PALUBA
March 28, 2024, 10:42:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Istorijat razvoja prve mreže VOJiN u JNA  (Read 4497 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: December 13, 2020, 04:52:44 pm »

UVOD

Ova tema zamišljena je da približi svima razvoj prve operativne mreže VOJiN u JNA, odnosno tadašnjoj JA, koja je svoje začetke imala tokom trajanja 2. svetskog rata, a konačno stavljanje u funkciju nakon nekoliko godina.
Prva radarska sredstva uglavnom su činila zarobljena sredstva nemačke vojske, donirana sredstva od strane SSSR-a i nabavljena sredstva za mornaricu od SAD-a.
Sa tim sredstvima, 27.04.1951. zaživela je prva "prava" mreža Vazdušnog osmatranja i javljanja u JNA!

*Razvoj elektronske komponente osmatranja vazdušnog prostora, osposobljavanje trofejnih nemačkih radara, nabavka prvih radara iz SSSR-a, školovanje i obuka kadrova

-Kratak istorijat

Neposredno nakon kraja 2. Svetskog rata, organizacija osmatranja vazdušnog prostora Jugoslavije razvijala se putem organizacije vizuelnih osmatračkih stanica (VOSt), a kao sve jači imperativ za modernu protivavionsku odbranu (PAO) postaje uvođenje radarskih sredstava za tu namenu.
Za vreme II svetskog rata, na prostoru Jugoslavije postojale su 24 radarske stanice sa radarima u sklopu nemačkih snaga. Radari su bili tipa “Riza” i “Freja”, koji su u povlačenju nemačkih snaga potpuno uništeni.

Jedinice NOVJ su po završetku rata zarobile od nemačke vojske znatnu količinu naoružanja I vojne opreme, pa između ostalog i opreme za PAO.
Tako je započet razvoj tehničkog dela budućeg sistema VOJ, organizovanjem prikupljanja trofejnih radara, zaplenjenih nakon kapitulacije Nemačke.
Rezultati su bili skromni: 6 protivavionskih nišanskih radara “Virtsburg”, 1 osmatrački radar “Freja” i jedna količina komandnih računara M-40.

S obzirom da je tehnika bila u lošem stanju ispravnosti i bez dovoljno rezervnih delova za opravke, kao i bez stručnog osoblja za rukovanje, “pomoć” je stigla od zarobljenih nemačkih oficira i podoficira koji su radili na tim radarima kao tehničari ili operatori, dok se krajem 1946. godine i dalje nije počelo sa školovanjem sopstvenog kadra za opsluživanje radara “Virtsburg” čiji se jedan broj mogao osposobiti za rad i uvezati sa nemačkim komandnim računarima M-40. Na taj način su kompletirane i prve naše samohodne protivavionske artiljerijske baterije (SPA baterije) kalibra 88 mm.

Pristupilo se i nabavci novih radarskih oruđa. Tako je tokom 1946. Godine ugovorena kupovina 10 nemačkih trofejnih nišanskih radara tipa “Manhajm” od Čehoslovačke i čak je i grupa od 6 oficira i tehničara krajem 1947. Godine uspešno završila obuku u Čehoslovačkoj.
Ipak, zbog zaoštravanja situacije sa istočno-evropskim državama, Jugoslaviji je isporučen samo 1 radar tipa “Manhajm”.

U decembru 1947. godine iz SSSR-a je primljeno 9 osmatračkih radara P-2M i jedan mornarički radar Gjuis-M1, a početkom 1948. godine i 1 mornarički radar SO-9 iz SAD-a, čime su konačno, uz nekoliko osposobljenih nemačkih trofejnih nišanskih radara “Virtsburg”, stvoreni uslovi za redovno školovanje kadra i stvaranje operativnih jedinica za elektronsko osmatranje vazdušnog prostora.

U januaru 1948. Godine Radarski tehnički centar je u potpunu ispravnost doveo i jedan uvezeni radar “Manhajm” i 1 nemački trofejni “Freja” i kursevi za radarske operatore su mogli početi.

Nemački "trofejni" radar "Freja":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nemački trofejni radar Fu-Mg 41 "Majnhajm":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Freya.jpg (14.42 KB, 236x367 - viewed 4 times.)

