PALUBA
April 18, 2024, 04:19:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem PVO "FK-3"  (Read 6587 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« on: November 24, 2020, 01:49:50 pm »

Poštovani članovi Palube,

Evo jedan moj tekst sa Vazduhoplovnog portala Tango Six, a govori o sistemu FK-3, oceni njegovog kvaliteta u odnosu na konkurente iz Rusije i SAD-a i mišljenju o njegovoj vrednosti u okviru našeg sistema PVO (ako dođe do nabavke sistema, o čemu se pričalo poslednjih meseci)...


https://tangosix.rs/2020/23/11/vreme-je-da-pricamo-o-kineskom-pvo-sistemu-fk-3-da-li-je-on-dobro-resenje-za-srbiju/
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #1 on: January 21, 2021, 10:50:02 pm »

@Pakleni Vuk

Kubovac ne reklamira T6, već sam postavio link ka tekstu o FK-3 koji sam tamo napisao kao kolumnista portala.
Tvoje mišljenje o tom portalu i o gl. i odg. uredniku portala je tvoja stvar i u to se ne mešam.

Ipak, molim te da mi se obraćaš u pristojnom tonu i ne pokušavaš na bilo koji način "poniziti" ili mi se podsmevati jer ja to ne činim prema tebi niti prema bilo kom drugom članu Foruma.

Postoje pojedinci, u koje sada vidim spadaš i ti, koji smatraju da valjda pošto sam "nov" i imam "samo 300 i nešto" postova, a već moderator, da neću primenjivati pravila za koja sam zadužen i onda me indirektno (a nekada i sasvim direktno) vređate, omalovažavate i pokušavate da ismevate ovde na Palubi.

Ako imaš ti i bilo ko drugi, primedbu na to što sam moderator, što postavljam linkove ka svojim tekstovima na T6, što postavljam reklamu za svoju knjigu i slično (a što je sve u skladu sa Pravilnikom), ti se obrati administratorima, pa će oni možda odlučiti da si ti u pravu.

U ovom trenutku ti brišem potpuno besmisleni post u kome mi se podsmevaš, a onda postavljaš potpuno nerazumljivo preveden tekst o bog zna kom sistemu PVO.

Kao što rekoh, za bilo kakve primedbe, obrati se administratorima.
« Last Edit: January 21, 2021, 11:10:05 pm by Kubovac » Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 086


Ko laje zlo ne misli


« Reply #2 on: January 21, 2021, 11:21:00 pm »

Greška.  Poslao sam vam privatnu poruku.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 086


Ko laje zlo ne misli


« Reply #3 on: January 22, 2021, 12:02:40 pm »



Ovo je raketa u cevi  (gde je očigledno prikazan dizajn lansirne cevi jer je raketa bez detaljnog prikaza )

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A ovo su neke fotografije HQ-22 (FK-3) sa sajta s kog je prevod [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovde radar lovi J10C avion na vežbi  (slika sa trećeg sajta ). Inače radare ovog tipa Američani zovu Tombstone ili ti Nadgrobni Spomenik
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovde se vidi iz vazduha vozilo za pretovar raketa  (parkirano horizontalno ) i crvena kape na samom lanseru [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ček i linak da zrznem na kraju, možda se obradujete kineskim slovima https://min.news/zh-sg/military/360173c692fd19373f0244577b9052a9.html


* U8929P27T1D740204F3DT20130912112152.jpg (15.54 KB, 243x600 - viewed 8 times.)

* 358e1865dad9460f871edfd1422977d7.png (548.41 KB, 600x845 - viewed 3 times.)

* 103f-ivmqpck1447826.jpg (44.15 KB, 640x729 - viewed 3 times.)

* f87f13598628447f9b284aef25d1d2b9.png (312.32 KB, 950x633 - viewed 4 times.)

* 35fb-ivmqpck1447803.jpg (21.44 KB, 640x678 - viewed 3 times.)

* 61958254dc6a4c7f9811652ba9e2ab35.png (673.01 KB, 1080x608 - viewed 1 times.)
« Last Edit: January 22, 2021, 12:44:56 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #4 on: January 22, 2021, 12:43:53 pm »

@Pakleni Vuk

I sad ti opet moram obrisati deo posta. Pritom, naglašavam da stvarno nije ništa lično.

Dakle...kada se priprema tekst o nekom sistemu, onda se moraš potruditi da to "liči na nešto". To što ne poznaješ materiju dovoljno, svakako je problem kod "adaptacije" teksta koji se bukvalno prevodi preko gugl prevodioca.
Ovaj tekst gore koji, već drugi put, postavljaš nema nikakvog smisla i zapravo je smešan. A valjda nam je cilj da postavljamo ozbiljne tekstove i analize sistema, a ne "indijanski prevod".

Evo samo da ti dodam i ovo. Ja sam do sada otvorio veći broj tema. Video si i sam. To su teme koje sam ja pripremao godinama unazad i sada ih sukcesivno ovde otvaram i ubacujem tekstove. Desilo mi se, u dva ili tri slučaja, da mi se obratio neko od administratora, kolega moderatora ili stručnih saradnika, da mi skrene pažnju da određeni termini ili rečenice, nisu dovoljno dobro prevedene (ako je tekst prevođen sa ruskog, kojim slabije baratam).
Izvršio sam neophodne korekcije i tekstovi su sada jasniji za sve.

