PALUBA
April 19, 2024, 11:57:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Type 052D, klasa kineskih razarača  (Read 3126 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: November 10, 2020, 05:15:26 pm »

Kineski razarači klase Type 052D poznati su kao „kineski AEGIS razarači“. Mada, na Zapadu su poznati i kao klasa Luyang III, iz koje proizilazi da se smatraju naslednikom razarača klase Type 052C (Luyang II). Razarači klase Type 052D su razarači opšte namene, deplasmana od oko 7500 tona, koji se mogu koristiti za vođenje protivbrodske i protivpodmorničke borbe, ali i za protivvazdušnu zaštitu. Razarači ove klase grade se u dva brodogradilišta, tako da i ne čudi podataka da je krajem decembra 2019. godine porinut i 24. po redu razarač ove klase. Prvi brod iz klase uveden je u operativnu upotrebu tokom 2014. godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Razarač Hefei

Klasa Type 052D se nalazi među najvećim i najsposobnijim klasama razarača. Prati linije prethodne klase razarača, ali ima snažnije naoružanje. Ovi razaračai su opremljeni savremenim radarom, a naoružani su između ostalog i sa dva 32-ćelijska vertikalna lansera iz kojih se može lansirati više tipova raketa. Po nekim parametrima možemo ga svrstati u brodove slične američkim razaračima klase Arleigh Burke.

Kao što je već rečeno, najvredniji senzor ovog broda jeste upravo radar Type 346A, sa faznom rešetkom. Ovaj radar je nastao kao rezultat daljeg rada na modelu radara koji je ugrađen na razarače klase Type 052C; novi radar ima mogućnost detekcije i praćenja ciljeva na većim daljinama. Po funkciji je sličan američkom radaru tipa SPY-1. Prema nekim podacima, kineski radar se može koristiti i za praćenje leta balističkih raketa, mada još uvek nije poznato ni da li u svom arsenalu raspolaže oružjem kojim bi mogao dejstvovati po njima.

Među raketama koje se mogu lansirati iz 32-ćelijskih vertikalnih lansera nalaze se rakete brod-vazduh, krstareće rakete, protivbrodske i protivpodmorničke rakete. Može se zaključiti da se od udela određenog tipa raketa u borbenom kompletu broda zavisi i namena broda prilikom angažovanja na zadatku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Poklopci vertikalnih lansera raketa

Osnovno artiljerijsko oruđe je top kalibra 130 mm, smešten na pramcu, što je takođe pomak u odnosu na prethodnu klasu razarača, koja je imala top kalibra 100 mm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pogled na pramac broda; uočavaju se pramčani top kalibra 130 mm, vertikalni lanseri raketa i sistem CIWS kalibra 30 mm.

Za dejstvo po ciljevima u vazdušnom prostoru, na malim daljinama, zadužen je lanser PAR HHQ-10 koji je smešten na krmi broda.

Poslednja odbrana broda sadržana je u sedmocevnom topu kalibra 30 mm, brzine gađanja od 10 000 projektila u minuti. Tvrdi se da je ovaj top sposoban da uništi protivbrodsku raketu koja leti brzinom od 4 Maha, verovatnoćom od 96%. Ovi topovi su od sedmog broda po redu zamenjeni jedanaestocevnim topovima istog kalibra, oznake Type 1130. Od izmena među brodovima izdvaja se i produžetak trupa sa 157 na 161 m, počevši od četrnaestog broda u klasi na dalje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Dejstvo sedmocevnog topa kalibra 30 mm

Kada je reč o protivpodmorničkom naoružanju, pored protivpodmorničkih raketa, brod raspolaže i protivpodmorničkim torpedima.

Na krmi broda se nalazi hangar za smeštaj helikoptera. Ovi razarači mogu da koriste helikopter ruske proizvodnje Kamov Ka-28 (izvozna verzija helikoptera Ka-27) ili domaći Harbin Z-9C. Činjenica da može krcati svega jedan helikopter može se smatrati nedostatkom u odnosu na druge klase razarača sličnog deplasmana, koji krcaju po dva helikoptera.

Posada broda broji 280 članova.

Za pogon broda izabran je sistem CODOG (Combined Diesel or Gas), koji se sastoji iz dve gasne turbine i dva dizel motora. Dizel motori se koriste za ekonomičnu vožnju, kada je bitno ostvariti što veću daljinu plovljenja, dok se gasne turbine koriste za dostizanje maksimalnih brzina plovljenja; maksimalna brzina plovljenja iznosi 30 čvorova.


* ef98lt-hzpm.jpg (51.47 KB, 624x416 - viewed 2 times.)

* uoeequj.jpg (35.45 KB, 625x416 - viewed 1 times.)

* landscape-1465329183-153109gupv1ibyu1p1npap.jpg (23.06 KB, 625x417 - viewed 1 times.)

* plan_type_052d_destroyer_exercise_2.jpg (111.56 KB, 604x429 - viewed 3 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 06:27:32 pm by Rade » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: November 10, 2020, 08:47:21 pm »

Ovaj CIWS na pramcu baš podseća na holandski goalkeeper.
Kinezi kopiraju sve što im se čini prihvatljivo i dobro.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: March 04, 2021, 06:35:54 am »

Kinezi prikazali brod koji vidi "stelt" avione
Novosti online 03. 03. 2021.

KINESKA mornarica prikazala je tokom poslednjih vežbi u Žutom moru brod razarač, opremljen radarom koji može da vidi „nevidljive“ avione.



Radi se o unapređenom razaraču „Tip 052D“, a do sada su već izgrađena tri primerka. On je učestvovao u vežbama u Žutom moru zajedno sa još sedam novih ratnih brodova, objavio je Kineski nacionalni radio. Unapređeni razarač "Tip 052DL" ima produženu letačku palubu za helikoptere, kao i novi radar talasne dužine jedan metar koji je navodno sposoban da detektuje stelt avione. Taj radar radi na ekstremno dugoj talasnoj dužini, što mu navodno omogućava da uoči stelt avione, dizajnirane da izbegnu radare sa kraćim talasnim dužinama. Brod nosi i 64 raketna lansera koji mogu da koriste različite protivbrodske, protivavionske i protivpodmorničke rakete.

Kako navodi Global tajms, ovaj brod nosi ime "Huajnan", po kineskom gradu u provinciji Anhuej. Tehnologija radara sa dugim talasnim dužinama nije nova, a mana joj je što je potrebno više prijemnika kako bi efikasno odredili lokaciju otkrivenog objekta, tvrde stručnjaci. Međutim, pored tog radara, kineski razarač ima i druge elektronske sisteme, kao što je AESA radar i drugi.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.