PALUBA
March 29, 2024, 02:07:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: 28. decembar  (Read 9696 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: December 28, 2008, 05:13:20 pm »

1836. Španija je priznala nezavisnost Meksika, kojeg su španski konkvistadori osvojili 1526, razorivši državu Asteka.

1856. Rođen je američki državnik Vudro Vilson, predsednik SAD od 1912. do 1920. Nakon bezuspešnih pokušaja da sondira teren za sklapanje mira između Antante i Centralnih sila i podmorničkog rata u kojem su Nemci potapali i američke brodove, pristupio je 1917. Antanti i uveo SAD u Prvi svetski rat. Na osnovu njegovog plana od "14 tačaka" Nemci su 11. novembra 1918. potpisali primirje. Na njegovu inicijativu osnovana je Liga naroda, ali nije uspeo da ubedi Kongres da SAD pristupe toj međunarodnoj organizaciji. Dobitnik je Nobelove nagrade za mir 1920.

1942. Japanski avioni su u Drugom svetskom ratu bombardovali indijski grad Kalkutu.

1948. Tokom višemesečnih socijalnih nemira i nasilja u Egiptu je ubijen premijer Nokraši Paša.

1950. U Korejskom ratu, kineske trupe prešle su 38. paralelu.

1959. U Vinči kod Beograda pušten je u rad prvi nuklearni reaktor u Jugoslaviji.

1962. U Mozambiku, portugalskoj koloniji u Africi, osnovan je Front za oslobođenje Mozambika (Frelimo), pod čijim je vođstvom zemlja posle dugotrajne borbe stekla nezavisnost 1975. Nakon sticanja nezavisnosti izbio je građanski rat između Frelima i rivalskog pokreta Renamo koji je trajao gotovo dve decenije.

1995. Na beogradski aerodrom Surčin sletela su tri transportera NATO-a sa trupama iz sastava mirovnih snaga UN za Bosnu i Hercegovinu.

2001. Evropska unija je objavila listu organizacija koje se smatraju terorističkim, posebno navodeći radikalne baskijske separatiste, kao i grupe u Severnoj Irskoj i Srednjem Istoku.

2005. Evropska unija je lansirala svoj prvi navigacioni satelit "Galileo".

1966 - Kina je izvršila petu nuklearnu probu.

1968 - U napadu na aerodrom u Bejrutu izraelski komandosi su uništili 13 arapskih aviona.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: December 28, 2014, 03:59:14 pm »

Na današnji dan 1980. godine

Iz "Slobodne Dalmacije"  Split Aurtor: Marijan Žuvić

Za "Dunav"
nije bilo nade

U trenutku kada je 28. prosinca 1980. s "Dunava" poslana najprije poruka o "skretanju s kursa zbog oštećenja nastalih u nevremenu", a onda i ona o prodoru mora u pramčano skladište i lomovima prednjih brodskih dizalica, riječki se brod nalazio 700 nautičkih milja od najbližega kopna, na udaru velikih valova i vjetra snage 12 bofora te praktički bez nade za spas 32 člana posade
 
Prve tragove brodoloma Dakse pronašli su ribari iz portugalskoga gradića Viana do Castelo i Castelo do Neira kada je u utorak 28. siječnja 1930. more počelo na obalu bacati ostatke čamaca i pojasova za spašavanje, drvene dijelove zapovjedničkoga mosta, te ključne dokaze stradanja dubrovačkoga broda: kolutove za spašavanje s imenom Dakse i jedan mali čamac s natpisom "Dubrovnik". Bilo je jasno: Daksa je nestala u paklu Biskaja.

Kako se to dogodilo i kako su izgledali posljednji trenutci broda i posade, može se samo slutiti. U beskraju Pacifika nije ostalo ni traga - zlosretni »Dunav«Zauvijek je ostala tajna zbivanja između dva SOS-a: zašto je kap. Baletin opozvao poziv za pomoć? Je li posada uspjela, unatoč silnome nevremenu, zatvoriti skladište broj 1 pa se činilo da smrtne pogibelji više nema, da bi samo sat kasnije novi valovi povukli brod u dubinu? U 70 godina od tih tragičnih zbivanja postavljeno je mnoštvo sličnih pitanja, no tajna zauvijek ostaje.

I dok se u slučaju Dakse barem zna njezino mjesto u modroj grobnici, u slučaju Dunava i to zauvijek ostaje tajnom, kao što i taj brod ostaje jedinim većim brodom u povijesti hrvatskoga brodarstva koji je nestao bez ikakva traga. I za Dunava i njegovu posadu, ako i za Daksu, kobna je bila nedjelja, ona 28. prosinca 1980. godine, a grobnica 32 člana posade je na drugome kraju svijeta, u beskraju Tihoga oceana, približno 700 milja od Yokohame.

