PALUBA
April 25, 2024, 04:48:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Podmornička flotila RM Kraljevine Jugoslavije  (Read 210251 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #135 on: February 09, 2011, 04:24:55 pm »

Još jedna, sa iste lokacije.


Mornari sa Nebojše, na Nebojši.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na uvećanom detalju se vidi podmorničarska značka.


* nebojsa.jpg (123.66 KB, 937x681 - viewed 363 times.)

* podmornicarska znacka.jpg (28.61 KB, 547x428 - viewed 134 times.)
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #136 on: February 12, 2011, 01:38:46 pm »

Iz priloga o mornarici u jubilarnoj monografiji DŽKJ 1919-1929.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* nebojsa i hrabri.jpg (175.8 KB, 765x633 - viewed 233 times.)

* hrabri.jpg (261.03 KB, 1092x670 - viewed 248 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #137 on: February 18, 2011, 02:02:02 pm »

Dvi zgodne slike podmornica.


* Osvetnik.jpg (45.5 KB, 937x346 - viewed 172 times.)

* Smeli.jpg (61.51 KB, 930x370 - viewed 181 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #138 on: February 23, 2011, 03:17:39 pm »

Evo malo za one koji vole da citaju......

""Napokon! Tek u desetoj godini po Oslobođenju dobismo prve novogradnje naše Ratne mornarice. Sa zadovoljstvom pozdravljamo ovaj događaj u našoj pomorskoj historiji, uvjereni da su ove prve dvije podmornice početak izvršavanja našeg flotnog programa. Neka prve dvije naše podmornice budu sretni vjesnici novih dana i nove životne jadranske snage naše države. Stoga ih od srca pozdravljamo - sretno prispjele i još sretnije ispunile svoju zadaću u odbrani slobode naših teritorijalnih voda i oslobodjenju naše još neoslobodjene braće"- ovim riječima u uredničkom komentaru magazina "Jadranska straža" Silvije Alfirević je aprila 1928. pohvalio rađanje jednog novog modernog oružja u arsenalu Mornarice Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca / Jugoslavije(KrSHS/J) – podmorničarstva.

Prve vožnje u Britaniji

Završne pripreme za ovaj izuzetno značajan trenutak u razvoju Mornarice KrSHS, počele su punih osam mjeseci prije objave entuzijazmom i patriotizmom nabijenog uredničkog komentara, glasila pomorsko-propagandne organizacije "Jadranska straža". Priča počinje 22. avgusta 1927. kada je iz Tivta, ispraćen od strane komandanta KrM, viceadmirala Dragutina Price, na put ka Velikoj Britaniji isplovio brod "Hvar". Ovaj nedugo prije toga od "Dubrovačke plovidbe" kupljeni stari teretnjak, preuređen je u matični brod za prve jugoslovenske podmornice. Pod komandom kapetana bojnog broda Rikarda Salhera, "Hvar" je za Veliku Britaniju vozio posade prvih dvaju jugoslovenskih podmornica koje su tada još bile u gradnji u brodogradilištu "Wickers Armstrong" u Njukaslu.

Nakon 14-dnevne plovidbe od Tivta, "Hvar" je 4. septembra 1927. stigao u britansku luku Dover, a dva dana kasnije i u Njukasl. U tom gradu "Hvar" i na njemu ukrcanih 150 naših oficira, podoficira i mornara, provelo je narednih pet mjeseci pripremajući se da preuzmu dvije nove podmornice koje su konačno sa navoza tamošnjeg brodogradilišta svečano predate našim posadama 25. januara 1928. Odmah je započeta serija vježbi i usavršavanja posada u upravljanju novim objektima, pa su tri dana kasnije podmornice "Hrabri" i "Nebojša" sa ukrcanim našim posadama u pratnji "Hvara", u sedam sati napustile Njukasl i otplovile za Plimut gdje su stigle 30. januara. U toj luci nastavljen je intenzivan program obuke naših posada koji se nastavio i devet dana kasnije kada su "Hrabri" i "Nebojša" sa "Hvarom" stigli u britansku pomorsku bazu u Plimutu. Dok su se naši podmorničari tu obučavali od strane pripadnika Protivpodmorničke škole VI flotile podmornica britanske RM, kapetan bojnog broda Salher i komandant "Hrabrog", kapetan fregate Janko Kršnjavi, u pratnji jugoslovenskog ambasadora, u Londonu su 6. marta primljeni u zvaničnu audijenciju kod britanskog kralja Džordža V.

Konačno su poslije uspješno završene obuke, naše podmornice i "Hvar" 11. marta 1928. krenule iz Velike Britanije na dugo putovanje ka domovini. Nakon pet dana plovidbe po Biskajskom zalivu i Atlantskom okeanu, sastav je stigao u Gibraltar, jednu od ključnih baza britanske RM na Mediteranu. Tu je izvršena opravka manjeg kvara koji se tokom plovidbe desio na osovinskom vodu jedne od podmornica, a tokom sedmodnevnog boravka našeg sastava u Gibraltaru, kapetan bojnog broda Rikard Salher sastao se sa komandantima britanske Sredozemne flote, admiralom ser Rodžerom Kijsom na bojnom brodu "Queen Elisabeth", odnosno sa komandantom Atlantske flote, admiralom ser Hjubertom Brendom na bojnom brodu "Nelson".

Naš sastav je 22. marta iz Gibraltara isplovio za Alžir, a 1. aprila "Hvar" i podmornice su stigli na Maltu. Pet dana kasnije naš sastav je isplovio za Boku Kotorsku.

