PALUBA
March 29, 2024, 10:03:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Kolubarska bitka, Vrače brdo i Čovka  (Read 4202 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kaleun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« on: January 09, 2021, 12:02:23 am »

Na adresi http://dusan.website.in.rs/ postavljam materijal koji je nastao istraživanjem Kolubarske bitke na Vrače brdu i Čovci. Položaji Moravske divizije 1. poziva ali i delova Timočke divizije 1. i 2. poziva te Drinske divizije2. poziva. Karte položaja, rovova, pronađene municije i čaura. Puno slika pronađenog materijala ali i autentičnih fotografija austrougarske vojske. Sajt je u začetku tako da sigurno ima dosta grešaka koje ću vremenom ispraviti. Dodavanje materijala će trajati malo duže jer ima puno toga... Ako imate vremena pogledajte. Sve sugestije su dobrodošle na mail... Nemojte zameriti na dizajnu jer sve pišem samo uz pomoć tekst editora.

Pozdrav
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1 on: January 09, 2021, 11:17:45 am »

Impresivno. Hvala ti na ovome.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: January 09, 2021, 07:24:59 pm »

Kao što reče kolega FF, impresivno. Čekamo dalja ažuriranja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3 on: January 09, 2021, 09:20:33 pm »

Одлично!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4 on: January 12, 2021, 01:08:20 am »

Prošla je ponoć odavno a istražujem sajt i dalje. Zadivljuju opisi , karte, fotografije...filigranski detalji istraživačkog rada.
Svaka čast zaista 

Da li je nekome poznato, koje rase službenih pasa su bile zastupljene u AU vojsci ? Videh opis i fotografiju "Oznaka, markica za psa. Austrougarske opkupacione vlasti, 1916.g."

Takođe, da li je Srpska vojska imala službene pse ?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #5 on: January 12, 2021, 07:05:28 pm »

Колико знам Српска војска није имала службене псе, ако не рачунамо оно да војску прате три К (киша, курве и кучићи) Grin
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #6 on: January 12, 2021, 10:27:13 pm »

има овде неких грешака, истина, али није страшно. браво за труд

само да одгонетнемо зашто нема много српских опасача и остале опреме - користила се поново. треба веома пажљиво читати Српску трилогију, све пише... "наредили ни да скинемо државску спрему". то што си нашао је вероватно било толико оштећено да више није било за употребу.
Logged
kaleun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #7 on: January 12, 2021, 10:58:03 pm »

Što se tiče upotrebe pasa u ratne svrhe nisam ništa pronašao za našu vojsku. Ništa bolje nisam prošao ni sa KuK vojskom ali znam da sam negde video nekakav priručnik za hranjenje pasa ali nikako da ga ponovo iskopam. Jedino što sam našao je oavj link https://www.heeresgeschichten.at/train/hundetrain/hune1_1.htm
Na slici se vidi da su eksperimentisali sa kolicima za prevoz municije koje vuku psi, samo, ne znam koliko je to sve zaživelo....

Negde na uvodnoj strani sajta sam napisao da sigurno ima grešaka jer jednostavno nisam stigo sve da proverim iz više izvora, mada su i izvori ponekad kontradiktorni po nekim pitanjima. Npr, u zvaničnom pomoćnom udžbeniku (neću navoditi koji i od kog autora) sa školovanje visokih oficira naše vojske ima strašnih grešaka. Neke, poput pogrešnih ilustracija pešadijskog oružja se mogu podvesti pod tehničke greške u obradi ali greške poput netačnih podataka o organizaciji srpskih divizija su tako očigledne. Ispraviću sve što primetim ali i vaše sugestije su dobrodošle na mail u indeksu sajta. Ponekad u opisu nekog predmeta navedem da nisam siguran ili nisam uspeo da pronađem potvrdu. Npr, velika bronzana alka po inekima potiče sa KuK ranca za odeću ali ja na slikama i ctrežima koje posedujem nisam uspeo da je pronađem. Po ostacima kože u žlebu alke mora da se nalazila na nekoj opremi od debele kože poput ranca, leđne torbice za municiju, opasača, uprtača ali ni tamo nisam uspeo da je lociram....

Sigurno ste u pravu da je naša oprema ponovo korišćena i da se zbog toga neki predmeti uopšte ne pronalaze. Ja sam se nadao da ću pronaći bar jednu čuturu ili bar posudu za hranu (jer su velike i lako se nalaze i na većoj dubini) ali nisam našao čak ni oštećene. Naravno, takvi predmeti su nalazili upotrebnu vrednost i među lokalnim stanovništvom pa su verovatno tokom asanacije terena nakon bitke završile po domaćinstvima.

