PALUBA
April 20, 2024, 05:26:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija i Kina prave naučnu lunarnu stanicu  (Read 2152 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: March 09, 2021, 02:50:46 pm »



Rusija i Kina prave naučnu lunarnu stanicu


Generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin i šef Kineske nacionalne svemirske administracije (KNKA) Čang Keđan u ime vlada Rusije i Kine potpisali su memorandum o saradnji na stvaranju Međunarodne naučne lunarne stanice, saopšteno je na sajtu ruske svemirske agencije.

„Državna korporacija 'Roskosmos' i KNKA, rukovodeći se principima jednake raspodele prava i obaveza, doprinosiće saradnji na stvaranju Međunarodne naučne lunarne stanice sa otvorenim pristupom za sve zainteresovane zemlje i međunarodne partnere, sa ciljem jačanja naučno-istraživačke saradnje i promovisanja istraživanja i korišćenja svemirskog prostora u mirne svrhe u interesima celog čovečanstva“, navodi se u saopštenju.

Međunarodna naučna lunarna stanica je kompleks eksperimentalno-istraživačkih sredstava koje se prave na površini i u orbiti Meseca, predviđen za različite i višenamenske naučno-istraživačke radove, uključujući istraživanje i korišćenje Meseca, osmatranje Meseca, fundamentalne istraživačke eksperimente i proveru tehnologija.

U okviru ovog projekta Rusije i Kina će zajedno razraditi plan pravljenja lunarne stanice, a takođe će blisko sarađivati prilikom planiranja, projektovanja, pravljenja, realizacije, eksploatacije projekta stvaranja stanice, uključujući njegovu prezentaciju svetskoj zajednici, dodaje se u saopštenju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: May 04, 2021, 08:50:05 am »




Quote
China & Russia Jointly Challenge US in Space



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: May 08, 2021, 08:41:59 am »



Šta se „kuva“ na Mesecu: Otkriveni detalji izgradnje rusko-kineske lunarne stanice


Stvaranje rusko-kineske naučne stanice na Mesecu biće realizovano u tri faze do 2035. godine, objavio je američki specijalizovani portal „Spejs njuz“, pozivajući se na prezentaciju prikazanu na Danu kineskog svemira u Nankingu.

Prema prezentaciji, prvu fazu, za koju je planirano da bude završena do 2025. godine, čine lansiranja ka Mesecu ruskih stanica za sletanje „Luna 25“ (2021. godine), „Luna 27“ (2025. godine), orbitalne stanice „Luna 26“ (2024. godine), kao i kineskih stanica „Čang'e 6“ u Čang'e 7“ (obe 2024. godine). Korišćenjem podataka sa tih stanica biće utvrđeno mesto za izgradnju Međunarodne naučne lunarne stanice (MNLS) na području južnog pola Meseca.

Druga faza je planirana u periodu od 2026. do 2030. godine. Uključiće slanje ruske stanice „Luna 28“ (2027. godine) i kineske „Čang'e 8“ (2028. godine) ka prirodnom Zemljinom satelitu.

Ta faza je važna jer će u njoj biti pokrenuta izgradnja Međunarodne naučne lunarne stanice.

Kako je saopšteno na sajtu portalu, treća faza će se sprovoditi od 2030. do 2035. godine.

Inače, Međunarodna naučna lunarna stanica je kompleks eksperimentalno-istraživačkih sredstava koja se prave na površini i u orbiti Meseca. Predviđen je za različite i višenamenske naučno-istraživačke radove, uključujući istraživanje i korišćenje Meseca, osmatranje Meseca, fundamentalne istraživačke eksperimente i proveru tehnologija.

Podsetimo, direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin i šef Kineske nacionalne svemirske administracije (KNKA) Čang Keđan su u ime vlada Rusije i Kine u martu potpisali memorandum o saradnji na stvaranju MNLS.

Na sajtu ruske svemirske agencije ranije je saopšteno da će u okviru ovog projekta Rusija i Kina zajedno razraditi plan pravljenja lunarne stanice, a takođe će blisko sarađivati prilikom planiranja, projektovanja, pravljenja, realizacije, eksploatacije projekta stvaranja stanice, uključujući njegovu prezentaciju svetskoj zajednici.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: June 17, 2021, 08:54:22 am »



Quote
China, Russia jointly issue roadmap for intl lunar research station

A roadmap for the International Lunar Research Station (ILRS) was jointly released by the China National Space Administration (CNSA) and Russia's space agency Roscosmos on Wednesday.

