PALUBA
April 19, 2024, 04:15:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Наоружање Српске војске у Првом светском рату  (Read 27328 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« on: December 30, 2008, 09:22:37 pm »

Да ли неко можда има податке о наоружању Српске војске у Великом рату? Такође би ми требале слике српских униформи из тог периода. 
Хвала.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #1 on: December 30, 2008, 09:27:38 pm »

Imaš odličan forto album Riste Marjanovića, na adresi http://www.rastko.org.yu/fotografija/rmarjanovic/
Propratio je dosta tako da ti može pomoći...
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #2 on: December 30, 2008, 09:46:38 pm »

Imaš odličan forto album Riste Marjanovića, na adresi http://www.rastko.org.yu/fotografija/rmarjanovic/
Propratio je dosta tako da ti može pomoći...
Слике су одличне, али би ми требале слике са више детаља и по могућности у боји. Рецимо неке из музеја.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #3 on: December 30, 2008, 09:50:19 pm »

Ovako nešto bi ti trebalo, u ovom stilu?  (iz wikija)


Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #4 on: December 30, 2008, 10:47:07 pm »

Ovako nešto bi ti trebalo, u ovom stilu?  (iz wikija)


Ту слику имам, али нешто тог типа ми треба. Та слика ме мело збуњује: зар униформе из времена пробоја Солунског фронта ( мислим да су добијене од Француза) нису биле плаве?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #5 on: January 02, 2009, 10:06:19 pm »

Koliko ja znam, uvek su bile zelene. U principu, teško je realno prikazati uniforme srpske vojske u I S.R., jer se vojska delila na tri poziva. U vreme izbijanja rata, 1914. čak ni prvi poziv nije bio kompletno popunjen odećom i obućom, drugi poziv je imao samo šinjele, dok treći poziv uopšte nije imao uniforme, već su se obveznici sami snalazili.  O tome imam dosta literature, pa, ako te interesuju neki specifični detalji, ti reci.   Smiley
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #6 on: January 03, 2009, 01:01:23 pm »

Koliko ja znam, uvek su bile zelene. U principu, teško je realno prikazati uniforme srpske vojske u I S.R., jer se vojska delila na tri poziva. U vreme izbijanja rata, 1914. čak ni prvi poziv nije bio kompletno popunjen odećom i obućom, drugi poziv je imao samo šinjele, dok treći poziv uopšte nije imao uniforme, već su se obveznici sami snalazili.  O tome imam dosta literature, pa, ako te interesuju neki specifični detalji, ti reci.   Smiley
Нашао сам ову слику на нету и ту су боје oчигледно другачије. Е сад: неки Рус прави мод за Blitzkrieg и у том моду би требало да се нађе и српска војска из периода Балканских ратова и Првог светског рата. Да би то све било аутентично потребне су му информације о српском наоружању и униформама из тог периода.  Зато су ми битне фотографије униформи у боји. Да ли знаш које је било стандардно пешадијско наоружање првопозиваца, како у Балканским тако и у Првом светском рату?


* srpskauniforma.jpg (94.75 KB, 608x800 - viewed 1873 times.)
« Last Edit: January 03, 2009, 01:09:41 pm by GAGI, Reason: Заборавих слику! » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: January 03, 2009, 03:27:19 pm »

Standardno naoružanje I poziva narodne vojske je bila puška Mauzer 7 mm M1899, II poziv 2/3 brzometnih mauzerki i 1/3 prepravljenih starih pušaka jednometki na brzometne, a III poziv stare puške Berdanke. U prvom svetskom ratu su korišćene i zarobljene turske brzometke, Mosin-Nagan 7.62 mm M1891, a na kraju francuske Lebell 8 mm M1886/07 i u manjem obimu M1886/15
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #8 on: January 03, 2009, 05:15:52 pm »

