PALUBA
March 28, 2024, 07:54:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: USS Guam (CB-2), bojni krstaš  (Read 579 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: August 02, 2021, 09:50:11 am »

USS Guam (CB-2), bojni krstaš klase Alaska, koji se tokom Drugog svetskog rata nalazio u sastavu američke ratne mornarice. Bio je drugi i poslednji brod iz klase, a drugi brod koji je nosio ime pacifičkog ostrva Gvam. Zahvaljujući tome što je uveden u naoružanje pred kraj rata, tokom borbenih dejstava je imao skromno učešće.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
USS Guam na probnoj vožnji

Brod je bio dug 246,43 m, širine 27,76 m i sa gazom od 9,7 m. Puni deplasman broda iznosio je 34 803 t. Brodski pogon su sačinjavale četiri gasne turbine General Electric, za koje je paru proizvodilo osam kotlova Babcock&Wilcox na tečno gorivo; svaka od turbina je pogonila po jedan osovinski vod. Zahvaljujući ovako koncipiranom pogonu, brod je ostvarivao maksimalnu brzinu plovljenja od 33 čv. Ploveći brzinom od 15 čvorova, brod je ostvarivao daljinu plovljenja od 12 000 nautičkih milja. Na sebi je nosio četiri hidroaviona, koji su bili smešteni u dva hangara.

Brodsko naoružanje činila je primarna artiljerija, devet topova kalibra 305 mm u tri trocevne kupole (dva na pramcu i jedna na krmi) i sekundarne – 12 topova kalibra 130 mm raspoređenih u šest dvocevnih kupola. Od ovih šest kupola, dve su se nalazile u uzdužnici broda, dok se preostalih  četiri nalazilo na uglovima nadgrađa. Laku protivavionsku artiljeriju činilo je 56 topova kalibra 40 mm i 34 topova kalibra 20 mm.

Glavni oklopni pojas bio je debljine od 229 mm, dok su artiljerijske kupole bile zaštićene oklopom debljine 325 mm. Oklopljena paluba bila je debljine 102 mm.

USS Guam je porinut 21. novembra 1943, pri čemu je kuma broda bila supruga guvernera ostrva Gvam, a koji se u to vreme nalazio u japanskom zarobljeništvu. Radovi na opremanju broda završeni su septembra 1944, da bi istog meseca, 17. septembra 1944. brod bio predat američkoj ratnoj mornarici. Ostalo je zapisano da je brod koštao 67 053 828 američkih dolara.

Nakon što je 17. januara 1945. isplovio iz Filadelfije, prošao je kroz Panamski kanal i krenuo ka Perl Harburu, kako bi se priključio Pacifičkooj floti. Sa Havaja 3. marta isplovljava za Ulihi, gde stiže 13. marta i pridružuje se prvom brodu iz svoje klase, bojnom krstašu USS Alaska. Ubrzo potom, USS Guam i ostatak sastava Task Force 58, glavne udarne snage američke ratne mornarice pod komandom admirala Radforda, isplovila je u pohod na japanska ostrva Kjušu i Šikoku. Pred japanska ostrva su stigli u jutro 18. marta i ubrzo bili napadnuti japanskim kamikazama i bombarderima U ovim napadima teško je oštećen nosač aviona USS Franklin, pa Guam dobija zadatak da ga isprati nazad u luku, što će potrajati do 22. marta.

Nakon izvršenog zadatka pratnje oštećenog nosača aviona, USS Guam se vraća u sastav TF58 i plovi ka Okinavi. U noći 27/28. marta, USS Guam i ostatak 16. diviziona krstarica bombarduje aerodrom na ostrvu Minamidajto. Nakon završetka bombardovanja, USS Guam se vraća u zaštitu nosača aviona koji su dejstvovali u vodama oko ostrva Nansei Šoto. Nakon toga, 11. maja kreće za Ulihi radi izvršenja opravki, kao i radi popune municijom i zalihama. Nakon izvršene popune, USS Guam plovi ka Okinavi, pošto je pridodat TF 38.4 Holzijeve 3. flote. Ploveći u ovom sastavu, USS Guam pruža PVO nosačima aviona dok ovi šalju avione u napade na japanske položaje na ostrvu Kjušu. Nakon što su 9. juna sat i po vremena bombardovali Oki Daito, USS Guam i  Alaska plove ka ostrvu Lejte, gde stižu 13. juna.

U julu mesecu USS Guam plovi za Okinavu, gde ulazi u sastav TF 95, gde obavlja dužnost komandnog broda; u ovom sastavu nalazi se i USS Alaska. Ova dva bojna krstaša su  16. jula upućeni u akciju u Istočno kinesko i Žuto more, sa zadatkom potapanja japanskog brodovlja. Međutim, učinak nije bio sjajan i 23. jula se vraćaju u sastav flote. Nakon toga ulaze u plovni sastav koji je u svom sastavu imao tri bojna broda i tri eskortna nosača aviona, sa zadatkom izvršenja jednog obimnog napada na ušću reke Jangce, kod Šangaja. I ova operacija je imala skromne rezultate, tako da su se 7. avgusta vratili na Okinavu.

Ubrzo po povratku na Okinavu, USS Guam postaje komandni brod plovnog sastava kojim je komandovao kontraadmiral Lou. Jedinica je dobila zadatak pokazivanja prisustva u regionu, uključujući i luke Cingtao, Port Artur i Dalian. Bojni krstaš USS Guam je 8. septembra uplovio u korejsku luku Jinsen, kako bi potpomogao okupaciju zemlje. Iz Jinsena isplovljava 14. novembra i plovi ka San Francisko, sa zadatkom transporta grupe američkih vojnika nazad u SAD. U San Francisko uplovljava 3. decembra, a dva dana kasnije plovi za Bajone u Nju Džersiju, gde uplovljava dve nedelje kasnije. Ovde će ostati sve do izlaska iz naoružanja, 17. februara 1947; tada prelazi u Atlantsku rezervnu flotu, gde će biti sve do 1. juna 1960, kada je izbrisan iz flotne liste. U staro gvožđe je prodat 24. maja 1961. za 423 076 dolara.


* USS Guam.jpg (111.62 KB, 800x556 - viewed 2 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 06:18:39 pm by Rade » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: August 25, 2021, 09:55:19 am »

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 23 queries.