PALUBA
March 29, 2024, 06:42:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 220507 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #570 on: December 17, 2016, 12:38:14 pm »

Poznato mi je da nas ima svakakvih u svim segmentima pa tako ima i sposobnih i nesposobnih i onih koji su ograniceno sposobni, ali i onih koji su foliranjem i raznim muckama stekli takav status. Zato ne treba sve trpati u isti kos.
Ja to ne radim jer smatram da u svim kategorijam od obicnog vojnika do NGS ima raznih i ne generalizujem na osnovu jednog ili par slucajeva ni jednu grupi profesionalnih pripadnika vojske.  A iz do sada iznetog Micha to radi. Po njemu su svi oficiri isti, svi podoficiri isti i svi vojni penzioneri isti. E to ne mogu da prihvatim svidelo se to nekom ili ne.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #571 on: December 17, 2016, 01:10:02 pm »

Kuzma, znam kako si ti "zasluzio" penziju i to nikom ne zelim... Daleko bilo. Mnogo njih je otislo u invalidsku penziju a konju rep mogu da iscupaju. U mom bivsem bataljonu pola staresina ima "tacku ogranicenja". Ona dva tehnicara u ambulanti, stariji vodnici, oboje imaju postedu od svega sem zivota, niti dezuraju, niti idu na terene, niti na gadjanja,cak ni na fizicko... Kada dodje do najgoreg sta cemo sa takvima? Za koju godinu ce i oni u penziju, i zaposlice se negde u nekoj privatnoj klinici, gde se to uopste nece pominjati kao problem.

To je rešiv problem. Samo ako ima volje. A odnosi se na to da, ukoliko se uhapsi doktor sa VMA/VMC/VVLK ili gde vec, sva resenja koja je potpisao stavljaju se van snage i nemaju prqavno dejstvo. A posle ide kusuranje ko je kome koliko duzan, krivicne prijave pošto je i davanje mita takodje krivicno delo itd, itd. Samo izgleda da nema volje za tako nesto.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #572 on: December 17, 2016, 01:27:55 pm »

Kuzma, znam kako si ti "zasluzio" penziju i to nikom ne zelim... Daleko bilo. Mnogo njih je otislo u invalidsku penziju a konju rep mogu da iscupaju. U mom bivsem bataljonu pola staresina ima "tacku ogranicenja". Ona dva tehnicara u ambulanti, stariji vodnici, oboje imaju postedu od svega sem zivota, niti dezuraju, niti idu na terene, niti na gadjanja,cak ni na fizicko... Kada dodje do najgoreg sta cemo sa takvima? Za koju godinu ce i oni u penziju, i zaposlice se negde u nekoj privatnoj klinici, gde se to uopste nece pominjati kao problem.

To je rešiv problem. Samo ako ima volje. A odnosi se na to da, ukoliko se uhapsi doktor sa VMA/VMC/VVLK ili gde vec, sva resenja koja je potpisao stavljaju se van snage i nemaju prqavno dejstvo. A posle ide kusuranje ko je kome koliko duzan, krivicne prijave pošto je i davanje mita takodje krivicno delo itd, itd. Samo izgleda da nema volje za tako nesto.


  Sve si sam rekao Rade. Ali to je prilicno klizav teren. Ako se npr. ja zalim na neke tegobe koje bi mi predstavljale prepreku u obavljanju sluzbe, a doktor proceni da su moje tvrdnje o tegobama neosnovane, sve to mora da zavede u medicinskom kartonu i nalazu specijaliste. AKo se desi, neka ozbiljnija povreda, ili narusavanje zdravlja usled bolesti ili stanja koje je lekar tvrdio da ne postoji, sticem pravo da tuzim doticnog lekara, jer neka stanja je jako tesko dokazati, ili su dijagnosticke metode za dokazivanje nedostupne u razumnom roku (npr, NMR se ceka oko godinu dana), i onda lekari idu linijom manjeg otpora, tj "sigurnije" varijante za njih...Bolje da napisem da jeste iako nisam siguran, nego da nije i da nisam u pravu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #573 on: December 18, 2016, 08:50:59 pm »

Quote
Ovakva nelogičnost je dozvoljena zakonom o PIO kojim je dozvoljeno penzionisanim lekarima, advokatima i vojnim licima da rade, dok ostali nemaju to pravo već, ukoliko ih poslodavac prijavi kao zaposlene obustavlja im se isplata penzije za to vreme. Kada ih poslodavac odjavi mogu nastaviti sa primanjem penzije u nepromenjenom iznosu.

