PALUBA
April 25, 2024, 02:25:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: London šalje dva broda u Lamanš zbog pretnji Francuske  (Read 4856 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #15 on: May 06, 2021, 04:56:39 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: May 06, 2021, 05:58:54 pm »

Britanci "protiv" francuskih ribara, iz Pariza zapretili: Struja
IZVOR: B92, JUTARNJI LIST ČETVRTAK, 6.05.2021.

"Bloomberg" je stavio sjajan naslov: "Fish and ships". I tako bi se mogla opisati trenutna kriza u odnosima Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, piše Jutarnji.

"Fish and chips" (riba i krompir) istaknuti obrok u britanskoj kulturi, postalo je popularno u širim krugovima u Londonu i jugoistočnoj Engleskoj sredinom 19. veka, a u međuvremenu je postalo i tradicionalna ulična hrana u Engleskoj. Spor je izbio oko riba (fish), a zbog toga su obe strane poslale brodove (ships). Samo što nema "chips".

Jutros je flota ribarskih brodova krenula prema britanskom ostvu Džerzi. Šezdesetak francuskih ribara okupilo se pred lukom "Saint-Helier", glavnim gradom tog ostrva. Ujedinjeno Kraljevtsvo je prema Džerziju uputilo dva patrolna broda "kao meru opreza", kako je rekao premijer Boris Džonson. Dva su se broda nalazila oko pet nautičkih milja od flote i pratila kretanje i aktivnosti. I Francuska je kao odgovor u vode u blizini Kanalskih ostrva poslala dva broda.

"Ovo nije blokada, samo želimo da se situacija razbistri", navode organizatori flte I poručuju kako će pre kraja dana napustiti Džerzi. Konačno, u četvrtak poslepodne francuski ribari i patrolni brodovi su se udaljili od Džerzija.

Novo razdoblje

Reč je o još jednoj posledici izlaska UK iz članstva u EU. Tokom pregovora o trgovinskom sporazumu upravo je pitanje prava francuskih ribara bilo jedno od presudnih za zaključenje dogovora. London je uporno odbijao dati pravo francuskim ribarima da i dalje love u sada suverenom britanskom moru.

Sporazum je postignut, ali vlasti Džerzija su jednostrano donele novi pravilnik za izdavanje dozvola za ribarenje. Ijan Gorst, ministar za spoljne odnose Džerzija, potvrdio je da su se Francuska i EU požalile i izrazile svoje nezadovoljstvo postavljenim uslovima. On tvrdi, prenosi Rojtersk da je pravilnik u skladu s trgovinskim sporazumom.

"Ulazimo u novo doba i potrebno je vreme za prilagođavanje. Džerzi je stalno isticao predanost pronalaženju bezbolnog prelaza na novi režim", stoji u saoštenju.

Francusku to nije zadovoljilo pa je odlučila da posegne za ozbiljnijim merama. Anik Žirarden ministarka mora, rekla je da je besna jer je Džerzi izdao samo 41 dozvolu. Od 344 zahteva, Džerzi je za produženje dozvola, tražio od ribara da im proslede podatke o vremenu koje su proveli u vodama oko ostrva pre Bregzita.

"U sporazumu o Bregzitu se navode i mere uzvraćanja. Pripravni smo da ih iskoristimo", izjavila je ministarka pred Nacionalnom skupštinom i dodala: "Kad je reč o Džerziju, podsećam vas na isporuku električne energije podvodnim kablovima. Iako bi bilo žaljenja vredno kad bismo to morali da učinimo, učinićemo to ako budemo morali".

Nije po sporazumu

Džerzi 95 posto električne energije uvozi iz Francuske. Prekid dotoka imao bi teške posledice, iako na ostvu postoje dizelski generatori kao osiguranje. Iz britanske Vlade su poručili da bi prekid snabdevanja električnom energijom bio "neprihvatljiv i disproporcionalan". Gorst je u međuvremenu za BBC izjavio kako misli da je moguće pronaći rešenje.

"Pun sam optimizma kad je reč o mogućnosti da osiguramo dodatno vreme kako bi se osiguralo da nam se dostave potrebne potvrde", izjavio je. Dakle, pritisak iz Pariza je ipak urodio plodom pa će sada Džerzi biti sklon da izda više odobrenja za ribare. To znači da ili se prvi put nisu držali sporazuma ili ga sada krše. Tačan je odgovor prva teza. Sporazum predviđa prelazno razdoblje do leta 2026. godine kada će se evropski ribari odreći 25 posto ulova u britanskim vodama. Ribari iz EU u međuvremenu zadržavaju pristup područjima između šest i 12 nautičkih milja od britanske obale.

