PALUBA
March 29, 2024, 01:52:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Stanje američke kopnene PVO  (Read 542 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: January 25, 2024, 01:29:32 pm »

Kakvo je stvarno stanje sa PVO u SAD, ako čak i Tramp obećava „Gvozdenu kupolu” u predizbornoj kampanji

Pokušaćemo da objasnimo kakvu protivvazduhoplovnu odbranu ima možda vojno najmoćnija država sveta

Vest o obećanju Donalda Trampa da će svoju „Gvozdenu kupolu“ obezbediti za SAD postala je „viralna“ na društvenim mrežama i medijima, a istovremeno – kako je objasnio princip rada PVO na njemu svojstven i šaljiv način.

Iron Dome u američkoj bazi Guam na Pacifiku:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Situacija izgleda neobično, ali u njenoj pozadini može se sasvim logično postaviti pitanje, pa kakva je zapravo situacija sa PVO u SAD, pošto je jedan od kandidata počeo da se bavi pitanjem PVO na predsedničkim izborima. Postoji dovoljno podataka u javnom domenu da se pronađe odgovor na ovo pitanje, i to će nas prilično iznenaditi.

Potrebno još diviziona Patriot

Ako sada otvorimo vodič The Military Balance 2023, u njemu se navodi da američka vojska ima ukupno 480 lansera M902/M903 Patriot PAC-3/PAC-3 MSE, neodređeni broj sistema NASAMS i sistema Iron Dome,  18 IM-SHORAD sistema kratkog dometa i 453 M1097 Avenger instalacije.

Raketni sistem PVO NASAMS:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Laki samohodni sistem PVO kratkog dometa IM SHORAD:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na prvi pogled, ovo je dosta. Međutim, ovde treba gledati ne samo na količinu, već i na funkcionalnost koja se može izvršiti sa navedenim brojem lansera, jer tada počinje "nijansiranje".

Na primer, u avgustu 2023. Pentagon je objavio da su raspoloživi lanseri Patriot dovoljni za opremanje samo 60 baterija ili 15 protivvazduhoplovnih raketnih diviziona (po 4 baterije  svakom), i to ne samo za teritoriju Sjedinjenih Država, već i i za strane američke baze. Minimalni potreban dodatni broj Patriota je dodatnih 5 diviziona ili 20 baterija, zbog čijeg odsustva raspoloživi sistemi „Patriot“ moraju da rade 50% duže od navedenog vremena, što opet dovodi do tehničkih problema sa instalacijama i češćih kvarova.

Lanser sistema Patriot, američke vojske:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tako da već imamo paradoks, kada čak i američka vojska veruje da im broj sistema Patriot nije dovoljan i da se ova situacija mora odmah ispraviti.

Što se tiče NASAMS-a i „Gvozdene kupole” – prema otvorenim podacima, SAD imaju samo dve baterije ovih kompleksa, tako da je i to veoma malo.

Možda malo ljudi zna, ali bi bilo logičnije nazvati čuveni kompleks „Gvozdena kupola” američko-izraelskim, zato što je proizvod zajedničkog rada dve odbrambene korporacije – izraelske Rafaela i američkog Raytheon-a.

Štaviše, dve korporacije su se u oktobru 2023. dogovorile da izgrade novo postrojenje u Sjedinjenim Državama, koje će biti operativno 2025. i proizvoditi 1.000 do 2.000 projektila Tamir i 325 raketa SkyHunter godišnje. Ove rakete će zadovoljiti potrebe ne samo Izraela, već i Sjedinjenih Država. Na primer, u avgustu 2023. godine američki marinski korpus objavio je nameru da kupi 44 lansera Iron Dome i 1.840 projektila za njih za svoj Presretački sistem srednjeg dometa MRIC, a očekivani datum isporuke i cena nisu obelodanjeni.

Novi ekspedicioni lanser za mornarički Presretački sistem srednjeg dometa MRIC (adaptirana verzija sistema Iron Dome):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I iz ove izjave proizilazi zanimljiva poenta – SAD već imaju „Gvozdenu kupolu“, a za neko vreme imaće još više.

