PALUBA
April 18, 2024, 07:40:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 222190 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #270 on: December 14, 2015, 09:15:26 pm »

Quote
Nigde nisam pročitao da je UVP ili PUPS ili bilo ko drugi izjavio da treba sačuvati što više radnih mesta, a država pomenuti dug neka pretvori u obveznice ili jednostavno neka odloži isplatu za vreme kada bude bolje, a ne baš sad kada ljudima visi egzistencija u vazduhu čekajući da li će biti na spisku i šta će nam još ukinuti ili smanjiti.

Ja sam da se sačuvaju sva radna mesta u proizvodnji i da se podtiče otvaranje takvih radnih mesta. Ali, dragi moji založnica prava zaposlenih, onih 15000, za čijha se prava zalažete, su u 95% slučajeva administrativna služba koja troši pare. Svi znamo kako se i zašto namnožila administracija. Kako sam propratio dve privatizacije u dve velike nekada državne fime (dovedene skoro do stečaja), a sada privatne i vrlo, vrlo uspešne (sa vrlo pristojnim platama) znam da su bez milosti otpuštali administraciju i svakog onog koji ne zna da radi posao za koji je angažovan. Dobije otpremninu i sikter. Ko neće, nađu načina da ga otpuste. Partije (ko koga zapošljava, ko za koga glasa i sl.) ih nisu zanimale već samo i isključivo profit (rezultat). Koliko god plata bila mala traži se rad. Danas sam bio u jednoj trgovačkoj firmi (takođe uspešnoj). Zaposleni koga uhvate da je uzeo nešto sa police zarad lične koristi (na primer da pojede čokoladicu) dobija odmah otkaz. A pola vas bi se tu sžaljevalo na tog jadnika. ne, pravilo, kaže, nema uzimanja sa rafova i kvit. I tako to mora i treba. 

Kada je Vojska u pitanju apsolutno podržavam stav da pripadnik vojske mora da ima pristojnu platu. Ali, mora da je i zaradi i ni sat ne sme da sedi besposlen (niti besmisleno zaposlen). To je upravo ono što je naveo Tihi za vojnika po ugovoru (plata oko 60000 dinara ili oko 500 evra). Jednim dokumentom, još dok sam bio u aktivnoj službi bilo je predviđeno da najmanja plata bude 1,5 prosečne plate u Srbiji. Srazmerno tome višima po činu. Naravno, to znači da vojska ne može biti brojna - koliko para toliko i muzike. Ali, koliko sam pratio malo ko od vas se slagao sa mnom kada sam kritikovao poteze i Šutanovca i Gašića kod otvaranja novih garnizona. To em ne donosi kvalitet u smislu borbene gotovosti em troši pare. Vojska nije i ne treba da bude socijalna ustanova. Eto, Gašić kaže da treba produžiti rok do kada neko može biti vojnik po ugvoru. Ako pravimo profesionalnu, borbeno spremnu vojsku to ne može. Sinonim za vojsku je maldost.  Država se bavi socijalo, ne Vojska. Vojska je mehanziam koji štiti državu i narod, onda kada niko drugi ili neće ili ne može. I ima to da obavi bezpogovorno makar svi izginuli. Kot o nije spreman ne treba da bude u Vojsci. Ali to ima da se plati. Vojska prosijaka je sve drugo samo ne Vojska.

Svojevremeno su nam u Vojnoj akademiji neki nastvanici, posebno oni iz organa za MPV umeli govoriti kako su partizanu ratovali i gladni i žedni i bosi i goli i pobeđivali. Na to je jedan nastavnik , inače pravi ratni oficir umeo naglas da kaže: "a znate li kako bi smo tek pobeđivali da smo bili siti i odeveni"?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #271 on: December 14, 2015, 10:33:55 pm »


