PALUBA
April 16, 2024, 05:18:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 64   Go Down
  Print  
Author Topic: Стандард припадника Војске Србије и војних пензионера  (Read 221968 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #660 on: January 19, 2018, 08:45:14 pm »

Po meni vojni sindikat treba da postoji jer se uz pomoć njega definišu obaveze i prava svih zaposlenih u VS. Naravno to mora da se izbalansira tako da i jedna i druga strana budu zadovoljne.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #661 on: January 19, 2018, 08:48:48 pm »

Samo bih primetio da propise na osnovu kojih je omoguceno sindikalno organizvonaje u vojsci nije doneo ni jedan vojnik, podoficir ili oficir vec su im to omogucili politicari kojima sada ne odgovara kritika, jer je ocigledno da su navikli na hvalospeve sindikalnih aktivista sa kojima su  u jednoj simbiozi.

Потпуно се слажем са овом Кузмином оценом.

Лично сам противник синдиката у Војсци. Ако систем функционише како је замишљено, ако се доследно спроводе закони и прописи онда ту нема шта да тражи синдикат. Војска није доходовна већ класична буџетска установа којој се дају средства колико се дају. Само тиме може да се располаже и ту нема неког великог маневарског простора да се из добити, прихода и сл. намире припадници, као што то може у класичним фирмама. Коме се не свиђа у војсци може увек да је напусти. Друго, ни једна права војска, она која је спремна и способна за рата нема синдикат . Немају га ни британска, америчка, ни кинеска, ни руска војска. Немају га јер је он сметња ефикасноти борбеног система. Ако хоћемо борбену војску синдикат треба укинути, али унутар система значајно смањити политички утицај, локализме, протекције и сл.

Е, али ако је већ уведен синдикат, онда има да се игра друга игра. Ја иначе лично познајем Антића од раније. Истина када је био млад подофицир и имам за њега, као војника, речи хвале. Сада не могу да оцењујем његов рада на радном месту, а још мање као председника синдиката јер то не пратим. Ипак, ако је неко председник синдиката немогуће је да брани интересе запослених ако не критикује оно што не ваља, па и јавно. Па синдикат је јавна организација, не подлеже ембаргу али припадници требају водити о томе како исказују критику (без увреда и дисквалификација) и да воде рачуна о заштити тајних војних података. Ако је тужен за критику (вербални деликт) тако нешто ће пасти на вишем суду гарантовано. Ако је тужен да је одавао војну тајну мора се доказати да је то што је рекао војна тајна, односно да је та информација у редовном поступку тако одређена. Генерално, лоше стање (прекршаји, кривична дела, пропусти војног система и др, ако је то критиковао) не могу бити одређени као војна или као било која друга врста тајних података. То што нама, старим војницима не прија јавно критиковање војног система друго је питање.

И на крају, ако се политичкој власти синдикат у војсци не допада боље би учинила да је изменама и допунама Закона и одбрани (а управо следи усвајање у Скупштини) унела његово укидање него што тужака председника синдиката.
Logged
DupLikanT
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89



« Reply #662 on: January 19, 2018, 10:46:20 pm »

Politicari se prodali, generali se prodali i neko stvarno ocekuje da ce u ovoj drzavi ili vojsci ikad biti bolje?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 928


« Reply #663 on: January 20, 2018, 12:28:49 pm »

Politicari se prodali, generali se prodali i neko stvarno ocekuje da ce u ovoj drzavi ili vojsci ikad biti bolje?


Hoće, jer mora da bude bolje. Ovaj narod je u svojoj istoriji prošao nekoliko puta razne Scile i Haribde pa je i dalje tu, nećemo razbiti glavu ni o njihovo licemerje, nekompetentnost i na kraju izdajstvo.

Treba verovati u nešto da bi se to i ostvarilo, i biti strpljiv i mudar: ako je moguće nikada više ne gubiti polovinu muškog stanovništva radi ostvarivanja nekih ciljeva od kojih, kada su ostvareni, korist imaju drugi, mi samo žrtve i opela.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #664 on: January 20, 2018, 12:29:22 pm »

Samo bih primetio da propise na osnovu kojih je omoguceno sindikalno organizvonaje u vojsci nije doneo ni jedan vojnik, podoficir ili oficir vec su im to omogucili politicari kojima sada ne odgovara kritika, jer je ocigledno da su navikli na hvalospeve sindikalnih aktivista sa kojima su  u jednoj simbiozi.