Мићо, управо овим се бавим у цивилству па дозволи да те информишем.

Старосна пензија је стечено право и не може се одузети. Тако стоји у Уставу а то је и став Уставног суда.  Било је покушаја да се то уреди како ти кажеш али није прошло. Ко год је отишао у старосну пензију (макар и превремену), независно да ли је био официр, лекар, пекар, млекар, апотекар или чистач улица има право да се поново запосли и да ради док год га жели послодавац. Тако радимо Боро и ја, као и већина пензионисаних војних лица, али и многи други цивилни пензионери. Они који су отишли у инвалидску пензију (осим војних лица инвалидских пензионера) могу се запослити али им тада прети обустава пензија, односно биће послати на ревизију радне способности. То је зато што се у инвалидску пензију одлази тек када је практично потпуно изгубљена радна способност. Ако је неко био неспособан за рад (нема радну способност) пре одласка у инвалидску пензију како може сада да ради? Такође, они који примају породичне пензије не могу да заснују радни однос јер ова пензија није производ њиховог рада већ је социјална (заштитна) категорија. И ова категорија пензионера, као и инвалидски пензионери могу да обављају послове по уговору о делу али и ту постоје нека ограничења (за породичне пензионере).

Војни инвалидски пензионери могу да раде. То је зато што су критеријуми инвалидности у војсци строжији, односно војна лица ће бити послата у инвалидску пензију је су изгубили радну способност за рад у војсци, а не потпуну радну способност. Зато та лица, ако их послодавац жели и имају тзв. општу радну способност могу да заснују радни однос без ограничења исплате инвалидске пензије.

Дакле, кад одеш у старосну пензију и ти можеш да се запослиш. Надам се да си здрав, а способности и вештине имаш, па напред.

Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #574 on: December 19, 2016, 05:26:13 pm »




   Ne kažem da sam apsolutno u pravu pogotovu što je ovaj zakon nedavno menjan http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_penzijskom_i_invalidskom_osiguranju.html , ali čitajući ga nešto se može zaključiti. Nigde nije eksplicitno navedeno da korisnici penzija ne smeju da rade, to se slažem ali npr. čl. 15. 1. stav kaže :

   ,,Lica koja nisu obavezno osigurana u smislu ovog zakona, odnosno nisu korisnici prava na penziju mogu se uključiti u obavezno osiguranje i obezbediti prava iz ovog osiguranja pod uslovima, u obimu i na način predviđen ovim zakonom.''

   Čime mislim da isključuje korisnika penzije iz mogućnosti da bude obavezno osiguran kao ostali zaposleni, tj. da bude zvanično prijavljen. Zatim u istom čl. 15. stav 4. se kaže da:

   ,,Podnošenje zahteva za sticanje prava na starosnu, prevremenu starosnu penziju odnosno invalidsku penziju smatra se zahtevom za prestanak svojstva osiguranika iz stava 1. ovog člana, ukoliko su ispunjeni uslovi za sticanje ovih prava.''

   Ovo bi dalje značilo da onaj ko jednom postane penzioner ne može biti osiguranik jer mu podnošenjem zahteva prestaje to pravo ako ima uslov za penziju. Mislim da se na taj način svojstvo osiguranika i korisnika bilo koje penzije međusobno isključuju. O tome govori i čl.82a stav 1. iz poglavlja X koje govori o Ostvarivanju i korišćenju prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja :

   ,,Pravo na starosnu penziju, prevremenu starosnu penziju ostvaruje se posle prestanka osiguranja.''

   Što takođe smatram potvrdom prethodne tvrdnje da se starosne penzije mogu primati samo po prestanku osiguranja i da jedno drugo isključuje. Da se pravo na penziju može izgubiti ako više ne postoje uslovi za njeno ostvarivanje govori čl. 110 :

   ,, Prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja prestaju kada, u toku njihovog korišćenja, prestanu da postoje uslovi za sticanje i ostvarivanje tih prava.''

