PALUBA
March 28, 2024, 05:38:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Kolubarska bitka, Vrače brdo i Čovka  (Read 4199 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #15 on: January 14, 2021, 08:39:46 pm »

Ова слика сигурно није са дана крунисња Краља Петра Првог. Српска војска тада није користила шлемове. Тек током Првог свестког рата, тачније, по доласку на Солунски фронт почела је да користи шлемове типа "Адриан" (француски). Ово је највероватније слика из средине 30-тих година.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: January 14, 2021, 08:53:26 pm »

Imala je Srpska vojska pse u službi tada

Ovo je fotografija iz vremena kraljevine SHS/Jugoslavije, nikako iz doba kraljevine Srbije.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #17 on: January 14, 2021, 10:53:42 pm »

Prošla je ponoć odavno a istražujem sajt i dalje. Zadivljuju opisi , karte, fotografije...filigranski detalji istraživačkog rada.
Svaka čast zaista 

Da li je nekome poznato, koje rase službenih pasa su bile zastupljene u AU vojsci ? Videh opis i fotografiju "Oznaka, markica za psa. Austrougarske opkupacione vlasti, 1916.g."

Takođe, da li je Srpska vojska imala službene pse ?

Imala je Srpska vojska pse u službi tada . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo Šarplaninaca na krunisanju Kralja Petra Prvog .


Meni sa ovih slika liče na Tornjaka pojedini psi  (ili Srpski Pastirski Pas koji je vrlo sličan sa njima ) to su ovi beli sa lisom na čelu.  A ovi "kusi " liče na Balkanskog  (Srpskog molosa) . Ta rasa se smatrala izumrlom u novije vreme.  Bilo je par pokušaja obnove te rase ali kroz ukrštanja sa nekim drugim rasama pa to nije društveno prihvaćeno sa odobravanjem  (primer Srpski odbrambeni pas ). Odokativnom metodom  (bez nekih opipljivih dokaza sem što vidim ove slike ) bi zaključio da su možda ovi psi na slikama gore "pokupljeni "na prostoru današnje Bosne.  Inače kolica koja vuku psi su duboka tradicija kod Germana.  Bernardinac, Bernski planinski pas, pa čak i Rotvajleri su rase nastale od pasa koji su vukli kolica sa mlekom ili maslacom.
Tebi se priviđaju i psi i kraljevi. Inace SOP je zavrsio u Bg zooloskom vrtu ako nisi znao.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #18 on: January 15, 2021, 12:25:44 am »

@kosmonaut
Nisam znao.  Jel dobio svoj kavez u BG Zoo ili se šeta slobodno?  (Da ne ulazim u bezpredmetnu raspravu oko Srpskog odbrambenog psa u zoološkom vrtu jer tu rasu gaji mnogo ljudi širom Srbije, a i "tvorac "rase je i dalje živ koliko ja znam i to je običan čovek, travar sa Rumije, istražite sami ako čitaoce ovog posta bude interesovalo /kraj off-a)

U pravu ste, ta slika jeste iz nešto kasnijeg perioda, ali ova nije . Ovde su Engleski buldozi( stari tip, danas potpuno drugačije izgledaju ) na slici sa našim vojnicima  (rekao bi da su ovo oficiri višeg čina, nisam baš toliko stručan da procenim, ali znam da engleski buldog u ono vreme nije bio toliko zastupljena rasa, jedino odakle su mogli da ih dobiju u posed je preko kraljevske porodice) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kad govorimo o upotrebi tih pasa u posedu Vojske Srbije pouzdano se zna da nisu korišćeni za vučenje zaprega, a ni u klasičnom smislu kao službene pse, barem ne na način na koji su Nemci ili Austro-Ugarska  (pre svega Austrija jer su u potpunosti preneli sistem rada iz Nemačke kako na konjicu tako i u rad sa psima ). Oni  (Austrijanci i Nemci ) su još od poslednje decenije 19.veka gajili pse za službovanje u vojne i policijske svrhe i za to je naj odgovorniji osnivač te doktrine i osnivač rase Nemački ovčar Max von Stephanitz, konjički kapetan . Dakle psi koji vuku prikolice i službeni psi su dva različita pojma i na potpuno drugačiji način selektovani.  Za Nemačkog ovčara se zna da su neki od prvo upisanih pasa "poreklom" sa prostora Hrvatske, Bosne i Istočne Srbije, zato sam i napisao da psi na slikama ranije prezentovanih u temi vuku korene iz Bosne  (jer Austrijanci i Nemci nemaju ni približno slične rase pasa kao ovi na slikama).
U pravom smislu službeni psi onog vremena su se selektovali ovako

Snimak je iz 1936.ali Šuchund se sprovodi još od 1899.do danas (danas je drugačije organizovan ).

