PALUBA
April 26, 2024, 10:01:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Bistatički "multi-link" radarski sistem 52E6MU "Struna-1"/Barijera E  (Read 834 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 685



« on: August 18, 2021, 07:19:58 pm »

Bistatički "multi-link" radarski sistem 52E6MU "Struna-1"/Barijera E

Radarski sistem za rano upozoravanje na niskim nadmorskim visinama 52E6MU bio je jedan od najneobičnijih, ali i najzanimljivijih eksponata na izložbi MAKS 2007. Ovaj sistem je razvila kompanija NNIIRT, sa sedištem u Nižnjem Novgorodu, sada filijali akcionarskog društva "Almaz-Antei" sa sedištem u Moskvi. 52E6MU se serijski proizvodi za oružane snage Ruske Federacije.

Namena ovog radarskog sistema je da obezbedi zaštitu granica određenog geografskog područja, kao što je nacionalna geografska granica, urbano područje, određeno ograničeno područje, planinski prevoj, obalni zaliv ili ušće, protiv nisko letećih ciljeva malog radarskog poprečnog preseka (RCS), uključujući krstareće rakete, nisko uočljive avione (VLO-stelt), lake avione, ultralake avione, krilca sa pogonom, padobranske specijalne snage, balone i druge nisko leteće ciljeve.
52E6MU je u suštini novi stil radarskog sistema, zasnovan na bistatičkoj radarskoj tehnologiji.

Zbog "inverznog kvadratnog zakona" i ograničenog efekta rasipanja talasa "prema napred" koji se vidi u bistatičkim sistemima (predajnik i prijemnik odvojeni), zapremina prostora između predajnika i prijemnika ima dovoljnu snagu električnog polja da dozvoli pouzdanu detekciju ciljeva koje je inače teško otkriti pomoću konvencionalnih monostatičkih radara (prijemnik i predajnik na istom mestu), a koji su ograničeni fizikom "inverznog četvrtog kvadratnog zakona" rasipanja signala. Ruski izvori tvrde da je efektivni bistatički radarski potpis ciljeva u ovom režimu 2 do 3 puta veći od monostatičkog potpisa (odraza) istog cilja. Oni su takođe izjavili da je to u velikoj meri nezavisno od performansi površinskog premaza (za stelt letelice), omogućavajući otkrivanje slabo uočljivih ciljeva.

Jedinstvena karakteristika dizajna 52E6MU je to što je njegov izvor snage prenosa radio-komunikacioni relejni kanal koji radi u konvencionalnom režimu prenosa od tačke do tačke, prenoseći redovan digitalni i komunikacioni saobraćaj. Zračena snaga je izuzetno niska, što takođe dozvoljava raspoređivanje komponenti sistema u neposrednoj blizini urbanih ili drugih naseljenih područja.

Rad na prvoj varijanti sistema, označenom sa 52E6 Struna 1, koju je izveo NNIIRT, završen je 1999. godine; Istraživači NIIRT-a nastavljaju razvoj kako bi dodatno poboljšali operativne parametre i parametre performansi.

Sistem radi na frekvenciji od 450 MHz, mada drugi izvori tvrde da se nalazi u opsegu frekvencija između 390 do 430 MHz.
Verovatnoća otkrivanja cilja je navedena na 0,8 do 0,9, pri stopi lažnog alarma od 1 lažne detekcije u intervalu od 72 sata.
Prva varijanta ima navedeni radni vek od 40.000 sati između remonta.
Površina pokrivenosti za prvu varijantu sistema navedena je na 50 do 400 km, zavisno od broja stanica povezanih na razdaljinama do 50 km.

Trenutna varijanta, koja je u serijskoj proizvodnji za oružane snage Ruske Federacije, označena je industrijskim kodom 52E6MU i veruje se da će se nazvati Struna-1MU.

