PALUBA
March 19, 2024, 09:23:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ometanje sistema PVO, vrste i tehnike, istorijat upotrebe  (Read 5035 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 400



« on: September 27, 2021, 05:34:09 pm »

Postoji nekoliko vrsta ometanja.
Neka su efikasna protiv jednih tipova radarskih sistema, dok mogu biti potpuno neefikasni (čak i kontraproduktivni) protiv drugih tipova raketnih i radarskih sistema PVO.
Efikasnost ometanja zavisi od nekoliko faktora, uključujući aspekte ometanja, sposobnosti operatera ometanja/radara, udaljenost ometanja itd.
Ne postoji "magična" metoda ometanja koja bi se mogla uspešno primeniti na sve tipove protivvazduhoplovnih raketnih sistema.

Navešću dve glavne vrste ometanja, suzbijajuća i obmanjujuća, a svaka vrsta koristi nekoliko tehnika ometanja. U onom obimu u kome su primenjena u praksi, navešću neke definicije, opise i neke primere.

Naravno da nije moguće navesti sve u jednom tekstu, ali će biti dovoljno da se sagleda kompleksnost aktivnosti elektronskog ometanja nišanskih radara i glava za samonavođenje raketa zemlja-vazduh, ali i protivmera koje su preduzimane da se ove mere ublaže.


Suzbijajuća ometanja (Denial jamming):

- Baražno šumno ometanje (Barrage Noise Jamming)
- Frekventno koncentrisano šumno ometanje (Spot Noise Jamming)
- Frekventno promenjivo šumno ometanje (Swept Spot Noise Jamming)
- Pokrivajuće pulsno šumno ometanje(Cover Pulse Noise Jamming)
- Modulisano šumno ometanje (Modulated Noise Jamming)


Obmanjujuća ometanja (Deceptive jamming):

- Ometanje lažnim ciljevima (False Target Jamming)
- Ometanje obmanjivanjem o daljini cilja (Range Deception Jamming: Range Gate Pull Off)
- Ometanje obmanjivanjem o uglovnim parametrima cilja (Angle Deception Jamming: Inverse Amplitude Modulation, Inverse Gain Jamming, Swept Square Wave)
- Ometanje obmanjivanjem o brzini cilja (Velocity Deception Jamming: (Velocity Gate Pull Off, Doppler Noise, Narrow-band Doppler Noise, Doppler False Targets))
- Monopulsno ometanje obmanjivanjem (Mono-pulse Deception Jamming: Cross Polarization Jamming, Cross Eye Jamming) )


Baražno šumno ometanje (Barrage Noise Jamming) je tehnika suzbijajućeg ometanja.
Pretežno se koristilo da bi se onemogućilo merenje daljine do cilja. Posebno se koristilo u ratu u Vijetnamu sredinom 60-tih godina prošlog veka, gde se pokazalo efikasnim protiv SON 4/9, radara za navođenje protivavionske artiljerije. Usled nemogućnosti određivanja daljine do cilja, nije bilo moguće odrediti ugao preticanja.
Ovakvo ometanje korišćeno je kroz ometač QRC-160-1, koji je nošen od strane taktičke avijacije SAD-a, iz sastava RV, kao što su F-4 ili F-105.
S obzirom da se cilj i dalje mogao pratiti po uglovnim parametrima, azimutu i elevaciji, ova tehnika nije bilo potpuna efikasna protiv raketnih sistema PVO poput SA-75 Dvina, koji su ovakve ciljeve mogli pratiti samo po uglovima, metodom navođenja sa tri tačke i uz podešavanje uključivanja radio-blizinskog upaljača 11 sekundi nakon poletanja rakete. Ovakve (slične) mogućnosti imali su i mlađi sistemi S-75 Desna, S-75M Volhov, kao i S-125 Pečora/Neva, ali i trupni 2K11 Krug.

Slika 1: Ometač QRC-160-1

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Prikaz na indikatorima oficira za vođenje raketa SA-75 Dvina, kod baražnog šumnog ometanja ometačem QRC-160-1

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Američke mornaričke snage su se odlučile za upotrebu AN/ALQ-51 uređaja za tehnike Ometanja obmanjivanjem o uglovnim parametrima (Angle Deception Jamming), koji su pretežno nosili avioni A-4, A-6, F-4 i F-8.