Standardno naoružanje I poziva narodne vojske je bila puška Mauzer 7 mm M1899, II poziv 2/3 brzometnih mauzerki i 1/3 prepravljenih starih pušaka jednometki na brzometne, a III poziv stare puške Berdanke. U prvom svetskom ratu su korišćene i zarobljene turske brzometke, Mosin-Nagan 7.62 mm M1891, a na kraju francuske Lebell 8 mm M1886/07 i u manjem obimu M1886/15
Захваљујем на информацијама!
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #9 on: January 06, 2009, 06:23:08 pm »

ako mozes da nadjes cetiri dodatka iz kalibra vezana za najvece bitke prvog svetskog rata kod nas... tamo imas monogo slika oruzja i uniformi srpskih vojnika u periodu 1914-18!
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #10 on: January 07, 2009, 12:26:06 am »

ako mozes da nadjes cetiri dodatka iz kalibra vezana za najvece bitke prvog svetskog rata kod nas... tamo imas monogo slika oruzja i uniformi srpskih vojnika u periodu 1914-18!
Добро си ме подсетио!  Имам те бројеве али их морам потражити на тавану. Roll Eyes
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #11 on: May 29, 2012, 10:24:55 am »

Čuveni Stevan Jakovljević, pisac "Srpske Trilogije, inače jedan od 1300 kaplara,napisao je u trilogiji da su na solunskom frontu svi čudno izgledali jedni drugima jer su nove uniforme dobijene od francuza bile od svetlo plave čoje kao i da su cokule i sve ostalo od opreme napravljeno od kože bilo u boji prirodne kože.Kao npr. opasači u JNA sredinom 80-tih.Takođe navodi razočarenje pešadinaca novim francuskim puškama tipa "Lebell" koje su bile "trometke" a kojima je masovno izvršeno prenaoružavanje jer su srpske mauzerke,kokinke i ostale puške koje su preživele "Albaniju" iz navodnog razloga "neupotrebljivosti" oduzete od vojnika još prilikom ukrcavanja na albanskoj obali.Neka me neko ispravi ako grešim.Tada je vojska po prvi put dobila i čuvene šlemove tipa "Hadrijan" koji su u upotrebi ostali sve do II svetskog rata. Bilo bi zanimljivo da nam neko ko zna opiše šta je u stvari sadržao formacijski komplet opreme srpskog vojnika-oficira I poziva odnosno aktivnog sastava vojske. Izgled oficira i vojnika prikazan u jedinom domaćem igranom filmu o I sv.ratu "Marš na drinu" mi deluju dosta realno i kompletno i nažalost izgleda da ništa od tog "kostima" nije sačuvano u fundusima.U jednom interviju režiser Zdravko Šotra požalio se da su za snimanje dokumentaraca "Kad cveta limun žut" i "Poslednja audijencija" jedva skrpili po koji komad odeće iz ko zna kakvih izvora.Mala digresija, iz memoara vojvode Mišića znamo da su oficiri sami odlazili u krojačke radionice i poručivali i plaćali svoju uniformu po meri kao i da je tokom drugog penzionisanja sam vojvoda da bi preživeo, celu svoju spremu prodao, pa se kasnije po aktiviranju našao na mukama jer je ponovo sve morao da nabavi.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #12 on: May 29, 2012, 10:37:56 am »

Izvinjavam se na digresiji

Quote
Čuveni Stevan Jakovljević, pisac "Srpske Trilogije, inače jedan od 1300 kaplara

Neću da proveravam, ali koliko me sećanje služi, S.Jakovljević je u rat ušao kao potporučnik.

"1300 kaplara" su u borbe prvi put uvedeni na Kolubari i Suvoboru. Do tada je Jakovljević već bio prekaljen artiljerijski oficir.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #13 on: May 29, 2012, 10:53:00 pm »

preoruzanje je izvrseno na krfu. a jakovljevic je u komandu stigao kao podnarednik ali sa polozenim cinom za oficira. mrzi me sada da trazim da li je dobio cin potporucnika i kad, a nije ni bitno. nije bio u "1300 kaplara"
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #14 on: May 30, 2012, 07:04:57 am »

Verovatno me je zbunilo to što Jakovljević navodi da je mobilizacijski poziv dobio kao đak velike škole koji je tek stigao na ferije u rodno mesto, tad je već bio podnarednik pa sam zbog toga zaključio da je pripadao čuvenim "kaplarima", koliko se sećam tokom rata je bio narednik, vršeći dužnost vodnika u artiljerijskoj bateriji je i položio za oficirski čin, verovatno je rat završio kao potporučnik ali i ja nemam vremena da to sad potražim.Inaće u srpskoj vojsci je "vodnik" bila položajna dužnost a ne čin, kao npr. komandir odeljenja kasnije u JNA,da ne bude zabune.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.