   Mislim da ovo znači da onaj ko je ostvario pravo na penziju prestankom ostvarivanja prava osiguranika uz potreban uslov, gubi pravo na svojstvo penzionera ako ponovo postane osiguranik tj. prijavi ga poslodavac kod RF PIO na obavezno osiguranje kao zaposlenog. Gubitak ovog prava nije trajan već samo za vreme koje je korisnik penzije prijavljen shodno čl. 121. :

   ,, Korisnik starosne penzije, prevremene starosne penzije koji se zaposli na teritoriji Republike, odnosno obavlja samostalnu delatnost po osnovu koje je obavezno osiguran na teritoriji Republike, ima pravo po prestanku tog zaposlenja odnosno obavljanja te samostalne delatnosti, na ponovno određivanje penzije ako je bio u osiguranju najmanje godinu dana.
      Korisniku prava iz stava 1. ovog člana utvrđuje se povoljniji iznos penzije.  ''

   Čak šta više, nakon prestanka radnog odnosa koji je trajao duže od godinu dana ima pravo da traži ponovni obračun iznosa penzije i ukoliko mu je ova nova plata bila veća nego osnovica po kojoj je utvrđivana ranije penzija  na novi, viši iznos penzije. Ukoliko bi osnovica bila manja nastavio bi da prima penziju po prethodnom obračunu, jer je to za njega bilo povoljnije.


    Nisam pravnik i ne bavim se ni blizu ovom tematikom, osim što mi je mati svojevremeno dočekala penziju u filijali PIO tako da imam bar koga da pitam, pa sam svoje prethodne tvrdnje izneo na osnovu nekog svog tumačenja zakona, koje nikako ne mora biti apsolutno tačno. Nadam se da grešim i da moje viđenje nije tačno, a svakako se izvinjavam bivšim kolegama koje je moja izjava na neki način pogodila, bio ja u pravu ili ne. Ponavljam da pojedinci suviše lično primaju činjenice iznete na forumu, a u mom slučaju nije postojala namera da baš njih povredim. Pogotovu ne nekoga ko je žrtvovao ono najvrednije vršeći službu.
   Moje primedbe se odnose, a Vi to jako dobro znate, na način kako je u tišini i bez mnogo prigovora za nekoliko godina demontirana naslednica VJ , iste one koja je '99. pružila organizovan i adekvatan otpor agresoru stvarajući pri tom školski primer profesionalnosti, požrtvovanosti i discipline. Mladi ljudi u naponu svoje profesionalne i psihofizičke snage su odstranjeni sa svojih radnih mesta, nekad i visokoodgovornih radi zadovoljenja opšteg dobra, dobijanjem određenih beneficija i kakvih-takvih prinadležnosti u vidu demilitarizacije društva sponzorisane iz inostranstva. I tada se niko nije bunio a sada,kada im neko dirne u portirnicu koriste teške reči i vređaju. Mislim da nema potrebe za tim . Pozz.


Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #575 on: December 19, 2016, 06:53:58 pm »

@Micha, kako ja shvatam tvoj prethodni post: upravo problem jesu oni koji primaju penziju i rade za platu.

Ovo što navodiš: ... ,, Korisnik starosne penzije, prevremene starosne penzije koji se zaposli na teritoriji Republike, odnosno obavlja samostalnu delatnost po osnovu koje je obavezno osiguran na teritoriji Republike, ima pravo po prestanku tog zaposlenja odnosno obavljanja te samostalne delatnosti, na ponovno određivanje penzije ako je bio u osiguranju najmanje godinu dana.
      Korisniku prava iz stava 1. ovog člana utvrđuje se povoljniji iznos penzije.  ''

   Čak šta više, nakon prestanka radnog odnosa koji je trajao duže od godinu dana ima pravo da traži ponovni obračun iznosa penzije i ukoliko mu je ova nova plata bila veća nego osnovica po kojoj je utvrđivana ranije penzija  na novi, viši iznos penzije. Ukoliko bi osnovica bila manja nastavio bi da prima penziju po prethodnom obračunu, jer je to za njega bilo povoljnije." ... ja tumačim upravo kao pravo penzionera da radi iako je primalac penzije. Tako je tumačio pravnik u firmi gde sam radio osam godina, tako tumači i pravnik u sadašnjoj, gde sam dve godine. A kada jednom prestane sa radom, podneće novi zahtev "za utvrđivanje novog iznosa penzije", a ne "utvrđivanje novog prava na penziju" - bitna razlika.

Da je zakonodavac hteo da kaže da penzioner zaposlenjem gubi pravo na penziju, zar ne bi to i rekao?