Kresikomando Belgrad Land je naj verovatnije bio Nemački ovčar.  Ako je upisan u rodovnu knjigu pod onim brojem  (to važi i za drugog psa sa drugim brojem ) onda je sasvim sigurno da u arhivu SV  (savez odgajivača nemačkih ovčara ) postoje i dan danas podaci o njemu, vlasniku i odgajivaču.  Po nazivu odgaivačnice verovatno je da potiče sa ovih prostora  (možda Zemun ili neko mesto blizu Beograda u Vojvodini ) jer Kresikomando mu je ime, a Belgrad Land ime odgaivačnice.  


* -555x420.jpg (58.28 KB, 555x420 - viewed 10 times.)
« Last Edit: January 15, 2021, 12:53:04 am by PakleniVuk » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #19 on: January 15, 2021, 01:41:18 am »

Da ne bude kao u partizanskim filmovima da svaki "Svabo" ima Mp-40 i krvozednog njemackog ovcara koji jede djecu i ranjenike,

Probaj da se suzdržiš od poređenja zbog pieteta prema civilnim žrtvama .
Imam pietet prema svim zrtvama ali nemam prema sund propagandnim filmovima svake vrste i losem prezentiranju proslosti. Ljudi koji su prosli sve i svasta u partizanskom pokretu kazu da su jedino Kapelski krijesovi blizu realnosti a ostalo je megalomanski sund. A ta serija nije nesto bila gledljiva jer je falilo fikcije i akcije. Kao sto rusenje pravog mosta na Neretvi nije uspjelo zbog dima i prasine pa su morali angazirati malu skolu cehoslovacke animacije da u studiju ponove isto.

Računaj s tim da imaš poslednju javnu opomenu. Ničim izazvan sam se upetlja u partizansku filmografiju, tobož aludirajući na naše moguće preuveličavanje zločina AU nad srpskom decom i ženama. Visoko moralna vojska je zaboga imala samo vučne pse sa brnjicom  Roll Eyes .

Austrougarski zločini tokom rata nad civilnim srpskim stanovništvom, toliko su gnusni da ih je rečima teško i opisati . Godinama se prećutkivalo zarad "mira u kući" . Da ne bi ostao neobavešten i začuđen , namerno te usmeravam na bečku istorijsku školu kojoj si sklon inače. Kao u nekim ranijim raspravama o razlozima izbijanja rata i nekih samo tebi znanih paralela koje si mislio da provučeš ispod žita .

Austrougarski zločini u Srbiji


Podelio sam link na prethodnoj stranici gde možeš saznati iz zvaničnih izvora za koje namene su obučavani psi AU vojske. Ako ne znaš nemački koristi prevodilac.

Militärhunde im österreichischen Heer



@kosmonaut

Ostavljam ti prostora da prvo pročitaš i shvatiš . Zatim da se javno izvineš jer su ti očigledno prsti brži od pameti.

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #20 on: January 15, 2021, 01:49:25 am »

@PakleniVuk

Zahvaljujem se na podeljenim informacijama. Na nekom linku sam pokupio istu fotografiju , ali za godinu zaista nisam siguran. Verujem da će neko od naših stručnih poznavalaca uspeti da proceni detaljnije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* svb.jpg (58.17 KB, 564x423 - viewed 5 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #21 on: January 15, 2021, 10:51:22 am »