Oduševljenje na Jadranu

Prve jugoslovenske podmornice "Hrabri" i "Nebojša" pod komandom kapetana fregate Janka Kršnjavija i kapetana korvete Vladimira Pfeifera, 8. aprila 1928. stigle su u Boku Kotorsku, višestruko povećavši borbenu sposobnost tada male Kraljevske flote sastavljene pretežno od austrougarskih torpiljarki i njemačkih minonosaca dobijenih na ime reparacije nakon Prvog svjetskog rata. Uz dva torpedna čamca tipa "Thornycroft", te hidroavione tipa "Dornier Wall", dvije podmornice unaprijeđenog britanskog tipa "L", bile su najmoderniji i borbeno najsposobniji dio tadašnje RM.

Oduševljenje sa kojim su dočekane, potvrdjuju brojni napisi u ondašnjoj štampi, a značaju uvođenja u operativnu upotrebu dvije nove podmornice, svjedoči i izjava jugoslovenskog ministra Vojske i Mornarice, armijskog đenerala Stevana Hadžića: "Naše nove podmornice tehničko su savršenstvo. Sigurnost je na njima maksimalna. Unutrašnjost je puna sprava, žica, spojeva, te je komplikovana kao ljudski organizam, ali je za svaki pokret osigurana i automatska kontrola, te se ljudske greške odmah otklanjaju. Medjutim, osoblje podmornica pokazalo je toliku rutinu u službi da smo bili zadivljeni. Torpeda, koje su podmornice lansirale na daljinu od dve hiljade metara ispod vode, sva su pogodila cilj, što je bio najbolji dokaz izvježbanosti tog ljudstva i preciznosti sprava".
 
Ministar Hadžić je ovaj komentar dao nakon što je, uz komadanta Mornarice KrSHS viceadmirala Dragutina Price i britanskog ambasadora u Beogradu g. Kenarda, prisustvovao prvim manevrima novih jugoslovenskih podmornica, a koje su "Hrabri" i "Nebojša" u drugoj polovini aprila 1928. izveli u domaćim vodama zajedno sa ostalim jedinicama Mornarice. Ugledne zvanice tom su prilikom bile ukrcane na podmornicu "Hrabri“.

Već prvih mjeseci od uvođenja u operativnu upotrebu, obe podmornice su započele seriju vježbovnih zadataka duž cijele istočne obale Jadrana. U pratnji matičnog broda "Hvar", "Hrabri" i "Nebojša" su nakon Boke Kotorske, ljeta 1928. po prvi put uplovile i u ostale veće luke – Dubrovnik, Split, Šibenik, gdje su takođe nailazile na srdačan doček i veliko interesovanje žitelja tih gradova. Ilustracija toga je i naredni citat iz "Jadranskle straže" koja piše o prvom dolasku naših podmornica u Split, 26. jula 1928.

"Baveći se na svojim prvim manevrima kroz naš Jadran, naše podmornice "Hrabri" i "Nebojša", skupa sa brodom-maticom "Hvar", prispjele su u Split. Dolazak naših podmornica nije bio najavljen i nije uopšte imao zvaničan karakter, pa je stoga za ovaj put otpao čitav niz priredaba u slavu svečanog dolaska podmornica koji je bio pripremljen od Mjesnog i Oblasnog odbora "Jadranske straže" u Splitu, u vezi sa svim ostalim nacionalnim društvima, naročito sa ženskim udruženjima u Splitu (ova su izradila vrlo ukusnu svečanu bojnu zastavu kao dar "Hrabrome"). Unatoč toga, na vidik dveju divnih naših podmorskih lađa kako se približavaju kanalom, za čas se skupilo mnoštvo građanstva, koje je na obali srdačno dočekalo naše podmornice i burnim poklicima pozdravilo njihov ulazak u luku. Slika je bila veličanstvena, jer je malo-pomalo pristizalo čitavo građanstvo da vidi naše brodove, luka je bila krcata sportskim lađicama "Gusara","Labuda" i privatnika. Na svačijem je licu sjala neopisiva radost što vidi ove lijepe i moderne naše jedinice i svak je davao tome oduška dugotrajnim srdačnim klicanjem".

Toliko za sada, ako budete dobri bice jos! Wink
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #139 on: February 23, 2011, 03:30:03 pm »

Dvi zgodne slike podmornica.

---
kakvu to zastavu vije "Smeli"?
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #140 on: February 23, 2011, 03:35:05 pm »

Ja bih rekao da je italijanska.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #141 on: February 23, 2011, 05:10:17 pm »

Francuska! Gospodo, to je slika podmornice na probnoj vožnji. Još nije obavljena promopredaja i podmornica vije nacionalnu zastavu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #142 on: February 23, 2011, 10:58:53 pm »

Toliko za sada, ako budete dobri bice jos! Wink

Naravno da smo dobri, jedva čekamo nastavak. Cheesy
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #143 on: February 24, 2011, 10:58:32 am »

Evo jedna slika "Nebojse" prije sudara sa "Pracatom".


* Nebojsa%20at%20sea%20c.1928.JPG (117.48 KB, 1417x637 - viewed 203 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #144 on: February 24, 2011, 11:00:38 am »

Evo za one koji su bili dobri nastavak price....

"Ljudstvo i obuka

Kao i u cijeloj Kraljevskoj mornarici gdje je prema zvaničnim podacima, u službu između 1919. i 1920. primljeno ukupno 156 bivših austrougarskih pomorskih oficira, 70 pomorskih podoficira i 111 podoficira ostalih mornaričkih specijalističkih službi koji su prije toga službovali u austrougarskoj mornarici, u novoformiranoj Podmorničkoj flotili kadrovsku osnovu činili su bivši pripadnici Carske i Kraljevske mornarice Austrougarske. Temelje školovanja i obuke naših podmorničara tako su postavili nekadašnji austrougarski podmorničari Janko Kršnjavi, Vladimir Pfajfer, Slavomir Tomić, Ivan Ulmanski, Miroslav Štumberger, Bogoslav Erni i drugi koji su pored ostaloga, imali i zavidno iskustvo u borbenim dejstvima austrougarskih U-bota tokom Prvog svjetskog rata.

