PALUBA
April 19, 2024, 09:58:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: GLCM BGM-109G Gryphon  (Read 8277 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #15 on: August 19, 2021, 12:45:10 pm »

Ah da ne trebam ni spominjati da kada su me pitali u par navrata sto ja mislim da se dogadja paralelno sa snimanjem filmova i kada sam ja naivno iznio po meni jedini moguci razlog, ako uopce postoji da sam pao u nemilost. Mobing na poslu, prisilni otkaz itd...


Postoje indicije da bi se rakete mogle vratiti na Comiso, Siciliju. Ne daj Boze!!!

https://www.voltairenet.org/article187863.html


Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #16 on: August 19, 2021, 01:26:32 pm »

Kao prilog tvojoj teoriji mapiranja i izviđanja (iako nije moja specijalnost), moram dodati da je 1989. u dolini Neretve sniman film
https://it.m.wikipedia.org/wiki/Afganistan_-_The_Last_War_Bus
U filmu se koriste sredstva JRV kao i vozila te OT JNA. Sa mjesta snimanja se odlicno vidi ZL Ortiješ kao i ZL Rodoč-Jasenica.
Film je smece a moze se cijeli pogledati na YT. Mozda i to nesto govori.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #17 on: August 19, 2021, 01:28:21 pm »

Jos par rijeci. Ni danas kao ni tada ne mogu i nemam namjeru nista dokazivati. Da li ce uopce jednog dana izaci na vidjelo? Dali  se dogadjalo uz snimanje filmova i tzv. "Mapping" terena ? Ono sto je neupitno je da postoji puno pitanja oko tajminga i mjesta snimanja. Zasto film bas tada 1982 g i lokacije snimanja, sve u dolinama povjesnih strateskih pravaca, gdje su trebale proci i potencijalne rakete sa Comisa preko nas a namjenjene su zemljma Vasavskog ugovora. Taj preveliki broj slucajnosti naveo me na pomisao da je tu u pozadini moglo biti jos necega?
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #18 on: August 19, 2021, 01:45:35 pm »

Vrlo je moguce, kosmonaut, da se to radilo , moguce je u svakom slucaju je porasla agresivnost Zapada prema tadasnjoj Jugoslaviji i od 1980 je Juga pocela ulaziti u financisku krizu i trebale su devize zato se olako islo u takve arazmane sa Zapadom, a vjerojatno je pocelo raspadanje Jugoslavije jer umjesto da mi sugovornici argumentima dokazu da imam krivo pao sam u nemilost jer se to nekima u Politici i Vojsci nije svidjalo. Osito sam ubo u osinjak pa su me unistili a moglo je biti i gore...
Bogu hvala sam prezivio sve. Zamislite na poslu su me optuzili za greske u odrzavanju Cessni i prisilili na otkaz, a poslje me Austrijanci 1991 uzmu odmah u sluzbu i vanjska stanica Graz, Bec, rad za Austrian Airlines , Tyrolean, Rheintalflug.U roku od 6 mjeseci dobijemo papire za Kanadu ali se mojoj supruzi nije svidjalo i vratimo se u Svicarsku gdje 25 godina radim za Crossair i Swiss Airlines kao B1 i B2 mehanicar sto je rijetkost da netko ima oba ovlastenja, u firmi nas je bilo samo cetvero,i da radim na velikim zrakoplovima  Airbus , Boeing, Bombardier ,BEA RJ, SAAB, Dornier i seriji DASH-8 itd.. a za Aero Klub u Rijeci nisam bio dobar!!!
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #19 on: August 19, 2021, 01:55:59 pm »

Pokusaj postvljanja u pdf-u
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* IJ13.pdf (103.04 KB - downloaded 0 times.)
* Greenham Common; Cruise and the Common 1979-.pdf (4372.72 KB - downloaded 0 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #20 on: August 19, 2021, 02:00:28 pm »

https://books.google.ch/books?id=x__CgnLTLqkC&pg=PA153&lpg=PA153&dq=Comiso+tomahawk+base&source=bl&ots=H0oibWVeDT&sig=ACfU3U15-AI1qviUqUi2jLu_HSSLYAAoKw&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwjgoKHA9u3pAhXD-aQKHQYFBxgQ6AEwDXoECAwQAQ#v=onepage&q=Comiso%20tomahawk%20base&f=true

Tomahawk u Comiso

Terrain Referenced Navigation

https://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?arnumber=6382949

On line citanje knjige Complete History of US Cruise Missiles

https://books.google.ch/books?id=3LNwDwAAQBAJ&pg=PA146&lpg=PA146&dq=Comiso+tomahawk+base&source=bl&ots=Q4BjgD2Y0D&sig=ACfU3U3IY16UFf8JKSk1j-n2LrMPrqPqLg&hl=de&sa=X&ved=2ahUKEwjgoKHA9u3pAhXD-aQKHQYFBxgQ6AEwEXoECAcQAQ#v=onepage&q=Comiso%20tomahawk%20base&f=true




Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #21 on: August 19, 2021, 09:22:17 pm »

Zanimljiva tema i pisanje. Oko GPS treba pomenuti da postoji civilni i vojni GPS. Isti sateliti, samo točnost je različita.
Oko foto snimanja sa avionima, mislim da je u ono vreme več bilo vrlo razvijeno satelitsko snimanje terena.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #22 on: August 19, 2021, 10:56:01 pm »

U prilogu IJ13 na stranici 53 i 54 je lijepo prikazano da su se u juznoj Koreji radili takvi snimci iz malih zrakoplova i helikoptera i da je za tadasnji nivo tehnologije bilo potrebno karakteristicne tocke snimiti iz niskog leta oli ti pticje perspektive. Naravno da si u pravu da je snimanje iz satelita vec tada bilo razvijeno ali to nije moglo zamijeniti snimanje iz perspektive koja se poslije ubacuje u digitaliziranu sliku u memoriju rakete da bi je ona u letu prepoznala. Pogledaj taj dio IJ13 pa ces vidjeti.BTW nisi jedini koji razmislja da satelitske snimke mogu zamjeniti ove iz niskog leta. U tome je i bio moj problem da su me ismijali sto ja to pricam. Za vecinu ljudi taj takav nacin snimanja nije bio potreban.Ali ovaj prilog dokazuje da je potreban, sve do upotrebe GPS-a u glavama rakete, a tada to nije bilo dostupno. druga metoda je snimanje radio visinomjerom i pravljenje rastera sa RA podacima leta rakete. Kao sto rekoh i danas uz GPS se nisu odbacile druge metode navigacije jer se upotpunjavju a GPS nije dovoljno tocan pogotovo ako raketa leti duze iznad vode, u ovom slucaju preko Jadrana, pa je korektura sa way point-ima dobro dosla. Dokaz let raketa na Bagdad sa USA brodova koje su poslate preko Iranske pustinje u Golfskom ratu.
Ponavljam taj dio.
U attachementu se vidi kako se snimljene slike koriste za izradu programa ili way pointa za let krstarece rakete. To je tzv Mapping, i koriste se algoritmi ali i digitalizirane slike karakteristicnih tocaka -way point-a. U prilogu se navodi da se slike/fotografije snimljene iz helikoptera i malih zrakoplova.Radi se o niskom letu i iz pticje perspektive.Iz mase snimljenog materijala iz zraka se lako iz fima naprave fotografije, pojedinih tocaka na zemlji koje su interesantne, izvadi se fraim.Te se slike digitaliziraju i pohrane u memoriju rakete kao program i raketa ju prepozna kada taj pohranjeni imidz usporedi sa slikom kamere u nosu rakte.Ovo snimanje je izvrseno u Juznoj Koreji jer Ameri imaju tamo baze pa su mogli letjeti i snimati gdje su htjeli.
Vidi stranicu 53 desno dolje na dnu tekt:


The effectiveness of the proposed algorithm is shown by computer
simulations with three test aerial image sequences (320240) that
were acquired with a CCD camera attached to an aircraft. The first
image sequence was acquired by a helicopter with a -cam video
camera near Yusung in Korea. Each of them was digitized at 1 frame/s
and quantized to eight bits/pixel. The three test image sequences
consist of 1320, 1360, and 1570 frames. Universal transverse Mercator
(UTM) as a global reference coordinate was used, and Yusung and
Kongju are located in 52 zone.
Fig. 2 shows nine consecutive images sampled at 1 frame/s, where
the test sequencewas acquired from the helicopter at spot 1, the number
indicated below denotes the frame index, the white cross (+) marks


Dalje na stranici 54 lijevo gore imas slike kako izgledaju snimljene iz helikoptera:
Tekst ispod slike sa 9 snimaka:

Fig. 2. Test aerial image sequence acquired on the helicopter (320240, spot

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IJ13_2.jpg (1366.37 KB, 2550x3300 - viewed 0 times.)

* IJ13_3.jpg (974.09 KB, 2550x3300 - viewed 0 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #23 on: August 19, 2021, 11:05:44 pm »

Da ja sam vec naveo, da se sve zbivalo u doba kada je GPS bio glomazan, u razvoju i nije bio u glavama tadsnjih krstarecih raketa. Tako da on dolazi tek kasnije u upotrebu. A tada je trebalo rijesiti programiranje putanja za postojece planirane rakete u bazi u razvoju Comiso.Pricamo o 1982 godini.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.