Radi ometanja obmanjivanjem nišanskog radara RS PVO Dvina, korištena je tehnika uglovnog ometanja – Obrnuta amplitudna modulacija (Inverse Amplitude Modulation) usmerena na bočne lepeze radara i koja generiše lažni signal koji zavarava radar da veruje da je cilj sa jedne strane nišana (fokalne tačke radara), uzrokujući da radar "ode" od cilja i izgubi zahvat. Ovaj tip ometanja bio je uspešan samo kod radara sa koničnim skeniranjem poput Dvine, Desne, Volhova ili Kruga, ali već kod monopulsnih sistema, kao što je recimo sistem Kub, ili CW sistema kao što je S-200, ova tehnika ometanja nije bila delotvorna.

Na ekranu operatera RS PVO Dvina ova tehnika je rezultirala odrazom (pačkom) cilja u obliku “brkova podvijenih na gore”. Automatsko praćenje ugla pratilo bi stranu „brkova“ gde su najširi, što bi bilo na krajevima “podvrnutih brkova”,  umesto sredine odraza što je uzrokovalo promašaj, pa je cilj trebalo pratiti ručno.

Slika 3: Prikaz na indikatoru oficira za vođenje raketa SA-75 Dvina kod Ometanja obmanjivanjem o uglovnim parametrima - Obrnuta amplitudna modulacija

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sledeća tehnika Ometanja obmanjivanjem o uglovnim parametrima pod nazivom Inverzno ometanje pojačanim signalom (Inverse Gain Jamming) korišćeno je protiv radarskih sistema za upravljanje vatrom protivavionske artiljerije SON-4 i SON-9. Tokom praćenja mete, snop emitovan sa antene radara mehanički skenira oko praćene mete. Sistem za praćenje ciljeva nastoji da izjednači primljeni signal tokom rotacije, centrirajući tako cilj u preseku primljenih signala. Jači signal ometača odvući će odraz cilja od stvarne sredine (preseka), na kraju razbivši njegov zahvat cilja.

Sledeće korišćeni ometač, u drugoj polovini 60-tih godina prošlog veka, bio je ALT-6B koji je koristio tehniku suzbijajućeg ometanja Frekventno koncentrisano šumno ometanje „Spot Noise Jamming“ u E opsegu za suzbijanje gore navedenih pretnji. Imao je hidraulički podešen magnetron da usmeri svoju frekvenciju tokom leta prema određenoj poziciji protivvazduhoplovnog sistema. Ova tehnika je omogućila uži propusni opseg i veći opseg ometanja.

Ograničenja su bila da ste protiv jednog nišanskog radara sistema Dvina morali da ciljate tačno sa dva ALT-6B (epsilon/azimut) da bi ometali obe antene radara za praćenje ciljeva po azimutu i elevaciji jer nisu radile na identičnim frekvencijama i pružali su zaštitu samo ako je avion napadača bio između ometača i lokacije protivvazduhoplovnog sistema koji se ometa.

Godine 1966. Pojavio se novi ometač sa oznakom QRC-160-1A (ometač sa brzom reakcijom – Quick Reaction Capability). Koristio je tehnike suzbijajućeg ometanja Monopulsno šumno ometanje (Monopulse Noise Jamming) protiv nišanskih radara raketnog sistema Dvina.
Na indikatorima nišanskog radara Dvine, ova tehnika je rezultirala sa 6-8 vertikalnih šumova (linija) po ravni. U slučaju formacije sa 4 ometača, 24 do 32 vertikalne linije šumova mogle su potpuno zbuniti ili obmanuti operatore izazivajući duže vreme za akviziciju i zahvat meta, dajući  “Wild Weasel” vazduhoplovnim formacijama (preteče SEAD formacija) više mogućnosti.