Dušan
« Last Edit: January 12, 2021, 11:03:57 pm by kaleun » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #8 on: January 12, 2021, 11:45:48 pm »

Da ne bude kao u partizanskim filmovima da svaki "Svabo" ima Mp-40 i krvozednog njemackog ovcara koji jede djecu i ranjenike, moram reci da je K.u.K. uveliko i uspjesno primjenjivala psecu zapregu na svim ratistima i to nije bilo eksperimentalno vec se koristilo na svim frontovima. Svi psi su imali brnjicu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Hundezug_der_15._Abteilung,_II.Zug_(BildID_15442853).jpg (171.11 KB, 800x593 - viewed 8 times.)

* Vorführung_eines_Hundezuges_in_Brzezany_(BildID_15438061).jpg (1011.45 KB, 1680x1220 - viewed 6 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #9 on: January 12, 2021, 11:48:54 pm »

@kaleun

Hvala za link. Još sinoć sam malo istraživao i ovde se mogu pronaći podrobnije informacije za službene pse AU vojske.

Neke dokumente, mape i fotografije Kolubarske bitke pronašao sam u Digitalnoj biblioteci Gornje Austrije

Par fotografija i dva Poćorekova telegrama za vreme koje istražuješ , ovde možeš skinuti u galeriji na dnu stranice

Logged
kaleun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #10 on: January 12, 2021, 11:55:39 pm »

Ovo je jako zanimljivo. Da li su psi možda bili trenirani da zaprežna kolica odvuku sami na određeno mesto ili su uvek imali "dvonožnog" vodiča? Ako su bili samostalni onda mogu zamisliti koliko bi bilo zgodno dostaviti određeni teret npr negde na položaj bez rizika za vodiča.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #11 on: January 12, 2021, 11:59:03 pm »

Da ne bude kao u partizanskim filmovima da svaki "Svabo" ima Mp-40 i krvozednog njemackog ovcara koji jede djecu i ranjenike,

Probaj da se suzdržiš od poređenja zbog pieteta prema civilnim žrtvama .
Logged
kaleun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #12 on: January 13, 2021, 12:03:08 am »

Znam za tu digitalnu biblioteku. Već sam skinuo dosta vrednih dokumenata. Takođe je dobra i digitalna biblioteka Ministarstva odbrane Republike Češke https://kramerius.army.cz/search/ .
Kad budem priveo kraju sve što sam zamislio, postaviću i stranicu sa svim linkovima iz mog bookmarka. Zanimljive su i memorijalne stranice pojedinih K.u.K. pukova. Npr na stranici posvećenoj 73. puku sam našao dosta korisnih informacija.
http://m-kummer.de/wk1.html. Samo još da se bolje snalazim na nemačkim....
 
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #13 on: January 14, 2021, 06:36:21 pm »

Da ne bude kao u partizanskim filmovima da svaki "Svabo" ima Mp-40 i krvozednog njemackog ovcara koji jede djecu i ranjenike,

Probaj da se suzdržiš od poređenja zbog pieteta prema civilnim žrtvama .
Imam pietet prema svim zrtvama ali nemam prema sund propagandnim filmovima svake vrste i losem prezentiranju proslosti. Ljudi koji su prosli sve i svasta u partizanskom pokretu kazu da su jedino Kapelski krijesovi blizu realnosti a ostalo je megalomanski sund. A ta serija nije nesto bila gledljiva jer je falilo fikcije i akcije. Kao sto rusenje pravog mosta na Neretvi nije uspjelo zbog dima i prasine pa su morali angazirati malu skolu cehoslovacke animacije da u studiju ponove isto.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #14 on: January 14, 2021, 07:41:21 pm »

Prošla je ponoć odavno a istražujem sajt i dalje. Zadivljuju opisi , karte, fotografije...filigranski detalji istraživačkog rada.
Svaka čast zaista 

Da li je nekome poznato, koje rase službenih pasa su bile zastupljene u AU vojsci ? Videh opis i fotografiju "Oznaka, markica za psa. Austrougarske opkupacione vlasti, 1916.g."

Takođe, da li je Srpska vojska imala službene pse ?

Imala je Srpska vojska pse u službi tada . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo Šarplaninaca na krunisanju Kralja Petra Prvog .


Meni sa ovih slika liče na Tornjaka pojedini psi  (ili Srpski Pastirski Pas koji je vrlo sličan sa njima ) to su ovi beli sa lisom na čelu.  A ovi "kusi " liče na Balkanskog  (Srpskog molosa) . Ta rasa se smatrala izumrlom u novije vreme.  Bilo je par pokušaja obnove te rase ali kroz ukrštanja sa nekim drugim rasama pa to nije društveno prihvaćeno sa odobravanjem  (primer Srpski odbrambeni pas ). Odokativnom metodom  (bez nekih opipljivih dokaza sem što vidim ove slike ) bi zaključio da su možda ovi psi na slikama gore "pokupljeni "na prostoru današnje Bosne.  Inače kolica koja vuku psi su duboka tradicija kod Germana.  Bernardinac, Bernski planinski pas, pa čak i Rotvajleri su rase nastale od pasa koji su vukli kolica sa mlekom ili maslacom.


* Service_dogs_of_Royal_Yugoslav_Army.jpg (91.4 KB, 600x400 - viewed 7 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.