Na njih je pao teret da što bolje pripreme KrM za formiranje podmorničarske jedinice i da na vrijeme osposobe ljudstvo koje treba da u budućnosti primi prve brodove. Tako su već u jesen 1924. na specijalističku obuku u Višu školu za torpediste u Tulonu u Francuskoj, poslati poručnici bojnog broda Mirko Plajvajs i Božidar Martinec. Nakon završetka školovanja, zamijenila ih je druga grupa, a Plajvajs i Martinec prebačeni su na kurs podvodne navigacije u istoj školi. To su bila prva dva podmornička oficira koje je proizvela Kraljevska mornarica. Krajem 1925. stručnu školu za podmorničare u Tulonu završila su još četiri naša oficira. Nakon završetka školovanja, svi su nastavili praktičnu obuku, ploveći nekoliko mjeseci na francuskim podmornicama, da bi se početkom 1926. svi vratili u KrSHS. 

Oni su svoja znanja i vještine, zajedno sa starijim kolegama - bivšim podmorničarima iz Austrougarske, izuzetno profesionalno i nesebično prenosili na mlađe kadrove, pritom iskazujući izvanredne sposobnosti, posebno tokom dužih međunarodnih krstarenja Kraljevskih podmornica i združenih vježbi sa britanskim i francuskim brodovima na Atlantiku i u Sredozemlju tokom kolaudacije podmornica. Brojna priznanja našim podmorničarima za iskazanu stručnost i primjerno ponašanje stizala su i od komandanata stranih ratnih luka i flotnih sastava koje su posjetile naše podmornice, kao i od načelnika specijalističkih škola gdje su naši oficiri i podoficiri boravili na stručnom usavršavanju ili specijalizaciji.

Prvi put u inostranstvo

Na prvo svoje duže međunarodno krstarenje podmornice kreću vrlo brzo po dolasku u domovinu - već 15. maja 1929. godine, kada su "Hrabri" i "Nebojša" bili dio eskadre Kraljevskih ratnih brodova koji su plovili na Krf, Maltu i u Bizertu. Eskadru kojom je komandovao viceadmiral Dragutin Prica, pored podmornica i matičnog broda "Hvar", činili su i krstarica "Dalmacija" pod komandom kapetana bojnog broda Viktora Klobučara i šest torpiljarki pod grupnom komandom kapetana fregate Iva Preradovića. To 34-dnevno putovanje bilo je i od velikog političko-propagandnog značaja za Mornaricu KrSHS koja je tom prilikom prvi put na Mediteranu pokazala svoju ratnu zastavu. Svečani ispraćaj brodovima i podmornicama organizovan je u ranim jutarnjim satima 15. maja iz Tivta, a eskadru je do otvorenog mora pred ulazom u Boku na admiralskoj jahti "Vila", ispratio ministar Vojske i Mornarice, đeneral Stevan Hadžić.

Već narednog dana eskadra je stigla pred Krf gdje je dočekao plovni sastav RM Grčke koji su činili oklopni krstaš "Averof", šest razarača, dvije podmornice i po jedan pomoćni brod, odnosno nosač hidroaviona, pod komandom grčkog admirala Tumbasa.

Našim mornarima i oficirima na Krfu je priređen izuzetno srdačan doček od strane predstavnika grčkih vojnih i civilnih vlasti, kao i građana. Nakon razmijenjenih protokolarnih posjeta, 17. maj je bio posvećen pomenu koji su pripadnici Kraljevske mornarice i njeni grčki domaćini priredili za stradale srpske vojnike u Prvom svjetskom ratu, sahranjene u "Plavoj grobnici" kod ostrva Vido. Na vojničkom groblju na ostrvu, nakon počasnog topovskog plotuna sa krstarice "Dalmacija", održana je komemoracija i vjerska služba, a vijence na spomenik stradalim vojnicima položili su viceadmiral Prica, predstavnici grčke Vojske i Mornarice, te predstavnici naših i grčkih civilnih vlasti. Nakon toga, torpiljarke T-3, T-4 i T-5 u pratnji grčkog razarača "Pontis" i eskadrile hidroaviona se se uputile na pučinu u reon "Plave grobnice" gdje je viceadmiral Prica sa palube T-5, u more spustio vijenac.

Pomorski odred Mornarice KrSHS je 22. maja prispio na Maltu, u jednu od glavnih baza RM Velike Britanije na Mediteranu gdje su im Englezi takođe priredili svečani doček. Za vrijeme šestodnevnog boravka na Malti, naši oficiri i mornari imali su i niz sportskih takmičenja sa svojim domaćinima iz britanske Sredozemne flote. Za tu priliku "na brzu ruku" je oformljen tim od članova posada krstarice "Dalmacija" i podmornica "Hrabri" i "Nebojša" koji su se u nekoliko atletskih disciplina takmičili sa Britancima – članovima posada matičnog broda "Cyclops" i njihovih podmornica H-1, K-26, L-16, L-18, L-21, L-23 i L-26.

