PALUBA
March 28, 2024, 11:49:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 220426 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #420 on: October 25, 2016, 07:43:26 pm »

Nisi me bocnuo. Uopšteno gledano, nerviraju me tipovi koji rade na mestu za koje je predvidjena osnovna škola (ovde ne mislim na tebe), i kukaju kako lice sa fakultetom ima veću platu.

Ja jesam znao da ću dobiti posao nakon školovanja, kao što je i vojnik po ugovoeru znao da neće biti komandant kasarne već da će obavljati vojničke dužnosti. I shodno tome biti i plaćen. To je to, ništa drugo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #421 on: October 25, 2016, 07:48:57 pm »

Подржавам Радета. УТС, маркица за превоз или нешто слично није зарада. То је нешто што делимично надокнађује трошак који запослени има због самог посла.

Тихи гледа са перспективе војника и то је уреду. Али, војска је кастинска организација. Официр је имао, има и имаће више од војника. И то је то. Коме се не свиђа може одмах да иде. Ко је ту, има да то прихвати макар му се не свиђало.

Да сам ја неки шеф (министар војни) који одлучује ни један војник по уговору ми не би остао дуже од 6 година а да не напредује у војсци. Ни један официр не би био на истој дужности дуже од 5 година и да нема барем 2 прекоманде (промене гарнизона) током каријере. Ко не може да напредује, неће или не уме или очекује да напредује само у месту где живи није професионални војник. Професионални војник иде за потребом службе. Он напредује и сваки дан се усавршава. Не може се бит "обични" војник са 30 година. То што код нас тренутно може не значи да је то добро. Такође, то што смо ми из неког "сажаљења", под притиском локалних политичара и социјалне демагогије прихватили да неко може бити војник по уговору са војничким чином чак и после 40 година је велика грешка. То је једна ноторна глупост која не доприноси борбеног готовости већ решава (лоше и привремено) социјални мир. Од тога трајне користи нема. Можда је грубо речено, али овакво стање не обезбеђује оперативну способност. А војска постоји због тога, не због плата.

Иначе, плате у војсци (па и у полицији) су катастрофлно лоше. И то свима. Просечан војник по уговору (онај "обични") требао би да (тренутно, у овом условима) прима око 550-600 евра (и да има бесплатан смештај и исхрану и касарни; може и изван ње али да плати сам), а начелник генералштаба око 4 Х виша. И то је неки нормалан распон између кога би требали да се построје остали. И нико се не би обогатио. Ако сада не можемо да платимо тако војника, хајде да видимо да смањимо број, али да имају примања која су пристојна. И наравно да имају опрему (пре свега ону личну) и да стално буду на вежбама које су усмерене на очекиване изазове, ризике и претње. Генерала би било не више од 15-20 (можда и нешто мање), пуковника 10 Х више (можда чак и нешто мање), виших официра (мајори, ппуковници, пуковници генерали) у односу на ниже 40:60. Из овог правила (ограниченог броја виших официра) бих изузео у одређеној мери санитет, посебно ако буде лечио и део других државних служби (полиција, БИА).
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #422 on: October 25, 2016, 07:51:36 pm »

Bravo Džumba, hvala na strpljenju da sve ovo objasniš.

Pametnome dosta jednom.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #423 on: October 25, 2016, 08:04:51 pm »



На жалост, порески и финансијски стручњаци у Влади и Министарствима, наши врли законописци, сматрају да "маркица" и "топли оброк" представљају примања која имају карактер зараде, тј. плате.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #424 on: October 25, 2016, 09:15:08 pm »

Sama priroda PRV je da je to privremeno (na odredjeno vreme) zanimanje. Ili ce PRV napredovati i postai podoficir mozda i oficir ili ce morati da napusti vojsku zbog godina zivota.
Da bi privukli bolji kadar potrebno je da PRV vojska ponudi neke sistemske podsticaja. O tome se stalno prica ali skoro nista nije uradjeno. Stipendije za studiranje, specijalnosti sa kojima kasnije mogu lakse da nadju posao u civilstvu, prednost kod zaposlenja u drzavnim i javnim firmama itd.
Takodje plata treba da odrazava i osposobljenost vojika. U zapadnim vojskama vojnici mogu zavrsiti raznorazne kurseve za dodatno osposobljavanje i to se jako podstice i povecava primanja.
Ima tu dosta sto moze jos da se uradi.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #425 on: October 25, 2016, 09:38:18 pm »

