PALUBA
March 28, 2024, 03:17:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oružane snage Poljske  (Read 5337 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: November 10, 2020, 06:30:21 pm »

Dva oslonca odbrambene politike Poljske jesu odbrana teritorije i članstvo u NATO. U dokumentu koji opisuje planove sistema odbrane za period 2017-2032, kao osnovni cilj odbrambene politike navodi se priprema oružanih snaga Poljske za „pružanje otpora ruskoj agresiji“. Ruska Federacija je time označena kao direktna pretnja Poljskoj, ali i međunarodnom okruženju. Koncept odbrane definiše ambiciju Poljaka da umesto kao administrativne, uspostave divizije kao borbene jedinice.

Transfer tehnologije i internacionalno partnerstvo predstavljeni su kao mehanizmi za razvoj domaće industrije, koja je gotovo sva skoncentrisana u državnom holdingu PGZ.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Oružane snage Poljske (polj. iły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej), oružana sila namenjena za zaštitu nezavisnosti i integriteta teritorije, kao i za obezbeđenje bezbednosti i nepovredivosti državnih granica. Kao primarna komponenta nacionalnog sistema odbrane, oružane snage implementiraju bezbednosnu politiku i odbrambenu politiku zemlje.

OS Poljske imaju definisane tri misije:

  • 1. nacionalna odbrana i suprotstavljanje agresiji pod obavezama proisteklim iz savezništva (npr. održavanje sposobnosti za upotrebu oružane sile u odbrani i zaštiti granica Republike Poljske, antiterorističkim operacijama, rešavanju lokalnih ili regionalnih vojnih konflikata i u odbrambenim operacijama – u zemlji i van nje);
  • 2. učešće u međunarodnim procesima stabilizacije, operacijama odgovora na krize i humanitranim operacijama (npr. održavanje snaga i sposobnosti za učešće u misijama održavanja mira i odgovora na krize, vođene pod okriljem NATO, UN i EU i ostalih operacija koje se izvode pod odredbama međunarodnih sporazuma, kao i humanitarnih operacija pod okriljem međunarodnih, vladinih i ostalih organizacija);
  • 3. podrška međunarodnoj bezbednosti i pružanje pomoći društvu (u različitim zadacima: zaštita vazdušnog prostora, podrška u zaštiti državnih granica i teritorijalnih voda, aktivnosti na izviđanju i prikupljanju podataka, nadzor radioaktivnih, hemijskih i bioloških kontaminacija unutar državnih granica, čišćenje teritorije od eksplozivnih materijala i opasnih tvari vojnog porekla, izvođenje operacija traganja i spasavanja, pružanje podrške lokalnim vlastima, javnim upravama i društvu tokom odgovora na rizike koji se ne mogu obezbediti učešćem isključivo civilnih struktura)
   
Oružane snage Poljske broje 129 000 pripadnika, od kojih je 105 000 aktivnih pripadnika vojske, 20 000 pripadnika Nacionalnih rezervnih snaga i 4 000 kadeta.

Od 105 000 aktivnih pripadnika vojske, u sastavu KoV se nalazi 61 200 ljudi, u sastavu Ratnog vazduhoplovstva 18 700, dok je u sastavu Ratne mornarice 7 400 pripadnika.

U multinacionalnim operacijama širom sveta Poljska trenutno angažuje oko 1300 pripadnika.

Pored vidova vojske (KoV, RV, RM) i Nacionalnih rezervnih snaga, u poljskim oružanim snagama se kao poseban vid vojske tretiraju Specijalne snage (3 400 pripadnika) i Teritorijalne snage, koje formiraju 13 teritorijalnih brigada, dok je još četiri u planu za formiranje.

