PALUBA
April 26, 2024, 04:02:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi Grčke i Turske  (Read 64226 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #315 on: July 21, 2021, 07:17:55 am »



SAD o nameri Erdogana: Provokativno, neprihvatljivo


Državni sekretar SAD Entoni Blinken namere turskog predsednika i lidera kiparskih Turaka nazvao "provokativnim" i "neprihvatljivim."

Naime, pedsednik Turske Redžep Tajia Erdogan i lider kiparskih Turaka Ersin Tatar nameravaju da otvore deo kiparskog grada Famagusta, koji kontroliše Turska.

On je ocenio da SAD rade sa partnerima koji slično razmišljaju po pitanju ove zabrinjavajuće situacije, da su u kontaktima sa zemljama iz Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kao i da će zahtevati snažan odgovor, preneo je Rojters.

U utorak je Tatar, blizak saveznik Ankare, rekao da postoji plan da vlasti da ukinu vojni status za deo oblasti, dodavši da će oko 3,5 odsto grada imati zagarantovan civilni status.

Ministarstvo spoljnih poslova Grčke je izdao saopštenje u kojem osuđuje ovaj potez.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #316 on: July 21, 2021, 11:22:28 am »



Quote
Erdogan: We will defend our rights in Cyprus till the end

New negotiations on Cyprus can only be carried out between the two states, says Turkey’s President Erdogan in TRNC’s Lefkosa.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #317 on: July 21, 2021, 11:25:58 am »

Francuzi protiv "Erdoganovog plana" na Kipru
SREDA, 21.07.2021.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan izrazio je podršku Kipru, u kome kiparski Turci žele da ponovo otvore napušteni grad Varošu.

Le Drijan je rekao da je o ovom pitanju razgovarao 20. jula sa svojim kiparskim kolegom i da će ovu temu pokrenuti na sastancima Ujedinjenih nacija.

Grad Varoša napušten je od rata 1974. godine kada je ostrvo razdvojeno. Kiparski predsednik Nikos Anastasijadis opisao je potez Turaka kao "nezakonit i neprihvatljiv".

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #318 on: July 21, 2021, 11:41:09 am »

Turska obnavlja glamurozno odmaralište na Kipru, a iza svega se kriju sultanove imperijalističke ambicije
Jutarnji list 21.07.2021.

Od turske invazije na Kipar prošle su četiri decenije. Za to vreme brojna naselja na Kipru, oko demarkcione linije, ostavljena su da trunu.

Obnova jednog on njih, Varoše, nekadašnjeg glamuroznog odmarališta za svetski džet-set došla je kao iznenađenje. Plan obnove je podržao lično presednik Turske, Redžep Taip Erdogan. I dok jedni vide u ovome znak da za Kipar dolaze bolja vremena, drugi ukazuju da je to u suštini Erdoganov "trojanski konj" čiji je cilj da učvrsti poziciju Turske na severu Kipra koji je od vremena invazije de fakto nezavisna država iako nema međunarodno priznanje, piše britanski Gardijan, a prenosi hrvatski "Jutarnji list".

Od grada duhova do turističkog centra

"Želite da se vozite ili ćete hodati?", pita Sejki Mindik. Gradski službenik po jakom julskom suncu pokazuje na višebojne bicikle poređane nedaleko od policijske rampe na ulazu u Varošu. "Ima toliko toga što se može videti. Turisti vole da borave ovde", kaže.

Ne tako davno sama ideja da bi najpoznatiji grad duhova na istočnom Mediteranu mogao da postane tematski park u stilu 21. veka nije bila zamisliva. U više od četiri decenije nije bilo gotovo nikakvog života unutar ratnih ruševina koje su bile ostavljene zubu vremena. Ali na severu Kipra, kako piše britanski list, koji je okupiran od strane turskih snaga, transformacija je na putu. Na lokaciji čija sudbina bi mogla biti faktor promene u pokušaju da se podeljeno ostrvo ponovno ujedini, građevinski radnici su vredno radili: postavljali su cement, uklanjali krhotine, obnavljali zgrade koje su bile nevidljive javnosti otkad je Ankara poslala vojne trupe i tenkove 1974. godine.

