PALUBA
March 29, 2024, 10:15:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Bristol Blenheim  (Read 77488 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: January 08, 2009, 10:19:46 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Velika Britanija koja je postavila novi vazduhoplovni standard 1918-1921 u izgradnji modernih aviona od metala, takođe je oklevala da usvoji takve avione za svoje vatduhoplovne kompanije i RV. Bristol Blenheim, prvi moderni bombarder RAF-a, nikada nije ni bio planiran za bombardera, nastao je iz zahteva novinskog magnata lorda Rothermera koji je marta 1934 zatražio od kompanije Bristol Aeroplane Co. da mu napravi komforan biznis avion koji bi bio brži od bilo kojeg takvog aviona u upotrebi.

U kompaniji Bristol su bili uplašeni da bi projekat modernog monoplana mogao da uvredi njihovog glavnog klijenta, RAF, jer je munjevitom brzinom mogao da pošalje na smetlište gotovo sve avione u naoružanju. Posle razvlačenja sa realizacijom projekta 142, kako je nazvan u Bristolu, i zakašnjenja na veliku trku od Londona do Melburna u oktobru 1934, prvi Blenheim je najzad poleteo 12 aprila 1935. U međuvremenu su drvene elise fiksnog koraka zanenjene sa propelerima promenljivog koraka firme Hamilton i prototip je dostigao brzinu od 494 km/h, bio je za 129 km/h brži od bilo kojeg lovca RAF-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posle uvida u njegove performanse, ministarstvo vazduhoplovstva je održalo konferenciju 9 jula 1935 i donelo odluku o raspisivanju konkursa B.28/35 i naručilo za potreba RAF-a 150 aviona. Na istoj konferenciji projektu 142M je dato i ime Blenheim. Razlika između projekatas 142 i 142M se ogledala u podizanju krila ( na 142M) do sredine trupa, kako bi se oslobodio prostor za nošenje 454 kg bombi, ugrađena je leđna uvlačeća mitraljeska kupola, motori Bristol Merjkuri i još neke manje modifikacije. Posada se sastojala od pilota, navigatora-bombardera i telegrafiste-mitraljezca. Prvi Blenhajmi su uvedeni u naoružanje RAF-a marta meseca 1937, i do jeseni 1939 ukupno su proizvedeno 1351 aviona verzije Mk I, od kojih je 1134 isporučeno RAF-u, a ostali ratnim vazduhoplovstvima Finske, Jugoslavije, Grčke, Turske, Portugala i Rumunije. U proizvodnji aviona su pored firme Bristol učestvovale i firme Avro i Rootes grup koja je organizovala novu šemu fabrika iz senke. Interesantan je sistem za otvaranje vrata spremišta za bombe, naime sama vrata su bila držana u zatvorenom položaju pomoću žice koja je popuštala i otvarala vrata pod težinom otpuštenih bombi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sledeća verzija poznata kao Mk II se pojavila kao rešenje potrebe za izviđačem dalekog dometa, promena se ogledala u povećanju količine goriva sa 278 na 468 galona. Istovremeno je rađena i verzija Mk III kod koje je nos produžen da bi se dobilo više mesta za bombardera. Ovo je bilo neophodno pošto su Blenhajmi bili veoma skučeni avioni. Većinu instrumenata u kabini je zaklanjala pilotska palica, a pogled iz kabine je bio ograničen zbog nekih dodatnih instrumenata koji su se nalazili na instrument tabli, dok su se kontrole za promenu ugla krakova propelera nalazile iza pilotskog sedišta. Ove dve verzije nisu ušle u proizvodnju, ali su sva poboljšanja koja su razvijena kod njih iskorišćena kod sledeće verzije Mk IV koja je najviše proizvođena. Takođe su ugrađeni i jači motori Bristol Merkjuri XV tako da je ovo bila najbrža serijski proizvođena varijanta, i povećana je nosivost bombi na 599 kg. Uskoro se pojavila i verzija Mk IVL sa dodatnim oklopom za posadu, dodatnom opremom i mitraljeskom kupolom koja se nalazila ispod nosa aviona. Svi ovi dodatci su uslovili povećanje težine i smaqnjenje brzine na 429 km/h.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U jesen 1938 se pojavila i verzija Mk IF koja je trrebalo da obezbedi lovac dalekog dometa za RAF. Naoružanje je pojačano sa 4 mitrtaljeza koji su se nalazili u posebnom kontejneru ispod trupa. Ova verzija se pokazala kao nezadovoljavajuća zbog manje brzine i slabije pokretljivosti nego što se mislilo. Uskoro su gubitci među ovim avionima toliko porasli da je odlučeno da se ubuduće koriste isključivo kao noćni lovci. U noćne lovce je ugrađen radar AI Mk III, a prvi uspeh je postignut u noći 2/3 jula 1940 kada je oboren jedan Dornie Do-17. I verzija Mk IV se pojavila sa ovim dodatkom i bila je poznata kao Mk IVF, a 60 ovih aviona je služilo obalskoj komandi RAF-a za praćenje i zaštitu konvoja od nemačkih aviona FW-200 Kondor..