Put bez povratka

Od prvoga trenutka nestanak Dunava bio je obilježen ne samo neizvjesnošću koje nose sve takve pomorske tragedije nego i svojevrsnim pokušajima vlasnika broda, riječke Jugolinije, da što dulje odgodi objavljivanje šokantne vijesti. Samo zbog pokušaja da čitatelje Slobodne Dalmacije što bolje informira o najvećoj nesreći hrvatskih brodova u pola stoljeća poslije brodoloma Dakse, pisac ovih redaka bio je, uz ostalo proglašavan "grobarom naših pomoraca". Prije dva desetljeća, dok su rane u srcima obitelji, prijatelja i znanaca nestalih pomoraca, ali i svekolike naše javnosti bile još tako otvorene i duboke, suzdržavao se autor daljnjih polemika. No istine su ostale iste. Dunav je bio jedan od većih brodova za sipke terete hrvatskih brodara. Izgrađen je 1973. u talijanskome brodogradilištu Cantiere navale Muggiano u La Speziji, bio je dug 178.5 i širok 22,9 metara, mogao je ukrcati 25.200 tona tereta, a brzinom od 15 čvorova pogonio ga je dizelski stroj FIAT od 7355 kilovata.
 
Na posljednju plovidbu krenuo je 20. listopada 1980. iz kanadske luke Hamilton, pristao je zatim u američkoj luci Hampton Roads, da bi 9. prosinca uplovio nakratko u Los Angeles i popunio zalihe goriva za dugi put preko Pacifika. U skladištima je imao 12.000 tona čeličnih proizvoda, te još 11.000 tona papira i druge robe, a konačno mu je odredište bila kineska luka Tsingtao. Posadu od 32 člana predvodio je zapovjednik kap. Srećko Vukoša iz Rijeke.

Nevrijeme od 12 bofora

Poslije gotovo 20 dana plovidbe Dunav se našao u središtu žestoke oluje nasred Tihoga oceana. Meteorološka izvješća kazivala su o vjetru snage 12 bofora i vrlo velikim valovima. U nedjelju 28. prosinca, u 7.30 sati po japanskome vremenu, u upravu Jugolinije odaslana je poruka kap. Vukoše po kojoj "zbog oštećenja nastalih u nevremenu brod mora skrenuti s kursa i proslijediti u Yokohamu". Nešto poslije Dunav je imao i vezu s brodom Banija dubrovačke Atlantske plovidbe. U Jugoliniji dugo nisu željeli otkriti sadržaj poruke s Dunava, a ona je bila dramatična: govorila je o prodoru mora u pramčano skladište i lomovima prednjih brodskih dizalica.
 Tako su u Rijeci već 28. prosinca znali da su brod i posada u velikoj pogibelji, to više što se u trenutku veze s Banijom Dunav nalazio 700 milja jugoistočno od najbližega kopna, japanskoga rta Nojima. U nevremenu od 12 bofora u takvome oceanskom bespuću nade za spas broda u koji je već počelo prodirati more bile su minimalne. O drami Dunava javnost ništa nije znala punih pet dana. Tek 2. siječnja 1981. Jugolinija je objavila da nema vezu s brodom, ali se mogući tragični ishod nije spominjao. I sljedećih dana govorilo se o intenzivnoj potrazi za Dunavom da bi tek 10. siječnja Jugolinija i službeno oglasila brod i posadu nestalima.
 


* untitled.png (78.31 KB, 270x187 - viewed 429 times.)
« Last Edit: December 28, 2014, 04:00:14 pm by duje » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #2 on: December 28, 2014, 04:23:07 pm »

U 08.00 sati 1977.godine  prošao sam kroz kapiju kasarne Žikica Jovanović-Španac u Valjevu. Odslužio vojni rok i pravac kući.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #3 on: December 29, 2014, 05:55:23 pm »

28.12.1982. orkansko jugo nas je prvo dohvatilo na Kvarneru, pa u Murterskom moru. Vozili smo na minolovcu 70 mladih mornara iz Pule, Galeb je bio u remontu. Vozili su i 551 i 552. Jako nas je izlomatalo, mogu misliti kako je bilo mornarima zatvorenim u pramčanim prostorijama, valovi su bili toliko visoki da je brod uranjao u njih do mosta ( a pramac francuza je 6 m visok) negdje iza ponoći smo konačno dobili zapovijed o uplovljenju u najbližu luku, nama je to bio Zlarin. Nemoram ni opisivati kakvo je čišćenje bilo, cijeli pramac, štramci, posteljina, zastori, sve ispovraćano. nemožeš ni spavati, udri po pivi i kartama.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.