* Fu-MG 41 Majnhajm.jpg (29.01 KB, 473x348 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1 on: December 13, 2020, 04:57:24 pm »

*Formiranje prve Radio-lokatorske čete, obuka i školovanje kadrova

15.03.1948. godine formirana je Radio-lokatorska četa (RLČ). Ovaj datum, obeležavan je u jedinicama VOJIN sve do raspada SFRJ.
Četa je formirana od ljudstva Radio-osmatračke čete i novo-obučenih kursista i sastojala se od 2 voda.
1. Vod je bio vod osmatračkih radara, a 2. Vod je bio vod nišanskih radara.

Radio-lokatorska četa je formirana u krugu i prostorijama RTC u Beogradu, gde je primila 6 nišanskih radara “Virtsburg” i 3 osmatračka radara P-2M, a zatim je prebazirana na Zvezdaru u krug SPAA diviziona i reflektorske čete. Krajem marta i početkom aprila postavljena je i prva mreža osmatračkih radara sa radarima P-2M, koja se sastojala od 3 radarske stanice razmeštene za rad u okolini Beograda: na Zvezdari, u krugu RLČ, na Bežaniji i na Banovom Brdu.

Ova Radiolokaciona četa je imala prvenstvenu namenu obuke, sticanja prvih iskustava i realizaciju praktičnog dela obuke započetog radarskog kursa.
Po pitanju upotrebe nišanskih radara, ljudstvo ove Radiolokacione čete je u aprilu 1948. Godine, pripremilo radar “Virtsburg” u jednom SPAA divizionu, 1. Divizije protivavionske odbrane sa baterijom kalibra 88 mm i izvršeno je uspešno opitno gađanje ciljeva u vazdušnom prostoru.

Po završetku obuke kursista starešina I klase u Radiolokacionoj četi je organizovana stručna praktična obuka starešina na održavanju radara P-2M i “Virtsburg” koji su i najviše korišteni, kao i obuka za vojnike operatere za ta dva radara.
Paralelno sa procesom kursiranja i stručne obuke starešina i vojnika, tokom 1948. i 1949. godine radilo se i na uvođenju radara P-2M u operativnu radarsku mrežu, kao i uvođenje mornaričkih radara SO-9, Gjuis-M1 i “Kelvin Hughes”. Pored toga, uvodio se u rad i jedan nabavljeni osmatrački radar LW.

Izabranu školsko-operativnu radarsku mrežu činile su 01.04.1950. godine sledeće radarske stanice:
- Alibunar
- Ečka
- Lapovo
- Dobanovci
Po završetku kurseva i stručne obuke, oktobra 1950. Godine, školska-operativna radarska mreža je isključena.

Osmatrački radar sovjetske proizvodnje "P-2M", okosnica prve operativne radarske mreže sistema VOJiN:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P-2M.jpg (17.78 KB, 308x370 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #2 on: December 13, 2020, 06:10:07 pm »

*Početak formiranja prve operativne elektronske radarske mreže u JA

Nakon toga sledi formiranje prve operativne elektronske radarske mreže u JA I to u prvom izboru na radarskim položajima:

- reon Požarevca, brdo Čačkalica
- reon Niša, selo Mramor
- reon Užica, Zlatibor-Palisad
- Dobanovci – ponovno aktiviranje radara iz nekadašnjeg školsko-operativnog centra
- Lapovo, - ponovno aktiviranje radara iz nekadašnjeg školsko-operativnog centra

Radarska mreža je zaživela 27.04.1951. godine.

Tokom 1952. Godine, Generalštab JA donosi odluku o formiranju novih radarskih jedinica sa postojećim radarima i sredstvima veze i objedinjavanju rada radarske mreže i teritorijalne mreže VOSt (vizuelne osmatračke stanice).

Radarski položaji tokom 1952. godine:
- Dobanovci
- Požarevac
- Lapovo
-Užice
- Nova Gorica
- Pula
- Varaždin
- Kurilovac

Radarska osmatračka mreža je bila sastavljena od sovjetskih osmatračkih radara P-2M i jednog osmatračkog radara LW.
Tako je operativna elektronska radarska mreža tokom 1952. Godine dobila i neki svoj konačan izgled, pre sklapanja međudržavnog sporazuma MDAP između Jugoslavije i zemalja NATO o nabavci, između ostalog, većeg broja savremenijih radarskih sredstava (AN/TPS-1D, AN/TPS-10D, AN/FPS- 8.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.