 Naravno Dzumba, ja kao i vecina ljudi zaposlena u VS podrzavamo tvoj stav. Da smo bolje placeni, vise bi se trudili da sacuvamo taj posao. Druga stvar je neopotizam, koj se sa profesionalizacijom uvukao u vojsku. Uopste nije bitno kakav si i kakve su ti vestine, da bi napredovao ka polozaju kome zelis je bitno koga znas i ko stoji iza tebe. Tako smo dosli do toga da na kurs za podoficire idu vezare, koji cek nemaju ni skrupula da to sakriju, i javno se hvale time. Za fizicku proveru se gleda kroz prste, jer preko 50% sastava ne moze proci fizicku proveru (vazi i za staresine), zvone telefoni, potezu se veze. Ne mogu cak ni ulaznu fizicku proveru da kurs za podoficire da prodju, svojim ocima sam gledao. Naravno ne svi. Ima tu kvalitetnih ljudi, ali procenat ovih drugih nije mali.

  Vojnik treba da bude dobro placen, dobro opremljen, siguran u komandni kadar, dobro obucen i motivisan za svoj posao. Od navedenih uslova za sada nema nijedan. Obuka se gotovo ne izvodi jer nema sa kime, (nepoptune i nepopunjene jedinice, velika angazovanja), lose smo opremljeni intedantskom i borbenom opremom, bedno smo placeni, prema nama se odnose kao prema crncima negde u Luizijani 1850. godine. Mnogo toga mora da se promeni da bi vojska bila spremna zaista za sve izazove.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #272 on: December 14, 2015, 11:06:48 pm »

Pošto vidim da Vаs је @dzumba "primirio" da i ja dodam.Neznam da li je ovakvo stanje u vojsci danas,ali nemama razloga niti da Vam ne vjerujem,jer je vojska dio društva u kome je.
Mislim da ste trebali dodati da za to niti su krivi penzioneri niti Vam mogu biti mnogo od pomoći,jer se i oni nalaze pod istim uslovima i istom društvu.Dakle,kad  stvari postavite od osnova,možda vidite i rješenje.Penzioneri niti su fizički  niti vremenski sa mogućnostima kao Vi mladi u vojsci pa i uopšte.Pa imam jednog kolegu koji svaki razgovor završava rječenicom:"Sutra će biti bolje i nemoj da zalutaš".Očito se osjeća mladim jer nezna da li će doživjeti sutra a i neće imati šansu niti da zaluta,jer se teško i kreće.Dakle SUTRA će biti bolje(a možda i malo sutra).Za penzionere je ovo u zagradi vjerovatnije.

Poz
Logged
davi
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 181


« Reply #273 on: December 17, 2015, 02:59:48 pm »

Vojni sidnikat Srbije zatražio je danas hitan sastanak sa premijerom Aleksandrom Vučićem zbog, kako ističu, nezakonitog rada ministra odbrane Bratislava Gašića i ministra Aleksandra Vulina i najavio da će ogranizovati proteste i štrajk glađu ukoliko do sastanka ne dođe.

Kako se navodi u pismu upućenom premijeru, Gašić je potpisao nezakonit Pravilnik o naknadi putnih i drugih troškova i drugim primanja u Vojsci Srbije. To je, kako ističu, dovelo do umanjenja nadoknade za rad na terenu van mesta službovanja sa 50 odsto dnevnice na pet odsto bruto osnovice za obračun plata, stručna dežurstva smanjena su od 30 do 40 odsto.

“Poređenja radu, stručna dežurstva u civilnom zdravstvu su značajno viša od onih u vojnim zdravstvenim ustanovama. Dnevnice od 150 dinara su potpuno adekvatne jer dva pripadnika Bosjke Srbije na službenom putu mgu da kue jednu pljeskavicu što će dovesti do boljih međuljudskih odnosa po onoj poznatoj frazi 'samo dobar drug deli sendvič sa drugovim'. Gospodine predsedniče Vlade, ubuduće vas molimo da nas ne štitite od MMF-a koji nije bio za povećanje plata u vojsci Srbije jer da nije bilo povećanja plata ne bi bilo ni izmena aktuelnog pravilnika koji je pritom donet krišom i na mala vrata bez učešća onih koji su po zakonu za to trebalo da se pitaju, a nisu”, navodi se u pismu premijeru koje je dostavljeno i medijima.