Poslednja vezija koja se pojavila bila je Mk V sa snažnijim motorima i nosem u koji su mogli da se smeste dodatni mitraljezi za napad na ciljeve na zemlji, ili da se smesti bombarder. Takođe je pojačan i oklop što je uvećalo masu, tako da je, i sa snažnijim motorima Merkjuri 25/30, brzina još više opala. Ova verzija koja se pojavila noembra 1942 je uglavnom služila u Aziji i severnoj Africi, ali su gubitci bili toliki da je u jesen 1943 i ova verzija bila povučena iz naoružanja.


* 01.jpg (22.11 KB, 422x177 - viewed 1471 times.)

* 02.jpg (23.18 KB, 448x283 - viewed 659 times.)

* 03.jpg (11.47 KB, 448x336 - viewed 664 times.)

* 04.jpg (16.01 KB, 315x242 - viewed 1485 times.)
« Last Edit: October 26, 2010, 07:52:39 am by dreadnought » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: January 08, 2009, 10:25:22 am »

Početkom rata RAF je sa ovim bombarderima izveo većinu svojih napada, od kojih su neki smatrani samoubilačkim. Poznati su napadi 82 skvadrona na Dansku, kada se od 12 aviona vratio samo jedan, ili napad 54 Blenhajma na elektrane u Nemačkoj kada je oboreno 12 aviona. Razvoj lovačkih aviona je doveo do toga da avioni koji su smatrani poslednjom rečju tehnike 1935 postanu totalno zastareli 1942. Avioni su po licenci proizvođeni u kanadi, ( gde su bili poznati pod imenom Bolingbroke), finskoj ( 56 aviona) i jugoslaviji ( 40 u prvoj seriji i 7 aviona u drugoj). Sa proizvodnjom u kanadi, finskoj i jugoslaviji je ukupno proizvedeno 6363 aviona svih verzija. Danas u svetu postoje dva sačuvana aviona Blenheim IV koji se nalazi u Finskoj i V. Britaniji, a još dva avona se nalaze u različitim fazama restauracije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Blenhajmi u našoj službi

VV Kraljevine Jugoslavije je bilo oduševljeno performansama Blenhajma, tako da je u V. Britaniji naručilo 12 aviona i uskoro otkupilo licencu za njihovu proizvodnju u zemlji. Prvi avion je stigao u Jugoslaviju novembra 1937 sa civilnom oznakom G-AFCE. Proizvodnja aviona je poverena fabrici Ikarus AD koja je proizvela 40 aviona u prvoj seriji i počela proizvodnju 20 aviona druge serije, ali zbog početka rata ova serija nije završena.Avioni su bili raspoređeni u 1  i 8 bombarderskom puku i 11 vazduhoplovnoj grupi za daljno izviđanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