U ulici Demokratijas, pored zgrada koje su 47 godina propadale nakon što su njihovi stanovnici grčki Kiprani bili prisiljeni na beg, pokretni kiosk s hranom nudi kolače i sokove onima koji žele da posmatraju ostatke konflikta: na delu plaže pored hotela kojeg je priroda prisvojila, vlasti turskih Kiprana su postavile stolove, kišobrane i stolice.

Sve su to sitni znaci bitke za odmaralište, koje je, pre nego je nastradalo u geopolitičkim igrama, bilo najglamuroznija destinacija na Mediteranu. Ovde, na poznatoj peskovitoj plaži su ležali Elizabet Tejlor i Ričard Barton. Ovdje je Pol Njuman uživao u tirkiznom moru kad je u leto 1960. snimao film "Egzodus". Ovde je evropska elita dolazila sve dok desničarski ekstremisti koji su želeli ujedinjenje sa Grčkom nisu organizovali neuspešan puč uz podršku pukovnika koji su tad vladali u Atini, na šta je Turska uzvratila sa invazijom.

Dolazak kao provokacija

Sve dok Ankara nije zaprepastila diplomate prošle godine s najavom da će Varoša biti opet delomično otvorena, jednom živahna enklava grada Famaguste, koja je u najboljim danima bila dom za oko 40.000 Grka, nalazila se iza bodljikave žice, simbola podele, ali isto tako i nade za njene bivše stanovnike koji su optimistični da barem nije ponovno okupirana kao drugi delovi teritorije koji su osvojeni 1974. U ovakvoj situaciji je na Kipar je došao turski predsednik Redžep Tajip Erdogan kako bi obeležio godišnjicu napada u utorak. U potezu koji je naišao na osude iz Evropske unije, turski predsednik je podržao predlog Ersina Tatara o dve države kao rešenju kiparskog problema.

U petak, nakon jutarnjih molitvi, obećao je "dobre vesti" za odmetnutu republiku, ukazujući na potencijalno važne izjave kad se u Nikoziji obrati parlamentu turskih Kiprana. Otkad je ova republika jednostrano proglasila samostalnost 1983, priznaje je samo Turska, što je dovelo do dugogodišnje međunarodne izolacije za populaciju koja nije samo umanjena politikom preseljenja nego i sve više zavisna od Ankare od koje traže pomoć. Ovog meseca Brisel je ponovio da bilo koje rešenje koje ide protiv nastojanja da se opet ujedine dve etničke zajednice u dvozonsku i dvodruštvenu federaciju nije prihvatljivo.

- Želim da ponovim da nikad nećemo prihvatiti rešenje o dve države - rekla je presednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, uz insistiranje da će evropski blok od 27 država pažljivo posmatrati Erdoganovu posetu.

Varoša u središtu političkih igara

Za mnoge, promene u Varoši reflektuju frustracije turskih Kiprana desetinama neuspešnih razgovora. U 2004, kad je Kipar došao najbliže dosad da osigura mirovni sporazum pod vodstvom Kofija Anana, manjinska zajednica je većinski glasala za taj plan. Grčki Kiprani su ga odbacili. Napori iz prošle godine da se pronađe zajednički jezik kako bi se pokrenuli pregovori nisu bili uspešni. Postepena komercijalizacija Varoše se takođe posmatra kao deo šire Erdoganove politike da poboljša uticaj Ankare u vreme kad postoje potencijalno eksplozivne tenzije oko tvrdnji da će energetska prava na istočnom Mediteranu biti data kompanijama iz inostranstva.

- To je deo šire turske strategije, koja se sprovodi zadnjih godina, da se kreira situacija na terenu koja bi poboljšala poziciju u pregovorima - kaže Hjubert Faustman, profesor istorije i politike na Univerzitetu u Nikoziji na međunarodno priznatom južnom delu ostrva - To se očigledno radi da bi se zadovoljili nacionalisti u Turskoj i to na vrlo uvredljiv način za vladu Nikosa Anistasidesa.

