PALUBA
April 19, 2024, 10:23:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 222266 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #300 on: December 20, 2015, 07:05:54 pm »

I dalje tvrdim da je moj Mrle bio najpametniji ugovorac... uštedeo neki dinar, završio četvrti stepen, ubacio se u RB Majdanpek i mirna Bačka.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #301 on: December 20, 2015, 07:11:09 pm »

Eeee...kad bi mogli svi... Da ima vise posla u zemlji manje bi se i ljudi interesovali za vojsku.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #302 on: December 20, 2015, 07:31:05 pm »

Сви сте ви донекле у праву, али... као бивши војник и подофицир по уговору сложио бих се с онима који кажу "коме се не свиђа може слободно да иде". Служио сам осам година и преко ноћи остао без посла када је јединица једноставно престала да постоји. У тренутку престанка службе држава ми је, свима нама, била дужна зараду за пет и по мјесеци. Нисам помишљао да одем већ сам радио и надао се бољим данима. Радио сам посао који волим и то ми је, у том тренутку, била највећа сатисфакција. Понуђено евентуално мјесто у позадини нисам прихватио, отишао сам с великим теретом на души и пун горчине и након мјесец дана почео да радим на другом радном мјесту.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #303 on: December 20, 2015, 08:21:06 pm »

I dalje tvrdim da je moj Mrle bio najpametniji ugovorac... uštedeo neki dinar, završio četvrti stepen, ubacio se u RB Majdanpek i mirna Bačka.

   Rade, savrseno si u pravu. To je postalo masovnije, i ja eto cu otici. Ali da se malo pozalim ovde, zbog prirode mog civilnog posla (medicinski tehnicar) moram da odradim 6 meseci pripravnickog staza i drzavni ispit. Obratio sam se MORS-u, kadrovskoj sluzbi,da odradim pripravnicki staz u vojno medicinskim institucijama. I jedna jako ljubazna pravnica mi je rekla da je to moguce, da su to vec radili ali da ipak moram da se obratim mojoj komandi sa zahtevom za tako nesto i da od njih zavisi. Prvo su me 4 meseca zavlacili za razgovor kod komandanta bataljona, danas, sutra, prekosutra, sutra... I na kraju onako bezobrazno odem sam i pokucam na vrata, rekoh najgore sto moze je da me izbaci napolje. Saslusa mene komandant, i kaze da napisem zahtev. Uradim ja to, posle par nedelja me zove personalac... Krene.. slusaj druze, vojska je malo specificna, ne mozemo te prebaciti u ambulantu ako nemas zavrsen kurs za bolnicara." Ali ja imam kurs za bolnicara II stepena", i onda on gleda po dosijeu i kaze, vidi stvarno...Ali znas oni su popunjheni nema mesta za tebe, ja opet kazem da me mogu poslati privremeno (to u stvari meni i treba na 3 meseca) da tamo odradim pripravnicki staz, i vec znam momka koj je "vezista" i koj tako bez formacijskog mesta radi vec par godina... Opet personalac kaze, dobro druze, ali tebe tvoj komandir cete nece da pusti! I ja vidim koliko je sati. On u stvari samo trazi razlog da me otkaci. Svesni su da ja hocu da odem iz VS i da mi zato to treba i u tome ne zele da mi pomognu.Vec sam tri puta pokusao da promenim jedinicu a to je teze nego izaci iz Staljingrada 1942. Dobro ne moraju. Sam cu raditi pre podne u VS, popodne u nekoj civilnoj medicinskoj ustanovi, ali od mene vise ne mogu da ocekuju gram vise od onoga sto sam po zakonu duzan, i tako 6 meseci, ili dokle izdrzim.
 
I sada, cemu ova moja mala prica. Zasto VS ne pomaze svojim VPU koji su vec u godinama da polako izlaze iz zenita svoje snage da obezbede posao u civilstvu ako vec mogu? Sve se pravda "potrebom jedinice" a posle te, kao sto rekose neki clanovi sutnu. U vecini razvijenih armija postoji neki sistem inkluzije bivsih vojnika u civilno drustvo.  Po meni zaista nije potrebno mnogo:
1. bolja plata
2. Mogucnosti usavrsavanja za odredjene civilne oblasti.
3. Odredjene prednosti za bivse vojnike pri konkursima u javnim ustanovama.