Svi ste u pravu, a i niste. Prvo i osnovno vecina PRV bi da budu podoficiri i sacuvaju posao. To nikada nisu najbolji nego oni sa najvecom vezom. Plate oficira moraju biti vece i to dosta od PRV, ali ne daje im za pravo pretnje na dnevnom nivou koje upucuju PRV za raskid ugovora. To radi barem 80% oficira. To je cinjenica. Svi cuvaju svoj posao i niko ne prijavljuje nista zbog toga.
Nisu svi PRV buzdovani (znao sam i neke visokoskolce koji su ocekivali cudo, tj. cin i nikada ga nisu docekali i nije mi bilo jasno sta traze kao PRV) pa samim tim ne treba sve trpati u isti kos. Ali opet ima tu dosta protekcija...
Ne drzeci niciju stranu, stanje je generalno lose u svim slojevima. Sto je stanje losije razdor je veci.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #426 on: October 25, 2016, 10:49:42 pm »


 Dobro veče svima. Nisam davno bio u vojsci. Ali? Kada sam potpisivao ugovor znao sam svoje mesto u organizaciji. Gde mogu da radim i dokle da stignem. Znao sam za koju platu radim i koja su mi primanja. Ukrcanje, Uts i ostalo. I tada je bilo negativne selekcije i toga će uvek biti. Bilo je u stvari svačega- pre T- 11. i za vreme nje. E, sada? Zbog čega sam se javio za reč? Moja supruga je dipl . vet. med. spec. i predaje u Srednjoj školi. Znači 5. godina osnovnih studija i dve godine specijalizacije( koje sam ja platio) . Ima manju platu i od policajca i od podporučnika. S tim što ima razredno starešinstvo i 110 % norme. Trebalo bi uvesti u državnim službama platne razrede . Nikako uravnilovku. Svakom prema školskoj spremi , složenosti posla i uslovima rada.

  S poštovanjem
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #427 on: October 25, 2016, 11:41:18 pm »

Svi ste u pravu, a i niste. Prvo i osnovno vecina PRV bi da budu podoficiri i sacuvaju posao. To nikada nisu najbolji nego oni sa najvecom vezom. Plate oficira moraju biti vece i to dosta od PRV, ali ne daje im za pravo pretnje na dnevnom nivou koje upucuju PRV za raskid ugovora. To radi barem 80% oficira. To je cinjenica. Svi cuvaju svoj posao i niko ne prijavljuje nista zbog toga.
Nisu svi PRV buzdovani (znao sam i neke visokoskolce koji su ocekivali cudo, tj. cin i nikada ga nisu docekali i nije mi bilo jasno sta traze kao PRV) pa samim tim ne treba sve trpati u isti kos. Ali opet ima tu dosta protekcija...
Ne drzeci niciju stranu, stanje je generalno lose u svim slojevima. Sto je stanje losije razdor je veci.


    A samim tim više se i priča o tome. A gde se priča ponekad ima istine. Prema tome, crvena lampica i sirena su odavno upaljene a i dalje se samo priča? Kada je kriza isplivavaju razlozi nezadovoljstva a neki od njih su pobrojani u prethodnim postovima. Profesionalni vojnici su nezadovoljni primanjima koja su odnedavno smanjena, neka i za 25% a da ne pričamo o službenoj dnevnici iliti dnevnici za službeno putovanje koja je smanjena sa 2200 RSD na mizernih 150, a koje su većinom dobijali vojnici i CL vozači jer oni realno najviše i putuju. Dnevnice za dežurstva i rad na terenu kao i dnevnica u KZB-u jeste da godinama pre nisu povećavane i usklađivane sa prosečnom platom u republici,ali su zato u novembru 2015. dekretom smanjene.

    Oficir koji nije u trupi ima sasvim pristojna primanja, dosta iznad prosečnih 45.000  pogotovu što su platne grupe zaposlenih u GŠ ili MO u prestonici mnogo više od jedinica u provinciji. Samim tim njemu je teško ali on gura jer mu država plaća kiriju ili ratu kredita za stan u vidu famoznog Dela troškova stanovanja iliti UTS-a, nema dodatnih troškova u vidu kupovine hrane, vode, sredstava za higijenu i baštenskog alata za održavanje kruga jer on ne ide tako često ( neki nikad) na poligone, strelišta, granicu sa Bugarskom ili KZB-om gde se povećanim intenzitetom demonstrira moć države na štetu istih tih vojnika. Upravo tako, jer ako smanjite sledovanje hrane i uvedete paletu jela od pirinča i ribe,  paštetu od soje neutralnog ukusa i u količini prilagođenoj stanovništvu oko reke Jang-Ce a potom te iste ljude natovarite sa 35 kg zaštitne opreme i terate u besmislene patrole od nekoliko desetina km po bespuću južne Srbije morate očekivati da će morati da ponesu ili u udaljenim prodavnicama nabave hranu pa čak i vodu uskraćujući za toliko svoje porodice. To znači da niže rangirani pripadnici vojske finansiraju napredovanje u karijeri svojih pretpostavljenih. Tzv. Perpetuum Mobile: daju ti četu i ona sama radi i izvršava zadake a ti napreduješ u činu i za dve godine ideš dalje na bolju dužnost, u lepši garnizon, na višu PG.