Reč je o još jednom slučaju u kojem Velika Britanija deluje jednostrano i donosi odluke koje krše odredbe sporazuma o izlasku iz članstva u EU i trgovinskog sporazuma. U tom se nizu ističe odluka Londona da do oktobra produži rok za neograničeni promet robe prema Severnoj Irskoj. U tom se razdoblju ne bi carinila roba s Ostrva koja u velikoj meri ide prema tržištu EU. London je poručio da je to potrebno kako bi poslovna zajednica imala još vremena za prilagođavanje. Iako je postojala cela godina nakon izlaska iz članstva, koja je bila zamišljena kao razdoblje prilagođavanja.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #17 on: May 07, 2021, 05:21:22 am »

четвртак, 06.05.2021.

Француски рибари блокирали луку код острва Џерси – ЕУ апелује на смиреност

Лондон – Бродови британске краљевске морнарице и француски полицијски чамци патролирали су данас код острва Џерси у Ламаншу, након што су француски рибари незадовољни забраном приступа британским водама започели протест и блокаду луке на острву.

Француски полицијски чамци „Атос”, на чијој се предњој палуби налази велики митраљез и „Темис”, који немају наоружање, послати су да надзиру воде између Француске и острва Џерси, саопштиле су француске поморске власти, преноси АП. Француске власти објасниле су да су патролна пловила ту да помогну у било каквим ванредним ситуацијама и да су способна за брзу интервенцију ако се ситуација погорша, а потврдиле су да су се пловила након завршетка рибарског протеста повукла.

Британска влада је такође саопштила да ће се с обзиром да је ситуација за сада решена бродови Краљевске морнарице вратити у луку у Великој Британији, преноси Танјуг. Распоређивање француских пловила је уследило након што је Британија у среду упутила два морнаричка брода да патролирају водама око острва Џерси, које није формално део Велике Британије, али се води као аутономни посед Круне, што значи да је она одговорна за ту територију у близини обале северне Француске.

Спор две земље је настао када је локална власт Џерсија, на основу трговинског споразума Велике Британије и Европске уније, од француских рибара затражила приликом издавања дозвола доказе да су више година уназад ловили у острвским водама. Огорчени рибари који су протестовали тврде да им је тиме онемогућен риболов у британским водама. Они су данас ушли и блокирали главну луку острва, а званичници ЕУ апеловали су на смиреност, али су такође оптужили Британију да не поштује услове трговинског споразума након „Брегзита”.

Димитри Рогоф, који је на челу групе рибара који протестују, потврдио је да се око 50 чамаца из француских лука дуж западне обале Нормандије придружило данашњим протестима окупљајући се у луци Ст. Хелијер. Острво Џерси са 108.000 становника увози 95 одсто електричне енергије из Француске, која је најавила могућност прекида испорука острву ако њеним рибарима не буде одобрен пун приступ британским водама.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #18 on: May 07, 2021, 11:19:35 am »



Bregzit, ostrvo Džersi i pomorski sukob Londona i Pariza


I francuski i ribari sa Džersija osećaju se izdano posle Bregzita i novih pravila i dozvola.

Zora jos nije svanula a luka Kartere u Normandiji je prepuna brodova koji su nešto posle 3 sata ujutru napustili dokove i po mrklom mraku krenuli da se pridruže "armadi" od 60ak brodova iz Šerbura.

Svima su u ušima odzvanjale reči Davida Selama iz francuskog interegionalnog pomorskog direktorata koji im je na hitnom sastanku u ponedeljak rekao da je ostrvo Džersi u rukama "ekstremista" koji žele smrt francuskim ribarima i koriste Bregzit za to.

"Mi želimo mir ali moramo da se pripremimo za rat. Ako želimo da oborimo ribare Džersija na kolena, možemo to da uradimo", rekao je Salem.

Rat još uvek nije bio na pameti Lorenu Blondelu i Mišelu Dušeminu, kapetanu i prvom zapovedniku broda Presk Il. "Mi želimo da nas čuju, da protestujemo a ne da vređamo. Želimo mir", rekli su oni.

Vlasti Džersija "moraju da slušaju", rekao je Blondel. "Ne možemo da radimo sa njihovim novim dozvolama, sa ograničenim brojem dana za ribolov, sa vrstama ribe koje smemo da lovimo. To mora da se promeni", rekao je on lokalnim medijima.

Do 31. decembra prošle godine, kada je Britanija konačno napustila Evropsku uniju, pravo na ribolov u vodama Džersija bilo je regulisano Sporazumom zaliva Granvil za koji su normandijski ribari verovali da će biti i deo trgovinskog dogovora o Brezgitu.

To se nije dogodilo. Francuski vlasnici brodova, koji u vodama Džersija "uhvate" i 80 posto godišnjih prihoda, sada moraju da se prijavljuju za individualne dozvole i moraju da podnesu dokaz da prethodne ribarske aktivnosti u ovim vodama, odnosno da su i ranije tu lovili ribu. Uz prvu 41 dozvolu išao je i čitav spisak novih ogrnaičenja.