Kako otkrivati ruske rakete

Možda zvuči čudno, ali sami Amerikanci priznaju da imaju problema sa sposobnošću da otkriju ruske krstareće rakete koje bi potencijalno mogle biti lansirane sa strateških bombardera ili pomorskih platformi. Istovremeno, Sjedinjene Države čine sve moguće napore da reše ovaj problem.

Na primer, u toku je rad na izgradnji 6 zahorizontalnih radara u SAD i Kanadi, koji će biti uključeni u sistem za detekciju raketa dugog dometa NORAD. Praktični radovi bi trebalo da počnu na proleće 2024. godine, trenutno je u toku faza projektovanja, jer je zahorizontalni radar velika konstrukcija koja zahteva složenu opremu.

Istovremeno, američko ratno vazduhoplovstvo trenutno se obučava za otkrivanje neprijateljskih krstarećih raketa, koristeći sva „priručna“ sredstva za vežbe. Konkretno, legendarni stelt avioni F-117, koji su formalno povučeni iz upotrebe 2006. godine, ali ih i dalje koristi američka vojska tokom vežbi ili istraživačkih misija.

Princip rada zahorizontalnih radara sa refleksijom signala od jonosfere (Raytheon):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* USA PVO - Gvozdena kupola na Guamu.jpg (88.55 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* USA PVO - NASAMS.jpg (128.58 KB, 1360x765 - viewed 1 times.)

* USA PVO - IM SHORAD.jpg (163.17 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* USA PVO - Patriot.jpg (46.54 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* USA PVO - MRIC.jpg (212.96 KB, 1200x650 - viewed 1 times.)

* USA PVO - princip rada zahorizontalnih radara.jpg (210.22 KB, 1360x999 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1 on: March 19, 2024, 07:06:00 pm »

Pentagon planira razvoj trupne protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane

Pentagon planira veliko restrukturiranje organizacione strukture kopnenih snaga. Promenom sastava i broja formacija i jedinica, oni će vojsku učiniti efikasnijom u rešavanju čitavog spektra očekivanih zadataka. Na primer, u vezi sa rastućom pretnjom od oružja za vazdušni napad, predlaže se obnova i jačanje trupne protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane.

Protivvazduhoplovni raketno-topovski sistem kratkog dometa M-SHORAD, isporučen jedinicama američke vojske:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ciljevi i zadaci

Pentagon je 28. februara objavio dokument „Transformacija strukture vojnih snaga“, u kojem je opisana trenutna situacija i njene karakteristike, kao i glavni planovi za unapređenje kopnenih snaga. U bliskoj budućnosti, sve ove ideje će biti detaljno razrađene, pretvorene u pravi reformski program, koji će potom biti odobren i prihvaćen za sprovođenje.

Autori dokumenta podsećaju da je od 11. septembra 2001. glavni zadatak američke vojske borba protiv terorizma. Ovakvi zadaci su imali svoje karakteristike i uticali su na izgled i sposobnosti oružanih snaga uopšte, a posebno kopnenih snaga. Međutim, poslednjih godina situacija u svetu se promenila i sada vojska mora da se suprotstavi punopravnim oružanim snagama potencijalnih protivnika. To postavlja nove zahteve i primorava vojsku na ponovnu izgradnju.

Predloženi program transformacije predviđa smanjenje broja kopnenih snaga uz istovremeno restrukturiranje organizacione strukture. Unapređenjem celokupnog sistema, optimizacijom rasporeda štabnih jedinica i drugim merama, planira se održavanje ukupnog nivoa borbene sposobnosti i istovremeno jačanje pojedinih komponenti vojske.

