto) i dodatak po osnovu prekomande. Ostali dodaci koje sam primao i koji su se primali nis u uzeti u obzir. Tek negde 6 godina kasnije doslo je do nekog uskaldjivanja pa su i neki dodaci uracunati inace da se to nije dogodilo moja penzija tesko da bi bila veca od 200 evra.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #81 on: September 24, 2012, 03:38:19 pm »

Da se razumemo - moje ranjavanje nema veze sa iznosom penzije.

Ako nije isuviše personalno, jesi li ranjen (metak, geler, exploz udar. trovanje, utapljanje, mučenje)  ili obolio od posledica službe ?

Ok, stvar je obracuna, ali , na kraju moramo priznati kolikao nam drzava uplacuje za "pemziju" ukupno.. !!

Na personalni konto !!

Onda se mozemo usporediti po drzavama ex Yu..

NIR za krovove i tavane komande grada
AB
« Last Edit: September 24, 2012, 03:46:28 pm by airbag » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #82 on: September 24, 2012, 04:10:49 pm »

Nagaz na PMA-2 prilikom razminiranja terena.

Ali se ne bih slozi da bi ukupna primanja po bilo kom osnovu trebalo racunati i porediti. Jednostavno nisu svi otisli u penziju pod tim uslovima, neko je iste godine penzionisan po potrebi sluzbe, neko je oboleo od bolesti koja nije posledica vrsenja sluzbe ali kao takav nije vise sposoban za vojsku, neko je imao povredu i ostao invalid ali nema status ratnog invaida pa mu je mesecna invalidnina koju po tom osnovu prima par stotina do par hiljada dinara (odnosno do maksimum 50-100 evra). Dakle ovde je rec o penzijama koje se isplacuju u punom iznosu a sve sto ne uplacuje penzioni fond ne bi trebalo da se poredi osim ako nam nije cilj da vidimi kakav je odnos drzave i prema npr. ratnim invalidima.

Ovde na forumu ima penzionisanih oficira koji imaju penziju u odredjenom iznosu i koji nemaju invalidninu il neki slican dodatak. Poredjenjem njihovih penzija sa necijom penzijom i invalidninom nijeok zato sto bi onda ispalo da svIk ima tek nesto manje od npr pukovnika ili npr isto kao neki major. Ne mogu se sabirati babe i zabe - penzija je ono za sta si radio, a invalidnina je kompenzacija drzave za ono sta si dao drzavi (deo tela, neki organ...). Po toj logici bi mogli da racunamo i ustedu po osnovu parkiranja (invalidske nalepnice) ili neke druge benificije koje drzava daje invalidima.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #83 on: September 24, 2012, 04:42:44 pm »

Quote
Podignuta optužnica protiv generala Kruljca: Oštetio državni proračun za 3 milijuna kuna?

Optužnica je na Županijskom sudu u osijeku zaprimljena sat i pol vremena prije isteka roka za podizanje

OSIJEK - USKOK je u ponedjeljak podigao optužnicu protiv bivšeg zapovjednika kopnene vojske Oružanih snaga RH generala Mladena Kruljca i još pet osoba, većinom s područja Brodsko-posavske županije, zbog više kaznenih djela zlouporaba položaja i ovlasti te primanja mita.

Tako je nakon 14,5 mjeseci okončana istraga u ovom slučaju, kojim se Kruljca tereti da je državnom proračunu nanio štetu u iznosu od 3 milijuna kuna. Podsjetimo, riječ o poznatom slučaju mešetarnje zemljištima na području Općine Sibinj u Brodsko-posavskoj županiji u koje se Kruljac upetljao 2007. godine kada je u dogovoru s tadašnjim načelnikom općine Ivicom Batinićem i članom Općinskog poglavarstva Ivanom Miškovićem angažirao inženjeriju HV-a za izgradnju glavne i sporedne ceste na zemljištu u vlasništvu Općine, koje im je prethodno namjenski darovala Hrvatska Vlada za izgradnju zone malog i srednjeg poduzetništva.

Kruljac je pristao obaviti radove i zato je doveo vojsku, pri čemu je postupio suprotno zapovijedi načelnika Glavnog stožera OSRH.

Radovi su bili vrijedni 3 milijuna kuna, što je dovelo do Kruljčeva uhićenja 8. srpnja prošle godine, nakon čega je gotovo dva mjeseca proveo u pritvoru, a onda po izlasku iz njega poručio da u ovom slučaju nije kriv i da očekuje kako protiv njega neće biti podignuta optužnica.