To zaista nije mnogo, ali za ljude koji su 10-ak godina sluzili drzavi casno to moze biti dovoljan motiv i egzistancijalno resenje za period posle vojske. Cak i u Rimu je vojnik posle 20 godina sluzbe dobijao "gradjanski status" i parce zemlje od drzave da se izdrzava kao nagradu. Za 2000 godina smo po tome ispod Rima.

 
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #304 on: December 20, 2015, 08:42:02 pm »

Ima načina da reše, ali je ovo ipak Srbija. Negde sam već pisao, zašto isluženi PV ne bi bili zapošljavani kao sudska straža, obezbedjenje u sistemima, vatrogasci, čuvari u zatvoru i slično. Ali, kao što rekoh, Srbija je ovo...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #305 on: December 20, 2015, 09:16:45 pm »

Eh @tihi,znate u čemu je Vaš problem,Vi ustvari nemate vezu(da li je rođačka ili kakva druga nije bitno).Ovo se može nazvati i "preporukom"tko kako voli.Neće ovo iči niti u građanstvu bolje,jer znam niz lekara koji rade volonterski a Boga mi i srednjeg medicinskog kadra.  Cheesy
Što se tiče same problematike od pomoći vojske i sam sam imao slična iskustva i kod doškolovanja iz vojske u građanstvu i sa polaganjem vozačkog,pa i kod izlaska iz vojske sa personalcem a kasnije i kod zamjene stana.Čak mi je i u lice rečeno da vojska nema interesa i da ne mogu dobiti niti slobodne dane,bilo je tu izgovora i sa time da je svjetska situacija(rat Izrael-Egipat) ne dozvoljava da se starješina udalji dalje od jedinice više od 50km,personalac se vadio na to da on rješava molbe za prekomande po "redu"(recimo 1000 kom) i  ako ima potrebe za neko mjesto tko je tada na redu on mu da rješenje a kasnije ili prije kad sam je bio na redu tada nije bilo potrebe za to mjesto,pa sam dobijao rješenja uvek sa zaključkom da potrebe službe zahtijevaju da ostanem na mjestu kojem sam.
Da ne dužim dalje i pored svih prepreka,izašao sam iz vojske,ali tek kad mi je istekao obavezni rok i godinu duže i čak su me plašili da me mogu zadržati i četiri godine dok se ne iškoluje novi čovjek(škola je trajala 4 g) jer je u to vrijeme izašao veliki broj starješina zbog penzije i povećanog staža koji im je računat.Novi se nisu javljali u dovoljnom broju jer su u građanstvu bili bolji uslovi i nije bilo viška radne snage kao danas.
Dakle,mislim da je najbitnije da obratite na ovo zadnje,a pisao sam i ranije:zbog prevelike ponude radne snage,odnosno mogućnosti zaposlenja danas to nije isto i bezazleno.Pošto je ovo rasprostranjeno i u svijetu (sjetite se problematike sa "izbjeglicama")ne računajte mnogo niti na inostranstvo.Neka te čuva  angel i ako odeš i ako ostaneš.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #306 on: December 21, 2015, 09:10:55 pm »

Kada su vojnici po ugovoru mora va važi princip o hoće hoće, ko neće neće. Kad im istekne ugovor - doviđenja. Doći će novi, nema nezamenjljivih. Potrebni su samo mlađi od 30 godina. I to je to. Ko uspe da prođe dalje, prođe, ko ne, dobija otkaz. I ne bi smelo da bude izuzetaka. Tako je u svakoj profesionalnoj vojsci. To važi i za starešine. Kome je plata mala, ne može, daje otakz i ide dalje. Ko neće, pokrije sa sa ušima i ćuti ili se bori unutar sistema na legalan i pristojan način. U vojsci je to još uvek moguće. U privatnim firmama toga jednostvano nema.  To što ministarstvo odbrane vodi socijalnu politiku, umesto da obezbeđuje pare za vojsku i obezbeđuje opremu (NVO) je dovelo do ovoga da pola vojnika po ugvoru ima sede valsi u glavi. Čuo sam (pročita) da je jedino gore u Južno afričkoj republici gde je prosek starosti vojnika po ugovoru bio 48 godina (ovo je podatka od pre 10-tak godina). Od takve vojske "leba nema". Vojska, ona "pešadija" mora da bude mlada.