Потпуно се слажем са овом Кузмином оценом.

Лично сам противник синдиката у Војсци. Ако систем функционише како је замишљено, ако се доследно спроводе закони и прописи онда ту нема шта да тражи синдикат. Војска није доходовна већ класична буџетска установа којој се дају средства колико се дају. Само тиме може да се располаже и ту нема неког великог маневарског простора да се из добити, прихода и сл. намире припадници, као што то може у класичним фирмама. Коме се не свиђа у војсци може увек да је напусти. Друго, ни једна права војска, она која је спремна и способна за рата нема синдикат . Немају га ни британска, америчка, ни кинеска, ни руска војска. Немају га јер је он сметња ефикасноти борбеног система. Ако хоћемо борбену војску синдикат треба укинути, али унутар система значајно смањити политички утицај, локализме, протекције и сл.

Е, али ако је већ уведен синдикат, онда има да се игра друга игра. Ја иначе лично познајем Антића од раније. Истина када је био млад подофицир и имам за њега, као војника, речи хвале. Сада не могу да оцењујем његов рада на радном месту, а још мање као председника синдиката јер то не пратим. Ипак, ако је неко председник синдиката немогуће је да брани интересе запослених ако не критикује оно што не ваља, па и јавно. Па синдикат је јавна организација, не подлеже ембаргу али припадници требају водити о томе како исказују критику (без увреда и дисквалификација) и да воде рачуна о заштити тајних војних података. Ако је тужен за критику (вербални деликт) тако нешто ће пасти на вишем суду гарантовано. Ако је тужен да је одавао војну тајну мора се доказати да је то што је рекао војна тајна, односно да је та информација у редовном поступку тако одређена. Генерално, лоше стање (прекршаји, кривична дела, пропусти војног система и др, ако је то критиковао) не могу бити одређени као војна или као било која друга врста тајних података. То што нама, старим војницима не прија јавно критиковање војног система друго је питање.

И на крају, ако се политичкој власти синдикат у војсци не допада боље би учинила да је изменама и допунама Закона и одбрани (а управо следи усвајање у Скупштини) унела његово укидање него што тужака председника синдиката.

1. У складу са том аргументацијом ниједна буџетска уставнова не би требало да има никакав синдикат већ да се ради искључиво према наређењу управе. Нема приговора, нема жалбе, нема права на другачије мишљење. Наређење - извршење. Да ли је то изводљиво?

2. Ниједна права ''војска'' нема синдикат јер има прави буџет. Колика је плата америчког или британског војника? Какви су њихови услови рада? На ком нивоу је обука у тим армијама? Како изгледају њихове спаваонице, њихове униформе, бараке, мокри чворови, возила за превоз људи на посао, џипови, камиони,...? Колико износе њихове пензије? Колики су њихови додаци? Какав имају положај у друштву и какав је однос америчке, британске или неке друге државе према својој армији и њеним људима?

У ЈНА није било потребе за синдикатом јер су ту били станови, превоз до касарне, летовалишта, повољни кредити, статус у друштву. Човеку је импоновало да буде официр, био је уважени члан друштва који је могао да задовољи све своје личне и животне потребе, а кроз ЈНА је могао да се оствари професионално у потпуности. Синдикат у таквом систему и таквом друштву је био сувишан.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #665 on: January 20, 2018, 12:49:31 pm »

Po meni vojni sindikat treba da postoji jer se uz pomoć njega definišu obaveze i prava svih zaposlenih u VS. Naravno to mora da se izbalansira tako da i jedna i druga strana budu zadovoljne.

Права и обавезе припадника ВС и МО су дефинисане законима, подзаконским актима и интерним правилима Војске. Синдикат служи да би натерао послодавца да та правила примењује и да се њих држи.

Quote
Član 6

Sindikatom, u smislu ovog zakona, smatra se samostalna, demokratska i nezavisna organizacija zaposlenih u koju se oni dobrovoljno udružuju radi zastupanja, predstavljanja, unapređenja i zaštite svojih profesionalnih, radnih, ekonomskih, socijalnih, kulturnih i drugih pojedinačnih i kolektivnih interesa.
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #666 on: January 20, 2018, 12:51:19 pm »

Такође нисам за војни синдикат, али ако су га већ створили, има да ради како треба и да критикује све недостатке, јавно!
Правда за Антића и синдикат!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #667 on: January 20, 2018, 01:02:06 pm »

Синдикат у предузећима и другим установама у сваком случају постоји само ради себе: дај простор, дај паре, дај полутке, дај синдикалне игре, дај... Само да се неко окористи, а права радника ко шиша и примећује. Зато су синдикалне вође најомраженије, али је и њихова позиција најтраженија.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #668 on: January 20, 2018, 01:04:54 pm »

Синдикат служи да би натерао послодавца да та правила примењује и да се њих држи.