Već sledeće godine, 1967., američke jedinice za elektronsko ometanje otkrile su frekvenciju raketnog transpondera sistema Dvina i proizvele su i počele koristiti unapređeni ometač QRC-160-1A koji je bio u mogućnosti da ometa i uguši taj signal. Pritom su avioni ometači bili opremljeni sa 2 ovakva uređaja, jednim za suzbijajuće Monopulsno šumno ometanje nišanskih radara Dvine, a drugi sa ometanjem (gušenjem) signala transpondera sa rakete prema nišanskom radaru na zemlji.

To je uzrokovalo, u trajanju od nekoliko meseci, veći broj neuspelih gađanja, kada su rakete gubile vezu sa radarom na zemlji. To je bilo u jednom trenutku toliko rašireno, da je bilo zabranjeno lansirati raketu ako se pre lansiranja, odgovarajućom proverom, ustanovi ometanje signala transpondera.

Ipak nepune dve godine kasnije, Sovjeti su modifikovali transponder na raketi tako što su mu pojačali snagu za 4 puta. Od tada, taktička avijacija SAD-a više nije koristila ove ometače za ometanje transpondera, ali ono što je zanimljivo da su strateške avijacijske snage SAD-a i dalje koristile ovaj ometač na svojim bombarderima B-52 i to čak tokom akcije Linebacker II krajem 1972. Godine, što je rezultiralo u značajnim gubicima ovih bombardera.

Ovaj ometač je nastavio svoj život u funkciji monopulsnog šumnog ometanja nišanskih radara Dvine, pa je doživeo i modifikaciju AN/ALQ-71, a zatim i AN/ALQ-72, koji je bio u stanju da ometa i nišanske radare sistema Neva i čak je u tu svrhu i dopremljen u Vijetnam. S obzirom da Vijetnam nije koristio niti imao Neve, ovaj ometač tada nije imao šansu da se pokaže u praksi.
Takođe, razvijena je i verzija AN/ALQ-87, koja je frekventno prilagođena za ometanje nišanskih radara raketnih sistema PVO Desna i Volhov.

Slika 4: Ometač AN/ALQ-72

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sa druge strane, Mornaričke snage SAD-a, razvile su ometač AN/ALQ-49, frekventno prilagođen za obmanjujuće tehnike Ometanja obmanjivanjem o uglovnim parametrima cilja (Angle Deception Jamming) za sisteme PVO Desna i Volhov.
Ovaj ometač koristio se paralelno sa starijim AN/ALQ-51, prilagođenim za sistem Dvina.

1970. Godine razvijen je ometač AN/ALQ-101, koji je istovremeno mogao da vrši ometanje i radara sistema Dvina i sistema Volhov. Kada su ovaj sistem koristile “Wild Weasel” grupe, označavao se kao AN/ALQ-105.

Sledeći tehnološki iskorak bila je pojava ometača AN/ALQ-131, koga je koristilo američko vazduhoplovstvo (USAF). To je bio prvi ometač sa re-programabilnim softverom i digitalnim procesorom. Koristio je obmanjujuću tehniku Ometanja lažnim ciljevima (False Target Jamming).

Tehnika Ometanja lažnim ciljevima je bila veoma efikasna protiv nišanskih radara sa konstantnom frekvencijom (učestalošću) emitovanja pulseva unutar jedne sekunde (PRF). Na taj način ometač može izvršiti kalkulaciju kada će sledeći impuls doći, da bi kreirao sopstveni impuls neposredno pre i neposledno posle impulsa sa radara, tako kreirajući lažne ciljeve pre i posle impulsa sa radara, što se tako prikazivalo i na indikatorima u stanicama za upravljanje vatrom.
Ova tehnika je ipak bila uspešna samo kod najstarijih tipova nišanskih radara i to uglavnom kod protivvazduhoplovne artiljerije.

Raketni sistemi PVO, čak i oni prvi poput Dvine, imali su promenjivu učestalost emitovanja pulseva, tako da ometač nikad nije mogao da zna kada će tačno sledeći impuls stići, pa je slao sopstvene pulseve po prostom vremenskom tajmeru, tako da se lažni cilj uglavnom prikazivao iza stvarnog cilja.