   Postoje razlike između oficira, podoficira , vojnika i civilnih lica. Dok prvi još uvek mogu da se nose sa urušenim standardom ostali rapidno gube trku za hlebom. Podoficire drži kredit za stan i skorašnja penzija sa 54 godine života, civilna lica sa veštinama i kvalifikacijama potrebnim jedino vojsci a uglavnom u poznim godinama nemaju gde jer više nikome ne trebaju pa ćute i trpe, a spadaju u najugroženiju i najobespravljeniju kategoriju zaposlenih u celokupnoj državnoj upravi uopšte. Na kraju su profesionalni vojnici kojima je vrlo lukavo povećana plata 2008. za gotovo 7.000 RSD uvođenjem dodatka za vršenje službe pod otežanim uslovima ranga čete/bataljona/brigade, čime su pretekli civilna lica sa 30  i više godina staža što je i danas s tim što vojnici više neće da rade za 32.000 RSD jer toliko ima kasirka u supermarketu a koja ne spava na livadi 6 meseci u toku godine. Zato su tokom ove godine u tolikom broju i napustili VS.

   Kako sam već naveo postoje razlike i između trupe i komandi kako po visini plata tako i po opterećenosti a svi imaju , osim naravno CL , podjednak beneficirani staž što nije bio slučaj do 2000-tih kada je beneficirani staž pripadao samo PVL zaposlenim u jedinicama do ranga puka/brigade. Zato i ne treba da čudi formacija i broj raznih komandi kojih ima više nego FM u trupi jer ono što je atraktivno najviše se traži pa zašto ne bi smanjili broj formacijskih mesta u pr. mehanizovanoj četi jer ti BVP-i i tako bolje vuku kada u njima sedi 7 umesto 10 ljudi, a za uzvrat da povećamo broj mesta u npr. Verifikacionom centru u Beogradu jer njih i treba da bude više. Ionako jedva sakupimo dve ekipe za mali fudbal na rekreaciji u zakupljenom terminu u SC Košutnjak.


Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #428 on: October 26, 2016, 08:31:22 am »


  Pa, kome se nesviđa u Vojsci može lepo da je napusti i pređe u civilni sektor. To je bar jednostavno. Verujte ,probao sam. Ali se tu tek suočava sa raznoraznim problemima o kojima je sada bolje nepričati jer nije tema . Za tu tržišnu utakmicu mnogi od onih nezadovoljnih u Vojsci nisu iz raznoraznih razloga. Stoga ostaju i gunjđaju, otaljavaju posao i čekaju kad će da legne plata makar kolika je- ali sigurno leže. Kad god sam radio - posle napuštanja Vojske u " pravoj firmi"  tu podrazumevam da su uplaćivani svi porezi i doprinosi a mi bili prijavljivani na pravi iznos  ne na minimalac a razlika u kešu. Imao sam veću platu nego moja supruga koja ima 7. godina fakulteta. Šta reći? Sistemski plate treba da se povećaju .

S poštovanjem
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #429 on: October 26, 2016, 09:17:55 am »

Aktivna vojna lica (oficiri, podoficiri i profesionalni vojnici) treba da imaju normalna primanja uz posebne dodatke jer im je posao težak,
odgovoran, zahteva u mnogo slučajeva multidisciplinarna znanja i sposobnosti i posebo je taj posao uglavnom vrlo često i u miru opasan po život.

U slučaju agresije oni su prva prepreka neprijatelju i naravno sposobni da organizuju odbaranu zemlje kada se za to (nedaj bože) ukaže prilika.
Oni su položili zakletvu, parafraziram: "ne žaleći da u toj borbi dam i svoj život".

I za to svi nabrojan,i učestvuju stalno u obuci i uvek su spremni i sposobni da odgovore na svoje zadatke, dali je tako?

Iskustva iz T11 govore da je ogroman broj onih koji su u uniformama primali platu izvukao dupe iz svega i ostavio vojsku a
ipak redovno primaju plate u nekim drugim vojskama ili penzije iako su pogazili zakletvu, za šta sleduje ne nagrada nego ozbiljna kazna.