Već u prvoj discipline - trčanju na 220 jardi, prvo mjesto je osvojio narednik Kokot sa "Dalmacije" koji je bio pobjednik i u skoku u dalj. Posebno dobre rezultate postigli su naši podmorničari – u "skakanju preko prepona" kako ovaj dogadjaj opisuje tadašnja naša štampa, prvo mjesto osvojio je narednik Kiler sa podmornice "Hrabri", u bacanju kugle drugi je bio podnarednik Belina sa "Nebojše", a treće mjesto je osvojio poručnik korvete Mujdrica, takodje sa "Nebojše". U trci za oficire, među prvima je bio i naš podmorničar, kapetan korvete Bogoslav Erny. Naši mornari i oficiri bili su vrlo uspješni i u nekoliko veslačkih regata kao i plivačkih disciplina, a tokom boravka na Malti, bili su u prilici da prisustvuju i velikom aero-mitingu koji su priredile na tom ostrvu stacionirane jedinice britanskog Mornaričkog vazduhoplovstva. Dvadeset i devetog maja, naši brodovi uplovili su u francusku pomorsku bazu Bizerta u Tunisu gdje su takođe dočekani uz najveće počasti od strane domaćina iz francuske RM. Viceadmiral Prica je tokom višednevnog boravka eskadre u Bizerti obišao tamošnja vojna groblja srpskih, britanskih i francuskih vojnika palih u Prvom svjetskom ratu i na njih položio vijence.

Na povratku u domovinu, naši brodovi ponovno su se nakratko radi uzimanja goriva, zaustavili na Malti, a potom i u grčkoj luci Argostolion na obali otoka Kefalonija. Tom su prilikom naši mornari presudno doprinijeli gašenju velikog požara koji je, igrom slučajnosti, izbio u hotelu "Markatu" i nekoliko okolnih kuća u Argostolionu upravo u momentu kada su se naši brodovi sidrili u luci. Jedan naš podoficir je čak iz jedne od zapaljenih kuća uspio da spase malo dijete i njegovu majku, pa je zbog doprinosa naših mornara gašenju požara i spašavanju ljudskih života i imovine građana, Opštinsko vijeće Argostoliona na vanrednoj sjednici narednog dana, Mornarici KrSHS uručilo pismenu zahvalnicu.

Plovni sastav se u domovinu vratio 18. juna sa istaknutim plamencima dugim 18 metara na brodovima, simbolično predstavljajući prevaljenih 1.800 milja na tom prvom i do tada najznačajnijem međunarodnom krstarenju Kraljevske mornarice."



Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #145 on: February 24, 2011, 08:51:52 pm »

Posada Hvara [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na mostu Nebojše [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* posadka_hvar.jpg (72.8 KB, 1000x684 - viewed 477 times.)

* na_stolpu,Nebojša.jpg (44.13 KB, 662x1000 - viewed 545 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #146 on: February 25, 2011, 04:00:05 pm »

Prelijepe fotografije ML!

Idemo dalje sa stivom....

"Druga podmornička grupa

Dok se još odvijalo goreopisano krstarenje, u Francuskoj su u punom jeku bile probne vožnje dvije podmornice klase "Syrene" izgrađene za Mornaricu KrSHS na navozima brodogradilišta u Nantu, koje su trebale biti isporučene te jeseni, a ubrzano jačanje naše tek uspostavljene Podmorničke flotile tada je bilo i predmet pažnje inostranih stručnih časopisa, kao što je to britanski magazin "Naval and Military Record" u broju od 2. oktobra 1929. naglasio:

"Jugoslovenska mornarica postepeno počinje da živi. Njena Podmornička flotila koja je već obuhvatala dvije moćne podmornice građene u Engleskoj, poboljšanog "L" tipa, koje nose svaka po 2 topa od 10 cm, upravo je sad pojačana sa dvije manje podmornice "Osvetnik" i "Smeli", koje je nedavno isporučilo Nantesko brodogradilište "Loire". Ove jedinice projektovane od Simonot-a, poboljšano su izdanje izvrsnog tipa "Syrene" i smatraju se od strane francuskih stručnjaka kao najbolje podmornice za odbranu obale koje uopće postoje. One predstavljaju pod današnjim prilikama najveću borbenu vrijednost koja se može postići na jedinicama od 600 t, pošto nose jedan top od 100 mm i šest torpeda najmoćnijeg tipa (od 550 mm), uz brzinu od 14,5 čvorova na površini, dok omogućuju i udoban smještaj za svoju posadu od 43 čovjeka. One su snabdjevene s tri periskopa i sa dobrim podvodnim slušalačkim spravama. Akcioni im je radijus 7.000 milja, vrlo velik za jedinice čisto defanzivne koncepcije: to znači da one mogu krstariti nedjeljama u Sredozemnom moru. Kotorska baza, jedna od najjačih prirodnih luka u Evropi, dobiva tako ponovno na važnosti, naročito zato pošto jugoslovensko osoblje obuhvaća elitu oficira i vođa izobraženu pod austrijskom zastavom. Bokokotorski Arsenal postepeno povećava svoj obim i svoj kapacitet. Još nedavno on je modernizovao admiralski brod "Dalmacija" od 2.400  (bivši njemački "Niobe") i onih osam torpiljarki naslijeđenih od Austrije. Kada program o kome se sada radi, od šest razarača od 2.000 t i šest podmornica od 800 t bude završen, mala jugoslovenska flota biće faktor na Jadranu, ali i na Sredozemnom moru."- zaključuje britanski magazin.

Podmornice "Smeli" i "Osvetnik" Kraljevska mornarica Jugoslavije formalno je preuzela 16. novembra 1929. u Tulonu kada su na njima svečano podignute jugoslovenske ratne zastave. Najstariji naš oficir na primopredaji novih objekata bio je kapetan fregate Vladimir Pfajfer, a ispred domaćina u podmorničkoj bazi u Tulonu, jugoslovenske mornare i oficire pozdravio je viceadmiral Duran-Viela, glavnokomandujući francuske Prve sredozemne eskadre. Francuski admiral pritom je kapetanu fregate Pfajferu, kapetanima korvete Ulmanskom i Tomiću, te poručnicima bojnog broda Plajvajsu i Martinecu uručio odlikovanje Legije časti, dok su odlikovanja Krst kavalira dobili kapetan korvete Vilfan i inženjer Dobrila.