Trenutne verzije ovog jedinstvenog radarskog sistema, koje se potencijalnim stranim kupcima nude pod izvoznom oznakom Barrier-E, mogu stvoriti pokrivenost do 400 km u dužini, gde se sve informacije primaju, obrađuju i prikazuju na jednoj radnoj stanici.
Ovaj dizajn je u suštini bistatički radarski sistem koji dozvoljava rad u više raspona. Softver za obradu može odrediti visinu cilja i pravac leta, a takođe vrši i identifikaciju i klasifikaciju u ciljeva prema kategorijama. Dužina jednog raspona između dve stanice je do 50 km.
Širina otiska pokrivenosti jednim rasponom je između 1,5 i 8 km, zavisno od vrste mete i udaljenosti od odašiljačke antene. Pokrivenost nadmorske visine je između 30 m i 7 km.

Prijemna antena je ravna rešetka sa dipolima, postavljenim na ravnoj rešetci dimenzija 5 x 2,5 metra. Antena se nalazi na nosećoj rešetkastoj konstrukciji ukupne visine otprilike 25 m, uključujući ram u koji je ugrađena antena i 10 do 11 strukturnih okvira. Antensko postolje sačinjava niz od 32 dipola, u 4 reda po 8 dipola. Hardver prijemnika ugrađen je u kućište u kutijastog oblika postavljeno na zadnjoj strani antene.

Tipična pokrivenost područja velike gustine nastaje postavljanjem raspona stanica za prijem/predaju u dva paralelna lanca, odvojena od 10 do 11 km, pri čemu su stanice u svakom rasponu odvojene udaljenošću od 40 do 50 km.
Maksimalno je moguće povezati na jednu operatorsku staniuc (RMO) do 10 primo-predajnih antenskih parova - raspona (PPP).

Prijemno-predajna stanica, nazvana PPP (Priyomno-Peredayushchiy Post), nalazi se uz svaki podsistem antena/jarbol. Svaki PPP modul ima potrošnju energije od 0,8 kW.

Za kompletan sistem potrebna je samo jedna operaterska stanica, nazvana RMO (Rabocheye Mesto Operatora). Izlazi prijemnika koje prikupljaju sve stanice u sistemu se putem ugrađenih komunikacionih kanala prenose do RMO sistema za obradu podataka, koji vrši praćenje i prikazuje izlaze za operatera. Svaki RMO modul ima potrošnju energije od 0,3 kilovata.

Softver za obradu može identifikovati i klasifikovati četiri kategorije ciljeva - lake avione, teške avione, helikoptere i krstareće rakete; drugi izvori tvrde da ima pet kategorija, gde se teški avioni razvrstavaju u lovce i bombardere.

Sistem 52E6MU Struna 1MU generiše prenos podataka o ciljevima u intervalima od 1 sekunde.

Tačnost praćenja ciljeva je 80 - 200 m normalno prema liniji usmeravanja raspona. Drugi izvori tvrde da sistem određuje koordinate vazdušnih ciljeva i kinematičke parametre sa tačnošću od 2.100 m duž dužine raspona, 170 m normalno na bisektrisu (sredinu) raspona, 1° po azimutu i ​​5,8 m/s po brzini.

Navodi se da je verovatnoća otkrivanja cilja 0,89. Pet ciljeva se može pojedinačno pratiti u svakom rasponu. Proizvođač tvrdi da postoji jedan lažni alarm u intervalu od 72 sata. Servisni interval u neprekidnom radu je 2.500 sati. Zahtevi osoblja su jedan operater po kontejneru za RMO i jedan tehničar po kontejneru za PPP.


Slika 1: Primo-predajni antenski sistem (PPP)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Ilustracija funkcionisanja sistema

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Unutrašnjost kabine PPP jedne primopredajne radarske stanice

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Unutrašnjost kabine RMO jednog radarskog sistema sa uvezanih do 10 primopredajnih stanica PPP

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Struna 1 slika 1.jpg (223.52 KB, 768x628 - viewed 2 times.)

* STruna-1 ilustracija.jpg (64.17 KB, 800x539 - viewed 4 times.)

* Struna 1 PPP kontejner.jpg (410.2 KB, 768x506 - viewed 2 times.)

* STruna 1 RMO kontejner.jpg (718.49 KB, 768x1088 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 22 queries.