“Imajte u vidu da je samo zadovoljan vojnik efikasan vojnik a on to sada nije ni po jednom kriteriju”, ističe se u pismu.

Ovaj sindikat takođe je danas, kao jedini reprezentativni predstavnik zaposlenih u Vojsci Srbije i Ministarstvu odbrane, podneo Ustavnom sudu Srbije, inicijativu za ocenu ustavnosti stava 5. člana 14. Zakona o Vojsci Srbije kojim se zaposlenima u Vojsci Srbije-profesionalnim pripadnicima Vojske Srbije, ne dopušta pravo na štrajk.

Oni ističu da je to u suprotnosti sa Ustavom Srbije koji predviđa da pravo na štrajk može biti ograničeno ali ne i zabranjeno.

“Sa stanovišta podnosioca ove inicijative, zaposlenima u ovom državnom organu neustavno je uskraćeno Ustavom garantovano pravo na štrajk, i tako na nedopušten način oduzet instrument prisile ka poslodavcu u ostvarivanju radničkih i građanskih prava. Vojni sindikat Srbije smatra, da je Ustav pravilno i osnovano predvideo da se pravo na štrajk može ograničiti, i kada su u pitanju profesionalni pripadnici Vojske Srbije to ograničenje se može odnositi na slučajeve neposredne ratne opasnosti, ratnog stanja, vanredne situacije, vanredno stanje, mobilizaciju i učešće u mirovnim misijama, na vežbama, tokom dežurstva i sl. ali se nikako nije smelo potpuno zabraniti kao što je to učinjeno osporavanom odredbom Zakona o Vojsci Srbije”, ističe se u inicijativi.

Izvor: www.rs.n1info.com  iliti regionalna TV N1 za Srbiju
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #274 on: December 17, 2015, 07:38:15 pm »

И раније сам износио став да синдикат у војсци нема шта да тражи. Војска је државна институција силе (и зо она последња, када после "нема више") и нема и не може имати права на штрајк. Дужна је да извршава сва (безпоговорно) законита наређења. И због тога не може штрајковати.

Када су у питању дневнице и ту би ствар требала да буде генерално јасна . Дневница за "службено путовање" није накнада за рад. Накнада за рад је плата и могући додаци. Е, плата мора професионалног војника (посебно оног најнижег) бити толика да војник није социјално угрожен. Дневница за службено и/или трупно путовање је накнада због тога што корисник има повећане трошкове јер није кући (да мало карикирам: не може да поподне пије кафу са женом, већ мора да је плати). То што је ова дневница постала накнада за прековремени рад је нешто сасвим друго. И то је погрешно. Прековремени рад (који се у војсци најчешће не може увек предвидети) треба или платити посебно или кроз неке посебне накнаде (као што је некада био "трупни додатак" или "армијски додатак").

Из наведеног разлога, ако је некоме обезбеђен смештај и исхрана током службеног (трупног) путовања има (и тако је некада писало у пропису) право на дневницу од 20% пуног износа (можда сам проценат погрешио). Дакле, ако је пуна дневница 2500 динара, ако је обезбеђен смештај и исхрана , онда је она 500 динара. Не разуме зашто синдикат у претходном посту помиње то да војник не може да купи пљескавицу? Да ли то значи да се војник у КЗБ, или онај који је на терену сам стара о храни? Колико ја знам то никада није било тако. Дакле, 500 динара би било довољно то што није кући за ситне потрепштине. А накнаду за рад (било прековремени, било због интензитета напора или опасности) треба регулисати на други начин (кроз додатке и паушале). Треба само погледати како то други раде (стране војске са дужим искуством са професионалним кадром, па и како је радила ЈНА) и неће бити незадовољних.