Osim Kruljca, osumnjičeni su i već spomenuti Batinić i Mišković te poduzetnici Ivan Rimac, Željko Garić i Zdravko Sočković. „Vojnoj akciji“ izgradnje cesta naime prethodio je čitav niz protupravnih radnji sa zemljištima u Općini Sibinj, pri čemu su Batinić i Mišković putem Općinskog poglavarstva i Općinskog vijeća poduzetnicima omogućavali kupovinu općinskog zemljišta po proizvoljno određenim i višestruko nižim cijenama na namještenim i fiktivno raspisanim natječajima

Time je Općina Sibinj oštećena za 58,2 milijuna kuna. I njih petorica također su bili u pritvoru, a Rimac i Garić za svoj su izlazak na slobodu morali platiti jamčevinu u iznosima od 5,27, odnosno 1,2 milijuna kuna, što odgovara iznosima protupravne imovinske koristi za koje ih USKOK tereti da su u ovim „poslovima“ stekli.

Inače, optužnica je na Županijskom sudu u osijeku zaprimljena sat i pol vremena prije isteka roka za njezino podizanje..

Eto, drugovi.. a Kuzma kolega ti si zapeo za PROM-2, mene upucali.. a koliko je nas koji smo najebali, i sad važemo, evro gore, dole kroz pemziju Huh??

Dok ova elita, tipa ovaj RImac, koji je preprodao sve kasarne u Zadru, po  naredbi, Boga svemogućega, ministra Šuška.. i zaradio sto miljuna miljardi da danas moža platit bez po Beda, jamčevinu za izlazak iz zatvora od 500 i više iljada Evra.. ejj pa za koji quac smo mi ratovali ? Kuzma druže ?

I što sad ?

Da uzmemo MTS i krenemo u obračun s njima ?

E jesmo .. jebo ti nas....

NIR za nastavne filmove i kupanje vojske nedjeljom
AB
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #84 on: September 24, 2012, 08:16:02 pm »

airbag, nisi naveo državu u kojoj živiš ....

U CG zIk, koji se penzionisao pre nekih 6 -7 godina ima veću penziju nego isti čin platu, u aktivnom sastavu (ne računajući razne dodatke) - oko 450 E. Ovi što su otišli u penziju ove godine imaju manju penziju za više od 50 E.

Ppuk (ranije penzionisan) ima penziju oko 650 E, a puk oko 700 i nešto malo više - sve u zavisnosti od toga kada i sa kog položaja je otišao u penziju.
Oficiri istih činova, penzionisani u najskorije doba imaju manja primanja - nije mi jasno zbog čega ....

Zapravo, jeste jasno, ako imamo u vidu činjenicu, da aktivni sastav prima manju platu (osnovni iznos - bez dodataka), nego penzioneri istog čina, koji su otišli u penziju negde do 2005. godine
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #85 on: September 24, 2012, 10:06:17 pm »

Ово су просечне плате. Има пуковника који имају веће плате од генерала (пилоти на пример), па и од начелника Генералштаба. Тако је и са онима који примају додатке по основу неких специфичних служби или неке паушале (неке специјалне једине). Наравно, има оних са приказаном чином који имају мању плату од наведене.

Готово сам сигуран да ће многи цивили када прочитају данашње новоне закључити како официри имају велике плате. Токо је то одувек на овим просторима, да се завиди другоме не знајући његове муке и проблеме, обавезе и др. Како сада радим у привреди срећем такве који увек умеју да кажу да војна лица имају (или су бар у ЈНА имали)  привилегије. А ја углавном свима одговарам:"Колико зна пријављивање за војне школе је било добровољно, што се и ти ниси пријави". Друго моје питање (које је одговор) углавном упућујем онима које добро знам (родбини) када почну да причају о војним привилегијама. "Па добро, објанси мени неуком, како ти са том твојом бедном платицом имаш оволику кући, па викендицу, па добра кола, а ја ево, са овом добром платом (сада пензијом) једва се крпим и отплаћујем стан на кредит". Обично после тога буде "црко ПЦЛ 83 (или беше 82) - има слика нема тон".

Дакле, за одговорност, напор, опасност то није довољно. Није довољно за пристојан живот породице како би се посветио послу. Зато сам више пута помињао на овом форуму да професионализам у војсци не подразумева примање плате за посао већ посвећеност послу и стално стицање и обнављање знања. То је немогуће када већине професионалних војника то није довољно за пристојан живот. Онда се они "сналазе". А то онда није "професионализам. Не мора то бити увек у плати. Може кроз обезбеђен бесплатни смештај (укључујући и војнике), кроз стипендију за школовање, а посебно кроз јасно дефинисану отпремнину на крају службе или код прекида службе.