U pratnji matičnog broda "Sitnica", podmornice "Smeli" pod komandom kapetana fregate Vladimira Pfajfera (koji je primio dužnost od Ivana Ulmanskog 27. novembra 1929) i "Osvetnik" pod komandom kapetana korvete Slavomira Tomića, stigle su u domovinu u Tivat 9. decembra. Time je i zvanično uspostavljena druga podmornička grupa Podmorničke flotile KrM Jugoslavije, jer su prvu grupu činili "Hrabri" i "Nebojša" sa matičnim brodom "Hvar".

Za matični brod novih podmornica određen je stari teretnjak "Sitnica" izgradjen još 1891. u Njemačkoj u Elbingu, pod imenom "Nayade". "Sitnica" je imala nosivost od 554 t, parostroj od 370 kW, brzinu od 11 čv i naoružanje od dva topa 47 mm i dva protivavionska mitraljeza. U početku, "Sitnica" je u Floti KrM Jugoslavije služila kao vodonosac, ali je nakon naručivanja dviju novih podmornica iz Francuske, preuređena u njihov matični brod, iako se još vodila i kao školski brod. Rekonstrukcija je obavljena u splitskom brodogradilištu "Jug".
 
Po uplovljavanju u Boku gdje je drugoj podmorničkoj grupi priređen svečani doček, "Smelog" i "Osvetnika" su u Tivtu obišli ministar Vojske i Mornarice, đeneral Stevan Hadžić, komadant Ratne mornarice, viceadmiral Viktor Vikerhauzer i francuski ambasador u Beogradu Dardo. Uslijedio je intenzivni period obuke i vježbovnih vožnji uz jadransku obalu prilikom kojih su nove podmornice pokazale sve svoje nadmoćne tehničke karakteristike.

Jugoslovenske podmornice na Orijentu

"Petnaest dana krstarenja na moru zbog vježbanja, a 13 dana u Aleksandriji i Bejrutu zbog radnji na uređenju podmornica i odmora"- glasilo je kratko naredjenje Komande KrM koje je u maju 1930. primio komandant Podmorničke flotile kapetan bojnog broda Janko Kršnjavi. Na izvršenje su u ponoć 24. juna sa mola I pomorskog Arsenala u Tivtu krenule podmornice "Hrabri" pod komandom kapetana korvete Bogoslava Ernija, "Nebojša" pod komandom poručnika bojnog broda I klase Marka Dabovića, uz pratnju matičnog broda "Sitnica" kojim je komandovao kapetan korvete Mirko Plajvajs. Pred njima je bio mjesec dana odsustvovanja iz domaćih voda i prvo pojavljivanje jugoslovenskih ratnih brodova u istočnom Mediteranu. Tokom dva dana plovidbe do najjužnije tačke Evrope, grčkog rta Matapan, "Hrabri" i "Nebojša" neprekidno su vježbali razne borbene situacije – podvodni napad na brod – cilj koji je u tim uslovima simulirala "Sitnica", te signalizaciju, pratnju trgovačkih brodova, odbranu od napada iz vazduha, itd.

Dvadeset šestog juna u 10 sati naš plovni sastav prošao je rt Matapan i po starom pomorskom običaju, taj je događaj obilježen uz Boga mora i voda Posejdona – prerušenog mornara koji je pohodio sva tri broda i pokrstio one članove posada koji još nisu prošli rutom južno od Matapana. Naredna dva ipo dana podmornice i "Sitinica" plovili su pučinom Mediterana bez kopna na vidiku, sve dok se 29. juna oko 14 sati na horizontu nije ukazala egipatska obala kod Aleksandrije.

"Svi pohitasmo da je vidimo. I zbilja – najprije obrisi, a zatim sve jasnije konture afričke obale – dok se napokon ne prikaže Aleksandrija sama. Okružena žućkastim pješčanim nasipima, skup bijelih kućica nadvišen karakterističnim svetionikom Raz-el-Tin i signalnom stanicom na kojoj lepršaše jugoslovenska zastava – nama u pozdrav. Po prvi put u svjetskoj istoriji pozdravio je Orijent jugoslovensku Ratnu mornaricu"- zabilježio je jedan od učesnika ove plovidbe u magazinu "Jadranska straža". Da dočeka goste na pilotskom čamcu na sidrište aleksandrijske luke isplovio je lično egipatski komadant pristaništa koji je naše podmornice i "Sitnicu" sproveo do unutrašnjeg dijela luke gdje su se "Hrabri" i "Nebojša" vezali na dvije plutače u neposrednoj blizini aleksandrijskog Kraljevskog dvorca.

"Jos se 'Sitnica' vezivala kad pristade motorni čamac sa jugoslovenskom zastavom na pramcu u kome bejaše naš poslanik na egipatskom dvoru g. Jovan Dučić koji nije mogao da sačeka, da lagodnije i iz počasni zvižduk stupi na brod, već se mladenačkim skokom popeo na brod i sa suzom radosnicom u očima zaželio komadantu Podmorničke flotile dobrodošlicu"- opisao je hroničar.

Komandant Podmorničke flotile Janko Kršnjavi kasnije se, držeći tokom svečanog ručka zdravicu ambasadoru Dučiću, osvrnuo na ovaj njegov "upad" na podmornicu: "Neka nam g. ministar oprosti – vidjeći ovu njegovu razdraganost, umjesto da pozdravimo starog iskušanog diplomatu po svim pravilima strogog pomorskog ceremonijala, skoro smo ga poljubili kao od Boga nam datog pjesnika koji je, vraćajući se iz tuđine – stupio na domaće tlo".