"Стручњаци" из Сектора за људске ресурсе би морали да се далеко озбиљније позабаве платама и накнадама у војсци и да предоче колико задовољних војника можемо да платимо п ада их онда толико и имамо. Боље је имати 1000 одлучних и мотивисаних , него 10000 који ће да штрајкују и забушавају.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #275 on: December 17, 2015, 08:35:25 pm »

Dzumba recimo da je to tako kao sto kazes. Kako da se vojska bori za svoj bolji finansijski polozaj? Svi ostali dobijaju sta zele strajkovima ili pretnjama strajka. Kako vojnik da kaze "nezadovoljan sam uslovima rada mislim da zasluzujem vise". Ako ste primetili vojska je negde najvise podnela u tim famoznim stednjama,a kako je krenulo mi cemo jos biti zakinuti. Nije to samo u dnevnicama i platama. Dosta je tu i u uniformama, cizmama, vozilima, balistickim sredstvima itd. Postalo je praksa da se "sminka" stanje pred svaku kontrolu, ili posetu nekog visokog oficira ili zvanicnika. Po meni je to pogresno. Oficir treba da prikaze pravo stanje, jer je samo pravo stanje odraz nase spremnosti. Svi to rade iz licne koristi, da se prikazu kako odrzavaju stanje na visokom standardu i tako napreduju...Cak i oni koji to ne zele moraju jer nece da se zameraju visim od sebe. Sto se tice sluzbenih dnevnica, nije problem ne moraju se isplatiti. Ja nemam nista protiv, ali da se svaki sat prekovremenog placa, kako to ide po zakonskom minimumu najmanje 25% vise od redovnog sata. Pa kada me posalju na gadjanje, i tamo ostanem 3 dana da mi bude placeno 3x16h=48h x 1.25. Sada ce neko reci kako ja ne radim tih 48 sati, ja tu spavam, odmaram itd, OK. Dali ja imam slobodu da za to vreme odem gde zelim? Dokle god samnom neko komanduje, ja sam na zadatku i samim tim radim. Kada bi nam se po tom sistemu placali prekovremeni sati mi bi imali mnogo veca primanja. Kada bi nam se makar placalo ono famozno "radi se u nedelju, ili radi se danas do 18h" kao prekovremeno, toga bi bilo mnogo manje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #276 on: December 17, 2015, 09:07:31 pm »

Војска не треба сама себи. Она је потребна држави. За њу мора да се бори држава. Војска није ствар једне влада док би за другу била нешто "лево". Не, када је војска у питању све владе морају да се понашају слично - "варијације на исту тему". Војска је константа, стуб система.

Дакле, ако држави не треба војска или је има "про форме", онда је синдикат бесмислен.

Војник који није задовољан може и мора сам да оде. Војник не може да одређује и дефинише систем, чак ни своју плату. То одређује држава с прам тога каква јој војска треба. ОВа наша је одредила тако. Коме се свиђа изволите, коме не , довиђења. И то је то. Војска на том принципу почива хиљадама година. И зато је ефикасна, ако сви поштују правила. И држава наравно.

Ко није задовољан у војсци нека дође у приватни сектор па да видите "права" (истина траже се стручност, способност, везе слабо пале; и кад их буде гледа се резултат). Нешто не видим синдикат тамо. А није да се не поштују права запослених, него се до максимума, до задњег секунда тражи рад и ефикасност. Постоји награда, али исто тако и казна. Ја мом службенику док си рекао кекс умањим зараду за 20% ако на пример закасни на посао (тако му пише у уговору). И може да се због тога жали "судији за водовод". Исто тако могу да му дам 20% више ако уради нешто добро. Не може да се дође на посао тачно у 7 па онда се пијуцка кафа и лагано спрема. Не, плаћен си да радиш 8 сати а припрема за рад (односно прекид рада) је максимално 30 минута укупно (15 мин да почнеш и 15 мин да завршиш). Пауза је тачно 30 минута и ако касниш имаш пенале. Летос сам обишао један објекат једног великог енергетског система. Уз тај објекат је воћњак који њима припада. Ни једна воћка није убрана. На питање зашто, одговор је био "нема се времена". Послодавца нас не плаћа за брање и одржавање воћњака. И тачно, то је тако. Истина и плате су ту приличне , у просеку око 90000,00 динара (на том објекту где ради само стручна радна снага). И чик мајци да кажеш како не можеш да дођеш на посао када шеф каже. Биће ти плаћено, али нема и не може "не могу". Наравно, далеко је то од идеалног, али врхунску успешност прати само врхунски рад и дисциплина.