Kopnena vojska

Glavnu udarnu snagu kopnene vojske čine 11. oklopna konjička divizija, 2. i 16. mehanizovana divizija, te 1. avijacijska brigada, 6. vazdušno-desantna brigada, 21. streljačka brigada, 25. vazdušna konjička brigada. Pored ovih jedinica, u sastavu KoV se nalaze i pukovi, direktno potčinjeni komandi Kopnene vojske: 2, 9. i18. izviđački puk, 1. i 2. inžinjerijski puk za borbenu podršku, 2. i 5. inžinjerijski puk, 4. i 5. puk ABHO, 2. SIGINT (SIGnal INTeligence) centar, Grupu za psihološke operacije, 1. i 2. poljsku bolnicu.

Jedanaesta oklopna konjička divizija, sa komandom u Žaganu (zapadni deo Poljske), broji oko 14000 ljudi. U svom sastavu ima komandu i komandni bataljon, 10. i 34. oklopnu i 17. mehanizovanu brigadu, kao i 23. artiljerijski puk i 4. puk PVO. Jedinica je naoružana tenkovima Leopard 2A4 i 2A5 i PT-91 Twardy (derivativ T-72M1), borbenim oklopnim vozilima BWP-1 (derivativ BMP-2), samohodnim haubicama 122 mm 2S1 Gvozdika, 152mm SpGH DANA, samohodnim višecevnim lanserama raketa WR-40 Langusta, RM-70 i BM-21 Grad. Od PVO sredstava, u naoružanju jedinice se nalaze raketni sistemi Kub, Osa i Grom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] PT-91 Twardy

Formacija oklopnih brigada je identična i oni u svom sastavu imaju komandni bataljon, dva oklopna i jedan mehanizovani bataljon, samohodni artiljerijski divizion, divizion PVO, logistički bataljon, izviđačku i inžinjerijsku četu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mehanizovana brigada u svom sastavu ima komandni bataljon, tri mehanizovana bataljona, samohodni artiljerijski divizion, divizion PVO, izviđačku četu, inžinjerijski i logistički bataljon.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Artiljerijski puk u svom sastavu ima komandnu bateriju, divizion samohodne artiljerije, tri diviziona SVLR, inžinjerijsku četu i logistički bataljon.

Puk PVO se sastoji iz komandne baterije, četiri raketna diviziona PVO i logističkog bataljona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] KTO Rosomak

Dvanaesta pešadijska divizija (12 Kresowa Dywizja Piechoty) je razmeštena na severozapadu zemlje, sa komandom u Šćećinu. U svom sastavu ima 2. i 12. mehanizovanu brigadu, 7. brigadu obalske odbrane, 5. artiljerijski puk i 8. puk PVO. Divizija je sastavni deo Multinacionalnog korpusa NATO „Severoistok“.

Jedinica je naoružana tenkovima PT-91 Twardy (derivativ T-72M1), borbenim oklopnim vozilima BWP-1 (derivativ BMP-2), samohodnim haubicama 122 mm 2S1 Gvozdika, samohodnim višecevnim lanserama raketa WR-40 Langusta i BM-21 Grad. Od PVO sredstava, u naoružanju jedinice se nalaze raketni sistemi Kub, Osa i Grom.

Mehanizovane brigade u sastavu divizije nemaju identičnu formaciju: tako 2. mehanizovana brigada u svom sastavu ima komandni bataljon, tenkovski bataljon, dva mehanizovana bataljona, samohodni haubički artiljerijski divizion, divizion PVO, izviđačku četu, inžinjerijsku četu i logistički bataljon, dok 12. mehanizovana brigada umesto tenkovskog bataljona ima još jedan mehanizovani bataljon. Identičnu formaciju 12. mehanizovanoj brigadi ima 7. brigada obalske odbrane.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Leopard 2A4

Artiljerijski divizion u svom sastavu ima komandnu bateriju, dva diviziona samohodne artiljerije i dva diviziona samohodnih višecevnih lansera raketa, te logistički bataljon i inžinjerijsku četu.

Formacijska struktura puka PVO 12. pešadijske divizije identična je strukturi puka PVO koji se nalazi u sastavu 11. oklopne konjičke divizije.