Tokom boravka naših podmorničara u Aleksandriji, ambasador Dučić im je ukazao svu moguću pažnju pa su, nakon velikog prijema i svečane večere za posade koju je ambasador organizovao u jednom od hotela, veliki pjesnik i podmorničari zajedno osvanuli u jednom od najeminentnijih noćnih lokala u Aleksandriji. Priređivane su čajanke i večere u restoranima kamo običava da zalazi otmeni aleksandrijski svijet, da uz zvukove večernjeg džeza i žubor fontana, zapleše fokstrot, tango ili slou-foks." – zapis je jednog od učesnika ovih fešti u aleksandrijskim noćima jugoslovenskih podmorničara.

Osim zabave, naši oficiri i mornari su višednevni boravak u Aleksandriji iskoristili i za službene susrete sa kolegama iz egipatske Mornarice, fudbalske utakmice sa dva najbolja profesionalna egipatska tima koje su završene tek relativno tijesnim pobjedama domaćina, kao i za posjete atrakcijama grada i okoline, medju kojima i čuvenim egipatskim piramidama i sfingi. Za sve to vrijeme rijetki i neuobičajeni gosti iz Jugoslavije izazivali su veliku pažnju mjesnog stanovništva ali i drugih koji su u to vrijeme boravili u Aleksandriji.

"Danomice se je mogla primijetiti velika važnost posjete naše Mornarice Egiptu. Orijent je naviknut da prima posjete ratnih brodova. On mjeri snagu države po njezinoj ratnoj mornarici, pa se često događa da se u aleksandrijskoj luci susreću flotni djelovi raznih zastava. Jugoslovensku ratnu mornaricu do ovog momenta nije još imao prilike Egipat da vidi, valjda ni da čuje za nju, kad najednom dolaze dvije velike podmornice (koje bi mogle da budu na ponos i velikim mornaricama), sa mornarima kojima se pozna na licu da su valjani pomorci i dobri vojnici. Sve su novine pune o toj posjeti, pa bile pisane arapskim, enleskim ili francuskim jezikom. Donose slike svih triju brodova i komadanta Podmorničke flotile i popraćuju ih simpatičnim komentarima. Oko jedinica kruže svaki čas jedrilice i brzi čamci sa svijetom, koji ih posmatra i koji pita dozvolu da može pregledati brodove, dok glasnik svaki čas treba da odzdravlja na pozdrav trgovačkih brodova koji mimo njih prolaze. Svi oni – sem italijanskih – pozdravljaju jugoslovensku ratnu zastavu trokratnim spuštanjem zastave – čak i sovjetski parobrod "Novorosijsk" sa zastavom na kojoj je srp i čekić na crvenom polju.“- bilježi o tim danima u Egiptu "Jadranska straža".

Devetog jula u osam sati "Hrabri", "Nebojša" i "Sitnica" napustili su Aleksandriju, a ambasador Dučić sa osobljem jugoslovenskog poslanstva ispratio ih je do izlaza iz luke. Podmorničari su dugo mahali njima, ali i malom čamcu u kome su bile tri Slovenke iz Gorice koje su malo prije isplovljavanja podmornica, pristale uz njih i mornare darivale buketima ruža.

Nakon dvodnevne vožnje, naši brodovi su 11. jula u 11 sati uplovili u luku Bejrut, glavni grad Libanonske Republike i Sirije pod francuskim mandatom. Nakon uobičajene razmjene posjeta sa lokalnim civilnim i francuskim vojnim vlastima, na naše podmornice stigao je i počasni konzul Čehoslovačke Bajer koji je posebno toplo pozdravio dolazak naših mornara u Bejrut.

"Hrabri", "Nebojša" i "Sitnica" u luci tog bliskoistočnog grada ostali su šest dana pripremajući se za dugotrajnu plovidbu i povratak u domovinu do koje su na moru trebali neprekidno da provedu šest dana i šest noći.

"Naši francuski prijatelji potrudiše se da nam ovaj boravak ostane u što ljepšoj uspomeni. I uslijediše pozivi kod najviših vlasti, sad u vilama sred palma i pinija, sad u sobama sa visokim prozorima i persijskim ćilimima neprocjenljive vrijednosti. Pred ulazom bjehu postrojeni spahije sa isukanim sabljama ili mornari sa puškama na pozdrav. I svuda bjehu podignute zarošene čaše u čast njegovog veličanstva, kralja Aleksandra I i naglašeno prijateljstvo obaju naroda, potvrđeno zajednički prolivenom krvlju u prošlosti. Kao i u Aleksandriji, tako i ovdje bjehu naši mornari predmet opšte pažnje sa strane pučanstva. Svojim lijepim ponašanjem i vojničkim držanjem zadivili su i ovdje svakoga."- navela je "Jadranska straža" pišući o boravku naših podmornica u Bejrutu. Nekolicina naših oficira i podoficira automobilima su se uputili i na izlet do Jerusalima gdje su obišli Hristov grob, Zid plača i ostale atrakcije, kao i Mrtvo more gdje je za naše podmorničare koji su se u njemu okupali, pravo otkrovenje bila činjenica da u toj vodi, pregustoj zbog ogromne koncentracije soli, nikako ne mogu potpuno zaroniti.

Naši podmorničari u Bejrutu su 14. jula na francuski nacionalni praznik – Pad Bastilje, prisustvovali velikoj proslavi i defileu francuskih kolonijalnih trupa, a Jugosloveni su tom prilikom položili i vijenac na Spomenik neznanom junaku i prisustvovali svečanoj Svetoj misi u bejrutskoj katedrali. Imali su i više izleta po okolini glavnog grada Libanona, kao i do Damaska u Siriji, a u fudbalskim utakmicama nadmoćno su pobijedili ekipu mornara sa francuskih topovnjača stacioniranih u Bejrutu. Nakon oproštajnog ručka koji je kapetan bojnog broda Janko Kršnjavi priredio na "Sitnici" za francuskog pomorskog komandanta u Levantu i njegov štab, naš pomorski sastav 18. jula u 13 sati isplovio je iz Bejruta i nakon šest dana plovidbe stigao u Boku Kotorsku."