@Milan
Pitbulovi nisu na slici, u to sam siguran 100% . Ovo su Engleski buldozi ( kasnije je pravac odgoja išao ka tome da im njuška bude kraća kao i noge jer su ukrštani sa rasom mups ili pag kako je pojedini zovu). Pit bull i druge rase kao što je Američki buldog ili neke rase buldoga sa Britanskog poluostrva su nastale kasnije iz "revolta " zbog tih "modnih detalja ". Srbija je tada bila poprilično konzervativna po pitanju uzgoja pasa.  Sve te "manire" kod nas su članovi kraljevske porodice preneli iz Engleske gde su se u to vreme održavale prve izložbe pasa.  Naj poznatija koja se i dan danas održava je Londonski "Crufts ". Tako da su prve smotre kod nas bile "damske " ,u smislu da su Beograđanke sa onim velikim šeširima i haljinama dovodile iz čisto modnih razloga rase pasa kao što je Srpski gonič (tada su ga nazivali i Balkanski gonič),Posavac  (Posavski gonič ) ,Dalmatinac, Bosanski Barak i slične rase uglavnom goniča  (sve rase goniča koje danas postoje potiču od pasa sa ovih prostora ). Ove "bull dog" rase ( korišćeni za borbe sa bikovima ili međusobne borbe pasa ) potiču sa Ostrva.  Njih su jedino mogli da dobiju kao poklon od Engleske Kraljevske porodice  (zabeleženi su neki pokloni između naše i njihove kraljevske porodice u vidu davanja konja Lipicanera sa zapregama i slično, ali se ne sećam tačno razloga ni povoda, mogu da potražim pa ako pronađem taj podatak napisaću) jer se takav tip pasa nije mogao naći u Srbiji na drugi način.  Godinu u kojoj je fotografija nastala ne znam sa sigurnošću ali je svakako iz tog perioda.  A "prava" selekcija pasa kod nas (sa upisivanjem imena oca,majke,datuma rođenja, izdavanje rodovnika psu...) počinje posle Prvog Svetskog Rata, pre toga je bilo samo na nivou stihiske  (povremene ) pojave. U vojsci na način kao što je prikazano u videu  (da se pas obučava namenski ) počinjemo tek posle Drugog Svetskog Rata iako je postojao vod sa Šarplanincima  ( koji je na onoj prvoj slici i za koji su ciljano poslati ljudi koji su ih odabrali i doneli sa Šarplanine u Beograd ). Same naše rase  ovčara  (Šarplaninac, Srpski Pastirski Pas, Tornjaka i slični ovčari sa Balkana ) nisu pogodni za dresuru te vrste  (poprilično su svojeglavi rade ono što oni hoće, kad im je volja iako znaju komandu često ne žele da je izvrše ) .
Toliko o tome . Dakle kinološku  (kučkarsku ) školu smo usvojili po engleskom modelu  (zaprege pasa nikada nije koristila ni vojska ni civili ) ,a konjičku školu smo preneli iz Pariza, takozvana Francuska škola jahanja (iako smo od samog starta za postavili domaće rase konja i odgajali na Karađorđevu i Ljubičevu Engleskog Punokrvnog konja ) koju su nam "doneli" naši oficiri koji su tamo bili na školovanju. 
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #22 on: January 15, 2021, 11:21:33 am »

Da ne bude kao u partizanskim filmovima da svaki "Svabo" ima Mp-40 i krvozednog njemackog ovcara koji jede djecu i ranjenike,

Probaj da se suzdržiš od poređenja zbog pieteta prema civilnim žrtvama .
Imam pietet prema svim zrtvama ali nemam prema sund propagandnim filmovima svake vrste i losem prezentiranju proslosti. Ljudi koji su prosli sve i svasta u partizanskom pokretu kazu da su jedino Kapelski krijesovi blizu realnosti a ostalo je megalomanski sund. A ta serija nije nesto bila gledljiva jer je falilo fikcije i akcije. Kao sto rusenje pravog mosta na Neretvi nije uspjelo zbog dima i prasine pa su morali angazirati malu skolu cehoslovacke animacije da u studiju ponove isto.

Računaj s tim da imaš poslednju javnu opomenu. Ničim izazvan sam se upetlja u partizansku filmografiju, tobož aludirajući na naše moguće preuveličavanje zločina AU nad srpskom decom i ženama. Visoko moralna vojska je zaboga imala samo vučne pse sa brnjicom  Roll Eyes .