Danas je tamo malo mesta koja podsećaju na bol i patnju kroz koju su prošli grčki Kiprani, kada su preko noći postali izbeglice, dok su teško naoružani turski vojnici napredovali preko Mesaorijske ravnice prema istočnom lučkom gradu. Priče o domovima koji su izgubljeni u popodnevnim satima, hrani koja je ostala na stolovima, vrednim predmetima koji su naglo sakriveni prije nego su stanovnici pobegli s malo više od odeće na svojim leđima su dobro poznate.

- Šta reći? - kaže Aleksandra Orfanu dok se vraća u Varošu da bi videla grad i pronašla fotografiju koja je snimljena na dan njene veridbe sa suprugom Sotirisom, a koju je pronašao doktor koji je turski Kipranin i želi da joj je vrati - Gubitak, gubitak, gubitak, to je ono što osećam - kaže ona dok posmatra građevine zamrznute u vremenu - Živeli smo u selu u blizini, ali smo svaki dan dolazili ovde. Mogu da se setim kako sam ćerku vodila u osnovnu školu kao da je bilo juče.

Ana Marangu, čija je porodica svako leto provodila u gradu, među onima je koji su pobegli u papučama, kupaćem kostimu i majici 14. avgusta 1974. kad je Ankara pokrenula drugu fazu svoje "mirovne operacije" u vojnom manevru kojim su turske jedinice okupirale 37 odsto ostrva. U sedamdesetoj godini života ona jasno može da se priseti kako je pila sokove na tremu vile iz koje su ona i njena rodbina pobegli.

- Stigli smo do britanske baze. Svi su rekli da ćemo se vratiti za nekoliko sati - kaže Marangu, poznata arheološkinja i istoričarka umetnosti.

U decembru, kad je Erdogan izrazio svoju nameru da uživa u pikniku u delu Famaguste koji je nekad bio ograđen ogradom ona mu je odgovorila u emotivnom videu koji je postao vrlo popularan i podsetila ga da to nije njegova domovina niti turskih investitora i naseljenika, nego pripada grčkim Kipranima koji su je ranije nastanjivali.

- Kloni se od Kipra, od grčkih Kiprana i turskih Kiprana i poštuj naša ljudska prava. Naše je pravo da donesemo ljubav i mir opet nazad u našu zemlju, uz poštovanje jednih prema drugima, prihvatanje naših sličnosti i naših razlika. Možemo da radimo zajedno dok god se držiš podalje od naše zemlje - kaže ona u video snimku.

"Sve ili ništa"

Marangu je među osnivačima pokreta Famagusta za Kipar koji se nedavno nadmetao na parlamentarnim izborima. Ona tvrdi da su grčke kiparske administracije na pregovorima nastupale s pozicije "sve ili ništa".

- Famagusta je uvek bila poseban slučaj - kaže ona dodajući da bi dogovor koji bi prekinuo neslaganja oko teritorije mogao da odigra odlučujuću ulogu u postizanju sporazuma - Bila je pod turskom vojnom okupacijom i nikad nije pripadala Turskoj republici Severnog Kipra. Postojala je UN-ova rezolucija kojom se tražilo da bude vraćena stvarnim vlasnicima. To nam je bilo ponuđeno 7 puta, uključujući 1978. kad smo se mogli vratiti u domove, ali uvek postojao taj pristup "sve ili ništa"

Anastasiadesova vlada je kažnjena i kod kuće i u inostranstvu zbog svog nezinteresovanog odnosa prema mirovnim pregovorima. U 2017. lider grčkih Kiprana je navodno napustio pregovore kad je umereni turski Kipranin Mustafa Akinči bio spreman na dotad neviđene ustupke. Ipak, mogućnost rešenja situacije s kreiranjem dve države ne prihvataju ni turski Kiprani, od kojih su mnogi začuđeni činjenicom što će grad duhova koji nikad nije bio njihov sada biti otvoren za turiste.

- Ovo mesto ne pripada nama. Pravi vlasnici bi trebalo da se vrate. Trebali bismo zajedno da živimo na Kipru - kaže Peril Emirogluari.

Erdogan je najavio da će izvršiti uticaj na grčke Kiprane da se vrate kućama. Više od 300 osoba je već podnelo zahtev komisiji na severu Kipra kako bi povratili nekretnine, a to bi Tursku moglo da košta milijarde. Ako ne uspeju na lokalnim sudovima, obratiće se Evropskom sudu za ljudska prava.

