PALUBA
March 28, 2024, 07:25:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Opet obvezni vojni rok u RH  (Read 701 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: May 26, 2021, 03:26:22 pm »

ORUŽANE SNAGE
Opet obvezni vojni rok: ministar Banožić potvrdio da se ide prema vraćanju vojne obveze!
Je li ta odluka uslijedila nakon što je i Srbija najavila isto?

Ministar obrane Mario Banožić gostovao je u emisiji HRT-a 'A sada Vlada'. Banožić je poručio kako se opet razmišlja o vraćanju obaveznog vojnog roka.

- Ako mene osobno pitate, da... Gotovo dvije trećine građana je za uvođenje obveznog vojnog roka, pokazala su istraživanja, ali je pitanje motiva. Najčešće roditelji jesu za to, ali prije svega iz odgojnih mjera, što mislim da nije ispravan motiv.

Motiv treba biti sigurnost, stabilnost služenja prema vlastitoj državi, prema idealima koji su nastali još kao temelji Hrvatske vojske, hrabrost i želja da se osjećamo sigurno i cjelovito. Mislim da se tom temom još moramo dosta baviti u društvu, ali siguran sam da je ispravan korak da se ide prema vraćanju obveznog vojnog roka - poručio je ministar za HRT.

Je li ova odluka usljedila nakon odluke Srbije da i oni vraćaju vojni rok?

Naime, ministar obrane Srbije Nebojša Stefanović izjavio je prije nekoliko mjeseci da će odluka o tome hoće li u Srbiji biti ponovo uvedeno obvezno služenje vojnog roka biti donesena do rujna ili listopada ove godine.

Dva dana kasnije Ministarstvo obrane je priopćilo da su u toku pripreme za uvođenje školskog predmeta „Osnove sustava obrane Republike Srbije". On će biti fakultativnog tipa i namijenjen učenicima trećeg i četvrtog razreda srednjih škola.

Tko se odluči za taj predmet – koji su učenici u Srbiji posljednji put u školama imali prije tridesetak godina – naučit će nešto o tome kako vojska funkcionira, kao i o „važnim stvarima koje se tiču tradicije i povijesti naše vojske", objasnio je Stefanović. On je dodao da će satovi posvećeni obrani počinjati intoniranjem himne Srbije i da je cilj jačanje patriotskog duha i identificiranja mladih sa svojom zemljom, naveo je Deutsche Welle.

Početkom godine i Aleksandar Vučić najavio mogućnost ponovnog uvođenja obveznog služenja vojnog roka, koji je u Srbiji ukinut 2011. godine.

Postoje argumenti i za i protiv, rekao je tada predsjednik Srbije.

„Stvari koje su za: time ćemo podići neka mjesta, demografske centre. U tim mjestima bismo podizali ili obnavljali kasarne, gdje bi svaka vrsta ekonomske aktivnosti doprinijela daljem ekonomskom razvoju tih mjesta. A taj potez bi značajno unapredio i našu borbenu gotovost", rekao je Vučić.

Što su bili ključni razlozi Ministarstva obrane za donošenje odluke o razmatranju ponovnog uvođenja obveznog služenja vojnog roka? Koliko se osoba u Srbiji u posljednje tri godine prijavilo za dobrovoljno služenje vojnog roka? Koliko profesionalaca u vojci u Srbiji svake godine napusti vojsku i zašto? To su neka od pitanja koje je DW poslao Ministarstvu obrane, ali im nisu odgovorili...

https://slobodnadalmacija.hr/
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: May 27, 2021, 03:33:03 pm »

Hrvatski državni vrh protiv vraćanja obaveznog vojnog roka
REGION Autor: Beta 27. maj. 2021

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je, povodom ideje o vraćanju obaveznog vojnog roka, da je hrvatski Ustav jasan i da ne predviđa takvu mogućnost, a ideju je odbacio i premijer Andrej Plenković.

„Mene to zanima isključivo u kontekstu odbrambene sposobnosti Hrvatske. Naš Ustav je dosta jasan, ne postoji obavezan vojni rok“, rekao je Milanović novinarima posle vojne vežbe u Slunju. On je ukazao da u Evropi svega nekoliko država ima obavezan vojni rok, istakavši da ga nema čak ni Rusija.

„Treba o tome dobro razmisliti i biti svestan stvarnosti i jedinog kriterijuma, a to je odbrambena sposobnost hrvatske države i, naravno, dobrobit naših građana i mladih ljudi“, zaključio je Milanović, upitan o izjavi ministra odbrane Marija Banožića da postoji mogućnost uvođenja obaveznog vojnog roka.

Na pitanje o finansijskim aspektima eventualne takve odluke, predsednik je odgovorio da bi to „svakako bilo komplikovano“ i ocenio da bi trebalo pripremati se nekoliko godina uz niz logističkih i finansijskih pitanja. Povodom izjave ministra odbrane da su neki roditelji rekli da bi želeli vraćanje vojnog roka iz vaspitnih razloga, Milanović je odgovorio da ima punoletnog sina i da punoletni o tome sami odlučuju. „Šta sam ga vaspitao, vaspitao sam“, dodao je Milanović.

Premijer Andrej Plenković rekao je u Splitu da je izjava ministra odbrane „pogrešno shvaćena“ i da povratak vojnog roka nije tema.

„Neće biti uvođenja obaveznog vojnog roka“, rekao je Plenković. Svoju izjavu je pokušao da objasni ministar odbrane Mario Banožić, koga su novinari u Slunju upitali o jučerašnjoj izjavi da je moguć povratak vojnog roka. On je odgovorio da je to pitanje bilo postavljeno u okviru šire teme o budućnosti vojske.

„Mi s ovim modelom (dobrovoljnog služenja) imamo 500-600 dobrovoljnih vojnika koji se pronađu u rezervi služenja vojnog roka. Treba naći model po kojem će se povećavati obavezna vojna rezerva. To su teme za razgovor“, rekao je Banožić. On se pozvao na istraživanja u kojima je dve trećine ispitanih reklo da želi povratak obaveznog vojnog roka, ali i ocenio da to žele „iz pogrešnih pobuda“ navodeći da je većina rekla da to želi kao deo vaspitanja.

„Verovatno su to roditelji koji posmatraju današnje okruženje. Rekao sam da to nije dobar motiv, da motiv ulaska u vojsku mora biti osećaj pripadnosti domovini“, dodao je on. Upitan o kakvim je istraživanjima reč, Banožić nije precizirao, ali je naveo ankete na portalima.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: May 27, 2021, 05:04:01 pm »

Ajde da prođe još ovo u nedjelju pa smo tri godine mirni.  Roll Eyes

poz.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.