Pravimo pauzu za vikend, pa cemo nastaviti u ponedjeljak.
Logged
crolick
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 21



WWW
« Reply #147 on: February 27, 2011, 09:48:59 pm »

Odlična, do sada neviđena slika iz ovog ugla ... Komandni toranj Nebojše nakon sudara sa parobrodom Pracat!
When did the collision took place? And were there any casualties?


Regards,
Andrzej
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #148 on: February 27, 2011, 11:04:53 pm »

May 16th 1930; no serial casualties.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #149 on: February 28, 2011, 02:47:14 pm »

Evo zavrsni dio teksta....

"Međunarodna krstarenja tokom 30-tih

Prvo sledeće duže međunarodno krstarenje naših podmornica nakon goreopisanog istorijskog putovanja na Orijent, bilo je 1933. kada su "Nebojša" i "Osvetnik" plovili vodama južnog Sredozemlja. Naredne godine bio je red na "Hrabrog" i "Smjelog" koji su 4. oktobra 1934. isplovili iz Tivta na krstarenje Mediteranom sa ciljem "pomoračkog školovanja novoukrcanih posada i ispitivanja funkcionisanja podmorničkih uređaja za vrijeme dužeg bavljenja van baze". Podmornice su trebalo da, svaka sa druge strane, obidju Siciliju i da uplove u Bizertu u Tunisu, a zatim da se istim putem vrate u Jugoslaviju. Medjutim, zbog ubistva kralja Aleksandra I Karadjordjevića 9. oktobra u Marseju, podmornice su samo djelimično izvršile zadatak. Na sam dan atentata, "Smeli" je uplovio u Bizertu, dok se "Hrabri" još nalazio na moru, nešto podalje od obale Tunisa. Na vijest o pogibiji kralja Aleksandra i po primljenom naređenju, podmornice su prekinule dalje krstarenje i najkraćim putem vratile su se u Boku Kotorsku gdje su obje uplovile 13. oktobra. Iako ovo krstarenje nije moglo biti završeno u cjelosti, planirani cilj ipak je u dovoljnoj mjeri postignut. Naročito loše vremenske prilike koje su tih dana vladale u čitavom basenu Mediterana, pružile su posadama dovoljno prilika da se priviknu na rad pri teškom moru, kao i da se na teškom moru pokaže tehnička ispravnost i kvalitet brodova, naoružanja i opreme.

Sledeće duže krstarenje preduzeto je avgusta 1935. kada su "Hrabri" i "Osvetnik" posjetili Maltu. Podmornice su isplovile iz Tivta 3. avgusta u 18 časova, a 6. avgusta u 16 sati uplovile su u luku Valeta na Malti. "Hrabri" i "Osvetnik" su se vezali uz britanski matični brod za podmornice "Cyclops" čiji je komandant našim komandantima i oficirima na raspolaganje stavio kabine i sav komfor na svom brodu. Čitava posada naših podmornica takodje je smještena na "Cyclopsu" zajedno sa britanskom, a oficirima je saopšteno da se smatraju počasnim članovima raznih klubova na Malti. Narednog dana razmijenjenje su oficijelne posjete sa britanskim civilnim i vojnim vlastima, a te večeri je glavnokomandujući britanske Sredozemne flote, admiral Viliam Fišer priredio svečanu večeru u čast jugoslovenskih podmorničara. Osmog avgusta jugoslovenske posade razgledale su znamenitosti Malte, a uveče su za njih svečanu večeru priredili britanski oficiri. Narednog dana Jugosloveni su obišli britanske podmornice koje baziraju u Valeti, a uveče su bili gosti na svečanosti koju je u Malteškom klubu za njih priredio jugoslovenski počasni konzul Agius. Narednog jutra "Hrabrog" i "Osvetnika" posjetio je lično komandant Sredozemne flote admiral Viliam Fišer koji se tom prilikom obratio našim podmorničarima:

"Srećni smo što vas vidimo na Malti. Mi smo bili često gosti u vašoj zemlji i nigdje nismo primljeni tako lijepo kao kod vas. Stoga se i veoma radujemo što ste nas posjetili. Ja ću još danas uputiti vašem komandantu Mornarice telegram u kome ću izraziti svoju radost i blagodarnost zbog te posjete. Gledajući vas, lično sam se uvjerio o besprekornom držanju, odličnoj disciplini i vladanju, pa sam ubijeđen da je ovakva posada spremna za sve zadatke. Dozvolite mi da vas pozdravim vašim pozdravom – Pomoz' Bog junaci!"- kazao je admiral Fišer na što su mu naši podmorničari uglas odgovorili: "Bog ti pomogao!". "Hrabri" i "Osvetnik" 10. avgusta u 10 sati napustili su Maltu i par dana kasnije uplovili u Tivat.

Naredne godine "Hrabri" i "Osvetnik" krstarili su od Boke do Krfa. Godine 1937. iz Velike Britanije u Tivat je došla tehnička inspekcija koja je trebalo da procijeni u kakvom su stanju podmornice  Kraljevine Jugoslavije i kako se održavaju. Konstatovano je da su "Hrabri" i "Nebojša" u zadovoljavajućem stanju, dok francuske podmornice kako je navedeno u izvještaju, "zahtijevaju češće remonte".