Austrougarski zločini tokom rata nad civilnim srpskim stanovništvom, toliko su gnusni da ih je rečima teško i opisati . Godinama se prećutkivalo zarad "mira u kući" . Da ne bi ostao neobavešten i začuđen , namerno te usmeravam na bečku istorijsku školu kojoj si sklon inače. Kao u nekim ranijim raspravama o razlozima izbijanja rata i nekih samo tebi znanih paralela koje si mislio da provučeš ispod žita .

Austrougarski zločini u Srbiji


Podelio sam link na prethodnoj stranici gde možeš saznati iz zvaničnih izvora za koje namene su obučavani psi AU vojske. Ako ne znaš nemački koristi prevodilac.

Militärhunde im österreichischen Heer



@kosmonaut


Ostavljam ti prostora da prvo pročitaš i shvatiš . Zatim da se javno izvineš jer su ti očigledno prsti brži od pameti.


Prvo ja nigdje u ovoj temi nisam spominjao (a ni veličao niti umanjivao) zločine iz prvog svjetskog rata a niti aludirao na iste. Ako se nekome to učinilo to nije do mene. Također nigdje u svojim postovima nisam spominjao niti jednu naciju. Nisam spominjao ni zločine iz drugog svjetskog rata nit ih veličao ni umanjivao. Cinično sam spominjao i OT upetljao partizansku filmografiju što si ti kao moderator mogao izbrisati ako smatraš suvišnim.
Znači počelo je tvojim pitanjem:
 "Da li je nekome poznato, koje rase službenih pasa su bile zastupljene u AU vojsci ? Videh opis i fotografiju "Oznaka, markica za psa. Austrougarske opkupacione vlasti, 1916.g."
Moj odgovor je bio da nije bilo službenih pasa u obliku kao u kasnijim ratovima već samo psi za vuču a što su neki stručnjaci nazvali eksperimentalnim i što se ispostavilo da nije i da sam bio u pravu. To je bila suština mog pisanja.
Tebi očito više smetaju moji stavovi i postovi stari više godine pa si me uzeo na zub, nego ovo benigno o čemu smo pisali o psima.
Znači kako ovo da shvatim kao ultimatum ili ucjenu da se izvinem?
Da li je ovo inače praksa na Palubi ili se samo u mom slučaju primjenjuje?
Znači moje pitanje radi čega da se izvinem i šta sam ili koga sam uvrijedio?
Da li je ovo način da me poniziš i baniraš ili samo baniraš ili samo poniziš?
Naglasio sam već "Imam pietet prema svim zrtvama" i nije samo jedna nacija stradavala u oba spomenuta rata, to valjda svi znamo.
Debelo smo otišli OU, ti uradi kako hoćeš prema svom nahođenju, autokratski ili demokratski sa kolegama, ali uključi obadvije tribine ako toga više ima ikako na ovom forumu.
I moji su stradavali u sva tri rata zadnjih 100 godina pa nikada nisam pravio drame od toga niti ikoga prozivao.
lp
kosmonaut
Logged
kaleun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #23 on: January 15, 2021, 11:54:37 am »

Kao prvo: nisam nikakav stručnjak, pogotovo ne za pse ili pse u vojsci. Kada sam rekao eksperimentalno nisam pre toga  nešto naročito proveravao ali mi se tako učinilo na prvu loptu. U međuvremenu sam se malo raspitao u vezi markice. Izgleda da je to bila neka vrsta potvrde o plaćenoj taksi na pse. Navodno, 1916.g. odmah po okupaciji, K.u.K. je uspostavio svoje organe vlasti i uveo sistem kakav je vladao u ostatku države. Iz tog razloga su uveli i taksu na držanje pasa. Markicom su obeležavali pse čiji su vlasnici platili taksu za tu godinu. Kreiskommando Belgrad land je okružna komanda za Beograd i okolinu.  Nemam dokaze za ovo već samo usmene informacije. Druga mogućnost je da su to stvarno bile oznake službenih pasa koji su, vrlo moguće, korišćeni prilikom otkrivanja plitkih grobaova i iskopavanja istih. Poznato je da se na tome radilo i tokom ratnih godina jer sanacija terena nije do kraja urađena tokom 1914. i 1915.

