PALUBA
March 29, 2024, 10:20:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 220520 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #150 on: September 26, 2015, 07:31:18 pm »

Quote
Да нешто разјаснимо. Када сам писао и приоритету запошљавања бивших професионалних војника у државним установама и јавним предузећима нисам мислио да они морају бити тамо запослени. Не, него само да имају првенство у запошљавању ако има више кандидата који испуњавају услове (критеријуме)

  Primer: raspise se na VMA, ili bilo kojoj medicinskoj ustanovi konkurs za tehnicare. Javi se 20 kandidata od kojih svi imaju potrebnu strucnu spremu, dva su bivsi PRV . Po nekoj logici koju ovde pricamo, to dvoje bi trebalo da ima prednost u odnosu na ostalih 18. Ali to se nikada nece desiti. Ne u Srbiji.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #151 on: September 27, 2015, 12:55:06 am »




   Za ovakve situacije o kojima piše Tihi postoji tzv. interni konkurs kojim se popunjavaju slobodna radna mesta podoficira i CL prvo iz redova Vojske i to uglavnom od profesionalnih vojnika. Ukoliko se za određena mesta ne javi odgovarajući kandidat tek onda se raspisuje Javni konkurs kojim se slobodna radna mesta popunjavaju licima iz građanstva javljanjem na konkurs. Postoji još i neposredni prijem kada se za određena radna mesta lica biraju neposredno, bez javnog ili internog konkursa uglavnom za specifična zanimanja za koja ne postoji adekvatna škola u civilstvu.

   Tako je unazad 10-tak godina i kada vidite konkurs za prijem npr. CL iz građanstva objavljen u sredstvima medija i Nacionalnoj Agenciji za Zapošljavanje znači da je pre toga bio zaključen interni konkurs objavljen u časopisu Odbrana i na oglasnim tablama po jedinicama u kojima bi moglo biti eventualno zainteresovanih, ali se niko nije javio za to radno mesto ili nije imao odgovarajuću kvalifikaciju. Na taj način Vojska upošljava deo svog kadra kome ističe ugovor zbog starosti ali se time ne rešava njihovo pitanje na globalnom nivou. Ukoliko nekom licu ističe u ovoj kalendarskoj godini poslednji ugovor koji može zaključiti na osnovu starosne dobi, ili navršava propisan broj godina života, a do tada nije raspisan konkurs za struku koju poseduje on napušta vojsku zauvek.

   E upravo u takvim slučajevima, a bogami i kada starešina izgubi radnu sposobnost u Vojsci ( iz bilo kog razloga) a ne ispunjava uslov za ikakvu penziju trebalo bi da postoji sistem za upošljavanje u državnoj upravi. Podoficir padobranac npr. koji više ne može da skače iz aviona zbog zdravstvenog stanja, a nije invalid ni po kom osnovu i nema odgovarajućeg formacijskog mesta u drugom rodu ili službi bi nakon časnog otpusta iz vojske mogao drugi dan da počne da radi kao civil, referent u opštini ili nekom javnom preduzeću u gradu u kome je do tada bio na službi. Primanja mu ne bi bila ista kao kada je bio pripadnik specijalnih jedinica, ali nije ni na ulici, niti opterećuje penzioni fond od svojih 40 godina života. Obavlja posao koji mu je državna uprava poverila i čeka penziju u zavisnosti od godina staža provedenih u vojsci sa beneficijom+ staž koji ostvari u državnoj upravi.

   Ovakav model je nekad postojao u Kraljevini Srbiji gde nije bilo beneficiranog staža već su starešine nakon navršenog određenog broja godina ili nastale nesposobnosti za vojnu službu bili premeštani na činovnička mesta u vladi, ministarstvima ili srezovima i opštinama dok ne ostvare pravo na državnu penziju. Na taj način se otvara radno mesto u vojsci za mladog čoveka u punoj snazi čime vojska dobija preko potrebnu svežu krv, a državna uprava dobija iskusnog, na disciplinu naviklog činovnika koji obavlja potreban posao bez upošljavanja novih lica iz građanstva jer za kancelarijski posao nije bitna starost i fizička kondicija.





Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #152 on: September 27, 2015, 11:52:31 am »

Quote
  Za ovakve situacije o kojima piše Tihi postoji tzv. interni konkurs kojim se popunjavaju slobodna radna mesta podoficira i CL prvo iz redova Vojske i to uglavnom od profesionalnih vojnika. Ukoliko se za određena mesta ne javi odgovarajući kandidat tek onda se raspisuje Javni konkurs kojim se slobodna radna mesta popunjavaju licima iz građanstva javljanjem na konkurs. Postoji još i neposredni prijem kada se za određena radna mesta lica biraju neposredno, bez javnog ili internog konkursa uglavnom za specifična zanimanja za koja ne postoji adekvatna škola u civilstvu.