"Brodovi koji su korišćeni za hvatanje tri ili četiri vrste ribe, sada mogu da love samo jednu", rekao je Blondel. Nekim ribarima je zabranjeno da love ribu za koju su specijalizovani, drugi smeju da uđu u vode Džersija samo sedam dana godišnje.

Ribarske federacije Normandije i Bretanje udružile su se u sporu oko Džersija kako bi predstavljali interese oko 250 francuskih brodova, 900 porodica i 2000 poslova na kopnu. Sa druge strane, lokalne vlasti u Granvilu i Sen Malu zabanile su ribarima sa Džersija da prodaju svoj ulov na dve lučke pijace.

Međutim, mnogi francuski ribari mislili su da je za rešenje ovog problema potreban mnogo snažniji protest.

Zbog toga su se okupili juče u zoru i krenuli u protest ispred luke na Džersiju. Pridružilo im se i nekoliko brodova sa Džersija koji ne podržavaju politiku ostrvskih vlasti.

Bilo je i izolovanih incidenata - srednji prst i spaljena zastava, ali ribari kažu da oni ne predstavljaju mišljenje većine. Pod budnim okom dva broda britanske kraljevske mornarice, flotila je stigla blizu obala Džersija.

Sa dolaskom francuskih patrolnih brodova, tenzija u vodama Džersija je skočila.

Na Džersiju, koji 9. maja slavi Dan nezavisnosti, odnosno kraj nacističke okupacije u Drugom svetskom ratu, mišljenja su podeljena. Neki su iritirani francuskim "šepurenjem", a drugi imaju razumevanja. "Sve ovo je apsurdno. Sve ovo mi smrdi na administrativno-politička prepucavanja Britanije, Francuske i EU", kaže Elenor iz Sent Heliera.

Smatra i da je britanski premijer Boris Džonson svojim ponašanjem pogoršao situaciju. "Ribarska industrija Džersija i Francuske je mnogo propatila zbog kovida i Bregzita i nadamo se da će naći neko diplomatsko rešenje", rekla je ona.

Majk, taksista, nije oduševljen idejom da se britanski premijer uključuje u "lokalnu" svađu. "Umemo da se brinemo o sebi. Način da se ovo reši je da ljudi civilizovano popričaju a ne da se preti nasiljem", smatra on.

Tokom prepodneva, najavljeno je da će ministar spoljnih poslova ostrva Ijan Gorst porazgovarati sa delegacijom ribara, na čelu sa njihovim vođom Dimitrijem Rogofom. Nekoliko sati kasnije, brod "Normandi trejder" na kome je sastanak organizovan okružili su francuski brodovi.

Vesti nisu bile dobre. "Ovo je budalaština. Ne znam zašto smo uopšte išli da razgovaramo", rekao je Siril Piro, skiper Perla iz Granvila.

Piro je objasnio da vlasti Džersija krive Francusku za sve i da će razgovor o ribolovu u vodama Džersija morati da se prenese na kopno.

"Ako se ništa ne dogodi, rešiće nas se jednog po jednog", rekao je Piro i pozvao francusko ministarstvo pomorskih poslova da ispune svoju pretnju i ostave Džersi bez struje.

Don Tomson iz Asocijacije ribara Džersija kaže da nikoga jučerašnji događaji nisu uplašili ali smatra da je bilo dobro što su na licu mesta bili brodovi britanske mornarice jer se videlo da imaju podršku vlade.

Tomson kaže da zbog Bregzita, britanski brodovi ne mogu da love u vodama EU ali da francuski brodobi mogu besplatno da love u njihovim vodama.

"Velika je stvar ako morate da prodate brod i napustite industriju u kojoj je vaša porodica generacijama. Ovi tipovi suštinski dobijaju dozvole za džabe da love u našim vodama", rekao je on.

Sa druge strane, francuski ribari, koji su se do kraja dana vratili u svoje luke, smatraju da su oni izvukli deblji kraj.

Džersi je naročito bio strog prema mladim ribarima, kaže ribolovac iz Guvila. Neki od njih imaju kredite za brodove u vrednosti od 800.000 evra koje moraju da plate ali kako nisu ranije lovili u vodama ostrva, sada ne mogu uopšte. "Samo žele da ih sklone. To je bukvalno pljačka", rekao je on.

Izvor Gardijana blizak pregovorima kaže da je glavni razlog sukoba lavirint kanala koje su i London i Bregzit otvorili za život van EU.

Od Bregzita, Džersi ima prava da uslovljava ribolov u svojim vodama, ali o tome mora prvo da obavesti London koji pak mora da obavesti Brisel a onda Francusku. "Negde na tom putu, obaveštenje o dozvolama se izgubilo", rekao je izvor.

