PALUBA
March 29, 2024, 01:51:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 220485 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #540 on: December 15, 2016, 12:04:56 pm »

Pa onda obrisi i prethodne postove koji nemaju veze sa temom.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #541 on: December 15, 2016, 03:13:51 pm »


   Smatram da na pomenuti način, upošljavanjem vojnih penzionera ne može da se reši kompleksni problem koji ova zemlja ima. Vojni penzioneri poput svojih kolega iz stare garde, a to su oni koji su vojsku časno napustili do 2000. ne treba da rade i spuštaju cenu rada već da uživaju i pomažu decu i unuke.

Ja sad nešto ne razumem: da li je OK što ja kao penzioner radim već 10 godina, uredno prijavljen, radim ono što sam magistrirao, plata mi je 100.000, plus službeni auto neograničeno - ili nije OK? Da li ja nekome spuštam cenu rada?

U staroj firmi kaže mi kolega da to nije u redu - eto, njegov sin je bez posla a ja i penziju i platu. Odgovorio sam mu da njegov sin dođe sutra na moje mesto a ja ću da odem. "Ali on ne zna to da radi!" kaže kolega - pa šta sam ja tu kriv?

Inače, razgovarao sam sa nekoliko kolega iz engleske mornarice, jednim Norvežaninom i nekoliko Italijana o ovom problemu - u svim tim zemljama privreda jedva čeka vojna lica u penziji (uglavnom se tamo ide u penziju sa 20 godina staža u vojsci, znači oko 45 godina života), i gotovo svi rade, za dobre plate.

Pridružujem se Ljubi u odbijanju odrednica "stara garda" i "časno napuštanje vojske" - na mene se ne odnose jer sam još uvek mlad u 61-oj godini a Vojsku sam časno napustio penzionisanjem 2006, dakle posle 2000.

Mislim da bi i Džumba imao šta da kaže po ovom pitanju.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #542 on: December 15, 2016, 05:11:43 pm »

Bilo bi bolje da je @MOTORISTA zatvorio topik na izvjesno vrijeme.Prvo zato što rasprava zaista ide bez veze i moralnosti.Niti su svi vojni penzioneri u sličnoj situaciji kao što to navodi @Bora,niti se problem što navode kolege sa suprotnim stavom (po meni ispravnijem),može tako usko gledati.Naime,problem je u cjelom društvu(nema te oblasti koja je u redu-zadovoljavajuća),prosveta-školstvo-obrazovanje ,zdravsatvo ,zakonodavstvo,privreda itd..pa i vojska.
Nekad sam se interesovao malo više o tome,pa imate na osnovu sjećanja,da je IQ recimo,da bi se završila gimnazija 90(po sjećanju),za lekara oko 115 a za mašinskog ili elektro inžinjera 125.E sad,to je i tad bilo problematično,ali je na "zapadu" to bilo barem približno.Da li je to tako i kod nas i onda a na "zapadu"danas.Pa nije.Sve je devastirano i ako imate para i vezu plemensko-rođačku može sve.
Zašto ovo navodim,pa zato što se nekad imao koliko toliko neki pouzdan kriterijum za zapošljavanje.
Negdje sam već navodio primjer moje kćerke pri upisu na fil.fakultet.Prijavilo se oko 300 a trebalo je biti primljeno svega 70 na budžetu).Neke njene drugarice iz iste gimnazije nisu položile i posle ih vidi na fakultetu kao i da su položile.Vjerujem da su tako i završile fakultet a vjerovatno i dobile posao  preko rođačko-plemenskih veza.
Imate još niz primjera u svakoj oblasti koje su vezane i za obrazovanje,afere u na pr.Kragujevcu,skoro sam postavio na forumu i kriminalnu aferu sa nekih 20-30 doktora na VMA itd. a u drugim nabrojanim i nenabrojanim oblastima,da ne pišem.
Sad bez želje da ikoga uvredim,to što je netko fakultetski obrazovan ili više,danas neznači mnogo ako to u praksi ne može potvrditi,jer je sve dovedeno u pitanje.Što se tiče zapošljavanja svi znamo da su ta objektivna mjerila nebitna,i naveo sam ranije,postoji izreka kod zapošljavanja: "savladat ćeš ti to"(ako si dovoljno platio ili si rođak i iz istog pljemena).
Na kraju i ovo za rad u penziji,nitko nema ništa protiv,ako je bio pošteni JAVNI konkurs za zapošljavanje u drž.firmi,ali i tad bi trebao biti uslov ili penzija ili plata.Zaista mi je to neshvatljivo,da to čovjek ne vidi,da to pravda u današnje vreme "nezamjenljivošću" kod nas,gde je nezaposlenost
oko 20% a realno daleko viša.
Pošto mi je ovo mučno,završavam pre kraja.

