PALUBA
March 28, 2024, 11:08:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 220422 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #450 on: October 27, 2016, 08:56:00 pm »

 Znaci, pocnes kao komandir voda. Za dvije, tre godine pises molbu da postanes komandir cete. Postave nekog drugog, pa se ti zalis. Ono ti odgovore moze, ali za godinu dana i to u garnizonu Ljubimicinu. A sta ako ne pises molbu?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #451 on: October 27, 2016, 09:02:25 pm »

Znaci, pocnes kao komandir voda. Za dvije, tre godine pises molbu da postanes komandir cete. Postave nekog drugog, pa se ti zalis. Ono ti odgovore moze, ali za godinu dana i to u garnizonu Ljubimicinu. A sta ako ne pises molbu?

"Pisati molbu" malo je previše iskarikirano, nisam video da je to iko napisao u prethodnim postovima.

A ne vdim ni vezu sa temom topika...
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #452 on: October 27, 2016, 09:43:12 pm »

[
"Pisati molbu" malo je previše iskarikirano, nisam video da je to iko napisao u prethodnim postovima.

A ne vdim ni vezu sa temom topika...
Uglavnom se ovde svodi na pisanju o nezadovoljstvu statusnim pitanjima, "favorizovanjem" oficira u odnosu na ostale, a sasvim malo o standardu. Ne znam kuda vode ove polemike.
Nikada se vojnici i podoficiri neće pomiriti sa tim (statusnim) razlikama, zato je bespredmetno pisati o neminovnosti tih razlika.

Љуба
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #453 on: October 27, 2016, 10:19:28 pm »




  Trenutno nezadovoljnika ima na svim nivoima tako da nema mesta stvaranju lažne slike o nekakvoj netrepeljivosti. Jednostavno, da bi vojska bila vojska mora imati sve komponente. Ne postoji vojska bez vojnika ili bez oficira. Svi moraju biti prisutni, obučeni i dobro motivisani da bi zajedno izvršili zadatak.


Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #454 on: October 27, 2016, 10:38:33 pm »

Сваких неколико мјесеци исту причу причамо у овој теми. Плате морају бити веће, у томе се сви слажемо али смо такви какви смо да радије питамо "зашто он има толико" умјесто "зашто ја немам више". А тако се ништа неће постићи. Уравниловка у војсци је недопустива, штетна, опасна и води трагичним посљедицама у одсудним тренуцима. Пробали су Руси и крваво платили "једнакост" у војсци радника и сељака...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #455 on: October 28, 2016, 07:23:48 am »




    Što se tiče Beogradskog Univerziteta on je 2016. godine na tzv. Šangajskoj listi rangiran na 201-300 mestu dok su Univerziteti u Ljubljani i Zagrebu rangirani na 401-500 mestu http://www.shanghairanking.com/ARWU2016.html

   Univerzitet Odbrane u Beogradu nije deo Beogradskog Univerziteta već postoji kao samostalna visokoškolska ustanova sastavljen od Vojne Akademije i Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske Akademije.

   Sadašnji sistem napredovanja u Vojsci uzima u obzir stečena zvanja kao i ocene tokom celokupnog školovanja. Za svako pojedinačno FM je propisan nivo stručne spreme i potrebna stručno-specijalistička osposobljenost. Starešine praktično apliciraju na upražnjeno FM a personalni organ na osnovu njihove osposobljenosti i mesta na jedinstvenoj rang listi donosi odluku ko će biti postavljen. Razumljivo da postoji ekskluzivno pravo nadležnog starešine u odabiru lica ali svaka odluka podleže žalbi tako da je donekle ispoštovan sistem da se izabira najbolji od zainteresovanih. Takođe, tokom karijere starešine se stimulišu da konkurišu na razna specijalistička osposobljavanja u vidu Visokih Vojnih škola ili kurseva za dodatne specijalnosti za čije upisivanje se polažu prijemni ispiti i uzimaju u obzir prethodne ocene i godine službe. Takođe, visoko se rangira i stimuliše lično usavršavanje u civilnim obrazovnim i visoko-školskim ustanovama. Uz sve to svaka dužnost je definisana činom i mestom na jedinstvenoj rang listi pa se ne može dogoditi da potpukovnik bude komandir čete ili na to mesto dođe potporučnik sa akademije. Ko je spreman da se stalno usavršava i izgrađuje svoje mentalne i fizičke sposobnosti ima priliku da napreduje dok oni manje ambiciozni mogu otići u penziju sa činom npr. poručnika sa mesta komandira čete dok su njihovi pojedini klasići poodavno potpukovnici i pukovnici. Sistem napredovanja je bitno drugačiji nego u VJ gde je važila pošalica da potporučnika sa akademije zaključate u sanduk i kada ga posle 10 godina otključate on izlazi kao potpukovnik a da nije "ni luk jeo ni luk mirisao".