Današnji neprijatni komentari o platama i primanjima u VS, po mom mišljenju imaju koren u tome, što ako pošteno pogledamo,
u slučaju da sutra ujutru na posao ne dođe 30% onih koji primaju platu i imaju sva ostala primanja koja im sleduju, sposbnost
Srbije da se odbrani od potencijalnog neprijatelja nije smanjena ni za 1%. Do ovga je dovela naravno negativna selekcija i to što je
umesto da vojnički poziv bude časno i pošteno zanimanje, kod nas zavladala praksa da je VS postala mesto gde se uhlebljuju nečija
deca, prijatelji, kumovi i slično.

Mnogi u VS to vide ali žmure i ne preduzimaju nikakve korake iako kako reče naš šef "imaju pravo i obavezu" da reaguju na takve stvari.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #430 on: October 26, 2016, 05:27:20 pm »

Quote
30  i više godina staža što je i danas s tim što vojnici više neće da rade za 32.000 RSD jer toliko ima kasirka u supermarketu a koja ne spava na livadi 6 meseci u toku godine.

Мићо, у којој то фирми касирка има 32000 динара плату? Да кажем овима са којима сарађујем да одмах иду тамо. Шалу на страну. Тренутно радимо са једним већим трговинским ланцем и јако добро знам колико се у плате не само код њих, него и код конкурениције. Плата касирки (легално пријављених, на износ који примају) је од 23 до 30000 динара.. При том ако радња не оствариа одређени (прописани) промет плата им се умањује за тај проценат (на пример промет биде 95% од зацртаног, зараде се умањују за 5%). Не само то, ако на попису радња има мањкове који су већи од прописаних (а буде их), плате им се умањује. У неким трговинским ланцима сви у тој радњи солидарно сносе мањак, а у неким сви иду на минималац, негде надокнађују део и сл. У сваком случају осете то по џепу. Дакле, не да немају толико колико си написао него најчешће имају мање од оног што номинално могу (требају) да добију. Дани када су пословође и трговци могли да се за годину дана "рада" обогате су одавно завршени. Истине ради, неки и могу, али само они на нивоу менаџера јер се ту "мување" теже открива. Да не говорим колико је то стресан и физички напоран посао (касир и прима робу, слаже је у магацин из магацина носи у рафове, води рачуна о роковима истицања , чисти радњу и сл. и тд.) јер газде увек имају мање запослених него што објективно треба. Па на томе се и остварује зарада.

Иначе, обилазећи стотине малопродајних објеката наилазио сам на бивше војнике по уговору и већина мисли да се су у војсци боље и лакше зарађивали. Има међу њима и пословођа али су ретки (не морају имати вишу школу да би то били, битна је лична способност). Зараде пословођа, зависно од вечине продавнице и од напред набројаних околности варирају од 30000 до 50000 динара. Менаџери већих објеката (оних супер маркета) већ зарађују од 60000 па навише. Што си више рангирани у хијерархији то ти је плата већа.  Неки директор (менаџер) неке помоћне службе у неком осредњем трговинском ланцу већ зарађује више од начелника Генералштаба.

А зашто војска нема пара. Па зато што држава прво не убира порезе како треба. Друго јер се државни, а посебно општински и руководиоци јавних предузећа разумеју у управљање као "Марица у кк". Тако се и то мало пара што има троши ко зна како и где. Зато што државни и јавни функционери немају скрупула ни морала па као онај градоначелник Ниша узимају кредит од 50 и више милона евра, кобајаги за развој града (општине, јавног предузећа), а у ствари ко зна зашта и изигравају "шмекере" и понашају се као у "Царевом новом оделу". Боли их брига ко ће и како то да врати. Они неће сигурно.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #431 on: October 26, 2016, 06:02:34 pm »

Upadam u ovu diskusiju bez veze, ali me interesuje kolike su penzije vojnih lica u Sr?

Konretno koliko prima penzionisani podoficir, a koliko prima penzionisani oficir (ppuk, puk)?

Interesantno je da kod nas u CG, trentno, penzionisani oficir visokog čina (ppuk, puk), koji je otišao u penziju pre 7 - 10 godina, ima veću penziju nego aktivni oficir istoga čina platu - što je svakako nelogično.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #432 on: October 26, 2016, 06:06:28 pm »

Quote
U slučaju agresije oni su prva prepreka neprijatelju i naravno sposobni da organizuju odbaranu zemlje kada se za to (nedaj bože) ukaže prilika.
Oni su položili zakletvu, parafraziram: "ne žaleći da u toj borbi dam i svoj život".