Poz.
 
« Last Edit: December 15, 2016, 05:23:20 pm by Karlo » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #543 on: December 15, 2016, 06:26:50 pm »




   Vojsku su časno napustili svi kojima nije oduzet čin ili su iz vojske odstranjeni disciplinskom ili krivičnom presudom. Znači da se časno odnosi na sve vojne penzionere i pre i posle 2000. Nije mi bila namera da se penzioneri dele na stare i nove niti na časne ili nečasne. To niko nema pravo da radi i bila bi uvreda, te se ovim putem izvinjavam što nenamerno nisam reč časno upotrebio i za vojne penzionere koji su otišli u penziju posle 2000.

   Inače, danas važeći uslovi za odlazak u penziju su dati na sajtu PIO koji je od 01.01.2015.g. ukidanjem SOVO-a postao zajednički za sve zaposlene pa i za vojna lica http://www.pio.rs/lat/lat-starosna-penzija.html Naravno, vojna lica zbog specifičnosti vojne službe imaju staž sa uvećanim trajanjem osiguranja ili tzv. beneficirani staž pa tako mogu ići u penziju sa 54 godine života i 22 godina staža osiguranja http://www.pio.rs/lat/lat-starosna-penzija.html 

   E sad, nakon 2000. u procesu organizacijsko-transformacijskih promena dosta starešina je otišlo u punu penziju iako nisu ispunjavali navedeni uslov zahvaljujući raznim uredbama i članovima zakona koje je nadležno ministarstvo po potrebi stavljalo na snagu i povlačilo da bi se izašlo u susret licima kojima je nedostajalo godina i staža i života za ostvarenje penzije. Bože moj, kad smo pobedili onu silu od NATO-a i trebalo je stare izanđale ratnike, neke sa nenavršenih 40 godina života poslati u prevremenu penziju, u početku nešto manju ali kako vreme odmiče ona je polako stigla njihove saborce koji su radili do tzv. pune penzije (mada tih godina malo ko nije iskoristio neku od povlastica za odlazak u  prevremenu penziju).

   U jednom trenutku je čak dato k-dantima brigada da oni po svojoj milosti izdaju saglasnost da se neki starešina prevremeno penzioniše iako je njegovo FM postojalo ali pod uslovom da mu je zadnja službena ocena 3 ili manje. Ova surova mera je izazivala revolt kod nemalog broja kandidata za penziju ,,jer su cela veka bili vrlo dobri i odlični a sad na kraju moraju da se pomire sa trojkom da bi eto, otišli u prevremenu penziju, mada nerado...''. Jedna grupa oficira sa završenom višom vojnom školom u trajanju od dve godine je zbog izmene zakona o Vojsci koji više nije prepoznavao njihovu kvalifikaciju bukvalno oterana u penziju. Većina oko 40 godina života, znači 10 do 15 godina pre vremena. A kome nije pasovala ni jedna iz palete povlastica mogao se pozvati na raniju povredu ili bolest ukoliko je imao, pa na VMA na komisiju da vidi da li se tako više može vršiti služba. O radu pomenute komisije smo mogli da čitamo iz novina u vidu afera o kojima su vojnoistražni organi više puta dali svoj sud.