Tokom avgusta i septembra 1937. preduzeto je još jedno veće združeno krstarenje Sredozemnim morem plovnih jedinice Ratne mornarice ali i jednog odjeljenja Pomorskog vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije. Svrha krstarenja bila je da se brodske posade priviknu na duže vožnje, vježbanje astronomske i navigacije u nepoznatim predjelima i upoznavanje stranih luka i naroda. Na ovom krstarenju učestvovale su podmornice "Hrabri" i "Smeli", razarač "Dubrovnik", pomoćni brod "Spasilac" i matični brod za hidroavione "Zmaj", te tri hidroavina tipa "Dornier Wal". Na čelu ove kombinovane eskadre bio je kapetan bojnog broda Armin Pavić.

Razarač "Dubrovnik" sa ukrcanim komandantom eskadre trebalo je da posjeti Istambul, a podmornice i "Zmaj" Kaneju na Kritu. U Pireju je bilo predvidjeno sjedinjenje ovih brodova i podmornica, kao i odjeljenja hidroaviona koji su po planu, trebali direktno iz Jugoslavije da dolete u luku glavnog grada Grčke. "Spasilac" pod komandom kapetana fregate Konstantina Grubešića je imao naredjenje da izvrši kraće krstarenje u Jonskom moru sa posjetom luci Argostolion, da bi se u slučaju potrebe našao pri ruci hidroavionima za vrijeme njihovog preleta iz Boke Kotorske za Pirej.

Razarač "Dubrovnik" se nakon trodnevne plovidbe do Istambula i četvorodnevnog boravka, gde su naši oficiri predvođeni kapetanom bojnog broda Pavićem imali niz zvaničnih susreta sa visokim predstavnicima civilnih i vojnih vlasti Turske, uputio pored grčkog ostrvu Lemnos – bitnog savezničkog sidrišta i baze tokom Prvog svjetskog rata, ka Pireju ispred koga se narednog dana na otvorenom moru prije ulaska u luku, sjedinio sa tamo već prispjelim podmornicama "Hrabri" i "Smeli" i maticom hidroaviona "Zmaj".

Podmornice "Hrabri" pod komandom poručnika bojnog broda I klase Juraja Bonačija i "Smeli" pod komandom poručnika bojnog broda I klase Milivoja Mužine i "Zmaj" kojim je komandovao kapetan fregate Ervin Fink, krenule su na krstarenje iz Tivta 24. avgusta i dva dana kasnije stigli u luku Kaneja u Suda zalivu na ostrvu Krit. Nakon trodnevnog boravka na Kritu, naši brodovi su po uzburkanom moru doplovili do Pireja gdje su se sjedinili s razaračem "Dubrovnik", u međuvremenu prispjelim iz Turske.

Po uplovljenju u Pirej, uslijedile su uobičajene posjete vojnim i civilnim zvaničnicima Grčke, te svečanost polaganja vijenaca na Spomenik neznanom junaku u Atini. Narednog dana u podne, u obližnu hidro-bazu grčke Mornarice Faleron, sletjeli su jugoslovenski hidroaviona "Dornier Wal", taktičkih brojeva 251, 252 i 254 pod komandom poručnika bojnog broda I klase Eduarda Pikla. Naši hidroavioni proveli su pet sati u vazduhu leteći od Boke Kotorske do Pireja.

Tokom višednevnog boravka u luci grčkog glavnog grada, naši oficiri i mornari obišli su lokalne znamenitoisti, posjetili Arsenal grčke RM u Salamini, kao i najveći grčki ratni brod – oklopni krstaš "Averof". Posebnu čast doživjeli su kada se na svečanom ručku koji je Jugoslovenima u čast, u luksuznom hotelu "Sesil" u Kifisiji priredio podsekretar grčke Ratne mornarice, pojavio i sam premijer Grčke Metaksas. Podmornice "Hrabri" i "Osvetnik" iz Pireja su za Tivat isplovile 4. septembra, a narednog dana to su učinili i "Zmaj" i "Dubrovnik". Na povratku u domovinu u koju su stigli 7. septembra, razarač se zaustavio kod Krfa gdje je u "Plavu grobnicu" u more bačen vijenac i odata počast srpskim vojnicima stradalim u Prvom svjetskom ratu.

"Na opisanom putovanju ispunjeni su svi postavljeni zadaci: posade jedinica privikle su se na duže vožnje, izvršene su vježbe na većim morskim predjelima, a oficirima je pružena prilika da se usavrše u astronomskoj i navigaciji u nepoznatim vodama. Svima je pružena mogućnost da upoznaju strane zemlje i narode. Vazduhoplovnim jedinicama bilo je ovo prvo putovanje u inostranstvo, pa su tom prilikom sakupljena dragocjena iskustva. Za vrijeme cijelog putovanja nije bilo nikakvih zastoja na brodovima i brodskim uređajima. Materijal je odgovarao u svemu postavljenim uslovima. Jedinice su svojim odličnim izgledom svuda svratile na sebe opštu pažnju i bile predmet vrlo povoljnih komentara, kako među stanovništvom posjećenih krajeva, tako i u mnogim člancima u novinama."- rezimirao je zvanični časopis Mornarice Kraljevine Jugoslavije - "Mornarički glasnik", postignuto na ovom, posljednjem masovnijem zajedničkom krstarenju Kraljevske mornarice pred Drugi svetski rat.

Već naredne godine Komanda Mornarice donijela je odluku da "posade intenzivno vježbaju u domaćim vodama" i da će se "održavanju podmornica i obuci posada i dalje poklanjati velika pažnja". Bila je to samo prva posljedica sve težih prilika na međunarodnoj vojno-političkoj sceni – "vjetrova" predstojećih tragičnih dešavanja u Drugom svjetskom ratu  u kojima će ipak, jedna jugoslovenska podmornica nastaviti da se na svoj način, bori do samog kraja i povratka u oslobodjenu domovinu 1945."

 

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 25 queries.