- Grčkim Kipranima je oduzeto njihovo pravo da koriste svoju imovinu i ja pozivam sve da se usprotive vladinoj politici - kaže Ahilej Demetriades vodeći advokat koji se bavi ljudskim pravima na ostrvu, a koji je takođe u detinjstvu boravio u Famagusti. Mogući kandidat na sledećim predsedničkim izborima, 60-godišnjak ostaje optimističan uprkos svim ukazateljima koji ukazuju na dublju podelu. Kipar je, kaže on, premali da bi bio podeljen i postoji potreba za mirom.

- U interesu je obe zajednice da reše problem Kipra. Možda se nalazimo u zamrznutom konfliktu, ali smo još uvek u konfliktu. Varoša je svetionik koji će nam pokazati put. Ako ga izgubimo, gubimo naš put prema rešenju - uveren je on.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #319 on: July 21, 2021, 05:52:25 pm »

Kipar trazi pomoć UN oko Varoše
Tanjug 21.07.2021.

Kipar je zatražio pomoć od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija zbog prenosa dela jednog napuštenog priobalnog grada na tom etnički podeljenom ostrvu, pod kontrolu kiparskih Turaka, izjavio je danas kiparski ministar spoljnih poslova.

Vlasti kiparskih Turaka i Turske saopštile su u utorak da će mali deo grada Varoša, napuštenog već 47 godina, biti stavljen pod civilnu kontrolu, čime će se ukinuti vojni status za deo te oblasti, prenosi agencija Rojters.

"Ovo je očigledno kršenje rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i imaće negativan uticaj na napore koji su u toku da se ponovo pokrenu razgovori", rekao je kiparski ministar spoljnih poslova Nikos Hristodulides nakon sastanka sa grčkim kolegom Nikosom Dendijasom.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #320 on: July 22, 2021, 05:30:41 am »

Amerika odbacuje sve opcije koje uključuju dve države za Kipar
Tanjug 22.07.2021.

Sjedinjene Američke Države odbacuju bilo kakvo rešenje za Kipar koje bi uključivalo dve države, što je ovih dana predložio turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, rekla je američka podsekretarka za politička pitanja Viktoria Nuland.

Upitana tokom parlamentarnog saslušanja o tome odbacuje li američka administracija takvu opciju, Nuland je rekla: "Da, apsolutno". "Mišljenja smo da samo proces koji bi vodili Kiprani, obe zone i obe zajednice, može doneti mir i stabilnost na Kipru", rekla je američka podsekretarka za politička pitanja, prenosi Rojters.

Tokom posete severnom, turskom delu Kipra turski predsednik Erdogan rekao je da se "nikakav napredak u pregovorima ne može napraviti ako se ne prihvati da postoje dva naroda i dve države" na ostrvu.

Kipar je podeljen između Republike Kipar, članice Evropske unije, koja ima vlast na južnom delu ostrva, i samoproglašene Turske Republike Severni Kipar, proglašene 1983., koju jedino priznaje Turska. Turski predsednik je takođe proglasio nastavak ponovnog otvaranja Varoše, fantomskog grada simbola podela na ovom mediteranskom ostrvu. Pregovori o sudbini Kipra u zastoju su od 2017. U aprilu je pokušaj ponovnog pokretanja razgovora u organizaciji UN, koje nadgledaju tampon-zonu između dva dela ostrva, završio neuspehom.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #321 on: July 22, 2021, 09:48:47 am »



Quote
Washington condemns "provocative" decision to partially reopen Cyprus' Varosha

US Under Secretary of State for Political Affairs Victoria Nuland condemned plans by Turkish Cypriot authorities to partially reopen Varosha, the 'ghost town' quarter of the Cypriot city of Famagusta, as she addressed Congress on Wednesday.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #322 on: July 24, 2021, 04:58:34 am »

Novi sukob?
IZVOR: INDEX.HR PETAK, 23.07.2021.

Turska je odbacila osudu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o podeli Kipra.

Kao i njegove planove da ponovo otvori obalni grad ispražnjen od svojih prvobitnih kiparskih Grka.