   I šta su onda mogli navedeni zastavnici i potpukovnici koje je njihova maćeha isterala iz kuće nego da prihvate sredstva u visini 1500 Evra, donaciju Kraljevine Norveške za prekvalifikaciju iz vojnih u civilna zanimanja, pohađaju kurs od par meseci i budu prevedeni u Manadžere dok za svo to vreme primaju penziju od tadašnjeg fonda SOVO! Šta da radi u proseku četrdesetogodišnjak nego da sa ranjeničkih nosila kada se cela ujdurma završi i podobijaju sve beneficije skoči na svoje noge i zaposli se tamo gde se najbolje snalazi na poslu koji je veći deo karijere i obavljao,neko u firmi za FTO, neko kao predradnik na gradilištu a bogami oni koji su tokom vojne karijere imali kontakta sa civilnim firmama ( nekad i stranim ) i kao menadžeri i direktori. Pa oni i tako nisu odradili čak ni onaj skraćeni radni vek koji je propisan za vojna lica, pa eto prilike.

   Možda Vas je poznavanje ovih činjenica navelo da pomislite da su zbog toga oni koji su otišli na jedan od navedenih načina nakon 2ooo. možda manje časno otišli u penziju, ali to mi zaista nije bila namera.

   Samo što tada niko nije hteo da vidi da se na velika vrata urušava i obezvređuje odbrambena sposobnost zemlje. Zarad navodne kompatibilnosti sa NATO-om ugašeni su veliki organski sastavi reda armija i divizija a oružana sila je svedena na minimalnu meru potrebnu za opsluživanje mirovnih misija i eventualan prvi odgovor u slučaju krizne situacije bilo kakvog tipa. Smanjivanjem plata i povećanjem angažovanja preostalog ljudstva na ivici fizičke izdržljivosti dovelo je do očekivanog daljeg osipanja što je i jedan od razloga protesta Vojnog Sindikata Srbije. U svetlu ovih činjenica jako je ružno da posle svega predstavnici udruženja vojnih  penzionera nakon protesta trče kod ministra da pohvale njegov rad a osude rad sindikata i donose paušalne ocene sindikalnog rada nazivajući ga izdajničkim i ispolitizovanim što on nikako nije. Razumem da treba da se zahvale što su dobili nakon višegodišnjeg povlačenja po sudovima sa RF PIO naknadu u vidu značajnih materijalnih sredstava, kao i na novogodišnjem paketiću vrednom 5000 RSD ali neka ne grade carstvo na tuđoj nevolji. To jednostavno nije časno.


Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #544 on: December 15, 2016, 07:28:18 pm »

Ljudi su otišli u penziju u skladu sa zakonom. I ti bi da si imao oslonca u zakonu. Mnogo veći problem od penzionera koji rade su mi oni koji rade u aktivnoj sluzbi tako sto zabusavaju i odmaraju da bi radili privatno posle podne, ili uzmu bolovanje da bi radili, zavisi koliko kvadrata pogode. Naravno, za to vreme njihov posao za koji primaju platu radi neko drugi.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #545 on: December 15, 2016, 08:29:00 pm »

Problem kod mladih sa diplomom ( a koji ne znaju da rade) j sto niko nece da ih zaposli. Pogledajte malo oglase, svuda se trazi 2-5 godina iskustva, pa onda ti mladi odu trbuhom za kruhom u beli svet, naravno dobar deo se nikada ne vrati, a decu koju izrode, znaju da su iz tamo neke Srbije, ponekad dodju na odmor, vec njihova deca su cisti Nemci, Norvezani, Kanadjani...A Srbija zemlja ostaje zemlja starih. Nekada su stariji prenosili znanje mladjima, dok danas kazu, "neka dodju ako znaju da rade". Pa nije tako. (sad moj cuveni animozitet prema oficirima) Kad oficir dodje sa VA (docekao sam ih dosta) jako malo znaju o svom poslu, a  gotovo nista o MB 120mm. Kazu, nikad ga nisu ucili, samo nesto ovlas prosli, pa matori zastavnik vrsi obuku za mlade oficire na PAB 2 AT, upravljanje vatre itd, isl, i tu nema niceg loseg. Skola je samo preduslov da neko bude kvalitetan u svom poslu, ali sama po sebi nijedna skola ne uci "posao", vec se on kali kroz iskustvo.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #546 on: December 15, 2016, 08:31:18 pm »