Quote
Što se tiče razlika i viškova 80-tih nisam siguran da li su se prikazivali na platnim listićima ali ako ih već imate možete upoređivanjem visine plata iz meseca u mesec utvrditi da se ona s vremena na vreme sukcesivno povećavala ( osim za period 88/89 kada je zbog oštećenja Pančevačkog mosta u celoj JNA uveden moratorijum na povišice da bi se nadoknadila šteta a i svi komplet kolektivno kaznili ). Za pomoći tokom VJ i VSiCG sam siguran da  su bile uplaćivane na TR bez prikaza u platnim listićima a uplaćivane su najčešće petkom popodne ili zadnji radni dan pred državni praznik popodne tako da ko nije uspeo da ih podigne dok radi pošta morao je da čeka sledeći radni dan. Nije valjda da se tih epizoda ne sećate? Duje, upravo ta povišica ili razlika koje se sećaš je bilo to o čemu pričamo u JNA. Ako si onda mogao registrovati auto onda to nisu bile ni tako male pare pošto je sada kod nas registracija 150-200 Eura. Jednostavno, tadašnje Savezno Izvršno Veće odluči u npr. junu da se vojsci poveća plata za 10% i to svima za isti procenat bez obzira na čin. Plata se poveća od sledećeg meseca ali se uplati i razlika za recimo 3 prethodna meseca retroaktivno! To je danas mlađima malo teže objasniti kada platu koju ste pogodili sa gazdom prilikom stupanja na posao imate nepromenjenu dokle god ste kod njega, s tim da može biti samo manja kao sada u slučaju profesionalnih vojnika.

Moćo, večina od ovoga su "legende". Ovo sa moratorijumom na plate zbog šete nastale tako što su se tenkovi sa železniče kompozicije "nasukali" na Pnačevački kost, je zaista originalna priča. Prvi put je čujem, a mislio sam da sam obavešten. Uvek ima nešto novo da se sazna laugh. A ovo oko uplata u petak i praznik... Ako si mislio na period one teške inflacije (1993), upravu si. Ako misliš na ostali period, onda nisi upravu. To se samo tada dešavalo ali isključivo iz razloga što je VJ tada dolazila za isplati poslednja. Kao što Rade reče, najlakše je uskratiti vojsci, ona ne ume da se buni. Samo izvršava naređenja.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #307 on: December 22, 2015, 01:24:20 am »




   Ja stvarno ne mogu nabaviti zvanično saopštenje ili stenogram sa sednica ondašnjeg SIV-a ili Predsedništva SFRJ koje je raspravljalo o pomenutom incidentu ili pomenutim retrorazlikama, već samo pišem o onome što sam tada čuo, a prošlo je toliko godina. Interesantno je da se ne prihvata ni jedan podatak ili informacija koja se kosi sa uvreženim mišljenjem pojedinih članova foruma a potencijalno krnji ugled i lik nekadašnjih pripadnika JNA. Čak i podaci potkrepljeni natpisima objavljenim u medijima koji se tiču sadašnje situacije se izvrću i selektivno prihvataju ukoliko idu na ruku u raspravi. Naravno, pisanjem o ovoj temi nemam nameru da bilo koga  uvredim ili omalovažim već pokušavam da iznesem svoje mišljenje kao i ostali.

   Materijalna situacija svih zaposlenih u državnoj upravi je u zadnje vreme teška ma kako to čudno zvučalo. Usled ekonomskih aranžmana sa MMF-om i nastavkom pregovora o pridruživanju aktuelna vlada je pristupila radikalnoj racionalizaciji. Nakon prošlogodišnje izmene zakona o PIO kojim je pomerena granica radnog staža za odlazak u penziju i prethodno izmenjenog načina njenog obračunavanja, takođe po prvi put u novijoj istoriji se pristupilo smanjenju primanja i penzija, kao i dnevnica a pripremaju se otkazi za 15 000 zaposlenih (što već nije presedan jer je vojska 2005/06 otpustila otprilike isti broj CL). Predlog budžeta za narednu godinu je osetno smanjen u svim stavkama dok je aktuelni prvi u zadnjih 30 godina koji nije imao rebalans! Povećavaju se dažbine i uvode nove sve u cilju obezbeđenja sredstava za budžetsku potrošnju.