što se tiče rangiranja univerziteta,postoji koliko znam i više od 20 instituta i sl.Pri odlučivanju možda sam koristio i lični a možda i pogrešni metod.Uključio sam i druge napise kao da Šangajski ne uključuje kvalitet nastave,da ne samo on,ustvari predstavlja "marketinšku" procjenu zbog reklamiranja i privlačenja studenata,itd.Na kraju naveo sam godinu ranije jer,ne vjerujem da se ove godine(barem tako piše u zaglavlju) može dati "tačno" ako je godina u toku,takođe vodio sam računa o sličnosti podataka iz više izvora itd.

Što se tiče navedenog unapređivanja po ovome što ste naveli bilo bi to divno.Meni ovo izgleda navjerovatno da je pri unapređivanju vođeno računa o uspjehu u školi ili još nevjerovatnije da se vodilo računa o obrazovanju iz građanstva.U moje vreme to je bilo čak negativno.Znam za nekoliko primjeragde a meni je rečeno kad sam tražio da odsustvujem na kratko,"da vojska nije zainteresovana za moje obrazovanje jer za to vojska nema potrebe(to se odnosilo i čak na polaganje vozačkog).Imao sam kolegu koji je završio za profesora historije i kad je tražio da polaže za potporučnika,pošto je htio vjerovatno veću platu,oborili su ga baš iz valjda historije,da mu pokažu tko je "stručni-gazda".
Dakle ovo što ste Vi napisali bi bilo predivno ali po meni i nevjerovatno.

Poz..
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #456 on: October 28, 2016, 10:02:57 pm »



   Nikad vojnička sudbina nije crno-bela. Uglavnom je teško ali za pojedine trenutke ponosa i zadovoljstva vredi trpeti. Tako je i sa reformama koje su se događale minulih decenija. Neke stvari su bile bolje pre u JNA neke su bolje rešene sada. Najbolja kombinacija bi bila uslovi rada i socijalna sigurnost od pre i organizacija i sistem vrednovanja sada, ali to je naravno teško izvodivo. Ovakvi forumi su mesta gde bivši i aktivni pripadnici kao i svi ostali koje interesuje ova tema mogu razmeniti iskustva i saznati nešto novo i interesantno.


Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #457 on: October 29, 2016, 12:02:38 pm »


Jel` i za naše vojnike važi ona državna uredba da je dnevnica 150 din, ili su se "otvorili" pa daju celih 10 Eur.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #458 on: October 29, 2016, 02:20:55 pm »

  Nije tacno da potporucnik ne moze biti komandir cete. Mozda na papiru ne bi smelo, (nisam upucen) ali u praksi se desava. Isto tako je (opet koliko sam upoznat) za komandira MB odelenja predvidjeno mesto starijeg vodnika/ zastavnika,a kod mene ima nekoliko turbovodnika.

Quote
Уравниловка у војсци је недопустива, штетна, опасна и води трагичним посљедицама у одсудним тренуцима. Пробали су Руси и крваво платили "једнакост" у војсци радника и сељака...

 Zar nije JNA bila takva?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #459 on: October 29, 2016, 04:40:34 pm »

Zar nije JNA bila takva?

Kad je JNA bila takva? I za vreme DSR-a se u Partizanima znalo ko je k-dant, ko je k-dir, ko je politkom.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #460 on: October 29, 2016, 04:44:51 pm »

Zar nije JNA bila takva?

Kad je JNA bila takva? I za vreme DSR-a se u Partizanima znalo ko je k-dant, ko je k-dir, ko je politkom.

Tihi je ogorčen pa vidi i ono čega nema/čega nije bilo, posebno što ne može iz prve ruke da zna kako je bilo za vreme JNA.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #461 on: October 29, 2016, 04:49:53 pm »




   Za službeno putovanje duže od 12 časova je 150 RSD s tim ako se putovanje završi posle radnog vremena a za manje od 12 h onda je dnevnica 75 RSD.


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #462 on: October 29, 2016, 04:55:15 pm »

Je li ovi prethodni postovi spadaju u domen smehoterapije, ili se vas dvojica za.ebavate sa nama, ili se država za.ebava sa vama.  Huh?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #463 on: October 29, 2016, 05:01:17 pm »


Стварно, пре годину или две прописом су драстично срезане дневнице у државним органима. Не знам да ли у свима. Уместо нормалне дневнице од 1.200 дин сада је 150 дин. Људи, па толико коштају два пива у друмску меану, па и тамо је скупље, а једно пиво у нормалну кафану. Дневнице за пут у иностранство су такође смањене вишеструко. Трошкови се ваљда плаћају по донетим рачунима, неће ваљда човек ићи у Врање, а да сам плаћа хотел од својих пара.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #464 on: October 29, 2016, 05:16:55 pm »

Deo o dnevnicama je prebacen iz Smehoterapije u ovu temu koja je prikladnija
Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.