Апсолутно, официр мора да прикаже право и објективно стање свакој контроли. И да увек објективно сагледа своју одговорност за стање. То што се мало нешто дотера, у смислу обрише прашина, опере или среди средство није варање, али јесте ако се нешто неисправно приказује као исправно, ако се не обученост приказује, маскира као обученост и сл.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #277 on: December 17, 2015, 10:02:36 pm »

@Dzumba, seti se vremena kada si bio u cinu porucnika ili tome slicno. Seti se kako se pre svake kontrole sve namestalo da izgleda kao da je stanje extra, cak i ako nije. Kasnije kada si ti isao u kontrole a ne kada je kontrola dolazila tebi video si da je sve u extra stanju, navodno.
Da se prv da 90000 din svako bi se borio za svoj posao, tj trudio i davao maximum. Sa ovom sadasnjom platom cisto sumnjam da su "na visini zadatka". Naravno 90000din je nerealno. Ali da treba da se povecaju plate, treba.
Sam si rekao da drzava treba da brine o vojsci. Sa ovim stanjem rekao bih da je vojska drzavi zadnja rupa na svirali. Mozda ne bas zadnja, mozda vise predzadnja Smiley
Da se ne lazemo glavna motivacija u vojsci je novac, pa onda sve ostalo. Ako je motivacija/novac mala/mali ne mogu se ocekivati ni vrhunski rezultati.
Ne drzim niciju stranu, samo sam realan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #278 on: December 17, 2015, 10:16:16 pm »

Quote
@Dzumba, seti se vremena kada si bio u cinu porucnika ili tome slicno. Seti se kako se pre svake kontrole sve namestalo da izgleda kao da je stanje extra, cak i ako nije. Kasnije kada si ti isao u kontrole a ne kada je kontrola dolazila tebi video si da je sve u extra stanju, navodno.

To ja kao komandi nisam nikada radio. Bio sam uvek u samostalnim jedinicama  tako da me "drugi" nisu zanimali niti mi je iko ikada naredio nešto u vezi sa tim (da nešto prikrijem). Naravno, znam da je toga bila.  Kada sam ja odlazio u kontrolu znao sam ja te fazone. Kad odem u auto-park prvo zavirim ispod cerade, po ćoškovima i budžacima. Na gađanjima ja brojim rezultate i td. Prvo proveravam oficire pa onda ostale. Kod mene niko nije dobio odličnu ocenu (sad sam se setio, bio je jedan oficir kao pojedinac je dobio odličnu ocenu od mene), a i za vrlo dobru ocenu bih morao da porazmislim ko je to bio.

Za ostalo se slažem. Pa to i jeste suština moje priče. Država je krivac. Ne vojnici, barem ne glavni.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #279 on: December 18, 2015, 12:20:56 am »




   Prvo da javim nekim članovima ovog foruma da su drug Tito i drugarica Jovanka umrli i da više nema potrebe za očuvanjem njihovog kulta ličnosti. Sve vojske u okruženju su poodavno profesionalizovane i ako ih njihova država ne plati oni odoše da beru kuruze. Ponovno uvođenje redovnog služenja vojnog roka kao genijalna ideja sadašnjih samodržaca vratiće nepotizam i nemogućnost da se od vojnika traži maksimum zato što njegov tata ima političke veze i mogućnost da se slučaj maltretiranja sutradan nađe u novinama. Jednostavno , takvog vojnika ako pustiš on se smeje a kada ga pritisneš on plače i neke vajde od njega nema, nego ti ga natovare na vrat da moraš da paziš svo vreme dok je u vojsci da se ne potuče, da se ne drogira ili opija, da se međusobno ne poubijaju oružjem ili načine kakav drugi zijan, sve u svemu obdanište. To se izgleda zaboravilo a upravo tako je bilo sa poslednjim generacijama, a ovi što se kunu u patriotizam i prepisuju ga sadašnjim pripadnicima vojske dok istovremeno piju krv radniku u privatnoj firmi nisu tako nešto ni doživeli. Glavni argument za ukidanje redovnog služenja je bio da redovan vojnik više košta od profesionalnog zato što je potrebno obezbediti mu 24-ro časovni smeštaj,grejanje, ishranu, odeću i obuću. Kao da profesionalnom vojniku to isto ne treba već će se kod kuće smrzavati i pasti travu a na nogama će nositi opanke.