Unapređeni ometač AN/ALQ-131 je u velikoj meri prevazišao ove probleme uz pomoć softvera koji je mogao da prati i predvidi PRF pretnje, odnosno promenjivost učestalosti emitovanja pulseva unutar jedne sekunde.
Na taj način, ovaj ometač uspevao je da tehnikom Ometanja lažnim ciljevima stvori 7 do 8 lažnih ciljeva koje su imale različite veličine, a neke od njih su postavljene ispred / iza (bliže-dalje) od postavljača smetnji.

Slika 5: Ometač AN/ALQ-131

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 6: Prikaz lažnih ciljeva na indikatoru oficira za vođenje u Stanici za vođenje raketa

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tokom 70-tih godina razvijen je ometač za novi lovac F-15 pod oznakom AN/ALQ-131, koji je bio specijalizovan za ometanje radarskih kompleksa sistema S-25 Berkut, SA-75 Dvina, S-75 Desna, S-75M Volhov i 2K11 Krug.
Uspešnog ometača za sisteme S-200V i 2K12 Kub u ovom trenutku još uvek nije bilo, iako su se koristili pre svega obmanjivačke tehnike Ometanje obmanjivanjem o daljini cilja.

Što se tiče obmanjivačkih tehnika Ometanja obmanjivanjem o daljini cilja, postoji još jedna tehnika koja se upotrebljavala, a to je tehnika “Povlačenja daljine” ili “Range Pull Off”. Tehnika se sastojala u tome da  ometač emituje impulse kada ga radarski impuls pogodi, a zatim polako uvodi impuls vremenskog kašnjenja impuls po impuls, pa će to izgledati kao da se cilj razdvojio na dva dela. Pravi cilj će biti ispred, a lažni cilj ometača pozadi, na indikatoru daljine oficira za vođenje raketa.

Ovde se možemo prisetiti obaranja F-16CG tokom NATO bombardovanje SR Jugoslavije 1999-te godine, kada je oficir za vođenje 3. Rd PVO sistema S-125 Neva, ispravno prepoznao lažni cilj koji se nalazio iza pravog cilja i izvršio navođenje operatora ručnog praćenja po azimutu i elevaciji na stvarni cilj. Ostalo je istorija.

Tako su tokom 70-tih godina razvijeni ometači poput ALQ-126, koji su nosile i starije vazduhoplovne platforme poput A-4 ili A-6, ali novije letelice toga doba poput  F-14 ili F/A-18, a nose ga savremene platforme za ometanje i SEAD borbu poput EA-6B Prowler. Ometač se zadržao i do današnjih dana. Koristi se za ometanje mono-pulsnih radara, a uz dodatak ometača AN/ALQ-162 koji je specijalizovan za ometanje poluaktivnih glava za samonavođenje u protivvazduhoplovnim raketama koji rade sa kontinualnim talasima (CW), može ometati i rakete raketnih sistema poput S-200V ili 2K12 Kub.

Pored toga, za efikasno suprotstavljanje raketnom sistemu PVO Kub, razvijen je krajem 80-tih i početkom 90-tih godina prošlog veka i ometač AN/ALE-50, posebno specijalizovan za raketne sisteme Kub i njihove nišanske radare, iako može biti upotrebljen uz manja prilagođavanja i protiv radara ostalih raketnih sistema (na primer Neva i sl.).

Dalji razvoj vodio je ka izradi ometača AN/ALQ-135 unapređenih karakteristika, koji danas nose avioni tipa F-16 i F-15. Ovaj ometač je dostigao inicijalnu operativnu sposobnost tokom 2015. godine

Slika 7: Ometač AN/ALE-50

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 8: Ometač AN/ALQ-135

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* QRC-160-1.jpg (109.93 KB, 1024x768 - viewed 0 times.)

* Dvina baražno ometanje daljine.jpg (190.4 KB, 1258x625 - viewed 1 times.)

* Dvina inverzno baražno ometanje daljine.jpg (74.28 KB, 300x521 - viewed 2 times.)

* AN ALQ-72.jpg (125.81 KB, 960x640 - viewed 0 times.)

