PALUBA
April 20, 2024, 01:01:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vilhelm Hozenfeld, kapetan  (Read 760 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« on: November 28, 2021, 03:50:20 pm »

Vilhelm Hozenfeld (Wilhelm Adalbert Hosenfeld), kapetan nemačkih oružanih snaga u Drugom svetskom ratu. Pomogao je u sakrivanju i spašavanju nekoliko Poljaka i Jevreja, među kojima se našao i pijanista i kompozitor Vladislav Špilman (Władysław Szpilman). Preminuo je u sovjetskom zarobljeništvu nekoliko godina nakon završetka Drugog svetskog rata. 2009. je proglašen za „Pravednika među nacijama“.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vilhelm je rođen 2. maja 1895. u selu u oblasti Esen, u katoličkoj porodici. Nakon povratka iz Prvog svetskog rata, Vilhelm postaje učitelj i predaje u lokalnoj školi. Do izbijanja Drugog svetskog rata, ženi se i dobija petoro dece.

Krajem avgusta 1939, pred napad Nemačke na Poljsku, 43-godišnji Hozenfeld je regrutovan u nemačke oružane snage. Dobio je raspored u Poljskoj, prvo u mestu Pabjanjice (gde njegova jedinica učestvuje u izgradnji logora za ratne zarobljenike), a od jula 1940. u Varšavi, gde će dočekati i kraj rata. Većinu vremena provodi na dužnosti oficira zaduženog za organizovanje sportskih i kulturnih aktivnosti, vremenom došavši do čina kapetana. Iako je bio član Nacističke partije od 1935, vremenom je izgubio iluzije o partiji i njenoj politici, posebno zbog toga što je video tretman prema Poljacima i Jevrejima. On i nekoliko kolega, nemačkih oficira, ponudilo im je pomoć. Protiv pravila je dozvoljavao poljskim ratnim zarobljenicima kontakt sa porodicama. Vremenom se sprijateljio sa Poljacima i čak odlazio u poljske crkve, što je naređenjima Nacističke partije bilo strogo zabranjeno.

Tokom službovanja u Varšavi, Hozenfeld koristi svoj položaj za pribavljanje dokumenata i obezbeđenje posla na izgradnji lokalnog sportskog stadiona, a koji je on nadgledao. Među njima se našao i Leon Varm, koji je pobegao iz transporta za logor Treblinku. Možda je najpoznatiji među njima kompozitor i pijanista Vladislav Špilman, koji je nakon što su mu Nemci pobili celu porodicu, uspeo da pobegne iz Getoa. Nakon ustanka, Poljaci su iseljeni iz Varšave, a Špilman je ostao prepušten sam sebi, bez prijatelja koji su mu pomagali u skrivanju. Ipak, sredinom novembra 1944. ga pronalazi Hozenfeld i pomaže mu da preživi poslednje nedelje pred oslobođenje Poljske.

Hozenfelda su januara 1945. zarobili pripadnici Crvene armije. Pet godina kasnije, 7. maja 1950. je na vojnom sudu u Minsku osuđen na 25 godina zatvora. Suđenje je održano bez odbrane optuženog. U optužnici je stajalo da je Hozenfeld lično ispitivao zarobljenike tokom Varšavskog ustanka i slao ih u pritvor. Hozenfled je u pismu supruzi naveo imena Jevreja kojima je pomogao da prežive Drugi svetski rat, zamolivši je da ih kontaktira kako bi mu pomogli u oslobađanju iz zarobljeništva. Šest meseci nakon suđenja, novembra 1950, Leon Varm dolazi u posetu Hozenfeldovoj supruzi.

Varm, koji se spremao da emigrira iz Evrope, napisao je pismo Špilmanu. Dva čoveka nisu mogla da učine ništa. Špilman je posetio i Jakuba Bermana, šefa poljske tajne policije i tražio od njega da mu pomogne u spašavanju Hozenfelda. Nekoliko dana kasnije Berman dolazi kod Špilmana i saopštava mu da ne može ništa da učini. Hozenfeldovo zdravlje bilo je loše, kao posledica ispitivanja i mučenja od strane sovjetske tajne službe, koja ga je smatrala za člana Abvera. Hozenfeld je umro u zatvoru 13. avgusta 1952. godine, nešto nakon 2200 časa, usled  pucanja grudne aorte.

Špilman se 1998. obratio Jad Vašemu, sa zahtevom da se prizna njegov spasilac. Leon Varm je već preminuo, ali je pismo koje je poslao Špilmanu bilo tu. Stigla je i potvrda Leonove sestre iz Australije, koja je potvrdila navode o njegovom spašavanju. Pre nego je komisija mogla da odluči o dodeli titule Pravednika, bilo je potrebno prikupiti dokaze da Hozenfeld nije bio umešan u ratni zločin. Nakon što su objavljeni Hozenfeldovi dnevnici i pisma, ponovo su podneti zahtevi komisiji. Jad Vašem je dobio i potvrdu Poljske komisije za istraživanje nacističkih zločina da Hozenfeld nije bio umešan u nikakve zločine.

Za Pravednika je proglašen 16. februara 2009. godine. Titula je uručena Hozenfeldovom sinu, 19. juna 2009. godine u Berlinu. Dve godine ranije, oktobra 2007, posthumno ga odlikuje i predsednik Poljske Leh Kačinjski. Decembra 2011, na zgradi u kojoj je Hozenfeld pronašao Špilmana, postavljena je spomen ploča.

2002. godine je snimljen film Pijanista (The Pianist), ekranizovana priča o životu pijaniste Vladislava Špilmana u porobljenoj Varšavi, gde je opisan i njegov susret sa kapetanom Vermahta Vilhelmom Hozenfeldom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Sin kapetana Hozenfelda u Vrtu pravednika među nacijama, pred zidom na kome je i ime njegovog oca


* drdetlev.jpg (180.98 KB, 780x540 - viewed 0 times.)

* hosenfeld-228x300.jpg (10.1 KB, 228x300 - viewed 9 times.)
« Last Edit: August 08, 2022, 09:25:59 am by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.