Sad je u modi kopirati sve sa Zapada: tamo penzioneri koji mogu i hoće rade bez ikakvih zakonskih ograničenja.

Ne vidim zašto ja ne bih za ono što sam radio 26 godina primao penziju, a za ono što radim danas platu, a zakon to ne sprečava? Zato što je u zemlji veliki procenat nezaposlenih? U firmi rukovodim sektorom koji uglavnom vodi građevinske firme, i uveravam sve Neverne Tome da to ne bi mogao da radi čovek bez najmanje 10-ak godina iskustva u struci, građevinskoj ili mašinskoj. Uz to, potrebne su i organizacione sposobnosti, što dobri oficiri uglavnom imaju. Radim u privatnoj firmi - nisam došao preko konkursa nego posle 5 - 6 poziva vlasnika i direktora firme.

Kome ja to uzimam posao, momku od 25 godina? Mislite da bi vlasnik uzeo tog momka i dao mu da rukovodi sektorom?

Sad, nisam ja kriv što se neko nije ceo život trudio da radi na sebi, ja jesam. Imam punih 60 godina a i danas učim i polažem ispite kao da imam 20. Ali, neko je nezaposlen i sve moje učenje, iskustvo i u krajnjem znanje treba baciti u penziju a dati posao nekome ko ga u stvari ne želi, jer mora da radi 10-12 sati dnevno i mesečno da pravi 5ooo km autom? Imam u firmi dosta momaka 25-35 godina, retko se zadrže duže od godinu dana. SAMI daju otkaz, ne mogu da izdrže temo rada koji je za mene normalan, tako sam radio ceo život. Sad, uprkos tome, treba naterati privatnike da primaju one koji ne žele da rade i da im naravno daju platu, a one koji hoće, znaju, iskusni su - ali u penziji, poslati na Kalemegdan da igraju šah? E, neće ići, mi smo tražili kapitalizam, a tamo nikad i nigde nema pune zaposlenosti i na tržištu rada je važno šta znaš i šta pružaš firmi.

Inače moja firma uglavnom prima ljude bez iskustva, pripravnike, i uglavnom nakon godinu - dve, čim nauče da rade, traže platu kao što je moja. Ili, još češće, odu iz firme.

Kao i @Karlo, završio sam sa komentarima po ovom pitanju. Svidelo se to nekome ili ne, dokle god to zakon ne brani a Bog dopušta (pitanje zdravlja i fizičkih mogućnosti), ja ću raditi.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #547 on: December 15, 2016, 08:47:04 pm »

Prijavljujem diskusiju zbog povrede “poslovnika”,  (da me ne bi moderator isključio iz diskusije).


   Vojsku su časno napustili svi kojima nije oduzet čin ili su iz vojske odstranjeni disciplinskom ili krivičnom presudom. Znači da se časno odnosi na sve vojne penzionere i pre i posle 2000. Nije mi bila namera da se penzioneri dele na stare i nove niti na časne ili nečasne. To niko nema pravo da radi i bila bi uvreda, te se ovim putem izvinjavam što nenamerno nisam reč časno upotrebio i za vojne penzionere koji su otišli u penziju posle 2000.
Lepo rečeno, ali neiskreno, što ću dokazati u nastavku:

…………………………………….. Bože moj, kad smo pobedili onu silu od NATO-a i trebalo je stare izanđale ratnike, neke sa nenavršenih 40 godina života poslati u prevremenu penziju, u početku nešto manju ali kako vreme odmiče ona je polako stigla njihove saborce koji su radili do tzv. pune penzije (mada tih godina malo ko nije iskoristio neku od povlastica za odlazak u  prevremenu penziju).
Ipak se nazire taj problem “novih penzionera” koji sustižu one iz stare garde, koji su “časno” otišli do 2000.godine. Naglasak je na ovoj sintagmi: “povlastica za odlazak u  prevremenu penziju”.
Za tu “povlasticu” sam sa državom (misnistrom odbrane) vodio sudski spor, i dobio ga posle četiri godine. Normalno, da posle ovog perioda nije mi padalo da se vraćam na posao.

…………………………..   U jednom trenutku je čak dato k-dantima brigada da oni po svojoj milosti izdaju saglasnost da se neki starešina prevremeno penzioniše iako je njegovo FM postojalo ali pod uslovom da mu je zadnja službena ocena 3 ili manje. …………………………………………
Bio sam komandant brigade 6 punih godina: 58.lpbr; 23.pbr i 52.arbr PVO. Od 11.aprila 1999. do 28.februara 2005.godine. Nemojte ovaj narod zamlaćivati svojom “informisanošću”.  Mi ne radimo u skladu sa “milošću”,  već po zakonu. Ocena ispod “3” je “nepovoljna” i sa njom se ne može raditi. Takve smo otpuštali iz vojske, a ne penzionisali.
Za Vašu informisanost, imao sam službenu ocenu 5,00 i ipak me je ministra “otpustio”. Po potrebi službe sam “prevremeno penzionisan”, sa obrazloženjem “za njegovu stručnu spremu se ne može naći adekvatno mesto u VS”. Na moje mesto je doveden starešina, bez adekvatne stručne spreme, sa obrazloženjem: “nemamo starešinu sa adekavatnom stručnom spremom”.
Da ne bih izašao iz okvira teme, ………….. država mi je odredila “pristojnu” penziju.

…………………………………... Jedna grupa oficira sa završenom višom vojnom školom u trajanju od dve godine je zbog izmene zakona o Vojsci koji više nije prepoznavao njihovu kvalifikaciju bukvalno oterana u penziju. Većina oko 40 godina života, znači 10 do 15 godina pre vremena.
………………………………………..
Tačno. Potpuno ste u pravu, ali


…………………………………………………….. A kome nije pasovala ni jedna iz palete povlastica mogao se pozvati na raniju povredu ili bolest ukoliko je imao, pa na VMA na komisiju da vidi da li se tako više može vršiti služba. O radu pomenute komisije smo mogli da čitamo iz novina u vidu afera o kojima su vojnoistražni organi više puta dali svoj sud.
Čemu sada ova sintagma ”iz palete povlastica”. Jel ono “oterani” predhodno da shvatimo kao povlasticu, ili “štetu” nanetu tim ljudima.
Ili Vas boli ovo:
……………………………………….
   I šta su onda mogli navedeni zastavnici i potpukovnici koje je njihova maćeha isterala iz kuće nego da prihvate sredstva u visini 1500 Evra, donaciju Kraljevine Norveške ………………………..
Ili ovo


………………… Šta da radi u proseku četrdesetogodišnjak nego da sa ranjeničkih nosila kada se cela ujdurma završi i podobijaju sve beneficije skoči na svoje noge i zaposli se tamo gde se najbolje snalazi na poslu koji je veći deo karijere i obavljao,neko u firmi za FTO, neko kao predradnik na gradilištu a bogami oni koji su tokom vojne karijere imali kontakta sa civilnim firmama ( nekad i stranim ) i kao menadžeri i direktori. ………………………………..
Vaš cinizam ste dokumentovali
…………………………………………
 Možda Vas je poznavanje ovih činjenica navelo da pomislite da su zbog toga oni koji su otišli na jedan od navedenih načina nakon 2ooo. možda manje časno otišli u penziju, ali to mi zaista nije bila namera.
Upravo vam je to bila namera.
I sve što ste opisali, dokazaliste tu nameru, kroz isticanje nezakonite “privilegije” na prevremenu penziju i kroz zauzimanje “privilegovanih” radnih mesta, ostavivši ubogi narod da se potuca po biroima za zapošljavanje.

