PALUBA
March 28, 2024, 09:05:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Protivavionski artiljerijsko-raketni sistem "2K22 Tunguska"  (Read 84976 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #45 on: February 02, 2017, 02:06:04 pm »

Kuda puca bilo koje cevno vatreno oružje zavisi od toga ko i kako nišani. Višecevno oružje obično ima određeni mali ugao pod kojim su cevi međusobno postavljene po horizontali, tako da se na određenoj udaljenosti od usta cevi putanja zrna iz nekoliko cevi stiče u jednoj tački, tj. poravnava. Da li je to ustvari i bilo pitanje? Kuda oružje bije/puca/tuče takođe zavisi od elevacije (elevacija je ugao pod kojim se nalazi cev oružja, po pravilu je od 0 do 90*, tj. od strogo horizontalnog, pa do pravog ugla u odnosu na horizontalu, tj. vertikalni ugao podizanja cevi. Elevacija ispod horizontale naziva se depresija. Obično cevno art. oružje/oruđe ima mogućnost nevelike negativne elevacije, npr. (1*,3*, odnosno 5, pa do npr. 15* depresije) Zavisi od potreba taktičke upotrebe. Obično brdska oružja/oruđa imaju značajniju depresiju. Npr., Yu haubica M-56 ima depresiju 12-15*, da bi, postavljena navr` brda, mogla gađati neprijatelja koji je na padini ispod vatrenog položaja. Ima oružja/oruđa koja mogu pucati i preko 90* elevacije,(zabacivati malko preko glave) - (25mm Contraves sea zenith, itd).

Šta je oružje, a šta oruđe,  po čemu se i zašto oružje razlikuje od oruđa - nađi sam.

Sem elevacije, postoji i azimut, /rus. ugao mesta/, u vezi horizontalnog polja dejstva oružja/oruđa. U odnosu na mogućnost punog kružnog, 360* delovanja, vatreno oružje/oruđe obično ima određeni sektor (kružni isečak) horizontalnog dejstva, dakle manji od 360*. Obična puška puca kako je okreneš u rukama, i pravo i gore i dole, pa i prema sebi.  Savremena art. oruđa često, ali ne i uvek, imaju puno kružno polje dejstva, mada ne u svim uglovima elevacije (zbog točkova, krakova lafeta ili drugih prepreka, uključujući to da ne ne smeju opaliti po sopstvenoj posluzi), u ljude iza, itd. Protivavionska oružja po pravilu imaju kružno horizontalno polje dejstva, da bi pratila cilj u vazduhu, kakav god da je. PA topovi su danas ograničeni na mali ili manji srednji kalibar, 20-30-40-57mm, jer se češće koriste razne rakete. Kalibar je uobičajeni naziv za prečnik cevi na najvećem delu njene dužine. Taj prečnik je udaljenost od polja do polja olučenog oružja, koje ima polje i dolinu navoja u cevi. Kod glatke cevi je to puni prečnik, udaljenost, jer nema navoja. Pogledaj bilo koju sačmaru, ili vodovodnu cev, ili bilo koju običnu cev. Može i slamka za sok, pa i cigara, u odsustvu druge cevi.

Stojane, a `es` ti bio u vojsci uopšte, uopće, ili kako hoćeš? Malo me čude tvoja pitanja!
« Last Edit: February 02, 2017, 02:12:43 pm by kumbor » Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #46 on: February 02, 2017, 02:13:27 pm »

Nisam sluzio vojsku, ali i da jesam, opet bih isto pitao, jer mi je jedan pilot rekao da se svaka cev moze podesiti inbus kljucem tako da npr. na 600 m. meci mogu pogadjati metu npr. sa pola metra razlike u pogodku.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #47 on: February 02, 2017, 02:26:49 pm »

Nisam sluzio vojsku, ali i da jesam, opet bih isto pitao, jer mi je jedan pilot rekao da se svaka cev moze podesiti inbus kljucem tako da npr. na 600 m. meci mogu pogadjati metu npr. sa pola metra razlike u pogodku.

Tako je bilo u vazdušnoj Bici za Britaniju 1940. 8 Mitraljeza Spitfirea bilo je postavljeno tako da se putanja zrna  iz svih osam mitraljeza oba krila stiče u jednoj tački na 300, ili 500m, ili kako već, nije bitno tačno na koliko, već sama činjenica. Svakako da je to unutar nekog efektivnog dometa. Valjda se to moglo i podešavati, ključem ili lakim udarom, ili kako već. Kako je sa Tunguskom, treba možda pitati Tunguze, pleme, ili reku kojima sistem duguje ime. Nemam pojma Grin Svejedno, sad bar znamo da "Tunguzija" stvarno postoji. Nema veze sa zadnjicom koja je "Tu". Negde od Altaja na Sever, pa desno kod Albukerkija (što reče Duško Dugouško/Zekoslav Mrkva). Grin
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #48 on: February 02, 2017, 03:15:05 pm »

Mislim da je jedna od verzija "Mustanga" PB-51 imala cak 12 mitraljeza. Zamisli da to podesis da na 600 m puca sa razlikom od dva metra pogodka. Pokrio bi prostor od 24 metra. Kako li bi bilo pesadiji koju bi zatekao na brisanom prostoru sa tim.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #49 on: February 02, 2017, 03:32:27 pm »

Ne sječam se gde sam video kako se bi trebalo podesiti da se pokriva prostor.. inače nije baš sve u točku nego postoji neko pravilo da se pokriva što veči prostor..
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #50 on: February 02, 2017, 03:55:07 pm »