Bilo kako bilo, ovde mi je stvarno sve jasno i neću se više uključivati u diskusije, da neko ne pomisili da sam lično pogođen. Nisam, i kao što sam već ovde naveo, radiću sve dok to Zakon i Bog dozvole - pa kom krivo, kom pravo. Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #576 on: December 19, 2016, 07:26:33 pm »

Micho, koliko imas do penzije?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #577 on: December 20, 2016, 12:44:38 am »




   Nešto manje od 10 godina, ako se  zakon ne promeni. Mnoge sam ispratio u penziju ali je u zadnje vreme nas sve manje i manje dočeka. Uglavnom ljudi daju otkaz, svejedno da li su zaposleni po ugovoru ili za stalno. Donekle je razumljivo da vojsku napuste profesionalni vojnici nakon desetak godina i tri ugovora iza sebe kada u civilstvu nađu odgovarajući posao za stalno ( ili bar manje zahtevan u smislu opterećenja ). Zabrinjavajuće je što u zadnjih godinu i više dana vojsku napuštaju i podoficiri, oficiri i civilna lica koji su zaposleni za stalno i u principu su se opredelili za vojni poziv još pre deset-dvadeset godina. Većina od njih ima porodice i stambeni kredit za vratom pa ipak, napuštaju vojsku i nalaze zaposlenja u civilstvu dok je nemali broj njih otišao i u inostranstvo.

   Kada o ovoj temi pričam sa nekadašnjim pripadnicima vojske, vojnim penzionerima, oni ne shvataju problem u potpunosti i govore da onaj ko ne može da izdrži i ne treba da bude u vojsci, ali nije to poenta. Onaj ko je radio 10 ili 20 godina a pre toga se još i školovao za vojni poziv, zna dobro šta je vojska i nije tu zalutao. Pravo pitanje je šta ga je to oteralo iz vojske ? Za početak preterano fizičko opterećenje dužnostima koje se vrše usled konstantnog osipanja ljudstva, a uprkos tome povećanog angažovanja na novim i novim zadacima. Tako se dolazi do situacije gde je zastavnik sa 25 godina efektivnog staža u vojsci, nekad institucija za sebe sada stražar 7 dana u sastavu garnizone straže, a njegov komandir čete, kapetan komandir te iste straže! Posle nedelju - dve evo ih opet u sličnom sastavu pošto nema ko drugi. Ako pratite kalendar događanja možete se i lično uveriti u veliki broj međunarodnih vežbi i operacija , što sa NATO-m , što sa RF u kojima su samo ove godine naši pripadnici učestvovali i dostojno predstavljali svoju zemlju. Platu, dnevnice i ostale prinadležnosti neću ovaj put ni da pominjem, o svemu tome je već rečeno na prethodnim protestima vojnog sindikata koji je možda bio opravdan a možda i ne, ali morate priznati da o mnogim detaljima nezadovoljstva i njegovog obima niste do tad bili svesni kao neutralni posmatrači.

   Zato je potrebna podrška sveukupne javnosti, a pogotovu naših nekadašnjih saboraca u očuvanja odbrambenog sistema i obezbeđenja minimalnog nivoa egzistncije za aktivne pripadnike i nihove porodice. Isključivim zaključcima i paušalnim mišljenjima kao da kažete da Vas je baš briga za one koji su ostali u vojsci jer Vama je dobro, za to ste se borili i izborili. Borili smo se i mi samo nam datum rođenja nije dozvolio da poberemo lovorike kao Vi i sa podsmehom komentarišemo trenutni kolaps. To je već lutrija a bubanj se svaki dan okreće...


Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #578 on: December 20, 2016, 07:21:44 am »

Imam pitanje za strucnjake i nestrucnjake. Sta da radi penzioner koji je otisao u zasluzenu penziju, uz postovanje svih zakona i propisa i obracunata mu
je penzija u visini 22000 dinara. Obzirom da ovo nije dovoljno ni za smrt (najniza cena sahrane je preko 36000 din) da li taj penzioner da ide i radi nesto da bi preziveo?
Da bi se obratio drzavi za pomoc potrebna mu je dokumentacija kao da aplicira za mesto predsednika drzave i nemoguce je prikupiti sve u toku zivotnog
veka penzionera.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #579 on: December 20, 2016, 08:17:21 am »


   Zato je potrebna podrška sveukupne javnosti, a pogotovu naših nekadašnjih saboraca u očuvanja odbrambenog sistema i obezbeđenja minimalnog nivoa egzistncije za aktivne pripadnike i nihove porodice. Isključivim zaključcima i paušalnim mišljenjima kao da kažete da Vas je baš briga za one koji su ostali u vojsci jer Vama je dobro, za to ste se borili i izborili. Borili smo se i mi samo nam datum rođenja nije dozvolio da poberemo lovorike kao Vi i sa podsmehom komentarišemo trenutni kolaps. To je već lutrija a bubanj se svaki dan okreće...