1 vazduhoplovni bombarderski puk

Ovaj puk je na početku rata bio opremljen sa 24 aviona Bristol Blenhajm, a bazirao je sa svojom 61 grupom ( 201 i 202 eskadrila) na ratnom aerodromu Davidovac kod Paraćina i 62 grupom ( 203 i 204 eskadrila) na aerodromu Bjeljina. Letači ovog puka su se istakli 7 i 8  aprila prilikom bombardovanja nemačkih oklopnih i motorizovanih kolona duž puta Kriva Palanka-Stracin-Kumanovo-Skoplje-Kačanik. Ovom prilikom je puk izgubio tri bombardera usled dejstva neprijateljskih lovaca i trupne PVO. Poginulo je osam letača, a među njima i komandant puka pukovnik Ferdo Gradišnik, a dvojica su ranjena. Ukupno je izvršeno 75 letova, od kojih 54 radi bombardovanja neprijatelja i 21 prilikom manevrisanja po ratnim letilištima. Puk je prestao da postoji kada su nemački avioni uništili preostale letelice na aerodromu Bjeljina 12 aprila 1941 godine.


8 vazduhoplovni bombarderski puk

Ovaj puk je na početku rata raspolagao sa 24 aviona Bristol Blenhajm i sa obe svoje grupe, 68 ( 215 i 216 eskadrila) i 69 ( 217 i 218 eskadrila) je bazirao na aerodromu Novo Topolje kod Banja Luke. Ovaj puk se posebno istakao 7 aprila kada su sa 13 aviona napadnuti nemački aerodromi i ciljevi u mađarskoj. Prvo su ciljevi gađani bombama, a zatim i mitraljeskom vatrom, u ovoj akciji puk je izgubio 6 aviona i 17 letača među kojima oba komandanta grupe, Lazar Donović i Dobrosav Tešić, i dva komandira eskadrile Vladimir Jovčić i Sergije Vojinov. Puk je ukupno izveo 43 leta, od kojih 38 radi bombardovanja, 2 uzviđačka i 3 radi manevrovanja. Preostali avioni puka su zapaljeni od strane nemačkih lovaca 12 aprila na aerodromu Bjeljina.


11 vazduhoplovna grupa za daljno izviđanje

Ova grupa je raspolagala sa 11 avina Bristol Blenheim i batirala je sa svojim eskadrilama (21 i 22) na letelištu Radinci u Sremu. Prvih dana rata su izvodili izviđanje drumskih komuikacija i vrše bombardovanje otkrivenih ciljeva. Takođe vrše i bombardovanje nemačkih aerodroma u rumuniji. Ova grupa je tokom rata izgubila 6 aviona i 18 letača. Ukupno je izvedeno 17 letova, od kojih 4 radi bombardovanja aerodroma, 5 radi bombardovanja neprijateljskoh oklopnih i mehanizovanih kolona, 1 izviđački let i 7 letova radi manevrovanja. Preostali avioni su uništeni 12 aprila 1941 na aerodromu Bjeljina.


Sudbine naših aviona

Rumunskom ratnom vazduhoplovstva su posle Aprilskog rata predata 3 avina Bristol Blenhajm, od kojih jedan sa duplim komandama. Nije poznata njihova dalja sudbina. Finska je dobila veliki deo gotovih delova i sklopova nedovršenih aviona druge serije iz fabrike Ikarus AD koje je iskoristila za svoje avione.