   Još davnih dana je Vinston Čerčil rekao da je '' Rat suviše ozbiljna stvar da bi se prepustila vojnicima " a ja bih dodao i pitanje standarda u vojsci. Niz svakodnevnih primera o neracionalnom trošenju para iz budžeta namenjenih odbrani to potvrđuje, dok se istovremeno pripadnicima vojske smanjuju primanja i nadoknade koje su im oduvek pripadale. Više od osam godina VS nije imala adekvatno povećanje plata, makar kao njihove kolege vojni penzioneri u iznosu od bar 6,3% već se to svodilo na praćenje inflacije do 1,5% na godišnjem nivou, za razliku od drugih branši takođe u državnoj službi. Takođe, topli obrok, regres za godišnji odmor, 13-ta plata, viškovi i bilo kakva novčana pomoć se odavno više ne isplaćuju. Prošle godine su nam kao i svima skinuli po 10% ne uzimajući u obzir da su drugima povećavali platu dok su nas držali na egzistencijalnom minimumu. Zatim su smanjili službenu dnevnicu na 150 din što je direktno pogodilo vozače motornih vozila, starešine koji obilaze potčinjene jedinice van garnizona i sve one koji po naređenju bivaju poslati na službeni put. Ujedno je time drastično smanjena naknada za putovanje na posao i sa posla,kao i svako drugo putovanje vezano sa vršenjem službe a koje se vrši peške u dužini preko 2 km u vidu pešačkog kilometra koji iznosi 1% od službene dnevnice koja je donedavno iznosila 2200 RSD a sada pomenutih 150 RSD. Od 1. decembra je daljnjim izmenama uredbe o putnim i drugim troškovima naknada za rad na terenu i dežurstvo smanjena sa 1100 na 800 a naknada za obavljanje dužnosti u KZB sa 2200 na 1500 RSD. Pri navedenim izmenama pravilnika koji se direktno tiče egzistencije pripadnika nije konsultovan reprezentativni Vojni Sindikat Srbije što je poslodavac bio dužan da učini u skladu sa zakonom i uredbom o sindikalnom organizovanju u vojsci. O tome se govori u datoj informaciji u medijima.

   Profesinalni vojnici su zaposleni na određeno vreme po osnovu ugovora do 3 godine koji može raskinuti bilo koja od dve strane potpisnice. Osim otkaznog roka od 30 dana poslodavac ničim više ne može zadržati onog koji želi da napusti vojsku. Nakon tolikih godina tavorenja da bi na kraju počela da se smanjuju primanja nije teško zaključiti kakve će biti posledice. Manje više što će profesionalni vojnici naći lakši posao za istu ili veću platu, šta očekuje nas koji smo stalno zaposleni i odavno smo se opredelili za vojni poziv a isto tako ne možemo da sastavimo kraj sa krajem?

   Sadašnja vojska nije JNA koja je bila na teretu naroda i narodnosti SFRJ i bila tu radi ukrasa i ostvarivanja beneficija vojne vrhuške. Trenutnim učešćem u više mirovnih misija istovremeno pod okriljem UN, kao i angažovanjem u KZB od strane KFOR-a, a preko Koordinacionog centra naši pripadnici donose značajna devizna sredstva našoj državi koja su veća od naknada koja oni sami pri tom ostvaruju. I svugde su naši pripadnici revnosno obavljali svoju dužnost, rame uz rame sa pripadnicima stranih kontigenata izazivajući njihovo poštovanje i često puta bivali odlikovani. Takođe, na prvom i drugom tenkovskom biatlonu u Rusiji naša ekipa je postigla visoko treće mesto oba puta takmičeći se protiv najjačih svetskih sila. Slične uspehe su ostvarili isti ti profesionalni vojnici u nekoliko međunarodnih vojnih takmičenja, što će reći da su postigli svoju obučenost na svetskom nivou i sada neko kaže da ako im se ne sviđa mogu da idu iz vojske ! Kao da vrhunski vojnici rastu na grani pa ih treba uzbrati. To što ih se javljalo po 7 na konkurs za jedno mesto vojnika ne znači da ćete odmah dobiti nešto upotrebljivo jer su potrebne godine obuke i selekcije. Pogotovu što više od godinu dana nema konkursa pošto je zakonom zabranjen prijem u državnu službu a to se odnosi i na profesionalne vojnike koji se zapošljavaju na određeno.

