PALUBA
March 28, 2024, 06:38:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Бован град  (Read 958 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« on: November 17, 2020, 09:54:13 am »

Бован


Бован (Болван) је трг и тврђава на изласку из Моравичке клисуре, два км јужно од данашњег насеља Бован, које је 9 км удаљено од Алексинца. Локалитет је у народу познат као Јеринин град. Са кулом на другој страни он је потпуно затварао клисуру. Тврђава је обезбеђивала део Цариградског друма, који је од Horeum Margi (Ћуприја) водио преко Болвана, поред Липовца, на Топоницу, па у Ниш. Тврђава се помиње тек у 15. веку, али је сигурно постојала у другој половини 14. века, а можда и раније.
Болван је смештен на брду са два врха, изнад Моравице. Прилаз са источне и северне стране онемогућен је реком, а са запада стрмином брда. Са југа, где је најлакши приступ, изграђен је вештачки суви шанац. На већем од два врха брда налази се донжон кула. У тај део тврђаве се улази кроз капију на северном бедему, која води ка превоју између два врха брда, на коме је можда била главна капија. На мањен врху се налазила кула која је, вероватно, била повезана бедемом са главним делом града. Донжон кула има основу скоро правилног квадрата са спољним димензијама 8,5 x 8 м и 4,4 x 4 м, са дебљином зида око 2,2 м. Данас су видљиви остаци донжон куле и бедема на главном делу града, где се могу наслутити остаци још две куле.
Шири простор на коме је настао и средњовековни Болван је још од античких времена био добро насељен. Томе је свакако доприносила и чињеница да је овуда пролазио пут од Београда за Цариград. Археолошки налази римског времена показују да је околина Болвана у ово време била добро насељена и важна. У атару села Краљева (између Алексинца и Бовна) нађен је зид саграђен од великих цигала. На локалитету Градиште налажене су римске опеке са жигом. Античких остатака има и у околним селима. На Појтингеровој Табли, овај простор се налази између станице Praesidio Pompei (данас локалитет Нерића Хан) северозападно од Алексинца и Gramrianis – a код села Липовац, источно од Алексинца. Путници из доба крсташа, који пролазе Цариградским друмом, не помињу никакво насеље на месту Болвана. Међутим, сви истичу да су предели између Браничева и Ниша слабо настањени и обрасли густим шумама.
У писаним изворима Болван се први пут помиње 1395. године и то као трг. У повељи којом се потврђују и дају нови поседи руском манастиру Светог Пантелејмона на Светој Гори, кнегиња Милица, са синовима, даје, између осталог и од Болвана свако годиште по 500 крушаца соли и два човека: Доја Балушевић и Раша Рађевић, да су манастирска. Из овог податка се могу извући неколико закључака важних за статус поменутог насеља. У питању је солски трг на коме се складиштила со која је увожена из Угарске. Као такав, трг је морао располагати складиштима соли (магацинима), а свакако и царинарницом са цариницима, јер се сва со, која се изнесе из трга морала оцаринити. Прилог у соли је био значајан за манстир Светог Пантелејмона, без обзира да ли је со преузимана или је манастир узимао приход од продате соли. Не бисмо погрешили ако закључимо да се са овог трга сољу снабдевало становништво Великог и дела Јужног Поморавља. Све ово би говорило у прилог развијености трга, што би такође значило да је он морао настати бар једну до две деценије, пре овог првог помена. Иначе су седамдесете и осамдесете године 14. века биле време бурног демографског и привредног развоја овог краја. То се добро види на суседном Петруском крајишту и властелинству цркве у Лешју. На тргу су, као се види из повеље, живели и зависни људи, као двојица поменутих који су постали подложни Светом Пантелејмону. Тиме су монаси овог манастира у Болвану уживали бесплатан смештај и храну, као и послугу која се бринула о њиховим стварима. Нису дакле, морали ићи код стањанина како то прописује Душанов Законик, за путнике који заноће на тргу.То је свакако било значајно за манастир.
Болванска тврђава се први пут помиње 1413. године, али је сигурно постојала и раније. Како је недавно показано, простор Липовца и Болвана (жупа Поморавље из 12. века) је у другој половини 14. века био организован као крајиште, слично као и суседно, познатије, Петруско крајиште. Због стратешког положаја болванска тврђава је свакако имала значајну улогу у систему одбране крајишта.
Болван је 1413. године био једна од мета напада принца Мусе. Податке о овом походу пружа Константин Филозоф у житију деспота Стефана Лазаревића. Принц Муса, након што је заробио побуњеног војводу Хамзу у Соколници (Соколцу) и преселио становништво из околине Соколнице и Сврљига, дође у пределе српске и узе Болван. Показали смо, доста давно, да се под Соколницом никако не може разумети Соко Град код данашње Сокобање. Циљ принца Мусе у овом походу био је да овлада најважнијим стратешким тачкама у саставу двеју Морава и да стави под своју контролу путеве ка Крушевцу, Новом Брду и Београду. Из излагања Константина Филозофа је видљиво да су Соколница и Сврљиг у турским рукама, а на другој страни Болван и Липовац у српским. Соколница се налазила на вису Градац, изнад села Градишта, у близини Горње Соколовице и преко пута Соколовачког Дела. Мусина војска се кретала од Сврљига, преко Пирковца, нападајући Липовац и Болван. Граница је ишла тако да на турској страни остаје долина Сврљишког Тимока, а на српској долина Топличке реке и клисура реке Моравице.
Нападом на Липовац и Болван, као и Сталаћ, принц Муса је освојио Липовачко крајиште и загосподарио делом Цариградског друма. Први је пао Болван јер су Турци, по Константину Филозофу, престрашили посаду која им је предала град. Муса је пленио и раселио становништво.Затим је заузео и разорио Липовац, па Сталаћ. Липовац се од овог разарања више није опоравио, а његову улогу је преузео Болван.
После Мусиног пораза у сукобу са братом Мехмедом 1413. године, простор Липовачког крајишта је поново ушао у састав Деспотовине. Међутим, није дуго остао у њој. Већ у рату 1427/1428. године Турци су заузели, поред Ниша и Крушевца, и Липовачко и Петруско крајиште, а граница је доспела на десну обалу Велике Мораве. Тада је и Болван пао у руке Турака. По обнови Деспотовине (1444), по свему судећи, Липовачко крајиште, па и Болван, нису враћени деспоту Ђурђу Вуковићу.
По учвршћивању Турака на овим просторима, формиран је 1455. године Крушевачки санџак, у коме је била и нахија Бован (Болван), са седиштем у Бовну. Нахија Бован је 1516. године имала 43 села. Бован је Турцима био важан као тачка на путу од Истамбула за Београд. Поред њега су пролазиле турске војске, а турски султани су свраћали у град при својим проласцима у походе, или приликом повратка са њих. Тако су дубровачки поклисари 28. децембра 1476. године у Бовну затекли султана Мехмеда II Освајача. Ту су му предали 1.000 дуката на име харача о чему су добили потврду. Због значаја који има за Турке, у Бовну се већ почетком 16. века образује муслиманска махала.
Немирна времена и продор Турака лоше су утицали на развој трга, тако да се он после 1395. године више не помиње. У турско доба, када је тврђава напуштена, трг је деградиран на ранг сеоског насеља. Тврђава је после 1459. године изгубила значај, јер се нашла дубоко у унутрашњости османског царства. - Проф. др Синиша Мишић, Болван у средњен веку, Караџић број 1/2009.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #1 on: November 19, 2020, 10:49:21 am »