* AN ALQ-131.jpg (34.09 KB, 451x309 - viewed 0 times.)

* Dvina lažni ciljevi.jpg (81.05 KB, 300x521 - viewed 0 times.)

* AN ALE-50.jpg (200.29 KB, 1024x649 - viewed 2 times.)

* AN ALQ 135 na F-15.jpg (89.23 KB, 800x645 - viewed 1 times.)
« Last Edit: September 28, 2021, 10:13:31 am by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 400



« Reply #1 on: February 06, 2022, 12:15:53 pm »

Izgled ekrana prilikom testa ometanja modernizovanih mađarskih radara P-18M i ST-68UM koje je izvodila firma HM Arzenal.

Mađarska je pretprošle godine sklopila sporazum sa Izraelom o saradnji sa ELTA-om i kupovini njihovih radara, što bi trebalo da se realizuje tokom ove godine.


Ometanje na pokazivačima P-18M:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ometanje na pokazivačima ST-68UM:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* P-18 ometanje.jpg (83.25 KB, 600x480 - viewed 6 times.)

* ST-68 ometanje.jpg (150.28 KB, 800x640 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 400



« Reply #2 on: December 17, 2022, 06:16:16 pm »

General je govorio o tome kako Rusija obmanjuje PVO Ukrajine

Vojni ekspert Bižev: Iscrpljivanje raketnog potencijala Oružanih snaga Ukrajine uz pomoć mamaca je izuzetno efikasno

Lažni ciljevi omogućavaju nesmetan prolaz svojih projektila do cilja i troše raketni potencijal neprijatelja. Ranije je Ministarstvo odbrane objavilo iscrpljivanje ukrajinskih resursa PVO uz pomoć mamaca.

„Od stvaranja sistema protivvazduhoplovne odbrane korišćene su metode dovođenja neprijatelja u zabludu. Jedna od ovih metoda je upotreba mamaca“, rekao je vojni ekspert general-potpukovnik Ajteh Bižev.

„Pomoću mamaca moguće je odrediti lokaciju neprijateljskih sistema PVO za naknadno uništavanje. Oni imaju dva glavna zadatka: da obezbede nesmetan prolaz svojih projektila do cilja i da istroše raketni potencijal neprijatelja“, rekao je izvor.

„Kao mamac mogu se koristiti krstareće rakete, ometači, rakete za ispaljivanje, bespilotne letelice, dronovi i tako dalje. U stvari, mašta nema ograničenja“, dodao je on.

„Upotreba mamaca je veoma jednostavna i logična: kada se raketa lansira, bespilotne letelice ili rakete se lansiraju ispred i iza nje, delujući kao mamci. Neprijateljski sistem PVO reaguje na njih i menja putanju leta svojih projektila“, rekao je ekspert.

„Počeli smo aktivno da koristimo mamce čak i kada je ograničen kontingent sovjetskih trupa bio u Avganistanu. To je bilo zbog činjenice da su talibani imali LPRS Stinger, sa kojima su obarali naše letelice. Zatim su, paralelno sa poletanjem aviona ili helikoptera, lansirane rakete na koje je neprijatelj preusmeren. To je omogućilo avijaciji da mirnije izvršava svoje zadatke“, podsetio je Bižev.

„Ovo nije prvi put da se mamci koriste u zoni specijalnih operacija. Oni nam omogućavaju da smanjimo gubitke i nanesemo ozbiljnu štetu Oružanim snagama Ukrajine, s obzirom na to da neprijatelju već nedostaju protivvazduhoplovne vođene rakete“, zaključio je sagovornik.

Ranije je Ministarstvo odbrane objavilo iscrpljivanje ukrajinskih resursa PVO uz pomoć mamaca. Poruka o tome se pojavila na Telegram kanalu Ministarstva. Istovremeno, prema tim navodima, bilo je moguće otkriti položaje i uništiti četiri radarske stanice ukrajinskih sistema PVO S-300 u blizini naselja Andrusovka, Pridneprovskoe (Dnjepropetrovska oblast), Novotavričeskaja i Nikolaj-Pole (Zaporoška oblast).