   Potreba da i u vojsci postoji sindikat je regulisana ustavom, zakonom o vojsci i drugim podzakonskim aktima odobrenim od strane narodne Skupštine RS pa je bezpredmetno raspravljati kako je sindikat suvišan jer se tu upravlja silom koja iziskuje bezpogovornu poslušnost! Ni Goli Otok više ne radi Džumba tako da ćeš danas u demokratskom i medijski prekrivenom svetu malo koga uspeti da dovedeš u stanje poslušnosti do imbecilnosti. Ako to nekome i uspe na poslu za 8 sati radnog vremena, jako brzo se izgubi kada taj dođe kući i sačeka ga besna žena i gladna i bosa deca. Sindikat i jeste tu jedino zbog rešavanja egzistencijalnih pitanja za njene pripadnike jer ne možete više očekivati od diplomiranog pešadinca ili artiljerca koji je od svoje 14. godine u čizmama da odlučuje u vezi ekonomije, investicija, nutricionizma, medicine, sociologije i drugih oblasti o kojim pojma nema, samo zato što ima čin i što je samim tim i najpametniji. Dosadašnje ignorisanje preko 5000 članova reprezentativnog Vojnog sindikata od strane ministra odbrane i njegovih pomoćnika je i dovelo do toga da su svi nešto dobili dok se samo vojsci svake nedelje nešto umanjuje i zakida a pripadnost se osipa.




   
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #280 on: December 18, 2015, 06:55:08 am »

"Prvo da javim nekim članovima ovog foruma da su drug Tito i drugarica Jovanka umrli i da više nema potrebe za očuvanjem njihovog kulta ličnosti. Sve vojske u okruženju su poodavno profesionalizovane i ako ih njihova država ne plati oni odoše da beru kuruze."

U prvoj rečenici si napisao najbitnije, a kasnije si nas podsjetio kako smo mi (u SFRJ) bili ukras itd. .... Kada si takav profesionalac, onda se tako i ponašaj. Ako ti se ne sviđa i ako ne možeš dosegnuti ono za šta se , sa potpunim pravom boriš, uradi kako si sam napisao. Želim ti puno sreće!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #281 on: December 18, 2015, 08:37:22 am »

"Prvo da javim nekim članovima ovog foruma da su drug Tito i drugarica Jovanka umrli i da više nema potrebe za očuvanjem njihovog kulta ličnosti. Sve vojske u okruženju su poodavno profesionalizovane i ako ih njihova država ne plati oni odoše da beru kuruze."

U prvoj rečenici si napisao najbitnije, a kasnije si nas podsjetio kako smo mi (u SFRJ) bili ukras itd. .... Kada si takav profesionalac, onda se tako i ponašaj. Ako ti se ne sviđa i ako ne možeš dosegnuti ono za šta se , sa potpunim pravom boriš, uradi kako si sam napisao. Želim ti puno sreće!