@Micha, opet ne mogu da ti ne odgovorim. Moj mlađi sin je poručnik fregate, radi već više od 6 godina a isto toliko se i školovao. Jasno je da je on zavoleo Vojsku na osnovu mojih priča u kući, a ne na osnovu onog što mu je savetovalo društvo.

Dakle, i dalje sam u toku sa problemima koje imaju aktivni vojnici, nisam negde "sa strane" i baš me briga. Jako me je briga, volim ovu državu i narod i ako treba sutra bih se vratio da ih branim. Ne donosim isključive zaključke i paušalna mišljenja, ne znam odakle ti to.

Više puta sam ovde naveo, i opet ću: oni koji protestvuju protiv stanja u Vojsci imaju moju bezrezervnu podršku, čak sam naveo i da oni koji odlučuju, po mom mišljenju, dobiju informacije o tome šta mi ovde pišemo.

Ne smatram da sam pobrao ikakve lovorike - ako sam kao pukovnik i magistar mašinstva otišao u penziju bez stana (a u vojnoj karijeri dva puta odbio stan koji su mi nudili preko reda - naravno, za ovo postoje živi svedoci) i sada živim u selu 30 km od Mostarske petlje - šta je tu lovorov venac? Da li je lovorov venac to što imam Medalju za vojne zasluge iz 1983. i Orden zasluga u oblasti odbrane... III reda iz 1999, a uvek sam imao odlične ocene, poslednjih pet sa prosekom 5,00? Ili je lovorika mojih 13 prekomandi, od toga osam iz grada u grad?

Možda se tvoje reči odnose na neke druge, one koji su prihvatali stanove, na mene sigurno ne. Zbog toga, molim te, nemoj ni ti da donosiš isključive zaključke i generalna mišljenja - tu se u pravilu greši i neko bude povređen. Opet kažem, nisam ja taj povređeni, ali znam neke koji jesu. A ako nastaviš tako generalno da zaključuješ i trpaš ljude u isti koš, Boga mi, i ja ću morati da se nađem povređenim...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #580 on: December 21, 2016, 09:48:46 pm »

Мићо, држи се ти тенкова, и остале технике. Ту си "тата-мата". Право остави правницима и осталим "пешадинцима" Cheesy.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #581 on: February 10, 2017, 07:06:05 pm »

Usklađivanje penzija vojnih lica do kraja 2017. godine
Beta   10.02.2017.

Vojni penzioneri i članovi njihovih porodica do kraja ove godine moći će da podnesu zahteve i zaključuju ugovore o vansudskom poravnanju, saopštio je danas Republički Fond za penziono i zdravstveno osiguranje Srbije.