Ne sječam se gde sam video kako se bi trebalo podesiti da se pokriva prostor.. inače nije baš sve u točku nego postoji neko pravilo da se pokriva što veči prostor..
Božo, uvaženi, što reče  da ćeš svratiti u Beograd koncem Januara što prođe, (kada smožeš, javni mi na mail), ja mislim da zradi balističnih osobenosti se vsako višecevno orudije "upucava" (rus. "поверяется/поверять", engl... ne mogu naći šta, možda "boresighted") tako da se sve putanje stiču v jednoj točke, t.j. v jednom kroge sravniteljno malog prečnika/dijametra, na opredeljeno rastojanje. Da, "boresighted to", say, 500m"  Tako za ciljeve u vazduhu, a na zemlji, ne znam. Mislim da J-21Jastreb imel "upucani" mitraljezi M3 na jednu tačku na 500m, možda. Krug 500/1000mm, možda, a to i jeste isto što i jedna tačka.
« Last Edit: February 02, 2017, 04:13:08 pm by kumbor » Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #51 on: February 02, 2017, 04:26:28 pm »

Quote
Negde od Altaja na Sever, pa desno kod Albukerkija (što reče Duško Dugouško/Zekoslav Mrkva)
Ta molim vas, pa to vam je Alberkojki! Budimo precizni, molim. angel
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #52 on: February 02, 2017, 04:36:26 pm »

Evo ga uputstvo za upucavanje mitraljeza na P-47.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_harmonisation


* P-47_gun_harmonization_1945_page_35.jpg (828.53 KB, 1946x2470 - viewed 202 times.)

* P-47_gun_harmonization_-_two_types.jpg (199.11 KB, 863x1189 - viewed 173 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #53 on: February 02, 2017, 05:16:04 pm »

Quote
Negde od Altaja na Sever, pa desno kod Albukerkija (što reče Duško Dugouško/Zekoslav Mrkva)
Ta molim vas, pa to vam je Alberkojki! Budimo precizni, molim. angel

Pravila spelovanja/speliranja/ ili špiljeologije (možda) govore da se grad u državi New Mexico zove Albuquerque! . Znači, stvarno je Zekoslavu tribalo skrenuti desno kod Albuquerque-a, jer tutena se ne poštivaju pravila imenske promjene. Aj` vi što se dičite poštovanjem izvornoga pisoslova - pročitajte brzo, brže, tako vam dičnoga tisućljetnjega Naziona, ako nemate preče rabote. Nadam se lipoj zabavi i traćenju virtual space-a ozbiljnih članova Foruma. marinero  Мени је лако.  Ја кажем Албукерки, мијењам га по свих седам падежа, и цили свит ме разуме.

Moradoh odgovoriti.

Ajmo ljudi, dosta. Odaljismo se od Tunguske na Čukotku. A tamo nema PVO, a ni PZO sistema, sve je mrzlo, i ima više tuljana no ljudi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #54 on: February 02, 2017, 05:34:54 pm »

Evo ga uputstvo za upucavanje mitraljeza na P-47.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

https://en.wikipedia.org/wiki/Gun_harmonisation

Jasno. naročito to da se, ako se putanje zrna u jednoj tački stiču, da se potom ponovo razilaze. Tako se može birati način pokrivanja cilja. Važi kako za 12,7mm M2/3, tako i za 2S6M. Fizika.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: February 02, 2017, 06:04:29 pm »

Evo našao što sam mislio.

Na ovoj strani su opisane sve varijante, od toga da se svi mitraljezi upucaju na točku  npr 400 m

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Do pre mišljene, gde se unutrašnji mitraljezi upucaju na 300 m, vanjski na 400 m da se pokriva veči prostor

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1 A7-A8set2.jpg (91.86 KB, 1023x908 - viewed 166 times.)

* 2 Fig6_Rotated.jpg (60.01 KB, 737x563 - viewed 161 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #56 on: February 02, 2017, 06:13:16 pm »

Gledao sam, pre par godina, na Diskaveruju pričali sa pilotima P-51 i P-47. Svi su rekli da su tražili od mehaničara da im tako nameste mitraljeze da zrna prolaze kroz zamišljeni krug na određenoj daljini. Niko nije tražio da se pokriva veća površina već da imaju moć da "pokidaju" metu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #57 on: February 02, 2017, 08:40:04 pm »

Džabe mi pametujemo sada o tome šta bi možda bilo bolje - iskustvo i nauka su kazali kako treba upucavati višecevna oružja (avione i šiljke), pa su nastali pravilnici za takvu vrstu rabote.

Nego, da se vratimo na tungusku pregledao sam mnoge slike i čini se da na nekima ima 2 jednocevna topa, a na nekima 2 dvocevna topa.
Bitno je naglasiti da dvocevni topovi nisu nisu u istoj ravni. Jedan top je povučen unazad!
Evo jedna slika koju sam uslikao u St Petersburgu, u vojnom muzeju. Lepo se vide dva dvocevna topa. Vanjski topovi su uvučeni u odnosu na unutrašnje i imaju neke zaštitnike na vrhu cevi.




* IMG_5941.JPG (760.77 KB, 2048x1536 - viewed 208 times.)
Logged
stojan1974
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 176


« Reply #58 on: December 06, 2017, 03:26:46 pm »

Moze li jedan instant odgovor......koja je duzina zrna za TUNGUSKU ? Znaci....bez caure.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #59 on: September 06, 2018, 07:46:37 pm »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/lU4oMiFK-4c?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.