Zrakoplovstvu NDH je krajem marta meseca 1942 isporučeno 8 aviona koji su bili u remontu u fabrici Ikarus AD. U zrakoplovstvu NDH su ovi avioni dobili VE brojeve 1501 do 1508. Prema ( meni) raspoloživim podacima jedan Blenhajm je uništen u sabotaži 11 avgusta 1944, a na dan 15 septembra 1944 se u sastavu zrakoplovstva nalazio samo 1 Bristol Blenhajm koji je bio neispravan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Karakteristike
tip:laki bombarder trosed
motor:dva zvezdasta, vazduhom hlađena.
Bristol Mercury VIII svaki sa 840 KS (na Mk I),
Mercury XV svaki sa 920 KS ( na Mk IV),
Mercury 30 svaki sa 950 KS (na Mk V).
dužina:12.12 m (Mk I),
13.03 m (Mk IV),
13.39 m (Mk V)
razmah:17.17 m
površina krila:43.57 m2
masa:prazan 3674 kg (Mk I), 4441 kg ( Mk IV), 5000 kg (Mk V),
poletna 5670 kg (Mk I), 6532 kg (Mk IV), 7711 kg (Mk V)
brzina:455 km/h (Mk I),
472 km/h (Mk IV),
429 km/h (Mk IVL),
418 km/h (Mk V)
dolet:1810 km (Mk I),
2350 km (Mk IV),
2575 km (Mk V), sa maksimalnom količinom bombi i goriva
naoružanje:1x7.7 mm mitraljez Browning fiksiran u korenu krila,
1x7.7 mm mitraljez Vickers K ili Lewis u leđnoj kupoli, 454 kg bombi u trupu (Mk I),
1x7.7 mm mitreljez Browning u korenu krila, 2x7.7 mm mitraljeza Browning u leđnoj kupoli,
2x7.7 mm mitraljeza Browning u kupoli ispod nosa aviona
454 kg bombi u trupu i još 145 kg bombi na nosačima ispod krila (ostali).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (81.77 KB, 500x344 - viewed 663 times.)

* 02.jpg (17.45 KB, 370x336 - viewed 667 times.)

* 03.jpg (67.54 KB, 400x220 - viewed 1477 times.)

* 04.png (63.46 KB, 480x356 - viewed 658 times.)
« Last Edit: October 26, 2010, 07:52:58 am by dreadnought » Logged
pigeon
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 26



« Reply #2 on: October 09, 2010, 12:33:57 am »

8. bombarderski puk je, osim napada ciljeva u Mađarskoj, izveo i napad na aerodrom Graz-Thalerhof u Austriji 6. aprila 1941. Evo i fotke jednog njemačkog Bf-109 koji je tom prilikom uništen.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* me-109.jpg (556.18 KB, 1062x587 - viewed 258 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: October 22, 2010, 09:10:25 am »

U časopisu Let 1/1998, Ognjan Petrović u svom istraživanju o civilnim aeroplanima kraljevine Jugoslavije 1925-1941 navodi:

"Pošto je 12 decembra 1939. u Beogradu potpisan Protokol o rudama ( tzv. Protokol Nikson-Obradović) za isporuku ruda i oružja između Britanije i Jugoslavije, i pošto su 11 januara 1940. ratifikovana oba ugovora ( o rudama i oružju) Britanija je isporučila Jugoslaviji veću količinu vazduhoplovne opreme. Između ostalog isporučeno je i 20 bombardera Bristol Blenheim Mk I, sagrađenih u fabrici Avro.

Ti avioni su bili prikupljeni u RAF-ovoj jedinici za održavanje  u mestu Ašton Daun, gde su upućene jugoslovenske vojne posade ( među njima su bili i civilni piloti Aeroputa), koji su posle kratke pripreme počeli prelete za Kraljevinu Jugoslaviju. Preleti su izvedeni rutom Britanija-Bordo-Marsej-Milano-Beograd, u dve ture. Prvih 10 aviona je preletelo u februaru, a drugih 10 u martu 1940. Ovi avioni su specijalno za prelet bili označeni jugoslovenskim civilnim registarskim oznakama i jugoslovenskom zastavom, jer nije bio dozvoljen prelet aviona sa vojnim oznakama. Za ovih 20 Blenheima bilo je izdato 20 registarskih oznaka od YU-BAA do YU-BAT, koje su belom bojom ispisane na trupovima aviona. Oznake su skinute sa aviona odmah po dolasku u zemlju, a bombarderi su označeni po standardu za vojne avione."


