PALUBA
April 26, 2024, 12:42:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Politika odbrane zemlje ne postoji  (Read 8669 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: December 24, 2008, 12:18:32 pm »

Intervju: General-potpukovnik Zdravko Ponoš

Politika odbrane zemlje ne postoji

24.12.2008.

Nije ovo sukob dve ličnosti, nego sudar
koncepcija o tome gde će Srbija, kao
bezbedna zemlja, biti 2015, 2020. godine


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
U jučerašnjem broju „Politike” tragali smo za razlozima javnih nesuglasica između generala Ponoša i ministra odbrane Šutanovca. Generalski vrh je u prošli petak bojkotovao ministra odbrane na tradicionalnom godišnjem prijemu.

Nečelnik Generalštaba Zdravko Ponoš lično je „preporučio” svojim najbližim saradnicima da se klone te proslave, želeći tako da uputi poruku javnosti o stanju u sistemu odbrane. Njegova ocena tog stanja bitno se razlikuje od ministrove. Prvi general smatra da je u opticaju ministrov agresivni marketinški pristup, koji ignoriše stvarne potrebe bezbednosti zemlje.

O tome smo razgovarali sa generalom Ponošem.

Da li je vaša odluka da neka bitna pitanja srpske odbrane pokrenete upravo u ovom času proizvod spontanog nezadovoljstva, ili je ona sazrevala duže?

Ja sam to morao da uradim kad sam video da reforma stoji, da nemamo nikakav plan. Ako se nešto i kretalo, to je bio proizvod inercije. Nisam želeo da takva vrsta štete bude pripisana vojničkoj nemoći, i više puta sam ukazivao i na zastoje i nazadovanja.

Kome ste ukazivali?

Ministru odbrane na njegovom kolegijumu. Ali sam brzo razumeo da taj kolegijum nije mesto gde se rešavaju problemi, nego ambijent za razmenu komplimenata. A od toga je bilo malo koristi. Pokušao sam čak i da opreznim simbolima ukažem na probleme, najpre u vojnim, a zatim i u drugim glasilima. Pisao sam jedan tekst za „Vojno delo”, ali sve je to bilo uzalud.

Kako ste razumeli svoju misiju?

Mislim da sam imao jasnu viziju, i želeo sam da je podelim s onima s kojima bismo imali zajedničku moć da je ostvarimo, da se izvučemo iz gubitničkog mentaliteta i vratimo pobedničkom, koji je srpskom vojniku svojstven, da prestanemo da „kukamo” i žalimo se, da ne pravimo od sebe večne žrtve, nego da rešavamo probleme.

Ceo intervju na strani:
http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Politika-odbrane-zemlje-ne-postoji.sr.html

Izvor: http://www.politika.rs
Autor: Ljubodrag Stojadinović


* sukobgc3.jpg (12.08 KB, 368x208 - viewed 51 times.)
« Last Edit: August 07, 2010, 05:51:34 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: December 24, 2008, 12:35:31 pm »

Ova izjava može biti dosta zabrijavajuća, uostalom kao i ceo intervju. Ovo nije izjava nekog pnezionisano nezadovoljnog generala koji na ovaj način ispoljava svoje nezadovoljstvo zbog prevremene penzije, već prvi čovek Generalštaba VS, i kada je reč o borbenoj gotovosti tu ne bi smelo da bude propusta i mesta za bilo kakve greške...



Srpsku javnost jako interesuje šta je urađeno na povećanju borbene gotovosti?

Ministarstvo odbrane nije učinilo gotovo ništa. Javnost dobija informacije koliko je aviona remontovano, a ne zna koliko nije. U remontnim zavodima imamo više vazduhoplova nego na svim stajankama.

Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #2 on: December 24, 2008, 06:03:36 pm »

Iako je po meni Ponoš za većinu stvari u pravu, on je pre svega vojno lice koje nema prava na ovaj način da se eksponira i iznosi mišljenje. Ako je već ministar problem, i tera te da radiš stvari koje ne valjaju ili ti ne možeš s njim da pronađeš zajednički jezik, daj ostavku pa ga posle "zapljuni" u javnosti. Sa ovim general otvara veoma nezgodnu Pandorinu kutiju, pa bi neko i njega mogao da pita šta je on uradio ovolike godine da se efikasnije uradi reorganizacija vojske.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: December 24, 2008, 06:23:27 pm »

Sukob na liniji NGŠ-Ministar Odbrane je toliko ogoljen da nisu u stanju da razlike sakriju ni na zvaničnim sajtovima.
Dok na sajtu Vojske Srbije stoje oba Ponoševa intervjua ( Politika, Alo), o tome ni reči na sajtu Ministarstva odbrane....Krajnje zabrinjavajuć razvoj situacije. To je poslednje što nam je trebalo....Kao da nemamo dovoljno problema, mi smo uvek spremni da iznova generišemo nove....Tužno!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: December 24, 2008, 06:23:58 pm »

Nisam upućen da li se tako radi u nekim zemljama ali po meni ministar odbarne treba da bude obavezno vojno lice (i to dugogodišnje vojno lice uponat sa svakim i najmanjim problemom u vojsci), koji samim tim neće biti opredeljen ni prema kojoj strani, samim tim neći biti potrebno da se "obećavaju brda i doline" a da je ugrožena naša borbena gotovost. Slažem se da se ovo ne rešava tako što se načelink Generalštaba obraća javnosti i da tim traži neku vrstu javne arbitraže, to problem sigurno neće rešiti već će ga samo produbiti. I ovo jako pogubno utiče na moral naših vojnika u KZB-u gde i ako nije proglašeno ratno stanje, ono baš ne odgovara ni mirnodopskim uslovima.
« Last Edit: December 24, 2008, 06:26:09 pm by Broker » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #5 on: December 24, 2008, 06:57:03 pm »

Brok, onda ne bi postojala civilna kontrola vojske, već bi se svelo na sličnu situaciju kao u SFRJ gde je vojska bila država u državi. Ministar odbrane u Americi je Bob Gejts (analitičar i bivši šef CIA-e), dok je u Rusiji ministar odbrane Anatloij Serdjukov, jedan od "Putinovih biznismena". Pre Serdjukova, ministar odbrane je bio Sergej Ivanov, visoko ranigirana KGB/FSB figura.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #6 on: December 24, 2008, 06:58:27 pm »

U većini zemalja ministri odbrane su civili, tj. političari. Međutim, u skoro svakoj (normalnoj) zemlji NGŠ je taj koji vodi glavnu reč. GŠ je nadležan za razvoj doktrine, analizu ugoženosti zemlje i GŠ podnosi zahteve ministru za budžet, dok se MO bavi socijalnim, ekonomskim i administrativnim pitanjima.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: December 24, 2008, 07:11:02 pm »

Brok, onda ne bi postojala civilna kontrola vojske, već bi se svelo na sličnu situaciju kao u SFRJ gde je vojska bila država u državi. Ministar odbrane u Americi je Bob Gejts (analitičar i bivši šef CIA-e), dok je u Rusiji ministar odbrane Anatloij Serdjukov, jedan od "Putinovih biznismena". Pre Serdjukova, ministar odbrane je bio Sergej Ivanov, visoko ranigirana KGB/FSB figura.
Bane, a u čemu je razlika između vojske kao države u državi ako je na čelu MO oficir od karijere ili visoko rangirani bezbednjak...Zar nisu bezbednosne agencije poput CIA i FSB same po sebi država u državi

U većini zemalja ministri odbrane su civili, tj. političari. Međutim, u skoro svakoj (normalnoj) zemlji NGŠ je taj koji vodi glavnu reč. GŠ je nadležan za razvoj doktrine, analizu ugoženosti zemlje i GŠ podnosi zahteve ministru za budžet, dok se MO bavi socijalnim, ekonomskim i administrativnim pitanjima.
U zemlji Srbiji Huh? Lepo kažeš u gotovo svakoj (normalnoj) zemlji.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #8 on: December 24, 2008, 07:12:47 pm »

Iz prethodnih postova svodi se na to da je ministar odbrane onaj koji ima pojma o bezbednosti,ili grešim?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: December 24, 2008, 07:17:19 pm »

Bilo kako bilo, ovo je praznik za naše potencijalne neprijatelje u regionu, poruka je više nego jasna.