Бован, зид куле (аутор фотографије Раде Весовић).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Бован.jpg (259.6 KB, 714x534 - viewed 23 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #2 on: November 20, 2020, 11:19:44 am »

Бован је смештен на узвишици изнад реке Моравице која се простире правцем север-југ и обухвата њена два врха. Прилаз граду је са северне и источне стране онемогућен реком, са запада стрмином брда, док је са јужне стране заштићен вештачким сувим шанцем који утврду одваја од остатка брда. На већем (јужнијем) од два врха се налази део града са правоугаоном основом димензија 25 м (север-југ) са 15 м (исток-запад) у чијем се југоисточном темену налази донжон кула. У њега се улази кроз капију на северном бедему која води ка превоју између два врха на коме се највероватније налазила главна градска капија. На другом (севернијем) врху се највероватније налазила кула која је бедемом, а можда чак и посебним делом града била побезана са главним делом града. Донжон кула града је смештена на југоисточном делу града. Она има основу скоро правилног квадрата са спољним димензијама 8.5 m (исток-запад) са око 8 м (север-југ) односно 4.4 м (исток-запад) са 4 м (исток-запад). Дебљина зида саме куле је око 2.2 м, док је њена висина 5.2 м.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Скица града Бована.jpg (108.53 KB, 511x628 - viewed 26 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #3 on: December 28, 2020, 10:06:26 am »

Идеална реконструкција горњег дела тврђаве Бован (цртао арх. Н. Дудић).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Бован..jpg (324.21 KB, 948x692 - viewed 21 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: March 14, 2021, 10:14:30 am »





Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.