U prilogu su registarske oznake aviona Bristol Blenheim za prelet i njihove registracije u RAF-u, kao i VE brojevi u VVKJ:

YU-BAAL68253543
YU-BABL68263544
YU-BACL68273545
YU-BADL68243546
YU-BAEL68233547
YU-BAFL68173548
YU-BAGL68133549
YU-BAHL68143550
YU-BAIL68333551
YU-BAJL68343552
YU-BAKL68303553
YU-BALL68283554
YU-BAML68293555
YU-BANL68313556
YU-BAOL68323557
YU-BAPL68203558
YU-BAQL68213559
YU-BARL68183560
YU-BASL68193561
YU-BATL68223562

E sad, koliko je onda bilo aviona Blenheim u naoružanju VV i koliko ih je proizvedeno po licenci?
« Last Edit: February 28, 2018, 08:58:41 pm by MOTORISTA » Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #4 on: October 24, 2010, 07:17:52 am »

U časopisu Let 1/1998, Ognjan Petrović u svom istraživanju o civilnim aeroplanima kraljevine Jugoslavije 1925-1941 navodi:

"Pošto je 12 decembra 1939. u Beogradu potpisan Protokol o rudama ( tzv. Protokol Nikson-Obradović) za isporuku ruda i oružja između Britanije i Jugoslavije, i pošto su 11 januara 1940. ratifikovana oba ugovora ( o rudama i oružju) Britanija je isporučila Jugoslaviji veću količinu vazduhoplovne opreme. Između ostalog isporučeno je i 20 bombardera Bristol Blenheim Mk I, sagrađenih u fabrici Avro.

Ti avioni su bili prikupljeni u RAF-ovoj jedinici za održavanje  u mestu Ašton Daun, gde su upućene jugoslovenske vojne posade ( među njima su bili i civilni piloti Aeroputa), koji su posle kratke pripreme počeli prelete za Kraljevinu Jugoslaviju. Preleti su izvedeni rutom Britanija-Bordo-Marsej-Milano-Beograd, u dve ture. Prvih 10 aviona je preletelo u februaru, a drugih 10 u martu 1940. Ovi avioni su specijalno za prelet bili označeni jugoslovenskim civilnim registarskim oznakama i jugoslovenskom zastavom, jer nije bio dozvoljen prelet aviona sa vojnim oznakama. Za ovih 20 Blenheima bilo je izdato 20 registarskih oznaka od YU-BAA do YU-BAT, koje su belom bojom ispisane na trupovima aviona. Oznake su skinute sa aviona odmah po dolasku u zemlju, a bombarderi su označeni po standardu za vojne avione."


E sad, koliko je onda bilo aviona Blenheim u naoružanju VV i koliko ih je proizvedeno po licenci?

Ovo je prvo što čujem da je u Engleza nabavljeno dvadeset Blenhajma.

Prema Vojnoj enciklopediji (Beograd, 1961. tom 4), u eskadrilama 1. i 8. bombarderskog puka, te u 11. izviđačkoj grupi, bilo je ukupno 55 aviona Bristol Blenhajm. Po 23 aparata u pukovima i devet u grupi. E, sad... koliko su vjerodostojni ti podaci...

I dvije fotografije naših Blenhajma...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bristol Blenheim.jpg (42.06 KB, 750x418 - viewed 307 times.)

* na zadatku....jpg (15.43 KB, 425x281 - viewed 304 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #5 on: October 30, 2010, 06:16:52 pm »

Oduvek me je mucilo zasto se u stranoj literaturi moze naci da su nasi Blenheim imali civilnu oznaku.20 aviona je nabrojano sa civilnim oznakama.
Izgleda da je g. Ognjan Petrović razresio misteriju.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: October 30, 2010, 07:49:34 pm »

Ma ovo je samo još više zakuvalo stvar. Koliko je onda stvarno Blenheima stiglo iz V. Britanije, a koliko je napravljeno po licenci i koliko je ovh letelica stvarno bilo u naoružanju VV?
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #7 on: October 30, 2010, 07:54:17 pm »

imao sam maketu 1:72
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #8 on: October 30, 2010, 08:02:45 pm »

Како је Моториста навео у време почетка рата 8 авиона је било  на ремонту (толико је предато ваздухопловству НДХ). Ако томе збројимо оне у ескадрилама (55) добиће мо 63 авиона. Дакле, купљено (увезено) 20, произведено по лиценци код нас 40 у првој серији, а можда и још неки из друге серије и то је приближно то.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #9 on: October 30, 2010, 08:21:46 pm »

