PALUBA
March 29, 2024, 01:56:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: 9P122 - 1/144 - 3d print  (Read 2366 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #15 on: May 08, 2021, 08:38:54 pm »

Ne, Shapevays su postali strašno skupi i "neljubazni" čista komercijala.
Već neko vrijeme radim rezinske printeve kod jednog Engleza. Tip izvrsno printa, a i maketari pa razumije što treba.
Kad sam radio kupolu ZSU57/2  u 72 iz zezanja sam ga pitao da li bi se moglo skakati na 144 i on napravio. Stijenke kupole su 0,3 mm.
Radi izvrsno i cijene su razumne.
Jedini zez je sada sa Brexitom pošiljke idu preko carine.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #16 on: May 09, 2021, 03:03:51 pm »

Nažalost cijene 3d printeva, dobrih rezinskih, su prilično visoke.
To se ne može uspoređivati sa normalno dostupnim stirenskim maketama.
Recimo da su usporedive sa  cijenama srednjeskupih lijevano rezinskih maketa.
Mene BRDM dođe po komadu cca 17 tak eura (znam toliko dođe stirenska maketa u 72) i to zato jer sam naručio više komada odjednom i smanjio broj dijelova a recimo podvozje sa glavnim kotačima je za sva tri modela isto.
Realno preciznost i detalji su na nivou boljih 72ki.
Recimo da je prednost da možeš raditi maketu koju želiš, i razraditi je koliko želiš, što bi se reklo samo je nebo odnosno vidljivi spektar granica (0,1 mm, ispod je teško i obojati da ne nestanu detalji).
A realno print 3d je jako spor i skup proces, imao sam ponude za nabavku ali nemam ni prostor ni vremena i time se baviti
« Last Edit: May 09, 2021, 03:14:02 pm by lEO - ZD » Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #17 on: May 09, 2021, 06:02:20 pm »

3d printovanje je zahtevno zato sto se mora nauciti pravilno koristiti i nije za svakoga.

Tecni rezin je neugodan, isparava specifican miris koji daje glavobolju. I skodan je za zdravlje. Razlog zasto nisam nista vise printao osim maljutki je upravo taj. Pravim kutak u podrumu sa ventilacijom da to vuce napolje. Kad dovucem struju i ugradim ventilator onda cu nastaviti.

Sto se tice cene i vremena proizvodnje, to zavisi od mnogo faktora. Troskovi su rezin, 99% alkohol za cistiti, vreme i struju nebi ni racunao, pustis da radi i nemas obavezu dok ne zavrsi.

 Vreme printanja mnogo zavisi od debljine slojeva, i kako se model postavi za printanje. Recimo, pritao sam maljutke koje stoje vertikalno. Trebalo je 2 sata i 20 minuta. Da sam ih polegao horizontalno trebalo bi 1 sat i 30 minuta. Bitniji mi je kvalitet nego vreme. Iskreno vise vremena sam potrosio crtajuci i u pripremanju fajla. U isto vreme se ucim kako da koristim blenter tako da ocekujem puno brze rezultate u buducnosti. U slicing programu ima opcija da se unese cena rezina i program izracuna koliko kosta materijal koji je potreban za printanje. Nije svaki print uspesan tako da i to se mora uracunati. Ulozio sam u 3D tehnologiju i planiram prodavati makete po pribliznoj ceni plasticnih maketa. Videcemo dali cu uspeti.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: May 09, 2021, 07:11:42 pm »

Ovde se lepo vidi kako to radi sa tečnom smolom.

Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #19 on: May 09, 2021, 08:58:51 pm »

Ovde se lepo vidi kako to radi sa tečnom smolom.



Isti program koristim, potpuno je besplatan.



Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #20 on: May 09, 2021, 09:26:33 pm »

Vidio sam da ovaj Englez postavlja predmete nagnuto u obje ravnine.
To je nešto više materijala i rada ali uz vrlo fine layere od 0,02 mm praktički nema linija prelazak kod blagonagnutih ploha.


* IMG-20210414-WA0000.jpg (63.31 KB, 1371x1027 - viewed 5 times.)

* IMG-20210414-WA0002.jpg (86.36 KB, 1600x1198 - viewed 4 times.)

* IMG-20210414-WA0003.jpg (80.9 KB, 1600x1198 - viewed 4 times.)
« Last Edit: May 09, 2021, 09:36:34 pm by lEO - ZD » Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #21 on: May 10, 2021, 07:46:40 am »

Našao i fotku, loše mobitelom, maljutki u 72, printanih u Shapevays, to nije rezinskomprimtanje nego "spajanje-taljenje" čestica laserom, može se postići velika finoća ali problem je donja strana, ostaje lošija jer je oslonac voštani kalup.


* received_585793278844588.jpeg (108.95 KB, 1681x1420 - viewed 5 times.)
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #22 on: May 10, 2021, 10:41:09 am »

Vidio sam da ovaj Englez postavlja predmete nagnuto u obje ravnine.
To je nešto više materijala i rada ali uz vrlo fine layere od 0,02 mm praktički nema linija prelazak kod blagonagnutih ploha.

Takvo postavljanje se radi i zato da svaki sloj ima sto bolji oslonac na predhodni. Veoma bitna stvar koja se mora imati u umu da svaki sloj mora biti spojen sa predhodnim ako nije onda mora imati svoju potporu. Posto model izadje naopacke on bukvalno visi. Ako sloj nema za sta da se drzi on ostane da pluta u tecnosti I napravi haos za sledece slojeve.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.