Dušan
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #24 on: January 15, 2021, 12:50:37 pm »

Ne možemo svi znati sve a što se tiče psa i zoo vrta, samo da ne ispadnem lažov ili neznalica, dole je link.
https://forum.krstarica.com/threads/srpski-odbrambeni-pas-ponos-borskog-zoo-vrta.519205/
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #25 on: January 15, 2021, 01:33:51 pm »

Tребало би да се отвори засебна тема о војничким (полицијским) псима.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #26 on: January 15, 2021, 04:04:18 pm »

 Grin

Cim prodje ova kvazi pandemija stare teme isti sec. na tapetu.
Pa iskreno, fale mi cetnici, ustase ... , bolje i to nego ovo trenutno sr@nje.  
Nevjerojatno ali da.  Tongue

poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #27 on: January 15, 2021, 05:23:40 pm »

@kosmonaut

Quote
Moj odgovor je bio da nije bilo službenih pasa u obliku kao u kasnijim ratovima već samo psi za vuču a što su neki stručnjaci nazvali eksperimentalnim i što se ispostavilo da nije i da sam bio u pravu. To je bila suština mog pisanja.


Austrougraska vojska u toku Prvog svetskog rata nije imala samo pse za vuču. Postavio relevantan link koji nisi ni pročitao.Samim tim sva tvoja dalja tumačenja u vezi s tim su bespredmetna.

 S početka 1914. u Beču (Herbeckstraße 66) prvo počinje obuka sanitetskih i ratnih policijskih pasa (Kriegshunde) za potrebe Armije. Stanovništvu upućen ареl sa ciljem buđenja patriotskih osećanja da dobrovoljno ustupe svoje pse vojsci za obuku. Маlа digresija ,termin "psi rata" ( Kriegshunde, war dogs ) upravo se temelji na dresuri bespogovornog izvršavanja naređenja.

Selekcijom i obukom, pripadali su novonastalim formacijama kao čuvarni ,sanitetski , kurirski , tzv. "kablovni" za polaganje veze ,policijski , pacovski ( lovili pacove u rovovima ),vučni psi.
Ponavljam treći put. Detaljnije i opširnije pogledati ovde:

Militärhunde im österreichischen Heer


Quote
Prvo ja nigdje u ovoj temi nisam spominjao (a ni veličao niti umanjivao) zločine iz prvog svjetskog rata a niti aludirao na iste. Ako se nekome to učinilo to nije do mene. Također nigdje u svojim postovima nisam spominjao niti jednu naciju. Nisam spominjao ni zločine iz drugog svjetskog rata nit ih veličao ni umanjivao. Cinično sam spominjao i OT upetljao partizansku filmografiju što si ti kao moderator mogao izbrisati ako smatraš suvišnim.

Tema je Kolubarska bitka koja se odvijala na tlu Srbije. Samim tim, očigledno na koju naciju se odnosi tvoja opaska o mogućem preterivanju upotrebe pasa u ratnim dejstvima, jer si  ubeđen da je AU imala samo vučne pse. Cinično ( kako sam reče) poredeći to sa partizanskim filmovima u kojima švapski vučjaci krvožedno jedu decu i ranjenike. Na neumesan komentar , dobronamerno te upozorio na suzdržavanje od takvih poređenja.

Zatim dalje nastavljaš da pričaš o partizanskoj filmografiji sam sa sobom, pravdajući ličnu zabludu dodatno nipodaštavajući realne činjenice gnusnih zločina AU nad stanovništvom Srbije gde su koristili pored ostalih i Kriegshunde .

Iz tog razloga sam te javno opomenuo i uputio na izvore računajući da ćeš se dozvati pameti.
Ovim se završava sva naša diskusija po ovom pitanju a tema će biti oslobođena nerelevantnih piskaranja.







« Last Edit: January 15, 2021, 08:18:00 pm by Milan (longtrip) » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #28 on: January 15, 2021, 05:51:57 pm »

Тема је Колубарска битка, Враче брдо и Човка. Покретач теме је само узгред поменио да ли је Српска војска имала службене псе. Дакле, ова дискусија око службених паса и надмудривање око СОП-а је потпуно изван теме. Иначе, већ постоји тема о службеним писма па молем модератора да ову дискусију о писма пребаци тамо или је потпуно обрише.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #29 on: January 15, 2021, 07:54:53 pm »

Jedan spomenik sa Vrače brda.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 003.jpg (514.13 KB, 800x1200 - viewed 13 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.