Titled "International Lunar Research Station Roadmap (V1.0)," the roadmap and the "Guide for Partnership (V1.0)" were presented by the two organizations at a forum of the Global Space Exploration Conference 2021 held in Russia from June 14 to 18. The two documents provide information about the concept, research field and cooperation opportunity of the ILRS.




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: January 03, 2022, 01:14:09 pm »

Kina i Rusija se udružuju u uspostavljanju zajedničke baze na Mesecu
Novosti onlajn 03. 01. 2022.

KINA i Rusija planiraju da uspostave zajedničku bazu na Mesecu do 2027. godine, osam godina ranije nego što je prvobitno planirano. Zajednička baza na Mesecu, nazvana Međunarodna lunarna istraživačka stanica (ILRS), biće kompleks eksperimentalnih istraživačkih objekata dizajniranih za više naučnih aktivnosti, kao što su istraživanje Meseca, posmatranje na osnovu Meseca, istraživački eksperimenti i verifikacija tehnologije.

Kina planira da pokrene misiju za istraživanje Meseca Chang’e 8 kao prvi korak u uspostavljanju ILRS-a. Očekuje se da će misija testirati tehnologiju za korišćenje lokalnih resursa i proizvodnju uz 3D štampanje, prenosi Azija tajms. Trenutno, lunarno prisustvo Kine uključuje lender Chang’e 4 i rover Juta 2, čiji je dolazak 2019. godine označio prvo sletanje čovečanstva na tamnu stranu Meseca. Obe lunarne letelice izvode naučne eksperimente, a Chang’e 4 sprovodi eksperiment u lunarnoj biosferi da vidi kako seme svilene bube, krompira i arabidopsis (mala cvetna biljka) rastu u lunarnoj gravitaciji, dok rover Iutu 2 istražuje krater Von Karman.

Zajednički planovi kineske i ruske baze na Mesecu mogu se posmatrati kao odgovor na njihovo isključenje iz američkog sporazuma Artemis, koji ima za cilj da uspostavi principe, smernice i najbolje prakse za istraživanje svemira za SAD i njihove partnere. NJegov cilj je da unapredi program Artemis, naziv za napore SAD da se postave kao prva nacija koja je uspostavila dugoročno prisustvo na Mesecu.

Kini je zabranjeno učešće u zajedničkim projektima sa SAD u svemiru Volfovim amandmanom, merom iz 2011. godine, koja zabranjuje NASA da sarađuje sa Kinom bez posebnog odobrenja Kongresa. Kao rezultat toga, Kina je prinuđena da bude samostalna u svom svemirskom programu. To ilustruje činjenica da je Kini zabranjeno da se pridruži Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), ali je u procesu izgradnje sopstvene svemirske stanice Tiangong, koju planira da završi do kraja 2022. godine. Kina planira da koristi svemirsku stanicu Tiangong za održavanje eksperimenata sa partnerskim zemljama i da u njoj neprekidno žive tri astronauta najmanje deceniju.

Rusija je odbila da potpiše sporazum Artemis, navodeći da je on previše orijentisan na SAD u svom sadašnjem obliku. Uprkos odbijanju Rusije da potpiše sporazum Artemis, saradnja Rusije i SAD u svemiru ostaje jedna od retkih oblasti konstruktivnog angažmana između dve zemlje. Jedan od značajnih doprinosa Rusije ISS-u je servisni modul Zvezda, koji obezbeđuje stanicu za stanovanje, sisteme za održavanje života, distribuciju električne energije, sisteme za obradu podataka, sisteme kontrole leta i pogonske sisteme.

Takođe obezbeđuje pristanište za ruske svemirske letelice Sojuz i Progres. Uprkos ovoj saradnji, Rusija je zapretila da će se povući sa ISS-a 2025. godine, ukoliko SAD ne ukinu sankcije ruskom svemirskom sektoru.

Međutim, kinesko-ruska kosmička saradnja ima svoj niz izazova.

Što se tiče političke volje, moguće je da Kina ili Rusija mogu da propuste rokove ili prekinu saradnju zbog suprotstavljenih političkih prioriteta, ograničenih resursa ili promene rukovodstva. Rusija takođe možda ne želi da igra ulogu mlađeg partnera Kini, s obzirom na njenu ponosnu istoriju istraživanja svemira. Takođe, druge vlade mogu biti skeptične u pogledu održivosti kinesko-ruske kosmičke saradnje i da vide saradnju sa SAD kao poželjniju opciju.