Tomson, pak, smatra da je sukob daleko od završenog. Ubeđen je da Gorst nije popustio pred francuskim zahtevima. Sa druge strane, i francuski ribari deluju prilično sigurno u svoju poziciju. Žan-Klod Le Vol iz Karterea kaže da će se bitka sada voditi na kopnu.

Le Vol ribari u vodama Džersija više od 40 godina i bio je zgranut kada je dobio dozvolu na osnovu koje sme to da radi samo 11 sati godišnje.

"To je sprdnja, apsolutna sprdnja. Nisu želeli da čuju nijednu našu reč. Mi smo se potrudili da nas čuju. Sada je na vladi da preuzme stvar u svoje ruke i odbrani nas", rekao je on.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #19 on: May 08, 2021, 06:39:19 am »



Quote
Royal Navy unleashed as post-Brexit fishing spat with France gets ugly

London has announced it would send two patrol vessels to the island of Jersey in the English Channel as a “precautionary” measure as French fishermen threaten to block its port amid a row over fishing rights.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #20 on: May 16, 2021, 08:09:29 am »

Trvenja oko ostrva DŽerzi u Lamanšu izbacila na površinu vekovna sporenja Pariza i Londona
Goran Čvorović 16. 05. 2021.

NAPETOST između Francuske i Velike Britanije oko ostrva DŽerzi izbacila je na površinu vekovna sporenja dve nacije. "Bregzit" je podgrejao stare surevnjivosti.

To se ne ogleda samo oko ribarenja u vodama Lamanša. Zli jezici kažu da je izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU uzrokovao i "osvetu" u vidu kritike vakcine "astra zeneka" koju predvode Berlin i Pariz. I dok su bili zajedno u EU, bilo je muke i rivalstva. Čak i ulazak Londona svojevremeno u Uniju umnogome je zavisio od dobre volje Pariza. Posle su se trvili oko zajedničke poljoprivredne politike i toga ko crpi najviše novca iz ovog najjačeg evropskog fonda.

Dok je Francuska sa Nemačkom stvarala zajedničku monetu i evropsku odbranu, Englezi su jačali Atlantski savez, a povodom pojave evra preko naslovnih stranica ispisivali "Zar funtu da zamenimo ovim?!" - i nastavljali da plaćaju po starom.

Od početka prošlog milenijuma sve do moderne epohe, Francuzi i Englezi su stalno ratovali. Do 1066, britansko ostrvo je bilo izolovano. Rivalstvo je tada pokrenuo Viljem Prvi Osvajač, poznat još i kao Viljem Kopile, vojvoda od Normandije, koji se proglasio i kraljem Engleske. Usledila je serija sukoba. Kulminirali su Stogodišnjim ratom koji je, u stvari, sa prekidima, trajao 116 godina, od 1337. do 1453. Počeo je upadom Ostrvljana, a završio se njihovim izbacivanjem. Francuzi i Englezi tukli su se i u Renesansnim ratovima od 1494. do 1559. Suparništvo je pojačala reformacija, kada su u 16. veku Englezi postali protestanti, a Francuzi ostali katolici. Dolaskom na vlast burbonske dinastije i stupanjem na presto Anrija Četvrtog od Francuske i Navare u drugoj polovini 16. veka, i snaženjem Francuske, odnosi se još više kvare. Nastupaju, potom, kolonijalni ratovi. Sedmogodišnji rat je trajao od 1756. do 1763, u kome su se Francuska i Engleska borile za kontrolu američkih kolonija.

Uspele su da učestvuju i u Američkom ratu za nezavisnost od 1774. do 1783. Naravno - na različitim stranama. Luj Šesnaesti je našao za shodno da pritekne u pomoć američkim ustanicima, da bi se tako osvetio Englezima za poraz u prethodnim sukobima. Pred Veliku revoluciju, Francuzi su skovali pogrdni naziv za engleske komšije, "perfidni Albion", kojim su označavali dvoličnost ili izdaju britanskih monarha prema saveznicima. Britanci su "perfidni" zamenili sa "gordi", pa to i danas koriste kao nadimak svoje fudbalske reprezentacije.

Uplašeni za sudbinu monarhije, Englezi su se priključili koaliciji koja je od 1793. do 1802. ratovala sa revolucionarnom Francuskom. Samo dve godine kasnije, krenuli su Napoleonovi ratovi, od 1805. do 1815, u kojima su Francuzi i Englezi ponovo bili u suprotstavljenim rovovima. Onda su, konačno, bili na istoj strani, u Prvom i Drugom svetskom ratu, iako Francuzima nije baš bilo pravo što uz Čerčila, Ruzvelta i Staljina, nije stajao i De Gol. Bivši francuski predsednik Fransoa Miteran otkrio je 2005. da ga je Margaret Tačer tokom rata na Foklandima naterala da mu da tajne šifre za projektile koje su Francuzi prodali Argentincima, zapretivši da će u suprotnom iskoristiti nuklearno oružje.