Šesnaesta mehanizovana divizija je razmeštena uz granicu sa Ruskom federacijom (Kalinjingradska oblast). U sastavu ove divizije nalaze se 16. komandni bataljon, 1. oklopna brigada, 9. oklopna konjička brigada, 15. i 20. mehanizovana brigada, 11. artiljerijski puk, 15. puk PVO.

Divizija je naoružana tenkovima PT-91 Twardy i T-72M1Z, borbenim vozilima pešadije BWP-1, samohodnim haubicama 2S1 Gvozdika, SVLR WR-40 Langusta. Divizija je tokom 2014. godine naoružana i samohodnim top-haubicama AHS Krab.

U sastavu 1. oklopne brigade, koja je razmeštena u Vesoli, nalaze se komandni bataljon, tenkovski bataljon, dva mehanizovana bataljona, samohodni haubički artiljerijski divizion, divizion PVO, logistički bataljon i inžinjerijska i izviđačka četa.

Po formacijskoj strukturi, 9. oklopna konjička brigada je vrlo slična 1. oklopnoj brigadi, sa razlikom što je divizion PVO kod 9. oklopne samohodni, i ima dva tenkovska i jedan mehanizovani bataljon. Ova brigada je razmeštena u Branjevom.

U Gižickom je razmeštena 15. mehanizovana brigada, koja u svom sastavu ima komandni bataljon, jedan tenkovski i dva mehanizovana bataljona, samohodni haubički artiljerijski divizion, artiljerijski divizion PVO, inžinjerijski i logistički bataljon i izviđačku četu.

Organizacijsko-formacijska struktura 20. mehanizovane brigade, koja je razmeštena u Bartošicama, razlikuje se od 15. mehanizovane brigade po tome što umesto inžinjerijskog bataljona ima inžinjerijsku četu.

Artiljerijski puk, koji je razmešten u Vengoževom, u svom sastavu ima komandnu bateriju, samohodni haubički artiljerijski divizion, dva diviziona samohodnih višecevnih lansera raketa, divizion protivoklopne artiljerije, inžinjerijsku četu i logistički bataljon.

U Goldapu je razmešten 15. puk PVO, koji u svom sastavu ima komandnu bateriju, tri diviziona PVO i logistički bataljon.

Prva vazduhoplovna brigada je namenjena za pružanje bliske vatrene podrške jedinica kopnene vojske, kao i za prikupljanje obaveštajnih podataka upotrebom bespilotnih letelica. Shodno tome, u sastavu 1. vazduhoplovne brigade se nalaze 49. vazduhoplovna baza sa tri eskadrile jurišnih helikoptera Mi-24, 56. vazduhoplovna baza sa dve eskadrile jurišnih helikoptera Mi-24 i 3. eskadrilom sa helikopterima za borbeno traganje i spasavanje. Pored ove dve vazduhoplovne baze, u sastavu 1. vazduhoplovne brigade se nalazi i izviđačka eskadrila opremljena bespilotnim letelicama Orbiter.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Mi-24

Šesta vazdušno-desantna brigada, koja je razmeštena u Krakovu, na jugu Poljske, u svom sastavu ima komandni bataljon, tri padobranska bataljona i logistički bataljon.

Dvadeset i prva streljačka brigada u svom sastavu ima 21. komandni bataljon, tenkovski bataljon, dva streljačka bataljona, 22. planinski bataljon, 4. samohodni haubički artiljerijski divizion, 21. divizion PVO, 16. inžinjerijski i 21. logistički bataljon.

Dvadeset i druga vazdušna konjička brigada u svom sastavu ima 25. komandni bataljon, 1. laki konjički bataljon, 7. ulanski bataljon, 1. vazduhoplovnu grupu sa dve eskadrile transportnih helikoptera (po 16 helikoptera Mi-8 i Mi-17), 7. vazduhoplovnu grupu sa dve eskadrile naoružanih transportnih helikoptera PZL W-3WA Sokół, jedinicu za hitnu medicinsku evakuaciju i 25. logistički bataljon.