DE M-SHORAD je prototip samohodnog laserskog sistema protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Struktura trupa stvoriće pet „multi-srednjih operativnih grupa” Operativnih grupa sa više domena (MDTF). Takve formacije će objedinjavati jedinice i formacije različitih vrsta trupa i moći će da izvode različite aktivnosti ili da vode borbena dejstva svim raspoloživim sredstvima i naoružanjem. MDTF-u će biti dodeljene udarne i odbrambene funkcije.

Istovremeno, oni će modernizovati postojeće naoružanje i opremu, kao i razviti i usvojiti perspektivne modele. Nekoliko važnih programa ove vrste se trenutno realizuje i njihov napredak mora biti usklađen sa novim planovima razvoja vojske.

Na osnovu rezultata svih ovakvih događaja, do 2029. godine ukupan broj pripadnika kopnenih snaga dostići će nivo od 470 hiljada ljudi. uz izvesnu promenu u broju civilnog osoblja. Istovremeno, sposobnost suprotstavljanja razvijenom i dobro opremljenom potencijalnom neprijatelju mora se povećati, kako u kontekstu odbrane, tako i prilikom rešavanja udarnih misija.

Pitanja protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane

Pentagon napominje da u novim uslovima pitanje protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane ponovo dobija poseban značaj. Potencijalni protivnici SAD, koje predstavljaju Rusija i Kina, imaju širok spektar različitih avijacijskih i raketnih sistema različitih karakteristika. Američka vojska mora biti spremna da odbije napade, kao i da odgovori na njih.

Lanser eksperimentalnog sistema protivvazduhoplovne odbrane Enduring Shield:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Objavljeni plan predviđa jačanje trupne protivvazduhoplovne odbrane kroz stvaranje novih jedinica sa različitom opremom i mogućnostima koje odgovaraju aktuelnim pretnjama. Generalno, predlaže se da se zadrži slojevit pristup formiranju PVO i PRO, ali da se istovremeno postojeći sistem dopuni novim sredstvima koja mogu zaštititi trupe od većeg broja pretnji.

U strukturi kopnenih snaga predlaže se formiranje četiri nova bataljona protivvazduhoplovne odbrane sa sistemima "Sposobnost indirektne vatrene zaštite (IFPC)". Oni će dobiti protivvazduhoplovno oružje kratkog i srednjeg dometa sposobno da presretne razne bespilotne letelice, krstareće rakete, kao i topovske i raketne artiljerijske granate.

Bataljoni IFPC, kao i bataljoni PVO pridruženi kopnenim divizijama, imaće ukupno devet specijalizovanih baterija za borbu protiv malih dronova. Biće im potrebna sopstvena oprema – protivvazduhoplovni sistemi i sredstva za suzbijanje.

Da bi se suprotstavili avionima sa posadom i bespilotnim letelicama koje deluju na malim visinama, biće ojačana protivvazduhoplovna odbrana kratkog dometa (M-SHORAD). Četiri novostvorena bataljona u okviru postojećih formacija biće opremljena ovakvim sistemima.

Napominje se da takav plan razvoja vojne PVO nije konačan. U zavisnosti od budućih događaja i pretnji koje se pojavljuju, može se prilagoditi. Moguće je povećati broj potrebnih protivvazduhoplovnih jedinica i formacija, razviti i implementirati nove sisteme itd.

Materijalni deo

U pregledu „Transformacija strukture Oružanih snaga“ nisu navedene konkretne vrste opreme i naoružanja kojima će se jačati trupna PVO. Međutim, dostupne informacije o najnovijim dešavanjima koje je naručio Pentagon nam omogućavaju da zamislimo o kakvim sistemima je reč. Pored toga, postaje jasno koje će mogućnosti PVO dobiti zahvaljujući takvim proizvodima.

Da bi se ojačala trupna protivvazduhoplovna i protivraketna odbrana uz minimalne troškove za prenaoružavanje i logistiku, trenutno se razvija obećavajući sistem protivvazduhoplovne odbrane pod šifrom Enduring Shield. U bliskoj budućnosti, upravo ovi kompleksi bi mogli da postanu deo IFPC bataljona i da obezbede zaštitu od malih vazdušnih napada i projektila.