   U celokupno napetoj situaciji od pripadnika vojske se očekuje da svoje zadatke izvršavaju u istom obimu kao i do sada iako su smanjene sve prinadležnosti uključujući tu i sledovanja hrane kada je obezbeđena ishrana. Ovo izuzetno pogađa pripadnike sa najnižim primanjima koji pri tom rade u trupi i izloženi su svakodnevnom naprezanju tako da je smanjenje broja pripadnika neminovnost. Ne samo profesionalnih vojnika i civilnih lica sa nižim kvalifikacijama, već i starešina koji nisu svi u istom položaju i mogućnosti da nađu bolji posao. Pri tome je već par godina na snazi zakon o zabrani upošljavanja u državnoj službi tako da kada neko ode njegovo mesto ostaje upražnjeno do daljnjeg. To dodatno napreže preostali sastav koji mora pokriti nedostatak ljudstva produženjem smena, češćim angažovanjem i sl. sve u cilju izvršenja zadatka što dodatno usložnjava situaciju. O tome imamo svedočenja i na ovom forumu od strane lica koja ne mogu da ostvare egzistenciju u vojsci a nakon napuštanja imaju još manje šanse za zaposlenje nego kada su stupali u službu.

   Zato se pomalo čine licemernim izjave da: Ko ne može ode iz vojske. Naročito od nekog ko je u vojsci video i dobra vremena ( mada sad to poriče i tvrdi da se ne seća ). Pisanje o delu problema koji su najvidljiviji i o kojima takođe pišu mediji pokušaj je da se stekne razumevanje i starijih članova foruma, kao i da se čuje poneki savet od iskusnijih. Međutim, od bivših vojnih lica se izgleda možemo nadati samo gordosti i samoživosti sažetog u natpis koji sam svojevremeno pročitao u nekom vojničkom klozetu: '' Mi smo svoje odslužili časno, ko vas j..e što ste došli kasno!''


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #308 on: December 22, 2015, 09:05:27 am »


 Tacno tako. I ja sam malo razocaran starijim kolegama. Ocekivao sam makar malo vise razumevanja, a dobio "ako vam ne odgovara idite iz vojske". Nazalost, takav je stav vecine aktuelnih visokorangiranih kolega.  Videcemo gde ce nas to odvesti.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #309 on: December 22, 2015, 09:10:05 am »

Moram da dam informaciju, ja nikada nisam bio vojno ili građansko lice na službi. Jedino vreme kada sam bio povezan sa
vojskom je odsluženje vojnog roka. Ali moj stav je da čovek uvek mora da traži bolje i da ne čeka nekog drugog da mu reši
probleme.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #310 on: December 22, 2015, 09:44:49 am »

Kad bi se u zemlji Srbiji tako lako nalazio posao cenim ga da u vojsci niko nebi ostao. Zato i ucenjuju i pricaju "...ako vam se ne svidja...". Klasika, uvek bilo i bice.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #311 on: December 22, 2015, 09:52:49 am »

Ovo je ot ali imam pitanje za sve. Koliko u Srbiji ima ljudi starosti između 20 i 40 godina, koji stvarno umeju da nešto rade?
Pod ovim ne mislim na posedovanje raznih diploma već na konkretne veštine i sposobnosti. Ako mii neko napiše da je kriva
država koja decenijama srozava ( svesno? verovatno) obrazovanje i privredu delimično se slažem, ali šta biva sa ličnom
inicijativom (borbom) za bolji život.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #312 on: December 22, 2015, 10:56:57 am »

Tačno je da je sve OT ali isto i da nije,jer se radi o ljudima u datom vremenu i okolnostima.Dakle,ako Vi sami ne možete naći odgovor barem približan zar mislite da će Vam ga netko drugi dati i "gdje je tu lična inicijativa" Vaša.No ja ne mislim pri tom loše niti o Vama niti o drugima i na forumu a i u državi i svijetu.
Možda će te shvatiti ako to navedem kao "princip" koji bi trebao svatko koristiti kad želi saznati "suštinu".