"Odbacujemo deklaraciju Saveta bezbednosti UN u vezi plana ponovnog otvaranja letovališta Varoša, kao i izjave raznih zemalja koje se temelje na neopravdanim zahtevima koji su u skladu sa stvarnošću na ostrvu", poručilo je tursko ministarstvo spoljnih poslova u saopštenju i dodalo da više desetina godina napora nije omogućilo postizanje federalnog statusa ostrva Kipra zbog "nepopustljivog stajališta kiparsko-grčke administracije".

To sredozemno ostrvo je podeljeno od 1974. između Republike Kipra, članice Evropske unije, na jugu ostva i Turske Republike Severni Kipar (RTCN), samoproglašene 1983., koju priznaje jedino Turska. Savet bezbednosti UN-a u petak je jednoglasno prihvatilo deklaraciju o rešenju Kiparskog sukoba "temeljenu na federaciji dve jednake političke zajednice i zone", izrekom osudivši "jednostrane akcije turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana".

Članovi Saveta "osuđuju najavu turskog predsednika i čelnika kiparskih Turaka od 20. jula 2021. o novom otvaranju dela zatvorene zone Varoše". Savet bezbednosti duboko žali zbog tih jednostranih akcija koje su protivne prethodnim rezolucijama i izjavama, dodaje se. Traže da se odmah povuče ta mera otvaranja, kao i "sve promene izvedene u Varoši od oktobra 2020."

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #323 on: July 25, 2021, 06:58:54 am »




Quote
Erdogan visits occupied Cyprus, presses for two state solution



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #324 on: July 28, 2021, 04:58:37 am »

Уторак, 27.07.2021.

ЕУ оштро осудила потезе Турске у вези са кипарским градом Вароша

Европска унија оштро осуђује једностране потезе Турске и неприхватљиве најаве њеног председника Реџепа Тајипа Ердогана и лидера кипарских Турака о поновном отварању града Вароша на Кипру, изјавио је данас шеф европске дипломатије Жозеп Борел.

Борел је навео да ЕУ поздравља изјаву председника Савета безбедности УН од 23. јула, нарочито осуду и израз дубоког жаљења тог тела због једностраних турских потеза у Вароши који су у супротности са његовим претходним резолуцијама, наводи Бета. Ердоган и други званичници Турске и кипарских Турака најавили су 20. јула поновно отварање Вароше, напуштеног туристичког града кипарских Грка, који се налази на делу острва под турском окупацијом.

У Варошу, коју Грци зову Фамагуста, нико није могао да уђе од турске инвазије на Кипар 1974. године. ЕУ позива на моментално поништавање свих турских потеза у вези са градом Вароша начињених од октобра 2020. године, навео је Борел.

„ЕУ се и даље руководи релевантним резолуцијама Савета безбедности УН у вези са Варошом, које покушаје насељавања било ког њеног дела људима који нису њени становници сматрају недопустивим, и које позивају на стављање те области под управу Уједињених нација. Не би требало предузимати било какве потезе у вези са Варошом које нису у складу са тим резолуцијама”, навео је Борел.

Он је додао да „пуно поштовање и примена резолуција Савета безбедности УН такође захтевају моментални прекид ограничења слободе кретања припадника Мировних снага УН на подручју Вароше”.

Борел је навео да ЕУ и даље сматра Владу Турске одговорном за ситуацију у Вароши.

„ЕУ остаје потпуно посвећена свеобухватном решењу кипарског проблема по моделу федерације две политичке једнаке зоне и заједнице, у складу са релевантним резолуцијама Савета безбедности УН и принципима на којима је ЕУ основана”, навео је Борел.

Шеф европске дипломатије је додао да ће министри спољних послова чланица ЕУ размотрити кораке на наредном састанку, у случају да Турска не поништи ефекте потеза које је повукла.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #325 on: July 29, 2021, 05:34:58 am »

Среда, 28.07.2021.

Грчка, Кипар и Јордан заложили се за праведно решавање проблема Кипра

АТИНА - Лидери Грчке, Кипра и Јордана заложили су се данас на састанку у Атини за „праведно, потпуно и одрживо решавање кипарског проблема” после недавних спорних изјава из Турске.