CNN je u utorak, pozivajući se na izvore, izvestio da Vašington namerava da pošalje protivraketne odbrambene sisteme Patriot u Kijev. Neposredno pre toga, objavljeno je da su vlasti Sjedinjenih Država potpisale ugovor od 1,2 milijarde dolara sa američkom kompanijom Raytheon za nabavku sistema protivvazduhoplovne odbrane NASAMS u interesu Oružanih snaga Ukrajine.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da moguće snabdevanje Kijevu odbrambenih raketnih sistema „Patriot“ povećava rizik od umešanosti SAD u ukrajinski sukob. Ona je takođe naglasila da je svo oružje koje isporučuje Zapad legitimni vojni ciljevi za Oružane snage Rusije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* m1191475.jpg (8.75 KB, 300x233 - viewed 54 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 400



« Reply #3 on: May 12, 2023, 10:26:38 pm »

Ukrajina dobila mamce ADM-160 MALD američke proizvodnje

Proruski mediji izvestili su da je Ukrajina u petak, 12. maja, lansirala dve krstareće rakete na Lugansk koji je pod kontrolom ruskih snaga.

Slike su se pojavile na platformi društvenih medija Telegram, pokazujući ono što izgleda kao olupina ADM-160B MALD minijaturnog mamca koja se lansira iz vazduha, ili MALD. To je američka raketa dizajnirana za suzbijanje protivvazduhoplovne odbrane neprijatelja.

MALD je programabilni, jeftini, modularni, autonomni vazduhoplovni objekat koji oponaša avione SAD ili saveznika da zbuni neprijateljske integrisane sisteme protivvazduhoplovne odbrane (IADS).

Operateri šalju formaciju MALD mamaca u neprijateljski vazdušni prostor. Fleksibilni, modularni sistemi obavljaju unapred programiranu misiju koja štiti savezničke avione dok zbunjuju integrisane sisteme protivvazduhoplovne odbrane neprijatelja. Svaka letelica teži manje od 300 funti i ima domet od oko 500 nautičkih milja.

ADM-160A/B nose Podsistem za Uvećanje Odraza (SAS) koji se sastoji od različitih aktivnih radarskih pojačivača koji pokrivaju niz frekvencija. SAS stoga može da simulira bilo koji avion, od B-52 Stratofortress do F-117 Nighthawk.

Raytheon ADM-160B je po konfiguraciji sličan ADM-160A, ali ima trapezoidni poprečni presek trupa i veći je i teži. Pokreće ga Hamilton Sundstrand TJ-150, snažnija varijanta TJ-50.

Prvi ADM-160B je isporučen u proleće 2009. godine. Godine 2010. "operativno značajna količina" dronova je isporučena Vazduhoplovstvu. USAF trenutno planira da nabavi oko 1.500 primeraka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* MALD1.png (841.75 KB, 844x538 - viewed 2 times.)

* MALD2.png (704.3 KB, 715x536 - viewed 2 times.)
« Last Edit: May 12, 2023, 10:32:21 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 400



« Reply #4 on: September 07, 2023, 08:57:15 pm »

Britanci otkrili novu boljku za ukrajinsku PVO: Ruski Mi-35 i Ka-52 koriste EW usmereno na ukrajinske radare (VIDEO)

Prema informacijama ukrajinskih izvora na frontu, ruske grupe jurišnih helikoptera koriste nove metode za suprotstavljanje ukrajinskim radarima za ciljanje. Helikopteri Ka-52 i Mi-35 opremljeni su modulima za usmereno ometanje radara za navođenje projektila.

Ova informacija je zvanično objavljena u najnovijem izveštaju od 4. septembra ove godine od strane Royal United Services Institute [RUSI]. Autori dr Džek Votling i Nik Rejnolds uradili su dubinsku analizu pod naslovom „Oluja: Borba kroz rusku odbranu u ofanzivi Ukrajine 2023.