  Tacno tako. Medjutim, kada su sa VMA ili VMC iako su vojne ustanove raspisali interni konkurs za popunu osoblja? Nikada. Ljudi tamo se primaju iskljucivo iz civilstva. Ne treba mnogo da se tako nesto izregulise. Ali se to nece desiti. Ne u Srbiji.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #153 on: September 27, 2015, 12:40:48 pm »




   Izvini ali moje iskustvo govori suprotno. Nedavno je koleginica, inače profesionalni vojnik postavljena na mesto bolničara u garnizonu u unutrašnjosti,nakon internog konkursa prešla da radi upravo na VMA u Beogradu i to na mesto vojnog službenika medicinskog tehničara. Podatak je verodostojan i može se lako proveriti, a to znam zato što njen suprug koji je takođe profesionalni vojnik još uvek radi sa mnom. Kao što sam u prethodnim postovima pisao, vojska prvo raspisuje interni konkurs radi upošljavanja profesionalnih vojnika na mesta CL, pa tek ako se ne javi niko ko  zadovoljava elemente radnog mesta raspisuje se javni konkurs. Pri tome se javni konkurs raspisuje najpre nakon 6 meseci a često i nakon godinu dana od neuspešnog okončanja internog.

    Sam postupak prijema u stalnu službu za profesionalne vojnike traje relativno kratko. Po zaključenju internog konkursa komisija donosi odluku koji kandidat je primljen i zašto drugi nisu, sačeka se rok žalbe i ako sve ide glatko nakon max. 6 meseci,dok se završi neophodna procedura profesionalni vojnik prelazi u status civilnog lica. Bukvalno danas je vojnik a nakon potpisivanja rešenja od sutra je civilno lice na službi u VS!
 
   Ukoliko profesionalni vojnik ima želju da pređe na mesto civilnog lica u vojsci neophodno je da pažljivo prati konkurse u listu Odbrana zato što sve konkurse za prijem lica bilo interni bilo iz građanstva raspisuje sektor za ljudske resurse u Ministarstvu odbrane. Zbog toga često puta čak ni personalni organ u matičnoj jedinici nije upoznat da je konkurs upravo otvoren za potrebna radna mesta koje je upravo taj organ tražio pre godinu i više dana...

   Znači Tihi ako si voljan da rešiš problem svog zaposlenja u vojsci na neodređeno vreme, moj savet je da se raspitaš o eventualno upražnjenim formacijskim mestima u svojoj ili jedinici u kojoj bi mogao da radiš. Personalac će ti svakako reći (inače je obavezan da o tome izvesti celokupan sastav na oglasnoj tabli ili putem internog informisanja) da li se uskoro planira popuna tih mesta u zavisnosti od potreba jedinice i da li je pokrenut postupak za to. Taj postupak može trajati godinama i podložan je izmenama tipa: ove godine nema sredstava pa je prijem obustavljen ili planira se gašenje neke veće jedinice pa se mesta čuvaju za ljude koji bi bili višak. Zato je potrebno ogromno strpljenje i velika sreća da se otvori konkurs za mesto koje tebi odgovara, a ako si dobar vojnik siguran da će se svi, zaključno sa komandantom,  zauzeti da ti se reši status na najpovoljniji način. Vreme koje čekaš iskoristi za lično usavršavanje  zato što radna mesta CL u vojsci zahtevaju specifičnu kvalifikaciju npr. u radionici su sva mesta KV ili VKV tj. III ili V stepen stručne spreme, dok su u vojnom zdravstvu IV ili VI stepen. Ukoliko ne poseduješ traženi stepen stručne spreme ne možeš ni konkurisati za to mesto pa zato možeš upisati neophodnu dokvalifikaciju, istina o svom trošku, ali ako nekada budeš mogao da se na osnovu toga zaposliš investicija će ti se isplatiti.

   Uglavnom, ne očajavaj i naoružaj se strpljenjem a možda će i sudbina učiniti svoje. Ne zaboravi da je veliki procenat sadašnjih CL u vojsci potekao od bivših ugovoraca pa što i ti ne bi bio takve sreće...


Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #154 on: September 27, 2015, 04:55:39 pm »

 Vojska otpusta/usmjerava vojnike da bi ih zaposlila kao civilna lica u toj istoj vojsci. Vojnici na odredjeno vrijeme, a civilna lica za stalno?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #155 on: September 27, 2015, 05:12:16 pm »

Нема ништа за стално. Ради се о уговорима на одређено време (за војнике по уговору) и на неодређено време ( за цивилна лица, мада и за њих постоје уговори на одређено време).