Na koji nacin sindikat koji nema pravo na obustavu rada moze naterati poslodavca na bilo sta? Ako nema pravo na strajk ima pravo da javno kritikuje a ako javno kritikuje onda se poslodavcu to ne svidja.
Inace u poslednjih 18 godina u Srbiji vise ne postoji sindikat koji ima moc da poslodavca nesto natera. Prvo je ondasnji, prakticno, jedan sindikat zakonom i neslogom medju clanovima (svi bi na funkciju) razbijen na gomile manjih od kojih su svi reprezentativni a niko od njih nema dovoljno clanova za bilo sta. Sledeci potez je bilo donosenje zakonskih odredbi i minimumu procesa rada pa je prakticno totalna obustava rada nemoguca i kada bi se desilo cudo da svi ti sindikati pocnu da misle na isti nacin i dogovore se o nekom totalnom strajku.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #669 on: January 20, 2018, 01:20:33 pm »

То је вама војницима теже да схватите да сидикат може да има улогу на дешавања у привредном друштву, радној организацији или државној установи. Они не морају да утичу на ВС и њено руководство тиме што ће ступити у штрајк. Постоје и други методи. Поменуо си јавну критику. Ако неко може да организује јавну расправу или да јавно износи са којим се проблемима ВС и њени запослени сусрећу онда може и да створи врсту притиска или анагажовање других снага у друштву на решавању свог проблема. Чим се о нечему јавно говори то ствара притисак Разумеш?

Друга ствар послодавац мора да саслуша и уважи мишљење синдиката поводом одређених питања према закону.

Слажем се да је ово решење половично и да је ''нит тамо нит вамо''. У сваком случају да је ВС оно што је била ЈНА синдикат не би постојао. Нико се не би бунио на мале плате, ниске додатке, лоше услове рада и сл. Тако је свуда где има пара. Кад имаш стан, кола, пара за летовање, храну, деци за школу, када ти жена не дроби ''где си до сада, где су паре'' немаш порив да таласаш осим ако ниси необјективан и похлепан.

Војници деле судбину остатка становништва. Ја знам да њихове/ваше плате нису високе, али шта мислите за које паре раде цивили? Професионалан војник има плату 35.000. Шта друго може да буде ако имаш радно место за које је потребна средња школа? Професор у гимназији ради за 35-40 иљада. Мој друг је кренуо да ради за мање 33 иљаде и сад је доћер'о скоро до 40. Колика је плата лекара, за које паре раде стоматолози у домовима здравља? За које паре раде други радници са средњом школом? Углавном минималац, а чак и да раде а више пријављени су на минималну зараду. Брда људи раде и испод тога.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #670 on: January 20, 2018, 01:23:45 pm »

Quote
Inace u poslednjih 18 godina u Srbiji vise ne postoji sindikat koji ima moc da poslodavca nesto natera.

Ти синдикати су под контролом политичких странака и ДБ-а. Зато и не могу ништа тј. не желе ништа да мењају. Поред тога наш народ се лако да поткупити. Ја знам да сваке године Мило Ђукановић шаље просветни синдикат на приморје да изрогија 5 дана и онда их врати на радна места. Нико више не прича о платама, додацима, пуном или скраћеном фонду часова.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 928


« Reply #671 on: January 20, 2018, 01:30:25 pm »

Kad se malo razmisli i analiziraju savremeni trendovi i društvena zbivanja u svetu, moglo bi se zaključiti i da je sindikat svoju istorijsku rolu odigrao. Radnici su danas svesni da su roba na tržištu rada, njihova elementarna prava uglavnom se poštuju (manje ili više, kako gde) i praktično nemaju razlog da se bore, izlaze na barikade i ginu kao pre 140-150 godina. U tom kontekstu, gledaju samo sebe i kako da svoju radnu snagu što bolje prodaju i time se više uklope u potrošačko društvo. Za one koji misle drugačije, pitanje: kada i gde, u kojoj državi je u skorije vreme sindikat poveo neke velike proteste koji su dali rezultata? Bilo ih je na Zapadu oko novih Zakona o radu, ali koliko se sećam, osim štete na imovini nedužnih i leđima prebijenih, rezultata nije bilo.