Danas mnogi britanski penzioneri uživaju na suncu u svojim novim kućama na jugu Francuske. Tu, međutim, teško da mogu da čuju svoj jezik. Na francuskom radiju vlada pravilo da stanice, osim specijalizovanih, moraju da emituju, kako koja, od 40 do 100 odsto francuske muzike, pre svega da engleski ne bi izvršio "invaziju". Filmski glasovi se redovno nasnimavaju, a ako neko u običnom životu pokuša da kaže, recimo, "Majami" umesto "Miami", ismevaju ga kao pokondirenu tikvu.

"Bog i moje pravo", zvanični je natpis, na francuskom jeziku, na engleskom kraljevskom amblemu. Za to je "krivac" onaj čuveni Viljem Osvajač iz 11. veka, koji je među anglosaksonske aristokrate uveo naviku da pričaju francuski. Britanski suveren Henri Peti, na čijem dvoru se govorio francuski, početkom 15. veka je odlučio da deviza kraljevstva bude ova rečenica koju je Ričard Lavlje Srce izgovorio u Žizoru u Francuskoj 1198. u borbi protiv francuskog kralja Filipa Avgusta. Na engleskom kraljevskom grbu, inače, stoji još jedna parola, a i ona je ispisana na francuskom: "Proklet bio ko loše misli." Pre pet godina, u Velikoj Britaniji je pokrenuta peticija da se konačno uklone maksime na francuskom jeziku iz britanskog pasoša, ali ova inicijativa nije prošla. Izraz "Kraljica to želi" - na normandskom, vrlo sličnom savremenom francuskom, koristi se u britanskom parlamentu za prihvatanje novog zakona. I to vuče korene od Viljema Osvajača.

A upućeni su jedni na druge. Privreda nekih gradova na Atlantiku sa kontinentalne strane i do 95 odsto zavisi od britanske ribe. S druge strane, Britanci čak 70 odsto svojih ribljih proizvoda izvoze u EU. Osamdeset odsto spoljnog drumskog saobraćaja Velike Britanije, železničkom kopčom ispod mora i trajektima, odvija se preko Francuske. Između dve zemlje dnevno saobraća deset hiljada kamiona.

ŠEKSPIR I MOLIJER

NA Olimpijske igre vlasti iz Pariza šalju dva službenika koji revnosno proveravaju da li se jezik Molijera paralelno koristi sa Šekspirovim. Ukoliko Francuzu nasred Jelisejskih polja postavite direktno pitanje na engleskom, velike su šanse da vam neće odgovoriti, ne zato što ne zna ovaj jezik, već zato što je uvređen jer ga prvo niste pitali da li ga govori. Automatsko korišćenje engleskog ne dolazi u obzir.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #21 on: October 10, 2021, 06:01:20 am »

Do usijanja se povećava napetost između Francuske i Velike Britanije posle "bregzita"
G. ČVOROVIĆ 08. 10. 2021.

BRITANCI ubrzano otkrivaju probleme koji proističu iz "bregzita".

Posle praznih pumpi zbog nedostatka radne snage i ispražnjenih rafova u samoposlugama, usledila je i pretnja iz Francuske. Pariz je zapretio da će isključiti struju ostrvu DŽerzi u Lamanšu, koje je pod administracijom Londona, zbog nesuglasica oko ribolova.

- Smanjenje isporuke struje je moguće. Sporazum koji je sklopio evropski pregovarač Mišel Barnije predviđa dogovor o izvozu energije, možemo da regulišemo protok - poručio je francuski državni sekretar za evropske poslove Kleman Bon. Ugovor predviđa da francuski ribari, koji su i ranije tu lovili, mogu da zađu u britanske vode. No, London dozvole daje "na kašičicu", svega 64 od zatraženih 169. U Parizu kažu da će insistirati na svih 450, na koliko imaju pravo, jer čitava mesta zavise od ovog ulova. Ali, i Britanci zavise od Francuza, jer tu pakuju i izvoze ribu.

- Uzvratićemo kontramerama ukoliko Velika Britanija ne bude poštovala sporazum.

- Potrebni smo Britancima da bi ovde prodavali robu, uključujući i ribu. Treba im naša energija, za njihove finansijske službe i istraživačke centre - bio je oštar Bon.

Francuska i EU ističu da je ovo još jedan način da London izvrda dogovore.

- Napravili su grešku s "bregzitom". To je njihov izbor, nije naš. Udarajući na naše ribare, nećete rešiti problem nestašice ćuraka na božićnim trpezama! - rekao je.

Ministar spoljnih poslova DŽerzija senator Jan Gorst je poručio da je pretnja Pariza disproporcionalna i neprihvatljiva, jer će 108.000 žitelja ostati bez struje. Bon je uzvratio da se ipak nada da neće doći do toga. Napetosti su krenule u maju, kada su Britanci poslali dva broda Kraljevske vojne mornarice da nadgledaju situaciju, a Francuzi iz Šarbura dva žandarmerijska plovila. Tad je pedesetak francuskih ribarskih brodića blokiralo pristup DŽerziju.