Obrazac zahteva se može preuzeti sa zvaničnog sajta Fonda www.pio.rs ili u svakoj filijali Fonda. Vlada Srbije je, zbog velikog interesovanja vojnih penzionera da se produži rok za podnošenje zahteva i zaključivanje ugovora o vansudskom poravnanju, donela Zaključak 31. januara 2017. godine, kojim je produžen rok za podnošenje zahteva za isplatu razlike penzije po osnovu vanrednog usklađivanja penzija profesionalnih vojnih lica, zaključno sa 31. decembrom, navodi PIO Fond. PIO Fond navodi i da bi korisnici vojnih penzija, odnosno članovi njihovih porodica, trebalo da se obrate nadležnoj filijali Fonda radi podnošenja Zahteva za isplatu razlike penzije po osnovu vanrednog usklađivanja penzija, na osnovu čega će biti zaključen ugovor o vansudskom poravnanju. Korisnici vojnih penzija, odnosno članovi njihovih porodica s prebivalištem van Srbije, mogu radi smanjenja troškova i brzine vođenja postupka ovlastiti nekoga da u njihovo ime preduzme sve pravne radnje potrebne za isplatu po ovom osnovu. Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je, u skladu sa Zaključkom Srbije od 30. oktobra 2015. godine, uskladio penzije profesionalnih vojnih lica ostvarene do 31.12.2007. godine, navodi se u saopštenju. To je učinjeno tako što je na penzije uvećane od 1. januara 2008. godine za procenat usklađivanja od 4,21 odsto, utvrđen Odlukom o usklađivanju vojnih penzija za 2007. godinu, primenio procenat usklađivanja od 6,57 odsto. Time je obezbeđeno da ukupno usklađivanje penzije na decembar 2007. godine iznosi 11,06 odsto što je uvećanje u skladu s Članom 75 Zakona o izmenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Isplata usklađenog iznosa penzije izvršena je počev od isplate penzije za novembar 2015. godine. Fond PIO objašnjava da je utvrdio iznos obaveze nastale po ovom osnovu od 1. januara 2008. godine do 31. oktobra 2015. godine uvećane za indeks cena na malo, odnosno indeks potrošačkih cena, od meseca u kojem je trebalo da bude izvršena svaka pojedinačna isplata ovako usklađenog iznosa penzije koji će, na osnovu zaključenih ugovora o vansudskom poravnanju, isplatiti jednokratno, u mesecu u kojem je ugovor i zaključen, a najkasnije narednog meseca, što zavisi od datuma potpisivanja ugovora i utvrđene dinamike isplate.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #582 on: February 10, 2017, 09:47:25 pm »

Vojni sindikat: Uvek za socijalni dijalog ali potrebna je i druga strana
Beta   10.02.2017.

Vojni sindikat Srbije saopštio je večeras da se da se slaže s konstatacijom Ministarstva odbrane da probleme treba rešavati u socijalnom dijalogu i ukazuje da do sada to nije bilo moguće jer čelni ljudi tog ministarstva nisu poštovali zakonima propisane obaveze.

Taj sindikat, reagujući na prethodno saopštenje Ministarstva odbrane, ukazuje i da čelni ljudi tog ministarstva niti pokazivali volju da se nagomilani problemi rešavaju dijalogom. "Uvek smo za to da pitanja od interesa za zaposlene u sistemu odbrane rešavamo dijalogom ali za svaki dijalog su potrebne dve strane", naveo je Vojni sindikat ukazavši da Ministarstvo odbrane dve godine ignoriše sindikalne zahteve. Prethodno danas ministar odbrane Zoran Đorđević je ponovo pozvao predstavnike vojnih sindikata da socijalna pitanja rešavaju zajedničkim razgovorima, u okviru zakona i ekonomskih mogućnosti države. Vojni sindikat Srbije i Policijski sindikat Srbije održaće sutra, 11. februara, ispred zgrade Vlade, četvrti protest sa kojeg će zatražiti unapređenje socijalnog i materijalnog položaja pripadnika snaga bezbednosti i poštovanje Zakona o radu.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #583 on: February 26, 2017, 07:30:58 am »

Srpski vojnik na ivici - bede
Radio Slobodna Evropa   25.02.2017.

Dok se uveliko seje marketing o novom oružju Vojske Srbije koje stiže iz Rusije, pripadnici srpskih odbrambenih snaga imaju najmanja primanja u regionu, piše Radio Slobodna Evropa. Da se to ponižavajuće stanje promeni, nisu pomogli ni protesti vojnih sindikata krajem prošle godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iako su se godinama zalagali, vojni sindikati nisu uspeli da pridobiju Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije da svi zaposleni budu osigurani od nesrećnog slučaja, uprkos tome što to zakon propisuje, piše "Slobodna Evropa". Osim toga, zaposleni ne dobijaju realne naknade za troškove prevoza. Zbog toga su pripadnici Četvrte brigade kopnene vojske, sa boravkom u Nišu, čijih je 14 članova povređeno 23. februara u saobraćajnoj nesreći kod Vladičinog Hana, bilo prinuđeno da kod privatnog prevoznika "Kavim jedinstvo" koji je davao popust kupe mesečnu kartu na relaciji Niš-Vranje-Niš jer im mesečna nadoknada od oko 12.000 dinara ne pokriva realne troškove prevoza. Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata Srbije, za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da neki od povređenih vojnika nisu ni osigurani za slučaj nesreće i da će imati problem da pokriju troškove povreda i dobiju naknadu za štetu.