Ovaj tekst koji si ti postavio "nema leka". Potpuno je bukvalno preveden i besmisleno je da ja trošim vreme na ispravke i korekcije, jer će oduzeti mnogo vremena. Ali ti možeš ovaj tekst malo preraditi i bolje to prevesti, da ima logično značenje, a da ne bude "gomila nabacanih stručnih termina, koji u rečenici ne znače ništa".

Pisao si mi u inbox i u redu, ja prihvatam tvoje objašnjenje i idemo dalje. Ali ovaj tekst ne može biti deo ove teme.

Evo i samo jedan primer, da i drugi članovi foruma vide:

Citat:
"Недавно је ваздухопловство Централног позоришта навело одређену бригаду маневрисану стотинама километара и организовано битка у позадини стварне борбе." Kraj citata
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 086


Ko laje zlo ne misli


« Reply #5 on: January 22, 2021, 03:13:13 pm »

Iskreno rečeno, sada je mnogo bolje.  Neka ostane ovako.  Ovako tek nema smisla. Imate link teksta, pa prevedite s Kineskog. 
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 086


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6 on: January 26, 2021, 09:02:03 pm »

Jedan solidan tekst na temu FK-3
http://nibaprs.blogspot.com/2018/11/hq-22-ili-fk-3.html?m=1
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #7 on: September 24, 2021, 09:55:38 pm »

Nismo dugo pisali o kineskom raketnom sistemu FK-3, kao izvoznoj varijanti sistema HQ-22....
Evo jedan kratak video, isečen iz video prezentacije kineske ponude raketnih sistema PVO i sistema VOJiN, koji prikazuje borbeni rad od dolaska jedinice na vatreni položaj, popune raketama i uvezivanja i pripreme za rad, pa do borbenog rada posade!

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #8 on: October 26, 2021, 01:41:41 pm »

Već smo navikli da se periodično pojave vesti o sistemu FK-3 i njegovoj potencijalnoj isporuci Srbiji.

Tako i sada neki ruski izvori navode da je kompleks, dometa 100 km po daljini i 27 km po visini, koji u svom sastavu ima 3 samohodna lansirna oruđa sa po 4 rakete, i može gotovo jednovremeno da dejstvuje na do 6 ciljeva i da na njih navodi do 12 raketa, naručen od strane Srbije.
Pominje se, kao i ranije, 3 baterije (vatrene jedinice).

Uz tekst ide i prilog videa o sistemu FK-3!

Obratite pažnju da se na snimku prikazuje verzija sistema sa hladnim katapult vertikalnim lansiranjem!

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #9 on: March 18, 2022, 09:56:23 am »

Novi srpski divizion za kineske rakete

U sastavu 250. raketne brigade za PVD Vojske Srbije formira se nova jedinica: 2. raketni divizion za koji je predviđeno da se koristi kineski sistem FK-3.

Ulazak u naoružanje novog tehničkog sredstva koje ranije nije korišćeno u Vojsci Srbije traži i organizacijske pripreme i birokratske poslove kao što je definisanje formacijskih elemanata u jedinici koja je u formiranju.
Mora da se odredi naziv, rang i čin za određena mesta. U Službenom vojnom listu broj 6/2020. navedena su neka nova formacijska mesta koja se pripisuju 2. raketnom divizionu za PVD.

Ranije, od reorganizacije 250. brigade 2007. godine postojali su 1. i 2. divizion koje su činile baterije starog sistema Neva-M. U međuvremenu, 2020. preimenovan je 2. u 3. divizion jer je pod tom oznakom u odbrani od Nato 1999. oborio dva američka aviona.

Sada FK-3 ne ulazi u jedan od ta dva divizona kao zamena. Sa novom tehnikom formira se nova jedinica sa ranije korišćenom numeričkom oznakom. Da se radi o pripramama za prijem FK-3 može da se zaključi iz korišćenja skraćenica iz engleskog jezika u definicijama nekih formacijskih mesta.

U kineskoj odbrambenoj industriji za izvozne proizvode koristi se engleski za pripremu raznih tehničkih priručnika i oznake delova sistema iz praktičnih razloga jer kinesko pismo ne bi bilo prihvatljivo za korisnike od Latinske Amerike do Dalekog istoka i sada Srbije.

Zato se kao nove pozicije u Vojsci Srbije navode komandir odeljenja osmatračkog radara (TTDR – Target Tracking Detection Radar ) iz komandne baterije 2. raketnog diviziona. U sastavu baterije navodi se da će postojati komandno-računarsko odeljenje ponovo sa skraćenicom koja ne pripada našem jeziku - CCV i verovatno se odnosi na Command and Communications Vehicle). Zatim u bateriji su i odeljenje osmatračkog radara (TDR – Target Detection Radar) i primopredajno odeljenje (RV –Receiving Vehicle ).

Nabavka FK-3 ugovorena je 2019. i plaćena je avansno.