И уговор на неодређено време се може једнострано раскинути од послодавца уз обавезу да исплати одређену отпремнину, која је сада по Закону о раду доста скромна (рачуна се стаж рада код тог послодавца, а не укупни стаж).
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #156 on: September 27, 2015, 05:33:12 pm »

Micha 5 godina sam PRV. Najbolji sam bolnicar u bataljonu zasigurno, a verovatno u prvih nekoliko u brigadi, iako to uopste nije moje formacijsko mesto u VS. To nije moja ocena, vec ocena ljudi koji su mi vrsili doobuku. Kada su se kod mene u jedinici desile neke formacijske promene znalo se da ce biti upraznjeno nekoliko mesta za tehnicare u garnizonoj ambulanti. Svim "legalnim" putevima sam izrazavao svoju zaiteresovanost za promenu formacijskog mesta. U medjuvremenu su primljeni novi ljudi koji su se otvoreno hvalili da je njima "obecano" mesto tamo, i naravno , tamo su i postavljeni. Mene drze za noge ne daju mi ni da odem iz jedinice  u neku drugu, niti mi daju da predjem da radim u sluzbi za koju sam ja najobuceniji i zaiteresovan. Evo, sada sam pisao molbu da mi dozvole da u aumbulatni odradim 3 meseca pripravnickog staza da bih mogao da izadjem na drzavni ispit (u medjuvremenu sam zavrsio jos jednu s. med. skolu vanredno). Skeptican sam u vezi toga, ne verujem da ce dozvoliti iako je zakonski moguce. Jedino sto me drzi u VS nisu dobri uslovi, perspektiva i mogucnosti, vec nemastina. Ne budem li uskoro resio svoj profesionalni status (supruga je diplomirani filolog, prof. srp. jez. i knjizevnosti, nezaposlena takodje) kupim sve svoje stvari u jedan kofer i sa imigrantima put zapada. Neka mi neko objasni kako porodica sa malim detetom da zivi sa 31 000 din?  Neko ce znati da ceni diplomu fizioterapeuta i medicinskog tehnicara u nekoj trecoj drzavi. Ovde je to samo malo grublji WC papir.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #157 on: September 27, 2015, 06:47:04 pm »



   Danas je jako teško naći posao i svi smo svesni da ukoliko ga izgubimo, samo meseci nas dele od prebiranja po kontejneru za smeće! Nažalost to zna i poslodavac jer nas je on i doveo u takvu situaciju time što godinama plate drži na istom nivou a odnedavno ih čak i smanji za 10 posto dok sve ostale cene, porezi, akcize beleže rekordne nivoe računajući EU čime direktno osiromašuje nas kojima je zabranjeno preduzetništvo i bilo kakav rad van vojske bez saglasnosti poslodavca.Nikako nije sjajno ali treba sačuvati zdravlje i ugrabiti priliku kada se ukaže. Ako se ukaže. Znam da se usvaja neka uredba ili izmena zakona o vojsci kojom će PV koji imaju 9 i više godina staža (najmanje tri ugovora) morati da se zaposle za stalno na radnim mestima CL.

   Da, kako je primetio/la Milena Braco  profesionalni vojnik nastavi karijeru u vojsci kao civilno lice na službi u vojsci. Ne vidim šta je u tome loše kada je više od 30 posto CL nekada bilo PV odnosno VPU. Lice koje više ne može da ispuni fizičku proveru zbog godina ili povrede, ne zadovoljava kriterijume za 18-godišnjaka na lekarskom pregledu ( jer se pri produženju ugovora od PV traži da ima sve pa čak i biohemijske rezultate kao na regrutaciji iako ima 40 godina) sasvim dobro može da nastavi karijeru kao CL od koga se ne zahtevaju pomenuti uslovi ( ne zahtevaju se u toj meri ni od starešina, al ajde sad) . Neko ko je godinama bio dobar profesionalni vojnik, poznaje kolektiv i ima potrebna znanja i kvalifikaciju sasvim sigurno će biti dobar radnik na novom radnom mestu.