Трилатерални самит окупио је јорданског краља Абдулаха II, кипарског председника Никоса Анастасијадиса и грчког премијера Киријакоса Мицотакиса. Њих тројица су у заједничкој изјави навели да инсистирају на „подршци праведном, свеобухватном и одрживом решењу кипарског проблема, у складу са резолуцијама Савета безбедности УН и међународним правом”.

„Састанак одражава посвећеност наших земаља промовисању мира, стабилности и просперитета у нашем великом региону”, рекао је Мицотакис.

„Ми смо нације које деле источни Медитеран и верујем да ћемо и даље играти виталну улогу и продубљивати нашу сарадњу”, рекао је јордански краљ.

Састанак је одржан пошто су турски председник Реџеп Тајип Ердоган и други званичници Турске и кипарских Турака најавили 20. јула поновно отварање летовалишта Вароша. Летовалиште, које Грци називају Фамагуста, ограђено је бодљикавом жицом и неприступачно још од турске војне инвазије на Кипар 1974. године. Ердоган је током дводневне посете северном делу Кипра рекао је да „трајно и одрживо решење може бити једино могуће” узимањем у обзир да су на острву „две одвојене државе и два одвојена народа”, преноси Бета-АФП.

Изјава турског председника наишла је на осуде Савета безбедности УН, Европске уније и САД. Слањем мировних снага УН 1964, Кипар је подељен због међунационалних сукоба. После пуча присталица уједињења Кипра с Грчком, Турска је 1974. године окупирала север насељен турском мањином и прогласила „Турску Републику Северни Кипар”. Савет безбедности УН је 1983. године усвојио Резолуцију којом је сецесија кипарских Турака означена нелегалном.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #326 on: August 25, 2021, 07:44:51 am »

Vlada Kipra najavila da će opozvati pasoše zvaničnika kiparskih Turaka
Tanjug 24.08.2021.

Vlada Kipra je saopštila juče da će opozvati pasoše zvaničnika kiparskih Turaka jer neki od njih, uključujući aktuelnog lidera Ersina Tatara, poseduju pasoše Republike Kipar, iako upravljaju državom kiparskih Turaka.

Kipar je podeljen nakon turske invazije 1974. godine i kratkog puča koji su izveli Grci. Severni deo ovog ostrva na istoku Mediterana priznaje samo Turska, dok je Republika Kipar, koju vode kiparski Grci, međunarodno priznata država, prenosi Rojters. Aktuelna kiparska administracija, koja je zaradila milijarde evra od prodaje više hiljada pasoša, od ruskih oligarha, preko malezijskih begunca, do Kambodžanaca sa dobrim poslovnim vezama, saopštila je da "aktivnosti kiparskih Turaka podrivaju integritet Kipra".

- Vlasti Kipra nameravaju da opozovu, odbiju produženje ili izdavanje novih pasoša svim pojedincima koji su učestvovali u vlasti pseudodržave ili su bili umešani u pokušaje ponovnog otvaranja Varoše - rekao je portparol vlade Marios Pelekanos.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #327 on: August 26, 2021, 06:13:10 pm »

"Muslimanska omča se steže oko Grčke“
IZVOR: TANJUG ČETVRTAK, 26.08.2021.

Atina -- Ministarka odbrane S. Makedonije Radmila Šečerinska i ministar odbrane Turske Hulusi Akar potpisali su sporazum o finansijskoj saradnji na pet godina.

Po mišljenju stručnjaka, to će dovesti do promene situacije na Balkanu. Petogodišnji sporazum predviđa da Turska svake godine izdvaja sredstva za modernizaciju i povećanje borbene gotovosti oružanih snaga Severne Makedonije. Zaključenje sporazuma izazvalo je negativnu reakciju mnogih u Grčkoj, budući da se sada „muslimanska omča“ formirala duž čitave severne granice zemlje, a „Erdoganove duge ruke dosegle su do svih suseda Grčke“, konkretno do Bugarske, Severne Makedonije i Albanije.

U isto vreme, mnogi Grci i dalje oštro kritikuju Prespanski sporazum koji je potpisan između Grčke i Severne Makedonije 17. juna 2018. godine, ističući da je on u suštini doživeo krah, iako je Grčka preuzela zaštitu vazdušnog prostora susedne zemlje. Sputnjik je razgovarao sa liderom pokreta „Slobodni ljudi“ Mihalisom Pacikasom, koji se isprva protivio potpisivanju Prespanskog sporazuma.