Izviđački pukovi, njih tri (2, 9. i 18) imaju identičnu organizacijsko-formacijsku strukturu i sastoje se iz komandne čete, šest izviđačkih četa i logističke čete.

Inžinjerijski pukovi za borbenu podršku imaju vrlo sličnu formaciju i jedina razlika se ogleda u tome da je jedan inžinjerijski bataljon u 2. puku zamenjen mosnim bataljonom, dok 1. puk u svom sastavu ima komandnu četu, tri inžinjerijska bataljona, bataljon tehničke opreme, bataljon inžinjerijske podrške i logistički bataljon.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] WZT-3

Poljske oružane snage pored dva inžinjerijska puka za borbenu podršku poseduju i dva klasična inžinjerijska puka: 2. i 5. Drugi inžinjerijski puk, koji je razmešten u Inovroclavu, u svom sastavu ima komandnu četu, dva mosna i jedan inžinjerijski bataljon, bataljon tehničke opreme, bataljon inžinjerijske podrške i logistički bataljon. Za razliku od njega, 5. inžinjerijski puk iz Šćećina u svom sastavu ima komandnu četu, tri inžinjerijska bataljona, bataljon tehničke opreme, bataljon inžinjerijske podrške i logistički bataljon

Dva puka ABHO, 4. i 5, imaju identičnu formaciju i oni u svom sastavu imaju komandnu četu, tri čete ABHO, četu RHB izviđača, četu za dekontaminaciju i logističku četu.

Ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana

U sastavu 1. vinga taktičke avijacije nalaze se 21, 22. i 23. taktička vazduhoplovna baza. Na ove tri baze se nalaze 1, 40. i 41. avijacijska eskadrila, naoružane lovačkim avionima MiG-29 i lovcima bombarderima Su-22. Pored avijacijskih jedinica u sastavu ovih baza se nalaze i dve Grupe za traganje i spasavanje.

U sastavu 2. vinga taktičke avijacije nalaze se 31 i 32. taktička vazduhoplovna baza, kao i bataljon remontne podrške. Jedinice koje baziraju na ove dve baze (3, 6. i 10. avijacijska eskadrila) naoružane su avionima F-16.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Lovački avion F-16 poljskog RV

Treći avijacijski ving je ving transportne avijacije i u njegovom sastavu su 1, 8 i 33. vazduhoplovno-transportna baza u čijem se arsenalu nalaze transportni avioni Lockheed C-130 Hercules, EADS CASA C-295, PZL M28 Skytruck i helikopteri PZL W-3 Sokół i Mi-17.

Četvrti ving školske avijacije u svom sastavu ima 41. i 42. vazduhoplovnu bazu školskih aviona, koje su opremljene školskim avionima PZL-130 Orlik i PZL TS-11 Iskra, kao i helikopterima PZL SW-4. Pored letačkih jedinica, u sastavu ovog vinga nalaze se i institucije za obuku padobranaca.

Nosilac PVO je 3. raketna brigada PVO, u čijem sastavu se nalazi sedam diviziona. Takođe, u sastavu RV deluje i 3. brigada veze sa četiri bataljona veze, kao i institucije za obuku kadra za potrebe popune jedinica RV i PVO.

Ratna mornarica

Osnovni zadaci poljske ratne mornarice su zaštita teritorijalnih voda i obala Poljske, kao i zaštita poljskih interesa u inostranstvu. Zadaci sekundarnog nivoa su podrška zajedničkim operacijama u okviru pomorskih snaga NATO i izvođenje operacije traganja i spasavanja na Baltičkom moru.

Poljska ratna mornarica u svom sastavu ima 3. flotilu površinskih brodova, 8. flotilu obalskih pomorskih snaga i 1. brigadu mornaričke avijacije i 28. eskadrilu mornaričke avijacije.