Da ne bih dobio opomenu, ili bi mi bio ugašen mikrofon, u zadnjih deset sekundi da kažem nešto o temi.
Potpuno podržavama vojni sidikat u svojim zahtevima, mada me zabrinjavaju one rečenice gde se pominju “kontejneri”

Љуба
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #548 on: December 15, 2016, 08:54:00 pm »

Quote
Mislim da bi i Džumba imao šta da kaže po ovom pitanju.

Šta da kažem Boro? Eto, želim svima da uspeju kao nas dvojica i da svoje znanje i umenje iskoriste kada budu u penziji. Evo ja sad punim 40 godina efektivnog staža i negde oko 48-9 penzionog. Sve preko 45 godina penzinog staža se ne računa i ne može uticati na neku reviziju penzije. Ja trenutno radim "džabe" jer doprinosi koji se na konto mog rada (zarade) uplaćuju u penzioni fond (30-tak hiljada svakog meseca) neće meni pripasti (kroz veću penziju). Ja, kao i Boro ćemo taj višak "pokloniti" novim penzionerima.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #549 on: December 15, 2016, 09:02:48 pm »

Hvala @Džumba  što si se javio. Moji doprinosi su i više nego dvostruko veći od tih 30.000, a staža imam koliko i ti kad oduzmeš koliko sam mlađi - efektivnog 36 a penzionog 43,5 godina.

Drago mi je što sam obučio nekoliko mladih ljudi koji danas rade u Srbiji za strane firme za plate i duplo veće od moje - nije floskula, uz kafu koju ću popiti sa svakim ko ne veruje, pozvaću telefonom te ljude i dokazati ovu tvrdnju. Nameravam još mnogo da ih obučim, koliko god i dokle god budu oni to hteli. Pa makar bilo mnogo onih koji misle da sam za penziju - problem mi je što slabo igram šah, bolji sam u preferansu ali to ne ide na Kalemegdanu... Smiley

Rekoh da se neću javljati po ovom pitanju, ali ne mogu da ne odgovorim prijatelju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #550 on: December 15, 2016, 09:11:42 pm »

Ja sam naveo samo ono što ide u penzioni fond. Ukupni porezi i doprinosi na zaradu su veći: nešto preko 40% neto zarade za zaposlenog penzinera, odnosno oko 64% za ostale zaposlene. Za penzionere se ne mora plaćati doprinis za zdravstvo jer su već osgurani. Zato kad se razbole (bolovanje) nema naknade, već samo penzija, osim ako poslodavac sam hoće da ti plati, kao što moj radi (kao plaćeno odsutvo). Međutim, ja nisam bio na bolovanju uopšte za ovih nešto više od deset godina.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #551 on: December 15, 2016, 09:20:17 pm »


  Mislim da niste u pravu G- do penzioneri. Naime, svaka vaša upalat u Pio ide u osnov za penziju. Tako da , ako imate viši prosek sada moožete očekivati povećanje penzija kada se ponovo penzionišete.

  E, sad. Meni uopšte nesmeta to što penzioneri rade. Ako čovek ima znanja , volje  i zdravlja. Ko sam ja da mi se to " nesviđa". Država je tako odlučila i to je to. Znam za sebe. Vojsku sam napustio " Časno- nečasno " istekom ugovora. Svoj sadašnji posao radim . Voleo bi da dođu neki mladi , da ih naučim nečemu. Ne, neće niko da lupa čekićem i pravi brodove. I onda dolazimo do zapošljavanja penzionera. Kako da ih nezaposliš kad mladi dođu vide koliko je težak posao i pobegnu. Ne svi, doduše. Ima časnih izuzetaka.