„Reči (Aleksisa) Ciprasa, (Nikosa) Kocijasa i uopšte vlade partije Siriza i Nezavisni Grci (Anel) da će Prespanski sporazum u suštini značiti povlačenje Severne Makedonije iz turske kontrole u potpunosti su pale u vodu, o čemu svedoči zaključenje petogodišnjeg sporazuma. Za to vreme Turska je vojsci Severne Makedonije poklonila 7.500 komada uniformi, oklopnih vozila i još toga. Tokom posete Istanbulu, ministarka odbrane Severne Makedonije izjavila je da Turska nije samo strateški partner Severne Makedonije, već i prijatelj. Napomenula je da će njena zemlja kupovati vojnu opremu od Turske“, izjavio je Pacikas.

Iako je Severna Makedonija potpisala Prespanski sporazum u kojem je bio određen njen naziv, a Grčka preuzela zaštitu njenog vazdušnog prostora, zemlja je trenutno prikovana za borbenu mašinu Turske i Albanije, što predstavlja „bombu u temelju Balkana“, smatra on.

„Šta je ostalo Grčkoj? Sve što joj je ostalo je izdaja, ustupci oko naziva, rutinska obuka vojske Severne Makedonije i zaštita njenog vazdušnog prostora pri korišćenju grčkih aviona. Ostalo je ruganje. Čini se da je to bomba postavljena u temelje Balkana, jer ono što radi Erdogan, koji je pružio svoje duge ruke ka Severnoj Makedoniji i Albaniji, takođe se tiče pitanja mira. Naša dva NATO saveznika su pod direktnim uticajem Erdogana. Tako je Prespanski sporazum potpuno propao. Ovo je priča koja nema nikakve veze sa demokratijom, mirom i, naravno, istorijskom istinom, o kojoj su toliko gromoglasno govorili“, naglasio je Pacikas.

Drugi sagovornik Sputnjika, analitičar i lider pokreta „Ardin“ Jorgos Karabelijas ispričao je kako turski predsednik Redžep Tajip Erdogan steže „muslimansku omču“ oko Grčke.

„Očigledno je da Turska pokušava da opkoli Grčku. Ona koristi određenu strategiju. U nekoj meri ima veoma dobre odnose sa Bugarskom, stoga izvodi manevar zaobilaženja. Videćemo kako će se to završiti. Međutim, važno je što je Turska potpisala vojni sporazum. To pokazuje koliko je od Grčke bilo glupo što je potpisala Prespanski sporazum. Dok Grčka štiti vazdušni prostor Severne Makedonije, ona zaključuje sporazum sa Turskom. Turci koriste i Albance iz Severne Makedonije, koji napreduju u tom pravcu u cilju uspostavljanja odnosa sa Turskom. Albanci na Kosovu i u Albaniji generalno imaju bliske veze sa Turskom. Mislim da oni vuku tu muslimansku omču koja se steže oko Grčke”, zaključio je Karabelijas.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #328 on: October 04, 2021, 02:55:37 pm »

Tenzije se nastavljaju: Turska udaljila kiparski istraživački brod u Mediteranu
SVET Autor: Tanjug 04. okt. 2021

Turska je udaljila istraživački brod kiparskih Grka dalje od, kako je navela, svog kontinentalnog pojasa u Sredozemnom moru, nakon što je ušao u to područje bez dozvole, saopštilo je danas tursko Ministarstvo odbrane.

Između Turske i Grčke decenijama postoje tenzije oko konkurentskih teritorijalnih zahteva u istočnom delu Sredozemnog mora, vazdušnog prostora, energije, statusa pojedinih ostrva u Egejskom moru i otcepljene turske države na podeljenom ostrvu Kipar, preneo je Rojters. Nakon višemesečnih napetosti prošle godine koje su izazvale strah od direktnog sukoba između članica NATO-a Turske i Grčke, dve strane su se u januaru dogovorile da nastave razgovore kako bi rešile razlike nakon petogodišnje pauze. Naredna runda razgovora biće održana u sredu u Ankari.