Treća flotila površinskih brodova je udarna snaga poljske Ratne mornarice i kao takva u svom sastavu ima više vrsta i tipova brodova koji su organizovani u divizion podmornica, divizion protivpodmorničkih brodova, divizion raketnih brodova, divizion brodova za podršku, izviđačku grupu, 9. divizion PVO, 43. inžinjerijski bataljon, komandu pomorske baze, tehničku bazu poljske RM i pomorsku bazu Hel.

Osma flotila obalskih pomorskih snaga u svom sastavu ima divizion minopolagača i transportnih brodova, 12. i 13. divizion minolovaca, 8. divizion PVO, 8. inžinjerijski bataljon.

[attachment=10] Fregata Generał Kazimierz Pułaski, bivša fregata američke ratne mornarice USS Clark.

Specijalne snage OS Poljske

Specijalne snage Poljske imaju status četvrtog vida vojske i u svom sastavu imaju Komandu za specijalne operacije, četiri bataljona specijalnih snaga, 7. eskadrilu specijalnih snaga i logistički bataljon. Specijalne snage broje oko 3000 pripadnika.



* poland-administrative-map.jpg (151.69 KB, 855x665 - viewed 4 times.)

* pt-91.jpg (69.06 KB, 700x525 - viewed 0 times.)

* ofs-okbr-os-poljske.png (59.8 KB, 790x345 - viewed 1 times.)

* ofs-mbr-os-poljske.png (65.48 KB, 684x415 - viewed 0 times.)

* KTO-Rosomak.jpg (49.65 KB, 698x465 - viewed 0 times.)

* leopard-2a4.jpg (79.6 KB, 700x525 - viewed 0 times.)

* mi-24.jpg (72.01 KB, 698x465 - viewed 0 times.)

* WZT-3.jpg (116.53 KB, 699x497 - viewed 0 times.)

* poljski-f-16.jpg (53.83 KB, 700x501 - viewed 0 times.)

* Generał-Kazimierz-Pułaski.jpg (75.18 KB, 700x525 - viewed 0 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 06:27:05 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: November 10, 2020, 07:11:29 pm »

Типови ратне технике у наоружању ОС Пољске и њихово бројно стање (извор: The Military Balance 2020)

Копнена војска
Основни борбени тенкови (606 комада)
Leopard 2A4142
Leopard 2A5105
PT-91 Twardy232
T-72A/T-72M1127 (још 257 у резерви)

Извиђачка возила (407 комада)
BRDM-2282
BRDM-2 R587
BWR38

Борбена возила пешадије (1611 комада)
BMP-11252
Rosomak359

Оклопни транспортери (453 комада)
WDSz (OP)6
Rosomak ОТ300
RAK 32
Maxxpro30
Cougar 40 (позајмљени од САД
M-ATV45

Инжињеријска возила
MT-LB AEV65
Rosomak WRT21
MID Bizon8
BPz-228
MT-LB ARV68
WZT-3M26
Biber4
BLG67M2107
MS-20 Daglezja10
Bozena 414
ISM Kroton4
Kalina SUM4

Противоклопна средства
9K11 Malyutka (AT-3 Sagger)
9K111 Fagot (AT-4 Spigot)
Spike-LR

Артиљеријска оруђа (836 комада)
2С1 Гвоздика 122mm 260
М-77 Dana 152mm111
Krab 155mm48
БМ-21 Град93
RM-7029
WR-40 Langusta75
2B11 120mm156
М120 120mm142
SMK120 RAK 120mm64

Хеликоптери
Mi-24D/V Hind D/E28
Mi-8MT Hip7
Mi-17 Hip H3
Mi-17AE Hip1
Mi-17-1V Hip5
PZL Mi-2URP Hoplite16
PZL W-3W/WA Sokol24
PZL W-3PL Gluszec (CSAR)8
Mi-8T Hip7
PZL W-3AE Sokol2
PZL Mi-2 Hoplite25

Системи ПВО
2K12 Kub (SA-6 Gainful)20
9K33 Osa-AK (SA-8 Gecko)64
ZSU-23-4MP Biala20
ZUR-23-2KG Jodek-G72
23mm ZSU-23-48
23mm ZU-23-2252








Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.