Pa evo,sigurno da je @dzumba u pravu,kad tvrdi da vojnik treba biti mlad i fizički sposoban.Ovo treba shvatiti u idealnom smislu međutim u stvarnosti to nije tako.Čovjek kao jedinka je različit od drugog,ako pak uzmemo da svaka vojska (danas) ima ograničenu količinu ljudi za izbor a često i zbog vanjskih utjecaja je ograničena(da navedem samo da je preveliki broj ljudi na planeti u odnosnu na mogućnosti i prehrane a kamo li standarda,što je većinski faktor i za postojanje vojske-odbrana,engzistencije određene grupe-države,itd.I evo domah,u okviru ove zagrade:postoje države koje su ograničile prirast stanovništva a tu se ne može baš bezazleno "petljati",i države koje to nisu ograničavale,ove druge sigurno imaju daleko veći izbor sposobnih i mladih,pa zar mislite da sad ovi što nisu ograničavali prirast,bez obzira koliko su bili svjesni da je ova planeta ograničenih mogućnosti i da će to i njima "doći glave",imaju pravo uništiti ove koji su o tome vodili računa).
Vjerovatno sam ovo mogao i puno bolje napisati,ali suština je u tome da se za razumjevanje stvari treba uključiti mnogo toga i pri tome i oni koji ne rade tako su djelimično u pravu.Fizička spremnost jeste bitna i zbog zdravlja naroda,ali ona nije najbitniji faktor pogotovu danas,na ovom nivou razvijenosti nauke i tehnike,jer se rat ne sastoji od fizičkog hrvanja.Dakle,za vojnika  jeste potrebna fizička spremnost za određene dijelove,ali za drugi dio-tehnički(ako imamo i robote-dronove itd.)izgleda malo manje,ali ne i nikako bolesne,a i jednih i drugih se može naći u dovoljniom broju i u nacijama u "odumiranju".Kao primjer za jedno i drugo uzmite Izrael ili Pakistan,Indiju itd.

Pošto sam pretjerao završavam i pozdravljam Vas.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #313 on: December 22, 2015, 11:07:36 am »

Ovo je ot ali imam pitanje za sve. Koliko u Srbiji ima ljudi starosti između 20 i 40 godina, koji stvarno umeju da nešto rade?

Ima jih, u rangu sa najboljim stručnjacima u svetu. Nisu svi, ali jih ima. Nažalost ima puno više onih "pametnih" koji su najbolji i najpametniji i uništavaju firmu glupostima.


Opet, mislim da bi recimo posle 35 godine, kada ide vojna karijera pešadinca prema kraju, trebalo da se riskira jedna godina, i da se čoveka pripremi za civilni život. Kako god mislil o US vojski, neke stvari imaju uređene. I tam su na ceni bivša vojna lica. Imaju i programe da se vrate natrag u civilni život.

Link "život posle vojske"

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #314 on: December 22, 2015, 11:29:54 am »

Ovo je ot ali imam pitanje za sve. Koliko u Srbiji ima ljudi starosti između 20 i 40 godina, koji stvarno umeju da nešto rade?

Ima jih, u rangu sa najboljim stručnjacima u svetu. Nisu svi, ali jih ima.


O ovome ja i govorim, kako to da su neki u rangu svetskih a mnogo više onih koji ne zadovoljavaju ni osnovne potrebe
nekog radnog mesta. Moramo da priznamo da smo se olenjili i da nam učenje, ne samo visokih škola nego i zanata nije više
jača strana. Ono čime smo se nekada hvalili polako nestaje, sada su u Srbiji mladi stručnjaci oni sa 40-45 godina jer u poslednjih
nekoliko decenija se čekalo na rešenje sa strane a nismo se mnogo potrošili da sami nađemo rešenje.
Jedan primer: u osnovnu školu u koju mi idu deca prošle godine upisano u I razred 60% dece čiji roditelji nemaju završenu
srednju školu.
To su ljudi između 20 i 30 godina starosti koji nemaju zanimanje. Ko je kriv za to?
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.