Predsednik Aleksandar Vučić je u razgovoru za TV Tanjug 19. februara najavio da će stići naoružanje iz Kine. Istog dana na mitingu u Merošini rekao je da "Narod hoće da imamo snažnu vojsku, da Srbiji niko nijednog sekunda ne može da zapreti. Za nekoliko dana ćete videti koliko je Srbija danas snažnija, obradovaćemo vas nekim sistemima koji su medju najsavremenijim u svetu. Nikada više Srbija neće biti lak plen bilo kome".
Zatim je dva danas kasnije ponovio najavu da nešto stiže i to je precizirao 25. februara.

Obzirom da je prethodnog dana počeo rat u Ukrajini možemo da pretpostavimo da zato planirani prevoz posebnog tereta iz Kine nije početo tog dana.
Avion pogodan za prevoz gabaritnog tereta je Antonov 124 koji poseduju samo Ruska i Ukrajinska preduzeća. Cenimo da je početak rata iznenadio zvanični Beograd i da se očekivalo da će prevoz FK-3 da se obavi sa iznajmljenim Ruslanima. Sada se verovatno traži (ako nije pronađeno) alternativno rešenje.

Izvor: https://www.balkansec.net/post/novi-srpski-divizion-za-kineske-rakete

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #10 on: May 02, 2022, 11:16:59 am »

Svakako najveća zvezda prikaza borbenih sposobnosti Vojske Srbije Štit 2022, koji se održao na aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ na Batajnici, bio je raketni sistem PVO FK-3, kineske proizvodnje.

Prema najavama iz Ministarstva odbrane, za potrebe PVO Vojske Srbije, nabavljene su 4 raketne baterije FK-3, koje će, opet po izjavama nadležnih iz Ministarstva odbrane, biti u sastavu jednog raketnog diviziona i to 2. Rd iz sastava 250. Raketne brigade PVO.

Nije poznato koliko je ukupno sredstava do sada stiglo. Danas ćemo, u pogledu sadržaja i broja, tumačiti ono što smo u subotu mogli da vidimo – a to je tehnički sastav jedne raketne baterije FK-3.

Više u mojoj novoj kolumni na vazduhoplovnom portalu Tango Six! Preporučujem! 


https://tangosix.rs/2022/02/05/ekskluzivno-prvi-detalji-i-opis-karakteristika-prisli-smo-vecini-vozila-u-sastavu-jedne-baterije-pvo-sistema-fk-3/
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 086


Ko laje zlo ne misli


« Reply #11 on: May 02, 2022, 06:40:09 pm »

Dakle ova kolimatorska stanica je zapravo uprošćeno rečeno sistem sličan MIP-3 kamerama koji vizuelno pretražuje uglove i najniže slojeve i kada "ugleda " na primer dron ili sporo leteći helikopter pruža informacije o njemu.  A ono što piše u tekstu o zauzimanju položaja u odnosu na radar ove kolimatorske stanice je ustvari kalibriranje u prostoru.  Posednu neki položaj, kolimator označi mesto gde je radar kao "nulu" i onda kada pronađe niskoleteću metu ili dron usmerava radar koji je "nula" na pravac i daljinu (možda i visinu ) da bi radar mogao da navede raketu na taj cilj?

Jesam dobro razumeo taj deo? Na niskoleteće ciljeve raketu prvo "opali" na gore, pa je po trajektoriji slično kao PO sistem Dzavelin navede odozgo na dole  (postoje neki takvi snimci koje sam video )? 

I još jedno pitanje. Šta bi sa sistemima za ometanje protiv radarskih raketa i sličnih sistema o kojima je Miloradović govorio da su kupljeni?  Zna li se na šta se to tačno odnosi?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #12 on: May 02, 2022, 07:15:39 pm »

Ne znamo sve detalje naravno, pogotovo o nameni tog Kolimatora. Ali on služi prilikom posedanja novih položaja da izvrši kalibraciju nišanskih linija i pravaca radarskih sistema i lansera. Dakle, međusobna orijentacija i sinhronizacija i "nulovanje" ako se može tako reći.
Pored toga, ima namenu i oko provere komunikacije između raketa u kontejneru i nišanskog radara, slanjem simuliranih signala. Načelno razumem, provera rada kanala nišanskog radara za prijem odgovora rakete, pre nego one budu lansirane, ali bi i ja voleo oko ovoga malo više podataka.

Nemam za sada više informacija o načinu i sistemima za ometanje protivradarskih raketa.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 631



« Reply #13 on: May 03, 2022, 10:32:26 am »

Poklon Predsedniku Srbije od 250. Raketne brigade PVO - maketa Lansirnog Vozila MLV sistema FK-3, ali sa vertikalnim lansiranjem:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* FK-3 maketa.jpg (295.41 KB, 1536x865 - viewed 4 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #14 on: May 03, 2022, 09:05:48 pm »

Лаичко питање, не замерите. Чиме ми успешно можемо одбранити овај систем и како( не дај Боже неке гужве ), ако видимо да се у Украјини слични или бољи системи уништавају у приличном броју скоро свакодневно ?
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.