Isporučena su 1937. godine 2 britanska Blenhajma Mk.I i kupljena je licenca. Proizvedeno u Ikarusu: 1939. - 26 aparat, 1940. - 14 aparata i iste godine nabavljeno iz Britanije gore navedenih 20 aparata. Iste godine, 1940. u Ikarusu proizveden jedan primerak produženog nosa (slično Britanskom Mk.IV) koji je dobio oznaku B-4 i to je poslednji proizvedeni Blenhajm kod nas. Znači ukupno u VVKJ je bilo 63 aviona, ev.br. 3501-3562 i B-4 sa brojem 3563.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (21.37 KB, 582x276 - viewed 254 times.)
« Last Edit: October 30, 2010, 09:11:29 pm by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slike u atačment » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: October 30, 2010, 08:24:33 pm »

Hvala na ovoj informaciji.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: October 30, 2010, 09:30:50 pm »

Pogled na unutrašnjost letelice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bblencockpit.jpg (39.82 KB, 353x432 - viewed 270 times.)
« Last Edit: November 01, 2011, 09:49:05 pm by MOTORISTA » Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #12 on: October 31, 2010, 02:26:12 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
dobar,"panoramski" pogled na avion


* blenheim-01.jpg (20.08 KB, 1024x572 - viewed 209 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #13 on: November 01, 2010, 06:39:58 pm »

Još malo...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I jedan crtež Blenhajma:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nešto mi je sumnjiv VE broj na ovom crtežu Blenhajma. Da li su brojevi počinjali sa 32?


* poziranje.jpg (22.96 KB, 315x465 - viewed 171 times.)

* Bristol Blenheim Mk1 crtez.png (150.69 KB, 960x478 - viewed 265 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 230


« Reply #14 on: November 20, 2010, 02:20:56 pm »

Nesto sam sakupio o sudbini nasih Blenhajma,nisam siguran da ce nekom pomoci.To su podaci iz knjiga koje sam uspeo da saznam.Ako neko ima jos neki podatak ,dobro dosao!

Bilo je 8 komada u zrakoplovstvu NDH,reg br 1501-1508
 
 VI 1941  stižu sa revizije tri Blenhajma (reg br 1502,1503,1507), XII 1942g prebačen je jedan na uzletište Rajlovac(reg.br 1507),
5  XII 1943 g. iz Zemuna stize popravljeni Blenhajm u 1 zrak.luku(reg.br 1505). 18  X 1944 jedan je poslat u 1 zrakoplovnu luku za potrebe zapovednika zrakoplovstava.

9 VII 1942 prebegla je posada(dva rezervna pilota su naterala pilota Zdenka Gorjupa)  iz Rajlovca , Blenhajmom koji je bio na probnom letu, u Tursku (reg br 1506),a još jedan (reg.br 1502) iz Zemuna,prilikom probnog leta  sa tri radnika fabrike IKARUS,2 X 1942g

10/11 VII 1943 1 krajška brigada 5 udarne divizije napada 2 zrakoplovnu luku u Rajlovcu. Uništeno je i oštećeno  u napadu oko 30 aviona i medju njima 2 Blenhajma

Svi preživeli Blenhajmi  su sakupljeni u   1 jatu u skupinu za vezu         X 1943g,i uglavnom su korišćeni za brzi prevoz ljudi i tereta.

U blizini Zagreba ,na pomoćnom letelištu,uništen je jedan Blenhajm (reg broj 1505) u partizanskoj diverziji za vreme vazdušnog napada na Zagreb 19 VII  1944g

6 IV 1945g stiže naredba da svi avioni prelete za Austriju i predaju se .Jedan Blenhajma sa pilotom Zdenko Kučera koji je bio u ovom preletu ,morao je prinudno da sleti zbog kvara.

Posle rata je jedan pronadjen u Hrvatskoj i kratko koriščen .
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.055 seconds with 23 queries.