PORESKI RAJ NA OSTRVU DŽERZI

Najveće ostrvo iz arhipelaga Grenzi, na 22 kilometra od francuske obale i 160 od britanske, autonomni DŽerzi pod administracijom Londona ima većinski britansku kulturu i koristi funtu. Na njemu se govore engleski i normandijski dijalekt. Nije deo ni Ujedinjenog Kraljevstva, ni EU, ali njegovi stanovici su građani Velike Britanije, a vladar "vojvoda od Normandije" ima sporazum o slobodnom protoku robe sa EU. DŽerzi se naziva poreskim rajem, jer se prihodi stranih firmi ovde ne oporezuju.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: October 24, 2021, 06:32:09 am »

Ribari postavili uslove - Ili napredak ili novi protest
Tanjug 23. 10. 2021.

EVROPSKA komisija će u ponedeljak održati dodatne razgovore sa Velikom Britanijom o dozvolama za ribolov, kako bi pokušala da reši spor u kome su uključeni francuski ribari koji su od ovog vikenda zapretili protestima ako se napredak ne postigne.

Dosadašnji pregovori sa Britanijom doveli su do samo nekoliko dozvola, a do kraja meseca očekujemo pojašnjenje oko pravila ribarenja u britanskim vodama, saopštilo je francusko udruženje ribara, prenosi Rojters. Kako je danas poručio francuski Nacionalni komitet za pomorsko ribarstvo i morski uzgoj (CNPMEM), na dosadašnji način ne može da se reši spor između Britanije i Francuske oko ribarenja nakon Bregzita. CNPMEM je naveo i da je dobio čvrsta uveravanja od ministarke mora Anik Žirarden da neće odustati od borbe za dobijanje dozvola za francuske ribare.

Velika Britanija je u maju poslala dva patrolna broda svoje mornarice prema ostrvu DŽerzi, nakon što su francuski ribari zapretili da će da blokiraju glavnu luku tog ostrva, a sama francuska Vlada čak zapretila isključivanjem električne energije kojom snabdeva DŽerzi. Šezdeset do 80 francuskih ribarskih brodova blokiralo je tada luku Saint-Helier, glavni grad na DŽerziju, u znak protesta zbog, kako tvrde, uskraćivanja njihovih ribolovnih prava nakon Bregzita, odnosno nakon što je Velika Britanija zvanično napustila zajedničko tržište i carinsku uniju 31. januara 2020. Ostrvo DŽersi formalno nije deo Velike Britanije, već se vodi kao autonomni posed krune, što znači da je London odgovoran za tu teritoriju.

Spor je nastao kada je lokalna vlast DŽersija, na osnovu trgovinskog sporazuma između Velike Britanije i Evropske unije, od francuskih ribara zatražila dokaze da su više godina unazad lovili u ostrvskim vodama. Vlada Francuske, međutim, tvrdi da ribarenje u Lamanšu nije deo sporazuma sa Evropskom unijom i zahteve DŽersija naziva ništavnim, a ministarka Žirarden je ranije poručila vlastima na DŽersiju da ne zaborave da električnu energiju dobijaju iz Francuske i da bi dovod struje mogao da im bude obustavljen.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #23 on: October 28, 2021, 06:31:00 am »

Pariz preti da će britanskim ribarima da zabrani pristup lukama, London osuđuje
SVET Autor: Beta 28. okt. 2021

Francuska je saopštila da će britanskim ribarskim čamcima zabraniti pristup nekim francuskim lukama od sledeće nedelje ako dve zemlje ne postignu sporazum o licencama za ribolov.

Pariz je nagovestio i da bi mogao da ograniči dostavu energenata Normanskim ostrvima u kanalu Lamanš, navodi Asošiejted pres. Otkako je Velika Britanija 1. januara ove godine napustila i jedinstveno tržište EU i carinsku uniju, odnosi Londona i Pariza su sve hladniji. Francuska je oštro protestovala zbog prošlomesečne odluke Velike Britanije da ne odobri licence desetinama francuskih ribarskih čamaca za ribolov u njenim vodama. Pariz tvrdi da su ta ograničenja suprotna trgovinskom sporazumu Londona i Brisela za period posle Bregzita. Desetine drugih francuskih čamaca je dobilo licencu za ribolov u britanskim vodama. Britanska vlada je u sredu uveče osudila uzvratne mere koje je Francuska ranije danas najavila, navodeći da su „razočaravajuće i disproporcionalne“, prenosi agencija Frans pres.