   Što se tiče tvog nezadovoljstva Tihi potpuno si u pravu. Nažalost, Vojska Srbije je jedna od retkih ustanova kod koje se prilikom prijema traže prave diplome, sa pravih a ne kupovnih fakulteta ili narodnih univerziteta kao što je Božidarac. Iako posedujete i ti i supruga važeće diplome nemate priliku da se zaposlite u struci. Ako zaista odeš u inostranstvo teško da ćeš i tamo imati više koristi od nje pa ti predlažem da se strpiš i usmeriš energiju na taj cilj tj. da te jednog dana prime da radiš u GA ili najbliži VMC ili VMA, što da ne ako si medicinske struke. Pričao sam ti o dvoje supružnika koji su bili ugovorci a sada supruga putuje svaki dan 160 km da bi radila kao CL. Ništa se u vojsci ne dešava preko noći ili slučajno. Sa 5 godina staža si još uvek '' pilence " i moraš da sačekaš da dođeš na red a za to vreme nemoj da posustaješ jer budi siguran da tvoj rad neko prati, a za koju godinu će možda baš tvoj sadašnji kdir čete postati komandant i baš on odlučivati ko će se zaposliti. Zato se trudi da kod svih ostaviš lep utisak, naravno sačuvavši pri tom svoje dostojanstvo.

   Zaboravih da napišem, svi konkursi koje objavi Sektor za ljudske resurse se dnevno ažuriraju na sajtu MO pored lista Odbrana tako da ne moraš da čekaš 14 dana do izlaska časopisa. Što se tiče tvog stručnog usavršavanja ne znam da li će ti omogućiti da odradiš pripravnički staž zato što nisi postavljen na to rm, a ako te odbiju možeš se žaliti ministru! Čak šta više u zakonu o Vojsci stoji da profesionalni pripadnik vojske ima pravo na naknadu troškova školovanja ukoliko lice koje ovlasti ministar proceni da je to tvoje usavršavanje svrsishodno i da će vojska od toga imati koristi.





Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #158 on: September 27, 2015, 06:50:46 pm »

Quote
Nažalost, Vojska Srbije je jedna od retkih ustanova kod koje se prilikom prijema traže prave diplome, sa pravih a ne kupovnih fakulteta ili narodnih univerziteta kao što je Božidarac.

Сви универзитети су изједначени. У ВС може да буде примљено лице и са  завршеним Мегатрендом, Карић универзитетом и сл. Нема разлике. Код пријема мораш да покажеш диплому, а уверење о дипломи, иако је изједначено са оригиналом по закону, војска не признаје.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #159 on: September 27, 2015, 07:24:12 pm »

Micha, dovoljna je diploma osnovne skole. Ostalo je zaista nebitno. Mnogo toga bih mogao da napisem o ovoj temi, ali eto i ja se nazalost bojim za svoj posao kakav-takav je pa necu. Dete mora da ima sta da jede, a ja cu da guram dokle mogu.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #160 on: September 27, 2015, 07:52:38 pm »

Quote
Nažalost, Vojska Srbije je jedna od retkih ustanova kod koje se prilikom prijema traže prave diplome, sa pravih a ne kupovnih fakulteta ili narodnih univerziteta kao što je Božidarac.

Сви универзитети су изједначени. У ВС може да буде примљено лице и са  завршеним Мегатрендом, Карић универзитетом и сл. Нема разлике. Код пријема мораш да покажеш диплому, а уверење о дипломи, иако је изједначено са оригиналом по закону, војска не признаје.

   Naravno da je tako jer kako bi visokoškolski lobi uzimao pare za trogodišnje prenemaganje da univerziteti  nisu izjednačeni. Sa jednom razlikom: kada VS raspisuje konkurs navodi decidno koje kvalifikacije kandidat mora da poseduje pa tako npr. traži diplomiranog ekonomistu VII/1 sa navršenim četvorogodišnjim školovanjem, a ne diplomiranog manadžera finansija sa trogodišnjim školovanjem koji isto ima VII/1. Ne traži se samo stepen stručne spreme već i stečeno zvanje. Do sada nisam sreo pripadnika VS a da je primljen iz civilstva sa završenim Bolonjeze SuperMegaGigaBabaDeda Trendom. Čak imam kolegu podoficira koji je svojevremeno završio najpre višu kod Braće Karić ( u klasi Milanke Karić) a kada su mu rekli da više ne može postati oficir sa diplomom više škole, završio je i Megatrend fakultet kako ti kažeš sa zvanjem menadžera carine i špedicije ali su mu rekli da nema potrebno zvanje, a to bi bilo otprilike Dipl ECC što Milanka i Bogoljub ne mogoše tada izdavati. Tako da on osta stariji vodnik a pare koje je dao za diplome sigurno dosta znače Milanki i Bogoljubu dok su sada u Belorusiji i Mići Jovanoviću dok falsifikuje sebi novu doktorsku diplomu.