Enduring Shield je stacionarni protivvazduhoplovni sistem sa radarom za detekciju AN/MPQ-64 Sentinel, jedinstvenim sistemom borbenog komandovanja i četiri (tipična) lansera vođenih raketa. U prvoj fazi planirano je korišćenje projektila AIM-9X Sidewinder, a u budućnosti će se pojaviti novi projektil klase zemlja-vazduh. Lanser može da nosi do 10-15 transportnih i lansirnih kontejnera sa projektilima. Domet presretanja, u zavisnosti od rakete koja se koristi, treba da bude 15-20 km.

Baterije za borbu protiv malih bespilotnih letelica mogu dobiti istu opremu ili drugi model sa sličnim mogućnostima. Pored toga, trenutno se razvija nekoliko perspektivnih sistema protivvazduhoplovne odbrane sa kompaktnom lakom raketom optimizovanom za presretanje dronova. Pored toga, ne samo sistemi protivvazduhoplovne odbrane, već i sistemi za elektronsko ratovanje mogu dobiti nove tipove baterija. U ovoj oblasti se takođe aktivno radi.

Sistem protivvazduhoplovne odbrane sa projektilima Coyote u stacionarnoj FS-LIDS i mobilnoj M-LIDS verziji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedinice PVO tipa M-SHORAD će najverovatnije dobiti gotov model istog imena. Pre nekoliko godina, Pentagon je počeo da primenjuje raketni i topovski sistem M-SHORAD, izgrađen na šasiji sa točkovima Stryker. Ovaj proizvod je opremljen automatskim topom kalibra 30 mm koji koristi programabilne projektile sa osiguračima i takođe nosi rakete FIM-92 Stinger. Takav raketni sistem PVO moći će da gađa vazduhoplovne ciljeve na dometima do 4-4,5 km.

Sasvim je moguće da će se, paralelno sa restrukturiranjem trupa i stvaranjem novih jedinica PVO, razvijati perspektivni protivvazduhoplovni sistemi sa raketama i topovima. Takvi proizvodi će moći da uđu u upotrebu nakon završetka formiranja novih jedinica i podjedinica, kako za njihovo jačanje, tako i kao deo budućeg prenaoružavanja.

Zakasnele transformacije

Tako Pentagon pokušava da prati opštu situaciju u svetu i odgovori na njene promene. Rukovodstvo SAD odlučilo je da su sada glavni potencijalni protivnici zemlje Rusija i Kina. Imaju razvijene i dobro opremljene vojske i to se mora uzeti u obzir prilikom unapređenja američkih oružanih snaga.

Pentagon razvija i sprovodi različite programe koji imaju za cilj nastavak vojnog razvoja i poboljšanje svih glavnih pokazatelja oružanih snaga. Prema najnovijim planovima, posebno mesto u njima će zauzeti proces optimizacije i unapređenja PVO i protivraketne odbrane. Prvi koraci u tom pravcu se već prave, a svi željeni rezultati biće postignuti u narednih nekoliko godina.


Izvor



* USA planovi - MSHORAD 1.png (724.49 KB, 731x491 - viewed 1 times.)

* USa planovi - DE MSHORAD.png (861.6 KB, 726x474 - viewed 1 times.)

* USA planovi - Enduring Shield.png (413.23 KB, 729x413 - viewed 1 times.)

* USA planovi - Coyote.png (307.6 KB, 731x411 - viewed 3 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #2 on: March 19, 2024, 10:58:47 pm »


Enduring Shield je stacionarni protivvazduhoplovni sistem sa radarom za detekciju AN/MPQ-64 Sentinel, jedinstvenim sistemom borbenog komandovanja i četiri (tipična) lansera vođenih raketa. U prvoj fazi planirano je korišćenje projektila AIM-9X Sidewinder, a u budućnosti će se pojaviti novi projektil klase zemlja-vazduh.



Savremena reinkarnacija MIM-72 Chaparral?
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.