Izveštaj sa povećanom preciznošću razjašnjava tehnike elektronskog ratovanja [EW] koje rusko vazduhoplovstvo primenjuje protiv ukrajinskih instalacija. Ukrajinska vojska je uočila korelaciju između ukidanja ometanja GPS-a unutar ruskih formacija i kasnijih avio-napada, što ukazuje na neophodnost pedantne navigacije da bi se ove operacije sinhronizovale. Ovo je posebno važno jer obe vojske koriste slične platforme, što su podvukli autori izveštaja.

Upotreba ruskih helikoptera trenutno se dešava veoma blizu linije fronta. To je, navodi se u izveštaju, jedan od problema ruske avijacije. Razlog: što su helikopteri bliže frontu, to su bliže frontu zemaljski štabovi i punktovi za njihovo punjenje gorivom ili naoružavanje. Na taj način oni [tačke] dolaze u domet ukrajinske artiljerije i postaju ranjivi.

Kako funkcionišu ruski usmereni ometači?

Ometači koje koriste ruski helikopteri su sposobne da emituju signale ometanja u određenim pravcima, omogućavajući im da selektivno gađaju neprijateljske radare dok minimiziraju rizik od ometanja prijateljskih sistema.

Ovi sistemi koriste napredne tehnike elektronskog skeniranja za identifikaciju i lociranje radarskih emisija neprijatelja. Jednom kada se otkrije radarski signal, sistem za ometanje kapsule može brzo da analizira njegovu frekvenciju, modulaciju i druge karakteristike kako bi stvorio odgovarajući odgovor ometanja.

Ovaj ciljani pristup pomaže da maksimizira efikasnost ometanja, dok minimizira šanse za nenamerno ometanje prijateljskih radarskih sistema ili komunikacionih kanala.
Osnovni princip njihovog rada je da preplave radarski prijemnik signalom visokog intenziteta, što ga čini nesposobnim da precizno otkrije i prati ciljeve. Emitujući signale na istoj frekvenciji kao i neprijateljski radar, sistemi mogu stvoriti smetnje i konfuziju, što otežava operateru radara da razlikuje prave mete od lažnih povratka.

Ostale primene ometača

Pored ometanja, ruske radarske jedinice za navođenje mogu koristiti i druge tehnike elektronskog ratovanja da zavaraju neprijateljske radare. Na primer, mogu da emituju lažne radarske signale, poznate kao mamci ili lažni ciljevi, da zbune neprijateljske algoritme radarskog praćenja.

Simulacijom prisustva više meta ili generisanjem fantomskog eha, ovi sistemi mogu da stvore haotično radarsko okruženje, čineći neprijatelju izazovom da precizno identifikuje i napadne stvarne mete.

Ova sposobnost prevare dodaje još jedan sloj složenosti neprijateljskim radarskim operacijama, dodatno smanjujući njihovu efikasnost i povećavajući preživljavanje ruskih helikoptera.

Nadogradnja sistema

Pored toga, ruski sistmi EW za navođenje koje koriste helikopteri Ka-52 i Mi-35 su dizajnirane da budu visoko prilagodljivi i nadogradivi. Oni mogu uključivati napredne algoritme za obradu signala i tehnike skakanja frekvencije za suprotstavljanje razvoju neprijateljskih radarskih tehnologija.

Kontinuiranom analizom i prilagođavanjem emisijama neprijateljskog radara, ovi sistemi mogu održati svoju efikasnost čak i protiv sofisticiranih radarskih sistema.
Mogućnost nadogradnje modula novim softverom i hardverom osigurava da oni ostanu moćno sredstvo za elektronsko ratovanje sposobno da se suprotstavi novim pretnjama na modernom bojnom polju.

Ukrajinske protivmere

Iako ukrajinske oružane snage imaju geolokaciju mesta za dopunu goriva i naoružanja ruskih helikoptera, ukrajinska strana ima poteškoća.

Kraljevski institut ujedinjenih službi (RUSI) artikuliše složenu nevolju, navodeći da „nedostatak taktičke protivvazdušne odbrane u ukrajinskom arsenalu, u kombinaciji sa veoma malim visinama koje održavaju ova sredstva, i kratkim vremenskim periodom tokom kojeg su oni operativni, zajednički doprinose ogromnom izazovu suprotstavljanja agresivnom napadu avijacije.”




Izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.