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: December 24, 2008, 07:23:20 pm »

Bilo kako bilo, ovo je praznik za naše potencijalne neprijatelje u regionu, poruka je više nego jasna.
Još jedan , ničim izazvan autogol....Srpska posla

Iz prethodnih postova svodi se na to da je ministar odbrane onaj koji ima pojma o bezbednosti,ili grešim?
To bi tako trebalo da bude, generalna ideja ...
« Last Edit: December 24, 2008, 07:26:17 pm by dreadnought » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #11 on: December 24, 2008, 08:15:11 pm »

Bilo kako bilo, ovo je praznik za naše potencijalne neprijatelje u regionu, poruka je više nego jasna.

Ne brini ništa, i kod potencijalnih protivnika u regionu je isto, samo što se prljav veš (još uvek) ne iznosi u javnost. Smiley
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #12 on: December 24, 2008, 08:44:55 pm »

Iskreno receno ja se nisam nadao ovu izjavu od generala Ponosa a iskreno receno izgleda da je covek rekao nesto sto ljudi iz vojske odavno vide ali niko ne sme nista da kaze. Interesantno je da se tu odmah umesao nas predsednik i rekao, ma dajte nije to nista, kao oni se malo sale.

Ja cestitam generalu Ponosu na hrabrosti da iznese makar jednom istinu pred javnost i da kaze, ej ljudi dosta je bilo dajte da se uozbiljimo. Pa VS ispada vec duze vreme kao zadnja rupa na sviralu, to treba konacno da se preokrene a o ministru, pa meni se svidja predstava "gospodja ministarka" eto toliko o ministrima i politicarima koji bi da kreiraju odbranu jedne zemlje po njihovom misljenju. Sigurno znaju bolje i vise nego i ovi nasi generali, pitam se samo sto nemaju cinove, verovatno bi svi hteli da budu neke vojvode. Politika je .... izvin´te me sto psujem.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: December 24, 2008, 08:52:55 pm »

Za par meseci će ga smeniti sa mesta načelnika geeralštaba i to ti je to. U svim normalnim zemljama ministri su tu da koordiniraju rad svojih ministarstava sa ostalima i da se bore da osiguraju nesmetan rad svog resora, a neke specifične stvari se prepuštaju stručnjacima.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: December 25, 2008, 08:29:38 am »

 Министарство:Деловање Поноша нанело штету угледу војске

24/12/2008
БЕОГРАД – Министарство одбране Србије оценило је да је деловање начелника Генералштаба Војске Србије Здравка Поноша нанело велику штету угледу војске, речено је Радиотелевизији Србије у том министарству.

„Деловање генерала Поноша у домаћој и страној јавности нанело је велику штету угледу војске, систему одбране и дрзави у целини и угрозило демократски поредак”, речено је јавном сервису поводом изјаве начелника Генералштаба да Министарство одбране нема концепцију реформе војске.

Понош је у интервјуу листу Политика казао да његов сукоб с министром Драганом Шутановцем није сукоб личности.

„Није ово сукоб две личности, него судар концепција о томе где ће Србија, као безбедна земља, бити 2015, 2020. Грађани Србије морају знати како се паре у ту сврху троше, а то данас нико не зна осим оних који троше”, рекао је Понош.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да различита мишљења носилаца државних функција не могу бити извор нестабилности било ког система, а посебно не система одбране.

„По Уставу имам и командну функцију кад је у питању наша војска и уверавам вас да је читав процес који се дешава у војсци стабилан. Увек постоји могућности да носиоци одредених државних функција имају нека разлицита мишљења, али будите уверени да то не може да буде извор нестабилности било ког система, а посебно не система одбране”, казао је Тадић.

Премијер Мирко Цветковић казао је за Б92 да није тачна оцена генерала Поноша да политика одбране земље не постоји и додао да не би желео да се превише упушта у сукоб људи из војске и министарства.

„Желим да поручим да безбедност није угрожена, све то добро функционише. А ове ствари које постоје, решаваће се у ходу”, рекао је Цветковић.

Извор:Бета
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.