Jedino tužbom do odštete

- Mi smo jedini državni organ koji nema kolektivno osiguranje, koje je poslodavac po Zakonu o radu obavezan da plaća. Svaki poslodavac je dužan, po Zakonu o radu, da osigura svog zaposlenog, u periodu od kada krene na posao, tokom rada i dok se ne vrati sa posla kući - kaže on. Međutim, dodaje Antić, mi takvo osiguranje nemamo, nego je svaki pripadnik Vojske koji se usled rada povredi, a povredom na radu se smatra svaka povreda od momenta kada krenete na posao do momenta dok se ne vratite s posla, prinuđen da tuži poslodavca – u ovom slučaju je to Republika Srbija – i da u postupku parnice ostvariti naknadu štete.

- Pri tome ste u međuvremenu možda bili podvrgnuti nekim operacijama ili ste morali plaćati participaciju koja je veća od vaše plate - kaže Antić. Za Ministarstvo odbrane bi bilo višestruko ekonomičnije da ovako osigura svoje zaposlene nego da im plaća naknadnu na ime štete posle sudskih postupaka. Novica Antić u tom kontekstu ukazuje na podatak da je prethodnih godina Ministarstvo za naknadu štete i sudske troškove po tužbama zaposlenih plaćalo više od 70 miliona dinara. Sindikat je osigurao od slučaja nesreće sve svoje članove i na mesečnom nivou je za takvu polisu osiguranja to zanemarljiv trošak od oko 100 dinara po zaposlenom.

Plata 30.000 dinara

O stanju zaposlenih u Vojsci Srbije rečito svedoči podatak da 81 odsto njih ima platu manju od prosečne u Srbiji, pri čemu je zarada običnog vojnika tek neznatno više od 30.000 dinara.

- Stanje u Vojsci je depresivno i nezadovoljstvo je mnogo veće nego što sindikati uspevaju da saopšte na protestima - ocenjuje za RSE publicista i vojnopolitički komentator Ljubodrag Stojadinović.

- Slika o Vojsci koja postoji u našem društvu ima dve strane: jedna strana je onaj marketinški deo koji u svojim izjavama emituje premijer, kupovinom razne polovne tehnike i olupina po otpadima bivšeg Sovjetskog Saveza, a na drugoj strani imamo status vojnika – ne samo običnih vojnika nego i oficira koji brinu o njima – koji se zaista nalaze na donjoj granici socijalnog opstanka, koji zaista nisu u stanju da svojim primanjima regulišu osnovna mesečna potraživanja za preživljavanje porodice, a kamoli nešto drugo iznad toga - navodi on.

- Mislim da je stanje u Vojsci depresivno, da postoji mnogo veće nezadovoljstvo nego što sindikati uspevaju da saopšte na protestima; mnogi ljudi su potpuno demotivisani ili fizički ili na druge načine sprečeni da na te proteste dođu jer je vlast sklona da te proteste proglasi neprijateljskim i izdajničkim. Ja u stvari mislim da se vlast ponaša kao neko ko je sopstvenu vojsku izdao - ocenjuje Stojadinović. Krajem prošle godine vojni sindikat je i protestima ukazivao na loš položaj pripadnika Vojske Srbije, poručujući da je vojnik najugroženija kategorija u Srbiji, ali je premijer Srbije Aleksandar Vučić na to odgovorio: "Mogu da protestuju koliko hoće, ali para za ispunjavanje njihovih zahteva nema".

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpeg (28.2 KB, 470x313 - viewed 54 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #584 on: February 26, 2017, 07:13:54 pm »

Radio Slobodna Evropa je sve samo ne spobodan i nezavisan.

Za 100 dinara se mogu osigurati zaposleni ali je iznos premija u slucaju povreda jako nizak i postoji veliki broj ogranicenja. Ipak ozbiljnije i sveobuhvatnije osiguranje zaposlenih kosta vise a pogotovu za pripadnike vojske koji imaju veci rizik od povrede.

Ljubodrag Stojadinovica nebih komentarisao pogotovu njegovu strucnost kad je u pitanju tehnika.

Sto se tice dnevnica i plata one su niske cak i za trenutno stanje u srbiji. To isto vazi i za vojne penzije.
Jedini razlog zasto su produzili trajnaje dobrovoljnog sluzenja vojske za 3 meseca je nedostatak ljudstva.

Neozbiljno je od VS tj MO sto nije ugovorilo osiguranje svoji pripadnika.
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.