„Pretnje Francuske su razočaravajuće i disproporcionalne i nisu u skladu sa onim što bi neko očekivao od bliskog saveznika i partnera“, navela je vlada u Londonu.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #24 on: October 28, 2021, 09:17:29 am »

Francuzi zaplenili britanski ribarski brod, London oštro reagovao
Srna 28.10.2021.

Francusko ministarstvo pomorstva usmeno je upozorilo dva britanska broda koji su ribarili u vodama kod francuske luke Avr.

Francuska ministarka mora Anik Žirarden rekla je da su brodovi upozoreni noćas tokom provera. Ona je navela da posada prvog nije htela da ih posluša u početku a da drugi nije imao dozvolu pecanja u francuskim vodama, zbog čega je zaplenjen. Prema navodima Ministarstva, jedan od brodova preusmeren je u francusku luku, a kapetan broda suočen je sa sudskim procesom i oduzimanjem ulova. Incident se dogodio nakon što je Britanija odgovorila na pretnje Pariza sankcijama, jer je London posle Bregzita odbio dozvole za 35 malih francuskih brodova za ribolov u britanskim vodama.

U sredu uveče su objavili ultimatum i upozorili da će početi da nameću "strožije mere" od sledećeg utorka ukljućujući zabranu iskrcavanja britasnkih brodova, pojačanu graničnu i sanitarnu kontrolu britanske robe, strožije bezbednosne provere britanskih brodova i pojačane provere kamiona koji idu ili dolaze iz Britanije.

Iz Londona je poroučeno da su francuske pretnje "preterane" i da krše međunarodno pravo i trgovinske sporazume i upozoreno da će se "osvetiti". Lord Frost je, pre najnovijeg incidenta, rekao da vlada traži "urgentno objašnjenje" francuskih planova i da će "razmotriti dalju akciju u tom svetlu".

Izvor. www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #25 on: October 28, 2021, 03:06:06 pm »

Eskalacija sukoba dve zemlje nakon Bregzita
Novosti online 28. 10. 2021.

FRANCUSKA je zaplenila jedan britanski ribarski brod, a drugom je dato usmeno upozorenje, usred eskalacije spora oko prava na ribolov posle Bregzita.

Britanska vlada je saopštila da je reč o razočaravajućoj i neproporcionalnoj odluci Francuske. Reakcija je razočaravajuća i nesrazmerna, i nije ono što bismo očekivali od bliskog saveznika i partnera, navodi se u saopštenju britanske vlade. Vlada u Londonu je saopštila da pretnja Francuske da će zabraniti britanskim ribarskim brodovima dolazak u neke francuske luke predstavlja kršenje međunarodnog prava, zbog čega je obećala da će uzvratiti ako Pariz nastavi sa tim potezom, preneo je Rojters.

Francuska ministarka pomorstva Anik Žirarden je izjavila je ranije da su britanski brodovi upozoreni tokom provere noćas kod grada Avr. Ona je dodala da se prvi brod nije odmah povinovao naredbi, a drugom nije bilo dozvoljeno da peca u francuskim vodama, zbog čega je zaplenjen preneo je Bi-Bi-Si. Žirarden je na Tviteru napisala da je jedan od britanskih ribarskih brodova uhvaćen da peca u zalivu Sene bez odgovarajućih dozvola.
Plovilo je, prema njenim rečima, preusmereno u luku Avr i zadržan od strane pravosudnih organa, gde bi njegov ulov mogao biti zaplenjen, a čamac zadržan dok se ne plati depozit. Kapetan broda rizikuje sankcije.

Francuska je upozorila da će sledeće nedelje blokirati britanske brodove u nekim lukama, kao i da će pooštriti provere britanskih čamaca i kamiona, ako spor oko dozvola za ribolov nakon Bregzita ne bude rešen do 2. novembra. Francusku je razljutila prošlomesečna odluka Velike Britanije i britanskog ostrva DŽerzi da uskrate dozvole za ribolov desetinama francuskih brodova. Francuska smatra da su ta ograničenja suprotna sporazumu koji je britanska vlada potpisala kada je napustila EU.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #26 on: October 29, 2021, 08:44:23 am »



Odgovor na zaplenu broda: Britanska vlada pozvala francusku ambasadorku na razgovor


Vlada Velike Britanije pozvala je francusku ambasadorku u toj zemlji na razgovore zbog spora oko ribarskih prava, pošto je prethodno Francuska zaplenila jedan britanski ribarski brod.

Britanija je takav odgovor donela posle sastanka kojim je predsedavao ministar za Bregzit Lord Frost, objavio je „Skaj njuz“.

„Francuske akcije su neopravdane i nisu u skladu sa sporazumom o trgovini i kooperaciji koji imamo sa EU, niti sa međunarodnim pravom“, saopštio je portparol britanske vlade.

Kako je saopšteno, protest protiv ovakvih poteza Francuske upućen je toj zemlji, ali i Evropskoj komisiji, a sledeći korak je pozivanje francuske ambasadorke na razgovor.