Плата војника по уговору је врло мала. Требала би бити просечна плата у Србији +20%, најмање. Заставник 1. класе би требао имати плату као капетан (заправо за нијансу више), као што је то било у ЈНА и као што је то сада у већини армија на Западу. ЈНА је имала распон плата (најнижа: највиша) 1:6.

Да би се то постигло, а држава нема пара, одна треба смањити број професионалних војника, а преосталима повећати плате.

Како ствари стоје пензије ће за 20-так година и укинути. Овима који сада одлазе обрачунаваће се просек од 1995. (или 1994.)године. Тренутно одговара застваницима 1. класе и пуковницима који су дуго у чину. Остали ће имати мање пензије од 85% плате (како се некада одлазило).


Airbag, капетан Станић, беше онај ужичанин из 63.падбр?

на крају да не заборавим: јасм син подофицира Војске краљевине Југославије и официра ЈНА. Плате никада нису биле сјајне. Чак ни у Крљавени. Те 1931. године коју је неко навео као репер, мој деда, мајстор пушкар, пословођа у ФОМУ (цивилна фабрика оружја) имао је око 1200 динара плату, а пред рат, 1940. око 6000 динара. 1936. године уштедео и за кеш купио кућу. ТО већина официра ни онда од своје плате није могла.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #86 on: September 24, 2012, 10:54:58 pm »




  Najčešće je crkavala PCL 84 i to tako što TV nema vertikalnu sinhronizaciju, a bez slike i pogotovo tona su lampaši ređe ostajali. A tako je i sa privilegijama koje starešine u VS trenutno mogu ostvariti. JNA je bila dobrovoljno pevačko društvo naspram sadašnjih beneficija. Samo što su tada ,kako kaže Džumba KIK, ZIK i dodao bih, VKV majstor na službi u JNA, imali otprilike približne plate uz približan efektivni staž. U vesti nije navedeno i prosečno primanje civilnih lica koje je sada u nivou sa profesionalnim vojnikom. Naravno plata nije jedina nadoknada koja se dobija i zavisi od angažovanja, udaljenosti mesta stanovanja, rešenog stambenog pitanja ili ne za starešine, službe pod otežanim uslovima, dodatnog opterećenja i sl. Uglavnom, CL u VJ slabo prolaze u tom deljenju beneficija i plata pa bih rekao da ta sinhronizacija nije baš najbolja. Slika se starešinama vrti stalno na gore a  civilnim licima u vojsci stalno na dole i to sve brže i brže. A oni su inače isto tako stalno zaposleni, profesionalni pripadnici kod kojih su primanja osetno manja i nemaju nikakve beneficije.


Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #87 on: September 25, 2012, 07:59:10 am »


 Iako nisam penzionisani pripadnik ni jedne od vojski nastalih od JNA, da kažem i ja jednu. Plate i penzije su takve, kakve su. Da može bolje, može. Pitanje je samo kada. Ekonomije su nam, kao i cela društva u haosu. Sa stanovišta uživaoca, primanja su mala. Oni koji ih isplaćuju verovatno smatraju da su velika i da ih treba smanjiti. Jedina beneficija u ova vremena od zaposlenja u Vojskama je sigurno radno mesto što nama u civilnom sektoru nije zagarantovano. Ja sam na primer, 2005. godine imao redovan posao i satnicu od 3 eura. Danas 7.  godina kasnije niti imam posao a kad radim satnica mi je od 250 dinara do eventualno 2,5 eura. Posao u Brodogradnji bih ocenio kao izuzetno težak i kompleksan. E sad, vi se preračunajte( ako hoćete) ?!
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #88 on: September 25, 2012, 09:21:03 am »

Quote
Airbag, капетан Станић, беше онај ужичанин из 63.падбр?

Jeap, kapetan Predrag Stanić – Džimi,  pa me bas zanima koliku penziju su primali udovica ili djeca (mada su sad odrasli ljudi)


Po meni vojska neke suverene države mora biti opremljena i plaćena prema standardu života te države tako da mogu normalno živjeti bez stresa ili dodatnog posla da mogu školovati djecu, imati vrhunsku zdravstvenu zaštitu i kasnije pristojnu penziju.
Ako to nije moguće onda to nije vojska nego neka milicija/sekta.
« Last Edit: September 25, 2012, 09:30:23 am by airbag » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #89 on: September 25, 2012, 05:14:14 pm »




   Niko više nema zagarantovano radno mesto do penzije. Tokom 2005. i 2006.  više od 10.000 civilnih lica u vojsci je na osnovu Odluke Ministarstva finansija dobilo otkaz, za razliku od svojih kolega starešina koji u slučaju da im se ne može više obezbediti radno mesto odlaze u penziju, neki i sa nepunih 40 godina života. Nije sve ni u novcu, ima nešto i u nekretninama.

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.