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #161 on: September 27, 2015, 07:58:59 pm »

Ја само знам да је то изједначено по закону и да је ваљда Уставни суд рекао да би била дискриминација ако би послодавац преферирао државни факултет. Слажем се са вама је Економски факултет Универзитета у Београду бољи од Мегатренда и сл. Видим да сада на ВА могу да се школују и цивили као економисти, инжењери итд.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #162 on: September 29, 2015, 06:12:19 pm »

Vulin: Vojnim penzionerima uvećanje penzija, počinje isplata duga

"Do kraja ove godine penzioneri će dobiti rešenja koja počinju da se isplaćuju u januaru, što znači da će vojnim penzionerima biti uvećane penzije za procenat koji je odredio Ustavni sud, a počeće da im se isplaćuje i dug", precizirao je Vulin.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja koji je je rekao i da su "neisplaćivanje penzija vojnim penzionerima prouzrokovale vlasti DS i tadašnji ministar odbrane Dragan Šutanovac".

Kako kaže, sve ovo nepoštovanje zakona potiče još od 2008. a napravljeni su dugovi koji iznose više desetina miliona evra.

"Mi smo vlada koja vraća a ne pravi dugove. Nakon odluke Ustavnog suda odmah smo počeli da radimo na prevazilaženju ovog problema i da nađemo najbolje rešenje", rekao je Vulin.

Napomenuo je i da sadašnja vlada ne troši ono što nema i što nije zarađeno i dodao da smo "najpre morali da oporavimo privredu i da dođemo do novca u budžetu koji možemo da podelimo".

"Na lično insistiranje premijera Aleksandra Vučića, sa MMF-om smo razgovarali o problemu isplate vojnih penzionera i o ujednačavanju njihovih penzija i isplate onog što im se duguje", rekao je ministar.

Prema njegovim rečima, zahvaljujući dobrim bilansima i MMF se složio sa našim rešenjem i "sa našom potrebom da se zakon mora poštovati i da vojni penzioneri moraju da imaju ista prava kao i bilo ko drugi".

Vulin je precizirao i da će "do kraja godine biti donet odgovarajući zakon u kome će se, veoma slično modelu stare devizne štednje isplati glavnica, odnosno novac koji nedostaje".

Napomenuo je i da će se vlada truditi da u što kraćem roku, odnosno manjem broju rata isplati dug i "da se odmah nakon donošenja zakona obezbedi i određeno uvećanje penzija vojnih penzionera".

"Da bi to bilo moguće mora biti donet zakon kao i novi budžet da bi se tako velika sredstva predvidela. Biće ih u sledećem budžetu", istakao je Vulin.

Sa prvom januarskom penzijom, odnosno penzijom koja se isplaćuje u januaru a računa se da je decembarska, kaže Vulin, mogli bi da započnemo sa procesom i isplate duga ali i uvećanja penzija.

Vulin je izrazio žaljenje što su vojni penzioneri morali ovoliko dugo da čekaju na isplatu svojih prinadležnosti i ocenio da je do toga došlo pošto su se, praveći dugove vlade DS ponašala neodgovorno.

Napomenuo je i da će procenat povećanja penzija biti u skladu sa odlukom Ustavnog suda čije odluke ova vlada poštuje a da će se dug isplaćivati u više rata uz nameru vlade da to bude što brže urađeno.

Vulin je prethodno položio venac na spomen ploču majoru Milanu Tepiću.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #163 on: September 29, 2015, 06:20:29 pm »

Kad mi pare legnu na racun onda cu verovati. Isto je bilo obecano i za januar prosle godine, a ako ne gresim bilo je jso nekih datuma.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #164 on: September 29, 2015, 07:23:21 pm »

Па Уставни суд није тачно одредио колико је то повећање. То и јесте јадан од спорова које решавају надлежни судови по тужбама пензионера. Друго, баш ме занима како ће решити судске трошкове поступака који се већ сада воде пред судовима против државе (Фонда ПИО). Занимљиво да и кад суд пресуди одређену суму и право на увећање пензија Фонд ПИО не поступа по томе (он исплати пресуђену суму за тужени период, али не увећава наредне исплате пензија) па су неки, који су већ добили спор, поднели нове тужбе за период након правоснажности пресуде. И тако се вртимо у круг. Кад је то кренуло па још прети да ескалира онда се Вулин и друштво сетили да требају решити проблем,а и ММФ их је приупитао понешто око тога.

Друго, неће бити да само претходна власт правила проблем. Једнако га је правила и прави и садашња јер је на све начине саботира одлуку Уставног суда. Похвално је што коначно најављују да желе да реше спор, али су то могли још 2012. године. Лично мислим да се то тешко може решити до 01.01.2016.године, али хајде да видимо. А то око старе девизне штедње ћемо видети како ће изгледати.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.