„Ponavljamo da je vlada odobrila 98 odsto prijava za licencu ribarskih plovila EU u britanskim vodama“, saopšteno je iz britanske vlade.

Francuska i Velika Britanija spore se oko prava na ribarenje brodova u Lamanšu posle Bregzita.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: October 29, 2021, 09:03:19 am »



Quote
New war of words in UK-France fishing row as dispute escalates

A smouldering row between London and Paris over post-Brexit fishing rights flared up Wednesday, with France threatening trade disruptions from November 2 if its boats are not granted more access to British waters.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #28 on: October 29, 2021, 11:14:27 am »



Quote
UK summons French ambassador as post-Brexit fishing row heats up

Britain's government said on Thursday it would summon France's ambassador to London to protest against France's actions in a post-Brexit fishing dispute.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: October 29, 2021, 11:27:56 am »



Pariz preti, London uzvaća: Britanski brodovi u stanju pripravnosti, pozvan francuski ambasador


Francuski ambasador u Londonu je pozvan na razgovor, a dva patrolna broda Kraljevske mornarice Velike Britanije stavljena su u stanje visoke pripravnosti kako bi bili spremni da sesušče sa potencijalnim blokadama luka francuskim ribarskim čamcima, usred spora između Londona i Pariza oko dozvola za ribolov nakon Bregzita.

Dramatični potezi usledili su posle francuskih pretnji da će blokirati izvoz Velike Britanije zbog nedostatka dozvola za ribolov za francuske brodove, preneo je Gardijan.

Zbog visokih tenzija koje prete da eksplodiraju, London je u pripravnosti na poziv u pomoć autonomnog ostrva Džersi.

Spor Francuske i Velike Britanije eskalirao je juče kada su francuske vlasti zaplenile jedan britanski brod, a drugi upozorile. Kapetan britanskog broda, koji s zaplenile francuske vlasti Londona i Pariza oko dozvola za ribolov nakon Bregzita, biće saslušan pred sudom sledeće godine, saopštile su danas francuske vlasti.

Predstavnik tužilaštva u francuskoj luci Avr, u kojoj je zaplenjen brod, rekao je da je od kapetana broda zatraženo da se pojavi pred sudom 11. avgusta 2022. godine, prenosi Rojters.

On je dodao da plovilo nema potrebnu dozvolu za rad u tim delovima francuskih teritorijalnih voda, što je demantovala škotska kompanija koja je koristila brod i potvrdila da ima odgovarajuče dozvole.

Francuska ministarka mora Anik Žirarden saopštila je ranije da su brodovi upozoreni tokom provera, navodeći da je posada prvog inicijalno ignorisala upozorenje, dok je sadržaj drugog broda zaplenjen jer on nije imao dozvolu za ribarenje u francuskim vodama.

Britanska vlada je saopštila da je francuska zaplena jednog britanskog ribarskog broda i izdavanje verbalnog upozorenja drugom plovilu razočaravajuća i neproporcionalna odluka usred eskalacije spora oko prava na ribolov nakon Bregzita.

Vlada u Londonu je saopštila da pretnja Francuske da će zabraniti britanskim ribarskim brodovima dolazak u neke francuske luke predstavlja kršenje međunarodnog prava, zbog čega je obećala da će uzvratiti ako Pariz nastavi sa tim potezom.

Britanija bi mogla da naredi iskrcavanje više francuskih brodova u znak odmazde zbog toga što je Francuska zaplenila britanski ribarski brod u francuskim vodama, poručio je danas britanski ministar za zaštitu životne sredine Džordž Justis, a ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je danas francuskog ambasadora u Londonu da objasni postupke Pariza.

Evropski komesar za unutrašnje tržište Tijeri Breton poručio je danas da razume poziciju Francuske u sporu između Pariza i Londona oko dozvola za ribolov nakon Bregzita.

"Potpuno razumem poziciju i ogorčenje Francuske. Podrška Evropske komisije je tu, i uvek je i bila, od početka", rekao je Breton.

Francuska je u sredu objavila da će od sledeće nedelje zabraniti britanskim ribarskim čamcima pristup nekim francuskim lukama ako se ne postigne dogovor sa Londonom u sporu oko dozvola za ribolov. Takođe je sugerisala da bi mogla da ograniči snabdevanje energijom ostrva u Lamanšu, zavisnih od Britanske krune koja leže uz obalu Francuske.

Francuska je žestoko protestovala zbog odluke Londona i britanskog ostrva Džerzi da desetinama francuskih ribarskih brodova odbiju dozvole za rad u njihovim teritorijalnim vodama.

Francuska tvrdi da su ova ograničenja u suprotnosti sa sporazumom nakon Bregzita koji je britanska vlada potpisala kada je napustila EU.


izvorl
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.