  To bas i nije istina. Ja u sali kazem "da nas zadesi jos jedan ra pa da se rascisti malo u ovoj vojsci" ali to je zapravo tuzna istina.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #433 on: October 26, 2016, 06:19:05 pm »

MMF kaze da su plate u VS i MUP solidne i da ih zato ne treba povecavati


Quote
ММФ против повећања пензија

Зелено светло за незнатно повећање само за плате у просвети и можда здравству док они сматрају да чиновници, војска и полиција имају солидне зараде

Аутор: Јована Рабреновић – Јасна Петровићпонедељак, 24.10.2016. у 22:00

ММФ дозвољава само једнократну помоћ пензионерима, а повећање примања предлаже тек за крај следеће године

Иако Међународни монетарни фонд (ММФ) изриче само похвале за досадашњи учинак фискалне консолидације и оцењује да је економски опоравак Србије превазишао очекивања, током актуелне шесте ревизије аранжмана из предострожности није вољан да одобри повећање плата и пензија.

Како сазнајемо из више извора они су изричито против било каквог повећања пензија, а вољни су да дозволе само једнократну исплату, пред Нову годину, корисницима примања до 23.000 динара. Износ потенцијалне једнократне помоћи још није утврђен, а у јавности је било речи о износима од 5.000 до 7.000 динара. Према „календару” овог надзорника наших јавних финансија повећање пензија, и то минимално, могло би да уследи тек крајем 2017. године.

Што се тиче плата у јавном сектору ММФ је сагласан да се минимално повећају плате у просвети и евентуално здравству за око два одсто, док сматрају да чиновници, војска и полиција имају солидне зараде и да су у неким случајевима и преплаћени. За њих је важно да поменуто повећање буде одрживо и да у наредним годинама може да се исплаћује увећан износ.

Izvor: Politika.rs

I evo što ja kao "političar" mogu napisati na ovo:
Prvo,od ovog @KUZMI/nog članka je krenula diskusija,koliko je ona otišla vanka i ako i sam mislim da ipak dobar dio ima i veze sa naslovom.
Drugo,u uvodu je navedeno (ma da u danom tekstu piše i penzije)samo u vezi plata vojnih lica.

I sad u vezi toga a i daljih diskusija evo što bih dodao:
Problem jeste i u odabiru i školstvu i nizu drugih primjedbi (način vrednovanja,zapošljavanja  itd.),ali po meni je najveći problem u sistemu.Ne znam koliko ću biti jasan.Sjetite se,da je povećanje obećavano najmanje nekoliko puta,čak i veliko.To je predstavljeno kao da je to u njegovoj "moći" međutim,vidite da on ustvari ne odlučuje bitno.Sjetite se kako nam "ide" izuzetno dobro,koliki nam je BDP itd.Izgleda da to nije tako i da "glavni" ne misli tako a pošto smo zaduženi kod njih i ovisimo totalno,ne vredi okrivljivati njih,pa čak je i VV rekao,da su oni jedini naš prijatelj kojem moramo biti zahvalni i ne optuživati a kamoli ljutiti se na njega.
Dakle,bitno je shvatiti tko nam upravlja državom a tko to samo glumi i bit će manje nejasnoća a ne "krivog optuživanja".

Poz.
« Last Edit: October 26, 2016, 06:40:00 pm by Karlo » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #434 on: October 26, 2016, 06:44:45 pm »

Neću sada o odricanjima tokom studiranja u Akademiji, nije tajna, on je jednu godinu završio na Banjici pa pet u Livornu, Italija. Disciplina kao u američkim filmovima o drilovanju marinaca, stekao zvanje mastera, bio najmlađi master u Vojsci Srbije... Čega se odricao vojnik po ugovoru? Maminog doručka? Ili to sve treba izjednačiti, svima po 45 000 pa ko je šta učio i naučio, ko ima odgovornost veću ili manju, ništa nije važno. Kad sam ja bio kapetan, jedan zastavnik mi reče "Svi imamo želudac" - što jeste tačno, ali on je imao trogodišnju konjičku podoficirsku školu a ja sam tada bio diplomirani inženjer brodomašinstva.
I nije mi jasno zašto Orion nije odmah dobio čin poručnika ili koji je već ekvivalent činu poručnika u Ratnoj Flotili VS, mislim da je to fer za šestogodišnje studiranja.
Da li se varam ili su ranije piloti sa završenom VA, sa redovnih pet godina studiranja odmah dobijali čin poručnika ili grešim?
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.