Tursko Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da je Nautikal Geo, istraživačko plovilo kiparskih Grka i Kipra pod zastavom Malte, udaljeno iz turskog kontinentalnog pojasa tokom vikenda nakon što je upozoreno da je ušlo na tuđu lokaciju. Ankara je, takođe, pokrenula diplomatske inicijative sa Maltom i Italijom, zemljom koja je vlasnik broda.

Izvor: www.nova.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #329 on: October 05, 2021, 04:59:07 pm »

Понедељак, 04.10.2021.
Војислав Лалић

Гутерес на мукама око Кипра

Генерални секретар УН покушава да оживи преговоре који су запали у ћорсокак пошто турска страна инсистира на стварању две суверене државе – турске и грчке – што у Никозији не прихватају

Нови покушај генералног секретара УН Антонија Гутереса да оживи преговоре о решењу „кипарског проблема” није донео ништа охрабрујуће. Две стране су остале укопане на опречним позицијама: Грци су за стварање две федералне заједнице, док су Турци за стварање две независне државе.

Генерални секретар светске организације недавно је у Њујорку на неформалном састанку иза затворених врата разговарао с председником Републике Кипар Никосом Анастасијадисом и лидером кипарских Турака Ерсином Татаром у покушају да блокиране преговоре изведе из ћорсокака. После неформалног састанка, који је трајао скоро два сата, био је приметно суздржан. Једино је најавио да ће именовати новог специјалног изасланика УН за Кипар, који ће „покушати да припреми терен” за наставак преговора. Како откривају истанбулски медији, он ће контактирати с лидерима две заједнице на подељеном острву, као и с Грчком, Великом Британијом и Турском, како би припремио терен за званични сусрет делегације две заједнице.

Генерални секретар УН Гутерес очигледно је на мукама. Јалови преговори који се годинама воде под покровитељством светске организације прекинути су пре више од две године. Мали су изгледи да ће ускоро бити настављени пошто Турци сада кажу да хоће да преговарају само о признању своје државе.

„На Кипру постоје две одвојене нације, две одвојене државе. Турска република северни Кипар има своје институције и организације. Ми се никад нећемо одрећи своје државе и направити корак уназад”, нагласио је „председник” Татар, истичући да више не жели да губи време у празним преговорима који с прекидима трају деценијама и још нису одмакли од почетка. Последњи сусрет делегација две заједнице одржан је средином 2019. године у Швајцарској.

После сусрета с Гутересом лидер кипарских Турака каже: статус кво ће се наставити све док турска држава не добије међународно признање. У том свом заокрету он ужива безрезервну подршку Анкаре и председника Тајипа Ердогана.

У Никозији не коментаришу најновији сусрет у Њујорку с генералним секретаром Гутересом. Председник Анастасијадес је само потврдио да су у разговору изнети различити ставови. „Ми ћемо, као и досад, поштовати резолуције Савета безбедности Уједињених нација о решавању кипарског проблема. Једино прихватљиво решење за Републику Кипар је стварање федерације две заједнице – кипарске и турске”, кажу у влади у Никозији, преноси „Сајпрус мејл”.

Две стране и даље не могу да нађу заједнички језик око разјашњења судбине несталих лица током сукоба 1974. године, као и повраћаја грчке имовине коју су Турци запосели на северу Кипра. Никозија тражи демилитаризацију острва, односно повлачење више од 30.000 војника које Анкара држи на северу Кипра још од војне интервенције 1974. године. Председник Реџеп Тајип Ердоган за то не жели да чује. Односи две заједнице погоршали су се после открића огромних резерви природног гаса у водама источног Медитерана. Анкара је већ почела истраживања у територијалним водама суверене државе Републике Кипар због чега је критикована у Европској унији, која позива председника Ердогана да поштује међународно поморско право. У Анкари се на то не осврћу и кажу да то природно благо припада и непризнатој турској држави на северу острва.

Кипар је подељен после турске војне инвазије 1974. године. Турци на северу острва прогласили су своју државу, коју је досад признала само влада у Анкари. Република Кипар је члан Уједињених нација, а 2004. године примљена је у Европску унију, док је „турска држава” остала изолована на северу острва и преживљава захваљујући помоћи Анкаре.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.