Baš tako,
Ja sam promenio priličan broj firmi u kojima sam radio (uspešno), odlazio sam onda kada ta firma više nije zadovoljavala
moje kriterijume. Tako da ako je neko spreman, sposoban,  ima znanje i voljan je da radi, uglavnom može da nađe posao koji
mu može omogućiti pristojnu egzistenciju. Da li je moranje da neko bude profesionalni vojnik? Onaj kome ne odgovara stanje u
vojsci Srbije treba odmah da da otkaz. Svakako ne važi pravilo "nemogu oni tako malo da me plate kojilko malo ja mogu da radim".
To važi za sva radna mesta u Srbiji. Ali moramo da budemo iskreni, koliko profesionalnih vojnika u Srbiji zadovoljava osnovne
kriterijume o fizičkoj osposobljenosti i zdravstvenom stanju? Koliko ih je stvarno spremno da budu profesionalna vojska. Koliko
njih je tu samo zbog toga što imaju neku apnažu i čekaju da se nešto desi? Iz nekih postova sam video da nema kvalitene obuke,
da nedostaju sredstva, da ima x problema, zašto onda neko mlad i sposoban želi da gubi vreme u takvoj organizaciji?

Kao što bi rekao drug Bevc:

"Nijednom Čoveku sreću i zadovoljstvo nemože doneti neka organizacija ili udruženje, to mora da radi on sam"
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #282 on: December 18, 2015, 06:31:07 pm »

E pa gospodo vojni penzioneri, zbog takvog odnosa vasih kolega koji su sada u sluzbi vojska nam se i raspada. Svi se vodite time "kome se ne svidja neka ide". Potpuno isto pricaju vase kolege na visokim polozajima i zato je i vojska dosla dokle je dosla. Svi sposobniji idu ili su otisli, dok je ostao basibozluk koj sad ne smeju da otpustaju jer nema ko da radi.

@motorista:
Sto se opaske o fizickoj proveri i zdravstvenom stanju tice savrseno ste u pravu. Moj odgovor na to vam je gore napisan, ali moram da dodam da ima podosta staresina a ne samo ugovoraca sa istim problemom. Procentualno mozda i vise kada racunamo sve "ograniceno sposobne". Pa kood mene u jedinici ima staresina koji rade samo par meseci godisnje dok su na bazi, a ostalo su na bolovanju. To se PRV ne tolerise.

  I imam pravo da budem nezadovoljan. Ovo nisu uslovi na koje sam ja pristao kada sam dosao da radim. Onaj pukovnik sa 90 000 platom nece mnogo osetiti tih 300 din smanjenja dnevnica, ali ja sa 30 000 itekako hocu, i opet je pogodjen najvise socijalno najugrozeniji sloj. Tek sada mnogo ljudi odlazi...mnogo daje otkaze. Doslo je do toga da oficiri daju dezurstva na pojedinim mestima gde su vojnici do juce davali. Zamislite se ko ce braniti Srbiju ako za tako nesto bude potrebe. I ja idem uskoro. A znam kakav sam elan i moral imao pre 5 godina kada sam se prijavio za sluzbu, a gde sam sada.

 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #283 on: December 18, 2015, 07:15:40 pm »

Izvinjavam se zbog upadanja u debatu, jer sam sa strane.

Nije mi jasno, da se priča oko osnovne plate vojnika. Ta bi trebala brez dalne debate omogučavati normalno preživljavanje. Ne milost, nego plata, dostojna te reči. Plata koju vojnik/radnik zalužuje. Ali uz to, onda "ganjati" vojnika, da ispunjava psiho-fizične norme, i "ganjati" da zaradi svoju platu.

Nije mi ni jasno, zašto je kratki stik među penzionerima i aktivnim licima? Penzioneri su zaslužili svoju penziju, uplačavali godinama za to šta sada imaju. I oni imaju pravo na dostojnu penziju.

Umesto da se zezate međusobno, pitajte koga ste birali na izborima, i kako vas ti svađaju da mogu raditi šta rade. Obečavaju i pale vas novim helikopterima, novim haubicama i slično, ali ne nude vam mogučnost poštene plate, koju zaradite.

Đabe se pozivati na kult, ili kako je nekada bilo. Ovi novi vas uništili.


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #284 on: December 18, 2015, 08:17:32 pm »

Мичо

проблем маминих и татиних иснова се лако решава. Једноставно их не пустиш у строј. Не примиш их у јединицу. И теби и њима добро.

Што се тиче попуне војске лако би се нашло 12 или 15 хиљада добровољаца који би служили војску или не би опирали служењу. Толико младих људи у Србији има. Верујте ми.

Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.