  S poštovanjem
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #552 on: December 15, 2016, 09:24:50 pm »

Uz @Borinu diskusiju,gdje je izgleda prevideo,da sam naveo da se "pošteni Konkurs" odnosi na Državne firme a ne na privatne.Koliko sam čitao o kapitalističkim firmama one imaju selekciju na svoju odgovornost.Ako želi da primi i nesposobne i time propadne to je njegova stvar,sem ako se ne radi o kriminalizovanim firmama,koje iskorištavaju recimo i to što je na tržištu velika ponuda radne snage.Tu pomaže država Zakonom o radnim odnosima i sl.Da li je to kod nas ispravno "napravljeno" mislim da nije tema.
I jedan primjer po sjećanju:ako pravi kapitalista zna da mu sin nije "baš sposoban" on mu neće prepustiti upravljanje,nego će uzeti stručnjaka a vlasništvo će prepisati sinu.
Što se tiče Vašeg insistiranja na radu i uzimanja penzije,je Vaša stvar i vjerovatno je u skladu sa Zakonom.E sad da li je moralno i da li će Zakon biti takav vječito ne znam pa prepuštam Vašoj savjesti a i što se tiče stručnosti-sposobnosti nije na meni da ocjenjujem,jedino Vam mogu navesti, da u djelu gdje sam odrastao,hvala se prepuštala drugima a samostalna se smatrala sramotom.Ovo se ne odnosi lično,nego je to danas opšta pojava (slično kao lična reklama, a ljudi ipak nisu stvari,poput cipela ili sl.).

Poz.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #553 on: December 15, 2016, 09:27:08 pm »

Ja sam naveo samo ono što ide u penzioni fond. Ukupni porezi i doprinosi na zaradu su veći: nešto preko 40% neto zarade za zaposlenog penzinera, odnosno oko 64% za ostale zaposlene. Za penzionere se ne mora plaćati doprinis za zdravstvo jer su već osgurani. Zato kad se razbole (bolovanje) nema naknade, već samo penzija, osim ako poslodavac sam hoće da ti plati, kao što moj radi (kao plaćeno odsutvo). Međutim, ja nisam bio na bolovanju uopšte za ovih nešto više od deset godina.

Od kako sam u penziji bio sam na dve operacije i ukupno za obe potrošio 10 (deset) dana godišnjeg. Mislim da sam tri puta imao grip, za svaki potrošio po 3 (tri) dana godišnjeg. Bolovanja nemam ni dana.

Sad, da li je to pametno ili nije, ko zna.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #554 on: December 15, 2016, 09:31:36 pm »

Uz @Borinu diskusiju,gdje je izgleda prevideo,da sam naveo da se "pošteni Konkurs" odnosi na Državne firme a ne na privatne.


Nisam prevideo Karlo, zato sam i naveo da radim u privatnoj firmi.


Što se tiče Vašeg insistiranja na radu i uzimanja penzije,je Vaša stvar i vjerovatno je u skladu sa Zakonom.E sad da li je moralno i da li će Zakon biti takav vječito ne znam pa prepuštam Vašoj savjesti a i što se tiče stručnosti-sposobnosti nije na meni da ocjenjujem,jedino Vam mogu navesti, da u djelu gdje sam odrastao,hvala se prepuštala drugima a samostalna se smatrala sramotom.Ovo se ne odnosi lično,nego je to danas opšta pojava (slično kao lična reklama, a ljudi ipak nisu stvari,poput cipela ili sl.).


Nemoralno bi bilo da tražim nešto što nisam zaradio. Glupo bi bilo da radim nešto za šta nisam plaćen, nema više "viših ciljeva".

Nadam se da nije shvaćeno kako se hvalim, samo sam pokušao da objasnim zašto sam potreban firmi. Inače, da sam se hvalio, trebalo bi mi cela stranica da navedem sve licence koje imam. Eto, sad sam se hvalio. Wink
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.