Trku za uspostavljanjem dugoročnog prisustva na Mesecu pokreću politički, ekonomski i vojni faktori. Političko i ideološko rivalstvo između Kine, Rusije i SAD možda podstiče trku za uspostavljanje dugoročne lunarne baze kako bi se pokazala međusobna tehnološka superiornost. Kada je u pitanju ekonomska korist, veruje se da Mesec ima značajne rezerve silicijuma, retkih zemnih metala, titana, aluminijuma, vode, plemenitih metala i helijuma-3. Takođe, tehnologije razvijene za dugotrajno prisustvo na Mesecu mogu na kraju da nađu redovnu komercijalnu upotrebu. Pored toga, Mesec potencijalno mogu militarizovati države koje štite svoje lunarne komercijalne interese, raspoređuju antisatelitsko ili protiv svemirsko oružje, ili koriste Mesec kao gravitacionu tačku za raspoređivanje vojnih satelita ili svemirskih letelica na način koji se ne bi mogao otkriti sa konvencionalnim praćenje prostora.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: July 03, 2022, 06:32:57 am »



"Moramo biti veoma zabrinuti zbog sletanja Kine na Mesec"


Kina moguće razmišlja o zauzimanju Meseca kao deo svog vojnog kosmičkog programa, rekao je direktor NASA Bil Nelson za "Bild".

U intervjuu objavljenom danas, Nelson je naveo da su Sjedinjene Države sada uključene u novu trku u kosmosu, ovog puta sa Kinom. On je naglasio da bi 2035. godine Peking mogao da završi izgradnju sopstvene Mesečeve stanice i da počne eksperimente godinu dana kasnije.

79-godišnji Nelson je naveo da "moramo biti veoma zabrinuti zbog sletanja Kine na Mesec", dodajući da "sada pripada Narodnoj Republici i da svi ostali treba da se drže podalje". Tvrdeći da je kineski kosmičkči program "vojni“, Nelson je objasnio da je konkurencija za južni pol Meseca posebno intenzivna jer bi se potencijalna nalazišta vode mogla koristiti u budućnosti za proizvodnju raketnog goriva.

Na pitanje "Bilda" kakve planove Kina ima ima u kosmosu, Nelson je rekao da su kineski astronauti zauzeti učenjem kako da unište satelite drugih zemalja. Uprkos uveravanjima Pekinga da njegov ambiciozni kosmiki program ima čisto miroljubive svrhe, Nelson je dugo oštar kritičar kineske politike u kosmosu. U aprilu je optužio kineske zvaničnike da odbijaju da sarađuju sa SAD-om u njihovim misijama i da prikrivaju važne podatke.

Ranije je, međutim, priznao da se NASA pridržava zakona iz 2011. koji zabranjuje agenciji direktnu saradnju sa kineskom vladom ili bilo kojim kineskim organizacijama bez eksplicitnog odobrenja Kongresa i federalnih organa za sprovođenje zakona. Kineski zvaničnici su na tu zabranu, nazvanu Vukov amandman, ukazali kao na "nesrećnu” i prepreku direktnoj saradnji sa NASA-om.

Nedavne sankcije koje je Zapad uveo Moskvi zbog njene vojne operacije u Ukrajini navele su Rusiju da traži još dublju saradnju sa Kinom u kosmosu. Krajem februara, samo dva dana nakon pokretanja specijalne vojne operacije, direktor ruske kosmičke agencije Dmitrij Rogozin najavio je da će "Roskosmos" prekinuti rad na zajedničkim kosmičkim projektima sa Evropom i SAD-om i da će početi pregovore sa Kinom o koordinaciji i međusobnoj tehničkoj podršci svih misija u dubokom kosmosu.

U međuvremenu, u januaru ove godine, NASA-ina kancelarija generalnog inspektora upozorila je da bi broj kosmonauta agencije mogao biti premali da bi zadovoljio buduće potrebe. Broj od 44 kosmonauta, proglašen je za „jedan od najmanjih kadrova u poslednjih 20 godina“, dok se NASA priprema za svoju misiju "Artemis" istraživanja Meseca.


izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.