Podmornička flotila RM Kraljevine Jugoslavije

<< < (2/101) > >>

Dreadnought:
Dakle ovako.
Na fotografiji su sve četri podmornice JKRM. Prva sa desne strane fotografije je podmornica "Hrabri" sa brojem 1. (Koliko vidim privezana je uz matični brod "Hvar" koji se ne vidi najbolje zbog načina na koji je izrađena fotografija)
Do nje (sa brojem 2.) je podmornica "Nebojša", zatim sa brojem 3. podmornica "Smeli" i na kraju (broj 4.) podmornica "Osvetnik".

Verovatno je u pitanju smotra ( vrlo moguće da je neka inspekcija) jer su mornari u svečanim uniformama. Što se same posade tiče, to je samo posada "Hrabrog".

Moram priznati da je fotografija prelepa i da je vredan dokument jer su retke fotografije na kojima se nalaze sve četri podmornice na okupu....

kordist:
Hvala za informaciju. I sama sam u to vrijem našla informaciju, da su Hrabri i Nebojša imali posadu od 45 ljudi i na slici je zaista 45 ljudi u formaciji. Prije sam negdje pročitala, da su posade podmornica vrlo malobrojne, samo nekoliko ljudi, pa sam zato mislila, da je to možda formacija od svih posada. Možda su bila tamo mišljene suvremenije manje podmornice. A smijem li pitati, što znači, da je podmornica vezana uz matički brod. Kakav je donos između podmornice i matičkog broda, odnosna zašto je potreban matički brod podmornicama. Unaprijed hvala za odgovor. kordist

Rade:
Izgleda da je u pitanju neki praznik, pošto se vije i pramčana zastava.

Dreadnought:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kr. Brod "Hvar" i podmornice

Matični brod (Brod matica) je brod zadužen za snadbevanje podmornica dok se one nalaze u patroli. Naime da bi se zadržala što veća operativnost podmornica (da bi se izbegao povratak podmornice u luku), matični brod je zadužen da opskrbi podmornicu na otvorenom moru sa gorivom, torpedima, vodom, hranom...

U slučaju Vaše fotografije ako pažljivije pogledate, videćete da postoji drveni mostić između "Hrabrog" i "Hvara".
Verovatno su sa "Hvara" na "Hrabrog" preko tog mostića prešli oficiri koji vrše smotru posade.

kordist:
Hvala za objašnjenje. da, vidim taj mostič. A i slika, koju ste vi stavili, divna je. Ne znam, dal dobro vidim: na njoj su tri podmornice. Zapravo je to slika dosta slične situacije, ali slikana iz drugog prvca. Obje slike su vjerovatno slikane u Boki.  Mislim, da je bio tamo stalni stacionr podmornica, a na mojoj slici vidi se u pozadini desno otočič Mamula na ulazu u zaljev. kordist

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page