Ako jeste tako, onda je veliko pitanju sa kojom idejom i namerom je sindikat u VS uopšte uveden? Možda baš da da neku lažnu sliku o pravima pripadnika Vojske da bi se prikrili nemoć institucija i opšte siromaštvo.

Možda grešim, a možda nečega tu i ima...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #672 on: January 20, 2018, 01:37:16 pm »

Boro, koliko sam video najveci domet postojanja vojnog sindikata je to sto od kada on postoji deca pripadnika VS imaju pravo na paketice. Ne znam da li su tvoja deca nekada dobila paketic od firme ali moja nisu nikad. Tacnije samo jednom je stariji sin dobio i to zahvaljujuci Sindikatu TENT-a koji je visak paketica ustupio ISC u Obrenovcu.

Bolje uslove rada nisu dobili, plate i nisu povecane zbog sindikata vec ``naredjenjem Vrhovnog komandanta``, ne znam d ali imaju uopste neki kolektivni ugovor....
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #673 on: January 20, 2018, 01:37:34 pm »

Kad se malo razmisli i analiziraju savremeni trendovi i društvena zbivanja u svetu, moglo bi se zaključiti i da je sindikat svoju istorijsku rolu odigrao. Radnici su danas svesni da su roba na tržištu rada, njihova elementarna prava uglavnom se poštuju (manje ili više, kako gde) i praktično nemaju razlog da se bore, izlaze na barikade i ginu kao pre 140-150 godina. U tom kontekstu, gledaju samo sebe i kako da svoju radnu snagu što bolje prodaju i time se više uklope u potrošačko društvo. Za one koji misle drugačije, pitanje: kada i gde, u kojoj državi je u skorije vreme sindikat poveo neke velike proteste koji su dali rezultata? Bilo ih je na Zapadu oko novih Zakona o radu, ali koliko se sećam, osim štete na imovini nedužnih i leđima prebijenih, rezultata nije bilo.

Ako jeste tako, onda je veliko pitanju sa kojom idejom i namerom je sindikat u VS uopšte uveden? Možda baš da da neku lažnu sliku o pravima pripadnika Vojske da bi se prikrili nemoć institucija i opšte siromaštvo.

Možda grešim, a možda nečega tu i ima...

Постоји више теорија због чега је уведен и свака може да буде тачна. Неки говоре да би то могло да се користи за даље слабљење система, други да би се обезбедила транспарентност рада система одбране и ВС, трећи причају због веће заштите права припадника МО и ВС,...

Нико неће моћи да очекује веће плате, боље услове, праведнији односи и друге ствари док не ојача привреда, док се не побољша правосудни систем и док се не промени свест људи: шта је добро, а шта лоше, шта је праведно, а шта није итд. Више пута сам писао колико износе војни буџети држава које имају сличну површину и број становника као Србија. То вам је довољно да схватите све.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 928


« Reply #674 on: January 20, 2018, 01:42:46 pm »

Boro, koliko sam video najveci domet postojanja vojnog sindikata je to sto od kada on postoji deca pripadnika VS imaju pravo na paketice. Ne znam da li su tvoja deca nekada dobila paketic od firme ali moja nisu nikad. Tacnije samo jednom je stariji sin dobio i to zahvaljujuci Sindikatu TENT-a koji je visak paketica ustupio ISC u Obrenovcu.

Bolje uslove rada nisu dobili, plate i nisu povecane zbog sindikata vec ``naredjenjem Vrhovnog komandanta``, ne znam d ali imaju uopste neki kolektivni ugovor....

Slažem se, nisu ni moja deca dobijala paketiće ako ih nismo supruga i ja kupili.

Već sam napisao da sam protiv sindikata u Vojsci, sin mi je oficir, i on je protiv i nije član. S druge strane, po onoj "dete je tu, valja ga ljuljati" - dok postoji neka radi, mada po mom mišljenju dodatno slabi sistem odbrane Srbije.

Baš me interesuje, kolege iz SLO, HR, BIH, RM su tu, ako hoće da odgovore, da li sindikat postoji u vojskama tih država?
Logged
Pages:  1 ... 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... 64   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.